Як поміняти датчик температури на «Пятнашке» — ВАЗ 2115 своїми руками?

Датчик температури ВАЗ 2115 є одним з вимірювальних приладів сучасного автомобіля. Як і будь-який пристрій, він може вийти з ладу. У статті розглядаються його функції, типові несправності, дається інструкція по заміні.

Особливості роботи ДТОЖ на п'ятнадцятій моделі ВАЗ

Датчик температури охолоджуючої рідини (ДТОЖ) відноситься до охолоджувальної системи машини. Його призначення контролювати температуру ОЖ. Поки мотор холодний, ЕБУ встановлює збагачену ТВЗ, після того, як двигун прогріється, вона стає нормальною.

Пристрій являє собою резистор, званий термистором, поміщений в металевий корпус.

Схема устройства прибора
Схема пристрою приладу

Опір термістора при зниженні температури зростає, одночасно напруга, яка поступає на нього, буде збільшуватися.

Можливі несправності датчика

При поломці ДТОЖ ЕБУ вважає, що температура двигуна нульова, тому збагачує горючу суміш. Поламаний прилад потрібно міняти якомога швидше. Найчастіше несправність вимірника – це порушення градуювання. В цьому випадку опір некоректно змінюється, а так як блок управління ґрунтується на показаннях лічильника, то він неправильно працює.

Виявити несправність ДТОЖ можна за включення вентилятора. Він повинен включатися, якщо перевищені допустимі значення. Правда, є ще датчик включення вентилятора, який також може вийти з ладу.

Таким чином, вентилятор може не включатися якщо:

  • окислилися контакти;
  • пошкоджена проводка;
  • несправні датчики.

Неправильна робота ДТОЖ призводить до підвищеного витраті палива, детонації, високим холостих оборотах. найнебезпечніше — якщо поламаний датчик температури двигуна. В цьому випадку не запускається вентилятор, ні охолодження двигуна, він перегрівається, а в результаті з-за цього може повести головку циліндра.

Способи перевірки регулятора на працездатність

Перед перевіркою вимірювача слід спочатку перевірити справність запобіжників, цілісність проводки і заміряти надходить напругу, яка має бути 5В. Якщо порушень проводки немає і напруга в нормі, то перевіряється лічильник на опір. Для перевірки його потрібно зняти (автор відео — Пристрій і ремонт автомобіля).

Для перевірки знадобиться електрочайник, термометр для вимірювання температури зовнішнього середовища і мультиметр, встановлений у режим для вимірювання опору.

Термометр бажано взяти не для вимірювання зовнішньої температури повітря, а електронний.

Існує два способи перевірки:

  1. При першому датчик температури охолоджуючої рідини з термометром поміщається в електричний чайник. При цьому прилад повинен бути підключений до тестеру. Електрочайник слід включити в мережу і спостерігати за показаннями. З підвищенням температури опір повинен зростати. Коли вона стане +15 градусів, опір має бути 4450 Ом, +40 – 1459 Ом. При 100 градусах опір досягає мінімуму – 177 Ом. Якщо інші значення, це говорить про несправності.
  2. Якщо немає термометра, то вимірювач перевіряється після того, як вода закипить. При зануренні в тільки що закипілу воду на мультиметре має висвітлюватися опір трохи більше 177 Ом. Інакше прилад поламаний.
Проверка с помощью мультиметра
Перевірка з допомогою мультиметра

Інструкція по заміні

Для заміни необхідно придбати новий датчик охолоджуючої рідини ВАЗ 2115. Його слід перед установкою перевірити на працездатність.

Заміна – процедура нескладна і складається з послідовності дій:

  1. Спочатку потрібно або злити всю ОЖ з системи, або тільки частина.
  2. Далі від лічильника треба від'єднати проводи.
  3. Потім за допомогою ключа викрутити прилад.
  4. Тепер на місце знятого вимірювача встановлюється новий. Посадочне місце потрібно ретельно очистити від забруднень.
  5. Потім приєднуються проводи. Далі заливається антифриз відповідно до рівня, який показує датчик рівня охолоджуючої рідини.

Все робиться на остившем двигуні під уникнення опіків! Після проведення заміни необхідно перевірити, чи не протікає рідина в місці з'єднання.

Для справної роботи двигуна і економної витрати палива необхідно стежити за станом вузлів і вимірників автомобіля. Вміння виконати заміну ДТОЖ своїми руками дає можливість заощадити на СТО і вчасно усувати несправність в разі поломки приладу.

Голосування

Ви міняли самостійно ДТОЖ?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Заміна ДТОЖ на ВАЗ 2115»

В цьому відео показано, як змінити ДТОЖ своїми руками (автор ролика — Василь Калугін).


Коментарі та відгуки