Як провести ремонт або заміну генератора ВАЗ 2110 своїми руками?

Генераторне пристрій заряджає акумулятор і живить електроустаткування під час руху автомобіля. Ремонт генератора ВАЗ 2110 повинен проводитися при появі перших ознак несправності, щоб не допустити повного виходу з ладу агрегату.

Зміст

[ Розкрити ]
[ Приховати ]

Схема генератора на ВАЗ 2110

Трифазні автомобільні генератори для ВАЗ 2110 мають наступне пристрій:

 • 1 — захисний кожух установки;
 • 2 — контактний вихід В+, призначений для підключення електроприладів;
 • 3 — конденсаторне пристрій, розрахований на 2,2 мкФ і призначене для придушення перешкод;
 • 4 — загальний вихід для додаткових діодних елементів, він підключається до контакту D+ на регуляторному пристрої напруги;
 • 5 — тримач плюсових діодних елементів випрямного пристрою;
 • 6 — тримач негативних діодів;
 • 7 — висновки обмотки статорного вузла;
 • 8 — регуляторний пристрій, призначений для вирівнювання величини напруги;
 • 9 — щітковий механізм;
 • 10 — задня кришка агрегату;
 • 11 — передня кришка;
 • 12 — сердечник статорного пристрої;
 • 13 — обмотка статорного вузла;
 • 14 — дистанційне кільце;
 • 15 — фіксуюча шайба;
 • 16 — конусна шайба;
 • 17 — вал, на який встановлюється приводний ремінець;
 • 18 — гайка;
 • 19 — шків роторного пристрою;
 • 20 — передній підшипниковий елемент, встановлюється на вал роторного вузла;
 • 21 — клювообразные полюсні наконечники роторного пристрою;
 • 22 — обмотка;
 • 23 — втулка;
 • 24 — стяжний болт, призначений для кращої фіксації компонентів;
 • 25 — заднє підшипникове пристрій роторного механізму;
 • 26 — втулка підшипникового елемента;
 • 27 — контактні кільця установки;
 • 28 — мінусовій діодний елемент;
 • 29 — позитивний діодний елемент;
 • 30 — додаткове діодного пристрій;
 • 31 — контакт D, є загальним висновком для додаткових діодних елементів.
Схематичне пристрій генераторної установки на ВАЗ 2110

Генераторний вузол підключається за наступною схемою:

 • 1 — акумулятор;
 • 2 — генераторна установка;
 • 3 — блок з запобіжними пристроями;
 • 4 — замок запалювання;
 • 5 — контрольний світлової індикатор заряду АКБ , елемент встановлюється в приладовому щитку.
Схема з'єднань генератора з іншими вузлами в авто

Принцип роботи

У відповідності зі схемою, принцип дії установки полягає в наступному:

 1. Водій встановлює ключ у вимикач запалювання.
 2. Виконується передача струму на електроланцюга збудження.
 3. Якірний елемент утворює магнітне поле, яке згодом подається через обмотки статорного механізму. В результаті на його контактах з'являється напруга.
 4. При збільшенні частоти обертання якірного пристрою в генераторної установки починається режим самозбудження.
 5. Випрямний вузол, розташований всередині агрегату, перетворює змінний струм в постійний.
 6. В роботу вступає регуляторний пристрій напруги, коли частота обертання колінчастого вала починає змінюватися. Проводиться настроювання часових параметрів, при яких виконується включення проводу збудження.

Як виявити несправності генератора?

