Демонтаж та підключення генератора на Нивах 2121: поетапна інструкція

Генератор є джерелом електричної енергії для транспортного засобу. У статті розглядається генератор 21214, його конструктивні особливості, можливі неполадки та методи їх усунення, дається покрокова інструкція, як зняти і змонтувати пристрій.

Опис пристрою

На автомобілях Нива 21214 стоїть генератор типу 9412.3701, на ВАЗ 21213 – типу 371.3701, на Ниві Шевроле встановлений генератор 2123. Всі вони являють собою електротяга змінного струму з електромагнітним збудженням, які мають вбудований випрямний блок з кремнієвими діодами і електронним регулятором напруги. Максимальний струм, який виробляє генераторний вузол типу 9412.3701, складає 80 А, напруга — 13,2 — 14,7, обертання – праве.

Конструкция узла 21214
Конструкція вузла 21214

Кришки вузла кріпляться зі статором за допомогою 4-болтів. У кришках встановлені підшипники. У них здійснюється обертання вала ротора. У передньому підшипнику внутрішня обойма затиснута гайкою разом з упорним кільцем і шайбою. У задній кришці також запресований 2-ї підшипник.

Статор має 3-х фазну обмотку, одні з кінців якої з'єднуються з выпрямительным блоком, що складається з 6 діодів. З них — 3 діода негативні, 3 — позитивні. Відповідно полярності вони впресовані в пластини. Вся конструкція становить випрямний блок, який розташований на тильній кришці генераторного вузла закритого захисним кожухом.

В конструкцію вузла входять також контактні кільця, щітки. На тильній стороні задньої кришки знаходиться щіткотримач, який конструктивно з'єднаний з регулятором напруги. У випрямлячі знаходиться конденсатор, що забезпечує захист електромережі від стрибків напруги.

Висновок «В» генераторного агрегату повинен бути підключений до плюсової клеми АКБ, а мінус акумулятора до маси автомобіля. Якщо підключення буде неправильним, це призведе до пробою діодів.

Генератор Нива 21214
Генератор Нива 21214

Основні несправності і способи їх усунення

Перевірка справності агрегату виконується за допомогою мультиметра. Після того, як буде запущений мотор, напруга на клемах акумулятора повинно становити 13,6 В. Якщо значення вище або нижче, це говорить про обрив або замикання обмоток, окисленні контактних кілець, несправності в щітковому сайті, регуляторі напруги.

Генераторний вузол може погано працювати із-за слабкого натягу ременя або його обриві. В цьому випадку потрібно відрегулювати натяг або замінити ремінь. Несправний регулятор напруги, підлягає заміні. Якщо виявлено пробій, замикання, пошкодження обмоток ротора, його слід замінити. При обриві або замикання в обмотках статора вимагає його заміни. При пошкодженні діодів змінюється випрямний блок.

Нюанси перенесення генератора

Недоліком вітчизняних позашляховиків Нива є розташування генераторного агрегату — внизу моторного відсіку. На нього постійно потрапляють забруднення при пересуванні по бездоріжжю, крім того постійно капає ОЖ. Вирішує проблему перенесення генератора нагору (автор відео – SARTANETS).

Для перенесення знадобиться набір ключів, кронштейн, болти кріплення, клиновий ремінь . Зробити кронштейн перенесення генератора можна своїми руками за наведеним нижче креслення.

Чертеж самодельного кронштейна
Креслення саморобної кронштейна

Послідовність дій при перенесенні:

 1. Демонтуємо пропелер, помпу і знімаємо ремінь.
 2. Відкрутивши штатний кронштейн, можна знімати генератор.
 3. Спилюємо наплив навколо борту ГБЦ і на блоці циліндрів.
 4. Потім слід викрутити два болта і дві шпильки.
 5. Далі встановлюється вузол на новий кронштейн і проводиться остаточна збірка.

Таким чином, перенести генераторний вузол наверх нескладно.

Керівництво по зняттю та підключення генератора

Для зняття агрегату необхідно підготувати набір інструментів: ключі на «10» і «19», тріскачки з головками, молоток і невеликий подовжувач.

Процес складається з наступних дій:

 1. В першу чергу знімається негативна клема з АКБ.
 2. Далі необхідно демонтувати захист двигуна і правий бризговики.
 3. Потім за допомогою молотка акуратно вибиваємо кріпильний болт і виймаємо.
 4. На наступному етапі потрібно від'єднати всі кабелі, що йдуть до генератора: штекер і дроти затягнуті гайкою.
 5. Потім відкручується вірніше кріплення, на якому знаходиться натягувач ременя.
 6. Знявши ремінь вузол можна демонтувати через отвір, який утворився після зняття захисту.
 7. Після заміни або ремонту агрегат встановлюємо на місце в зворотному порядку.

Підключається генератор згідно схеми.

Схема подключения к электросети
Схема підключення до електромережі

Ціна питання

Генератор ВАЗ 21214 має хорошу ремонтопридатність, що дозволяє значно економити кошти, якщо вчасно робити заміну зношених або поламаних деталей.

Якщо міняти агрегат у зборі, то вартість заміни вийде наступна:

 • генератор 21214 – 3125 руб.;
 • нижнє кріплення – 133 руб.;
 • болт кріплення — 53 руб.;
 • натяжна планка – 55 руб.;
 • реле РС-527 – 57 крб.

Всього: 3423 руб.

Голосування

Ви міняли самостійно генератор на Ниві 2121?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Покрокова інструкція по заміні генератора на Ниві 2121»

На відео показана покрокова заміна генераторного агрегату на Ниву (автор відео — Іван Матієшин).


Коментарі та відгуки