Перед виконанням перевірки генератора автомобіля ВАЗ 2110 важливо врахувати наступне:

 1. Діагностика роботи вузла здійснюється методом короткого замикання. Агрегат перевіряється на іскру.
 2. При перевірці не можна виконувати з'єднання контактів В+ з заземленням D+.
 3. Не допускається робота генераторної установки без активованих споживачів енергії. Не можна включати сайт, якщо акумуляторна батарея відключена від бортової мережі.
 4. При виконанні зварювальних робіт кузова машини провідники АКБ і генераторної установки повинні бути відключені.
 5. Для діагностики роботи пристрою потрібно амперметр або вольтметр.
 6. Процедура перевірки роботи вентилів виконується за допомогою подачі напруги, потужність якого становить не більше 12 вольт.
 7. Перш ніж приступати до діагностики пристрою, треба переконатися в якості і працездатності всіх з'єднань, а також правильної натяжки приводного ремінця. Оптимально, якщо при натисканні на середину вироби із зусиллям близько 10 кгс, ступінь прогину складе не більше 1,5 см.

Послідовність кроків при самостійній перевірці генератора

Процедура діагностики пристрою виконується так:

 1. Мотор автомобіля заводиться, силовий агрегат повинен попрацювати кілька хвилин. Водій тисне на педаль газу, щоб обертів ДВЗ збільшилися приблизно до 3 тисяч в хвилину.
 2. Проводиться активація всіх електроприладів. Треба включити систему обігріву заднього скла, вентилирующее пристрій печі, оптику, двірники, світлову сигналізацію.
 3. На висновках АКБ проводиться вимірювання параметра напруги. Робоча величина повинна скласти не менше 13 вольт. В іншому випадку потрібно діагностика обмоток генераторного пристрою. Найімовірніше, стався обрив в ланцюзі або замикання, тому елементи підлягають заміні або перемотуванні. Проблема може полягати в окисленні контактних кілець на обмотках збудження або поломки щіткового механізму.
 4. Діагностика роботи вентилів випрямного пристрою виконується за допомогою від'єднання провідників від АКБ, генераторного вузла. Також треба відключити кабель від виведення D+ регуляторного пристрою. Позитивний контакт АКБ через джерело освітлення (потужністю приблизно 1-5 Вт, розрахованого на 12 вольт) з'єднується з контактом В+. Негативний висновок підключається до кузова машини.
 5. В результаті підключення загорівся світловий індикатор, тоді проблема може полягати в замиканні. Його слід шукати в блоках плюсових і мінусових вентилів.
 6. Для діагностики наявності замикання в плюсових вентилях позитивний контакт АКБ через світловий джерело підключається до виводу+ на генераторній установці. Негативний висновок з'єднується з контактним елементом однієї з фазних обмоток статорного механізму. У разі загоряння лампочки проблему слід шукати в одному або відразу декількох плюсових вентилях, вони можуть бути пробиті.
 7. Щоб провести діагностику замикання в мінусових виходах, позитивний контакт АКБ через лампочку підключається до статора. Негативний висновок слід з'єднати з корпусом генераторної установки. При включенні джерела освітлення проблему треба шукати в мінусових вентилях. Є ймовірність, що обмотки статорного механізму замикаються на корпус генераторної установки.
 8. Для запобігання цієї проблеми вузол підлягає демонтажу. Після зняття проводиться відключення обмоток від регуляторного, а також випрямного пристрою. Виконується перевірка цих елементів на масу допомогою тестера або джерела освітлення. Для діагностики вентилів можна скористатися омметром, для цього не потрібно підключати АКБ і світловий індикатор.

Користувач Denis МЕХАНІК розповів про нюанси виконання діагностики генераторної установки вітчизняної «десятки».

Як самостійно перевірити підшипники генератора?

Ремонт генератора ВАЗ 2110 слід проводити і при спрацюванні підшипникових пристроїв:

 1. Перед перевіркою виконується візуальна діагностика деталей. Треба переконатися у відсутності механічних пошкоджень і тріщин на елементах і в обоймах. На підшипникових пристроях не повинно бути слідів корозії або наслідків її впливу.
 2. Потім проводиться перевірка зазору і легкості обертання компонентів. При прокручуванні підшипникові деталі не повинні видавати шум. У випадку серйозного зносу або пошкодження елементів конструктивні складові підлягають заміні.
 3. Для діагностики заднього підшипникового компонента зовнішнє кільце пристрої треба покачати в різні боки, а потім різко покрутити його. Обертання деталі повинно бути вільним, зазори, як і заїдання, не допускаються. В іншому випадку елемент змінюється.
 4. Щоб перевірити переднє підшипникове пристрій, вал генераторної установки треба притримувати рукою, а передню кришку прокрутити в різні сторони. При заїданні складової або появі шуму при її обертанні деталь замінюється.

Несправність реле

Про несправності в роботі регуляторного пристрою напруги може повідомити мерехтіння оптики. При непрацюючому генераторі і вийшов з ладу реле фари світять тьмяно, але при збільшенні обертів їх яскравість збільшується.

Як перевірити реле генератора?

Точно визначити неполадки в роботі генератора можна лише за допомогою тестера. Візуальна діагностика пошкоджень не завжди дозволяє дати точний результат.

Особливості діагностики:

 1. Для перевірки потрібно тестер — мультиметр або вольтметр. Пристрій треба заздалегідь налаштувати режим роботи в діапазоні від 0 до 20 вольт.
 2. Щупи тестера підключаються до акумуляторної батареї, силовий агрегат заводити не потрібно. Проводиться зчитування показань. Залежно від стану АКБ отримане значення має скласти від 12 до 12,8 вольт.
 3. Потім силовий агрегат запускається, свідчення прочитуються ще раз. Величина напруги повинна збільшитися до 13,2-14,7 вольт. Все залежить від оборотів колінчастого валу. При їх зростанні значення напруги буде зростати. В середньому цей показник може становити 13,5-14 вольт, а при високих обертах — до 14,5 вольт. У разі якщо напруга не збільшується при натисканні на педаль газу, то реле підлягає заміні.
 4. Демонтоване регуляторний пристрій можна продіагностувати шляхом підключення перевірочної лампочки між щітками агрегату. До контактів D+ і заземлення приєднується джерело живлення постійного струму. Спочатку величина подачі повинна скласти 12 вольт, а потім цей параметр збільшується до 15-16 вольт. При невеликій напрузі джерело освітлення повинен загорітися, а при високому — згаснути.
 5. У разі якщо світловий індикатор горить завжди, незалежно від величини робочого параметра, то в регуляторному пристрої зафіксований пробій. Відсутність включення лампочки при приєднанні говорить про обриві або порушенні контактів між щітками і висновками елемента. Потрібна заміна деталі.

Олександр Дмитрієв показав процедуру діагностики реле генераторного пристрою на ВАЗ 2110.

Основні причини для заміни реле
Причина Опис
Немає струму зарядки на акумулятор Батарея не заряджається. Проблема зазвичай обумовлена неякісним підключенням провідників до затискачів регуляторного пристрою або обривом електроланцюга на ділянці від агрегату до АКБ. Для вирішення несправності треба якісно зафіксувати кабелі на лінії
При зарядженій батареї струму зарядки недостатньо Струм може бути занадто високим при зарядженої АКБ. Це пов'язано з порушенням регулювання пристрою. Для вирішення проблеми виконується його параметри або заміна
Горіння або перегорання джерел освітлення з високим напруженням Проблема обумовлена порушенням регулювання пристрою або замиканням контактних елементів. Для усунення несправності виконується відключення або прочищення замкнулися висновків. При необхідності реле змінюється
Збої в роботі бортової мережі Напруга в електромережі машини нестабільний. Фари автомобіля мерехтять, а при збільшенні обертів світ оптичних приладів вирівнюється. Потрібно продіагностувати роботу акумулятора, а також регулятора напруги
Підвищений струм розряду АКБ після зупинки двигуна Дана проблема виникає при замиканні контактних елементів регуляторного пристрою, електроланцюга або виході з ладу пружинної деталі. Рішення проблеми полягає в пошуку й усунення замикання при вимкненій батареї. Також потрібно діагностика і регулювання обмежувального пристрою струму, розмикання і прочищення контактних елементів. При пошкодженої пружинці виконується регулювання люфту деталі, а також натяжка

демонтувати генератор на ВАЗ 2110 своїми руками?

Процедура демонтажу генераторного вузла виконується тільки при відключеному акумуляторі.

Де найкраще провести роботи по зняттю генератора?

Знімати і ремонтувати генераторний агрегат рекомендується в гаражі або іншому замкнутому приміщенні. Це дозволить не допустити попадання вологи і пилу з вулиці всередину конструкції. Для виконання завдання потрібно яма, оскільки частина робіт буде виконуватися з-під днища автомобіля.

Які інструменти, пристосування та витратні матеріали знадобляться?

Для проведення демонтажу знадобляться:

 • ключі-коловки торцеві розміром на 10 і 13;
 • набір трещотных рукояток або воротков.

Як зняти генератор? Покрокова інструкція для автовласників

Посібник з демонтажу пристрої:

 1. Викручується гайка натяжительного пристрою.
 2. Генераторний вузол трохи відсувається назад, у бік салону транспортного засобу. Проводиться демонтаж приводного ремінця зі шківів. Потім виконується відключення електричних ланцюгів живлення пристрою. Одна колодка з проводами фіксується за допомогою гайки і шпильки, їх треба відкрутити і від'єднати. Другий роз'єм кріпиться за допомогою звичайної колодки, що від'єднується.
 3. Після цього проводиться відкручування нижній гайки, фіксує вузол. Ця дія проводиться з-під днища автомобіля. Для виконання завдання треба демонтувати захист силового агрегату, якщо вона є.
 4. Гвинт, який потрібно викрутити, зазвичай закріплений щільно. При його відкручування треба обробити деталь засобом WD-40, якщо він прикипів і не знімається. Можна скористатися молотком для демонтажу фіксатора.
 5. Потім із зворотного боку цей елемент витягується до кінця.
 6. На завершальному етапі повністю викручується гайка, що кріпить натяжительное пристрій. Генераторний вузол забирається в сторону, це дозволить повністю його демонтувати.

Ремонт генератора на ВАЗ 2110

Для виконання ремонту генератор треба повністю розібрати.

При необхідності заміни провідників генератора ВАЗ 2110 автовласник повинен підбирати лише ті кабелі, які відповідають довжині і перетину.

Регулювання ременя

Щоб відрегулювати ремінь, виконуються наступні дії:

 1. Гайковим ключем послаблюється затягування гайок нижнього і верхнього кріплення генераторного пристрою.
 2. Для виконання натяжки вузол відсувається від блоку циліндрів ДВЗ, для цього регулювальний гвинт провертається за годинниковою стрілкою. Щоб послабити ремінець, болт прокручується у зворотний бік, тільки генераторний пристрій посувається до БЦ. Приблизний люфт між поверхнею з різьбленням для регулювального болта і чорною рамкою повинен бути близько 1,3-2 див.
 3. З допомогою ключа колінвал силового агрегату провертається за гвинт, що фіксує шків, на два оберти. Прокручування виконується за годинниковою стрілкою. Потім виконується повторна діагностика ремінця. При необхідності проводиться його регулювання.
 4. Після завершення робіт гайки, фіксують вузол, затягуються.

Канал «В гаражі у Сандро» докладно показав процес регулювання натягу приводного ремінця на генераторах «десяток».

Ремонт щіток і регулятора

Процедура ремонту щіткового вузла виглядає так:

 1. Використовуючи будівельну кисть, проводиться очищення зовнішньої поверхні генераторного вузла.
 2. При наявності компресора виконується продування корпусу. У разі його відсутності допускається використання пилососа.
 3. Подальші дії з розбирання пристрою виконуються на верстаку або чистому столі. Генераторний вузол встановлюється на робочу поверхню валом вниз.
 4. Обережно, використовуючи викрутку з плоским наконечником, від'єднуються три пружних металевих фіксатора. Виробляється зняття пластикової кришки, розташованої позаду корпусу пристрою.
 5. Використовуючи викрутку з хрестовим жалом леза, викручуються болти, що фіксують тримач щіток. Акуратно цей елемент демонтується. При виконанні завдання треба бути обережним, щоб не пошкодити щітковий вузол.
 6. Від механізму від'єднується центральна клема електроланцюга.
 7. Проводиться викручування гайки з гвинта контактних елементів. Видаляється пружинна деталь.
 8. Виконується демонтаж другої шайби. Від'єднується провідник, підключений до конденсаторному пристрою, з контактних гвинтів. Потім викручується гвинт, що кріпить деталь. Конденсаторний елемент демонтується.
 9. Перед монтажем нового щіткового механізму треба зробити діагностику основних елементів пристрою. Щітки повинні розташовуватися в 0,5 см від корпусу самого держателя. При виконанні завдання рекомендується відразу виконати перевірку конденсаторного пристрою.

Для ремонту регуляторного приладу робиться наступне:

 1. Від'єднуються три пружинних елемента. Проводиться демонтаж захисної накладки, розташованої на діодному мосту.
 2. Відкручуються два болта, які фіксують регуляторний пристрій. Для виконання завдання знадобиться викрутка з хрестовим наконечником.
 3. Від виведення регуляторного пристрою відключається колодка з провідником. Деталь демонтується і змінюється на нову. Збірка проводиться в зворотному порядку.

Канал MegaMeyhem розповів про процедуру проведення ремонту та заміни регуляторного пристрою на генераторах вітчизняних «десяток».

Заміна генератора на ВАЗ 2110 та його складових

Процедура заміни генераторної установки проводиться в порядку, зворотному зняттю. Перед виконанням цього завдання треба придбати штатний пристрій, оскільки воно підійде за розмірами і кронштейнів для фіксації.

У яких випадках необхідна заміна підшипників?

Заміна підшипникових елементів потрібно, якщо при роботі генераторної установки з'являється нехарактерний гул або шум. Детальна діагностика пристроїв описана вище. При перевірці деталей треба переконатися, що вони обертаються без заїдань, а зазори відсутні.

Як замінити підшипники своїми руками?

Для виконання завдання робиться наступне:

 1. Від'єднуються передня і задня кришка агрегату. Рекомендується позначити їх маркером, щоб не переплутати при установці.
 2. Відкручуються чотири гвинти, для цього потрібен ключ на 8.
 3. Кришки від'єднуються, для цього знадобиться викрутка з плоским наконечником. Проводиться демонтаж задньої кришки з обмоткою статорного пристрою.
 4. Для зняття переднього підшипникового пристрою до нього прикладається відповідний за розміром предмет. Допускається використання головки на 27 або іншого виробу. Використовуючи молоток, підшипникова деталь вибивається з посадкового місця.
 5. Місце монтажу пристрою обробляється мастилом.
 6. Установка нової деталі виконується при використанні старого підшипника. Цей елемент прикладається зверху, після чого новий компонент встановлюється шляхом забивання компонента несильними ударами молотка по периметру.
 7. Для зняття заднього підшипникового елемента потрібно знімач, при його відсутності допускається використання ріжкового ключа відповідних розмірів. Деталь треба підчепити інструментом.
 8. Використовуючи молоток, потрібно постукати по ключу. Проводиться демонтаж даного підшипникового пристрої зі шківа роторного механізму. Процедура монтажу виконується в зворотній послідовності. Для установки використовується відрізок труби потрібних розмірів. З використанням молотка деталь напресовується на шків роторного механізму.

Заміна випрямного пристрою

Процедура виконується з використанням комплекту накидних ключів і викрутки з хрестовим наконечником:

 1. Викручується три гвинти, за допомогою яких виводи обмоток статорного пристрою фіксуються з діодним мостом. Для цього використовується ключ на 8. Потім відкручується ще один гвинт, що кріпить випрямний блок. При демонтажі треба запам'ятати, як поставлені шайби.
 2. відсуваються В бік провідники висновків обмотки статорного пристрою.
 3. Викручується болт, який фіксує конденсаторне пристрій. Для цього застосовується викрутка з хрестовим жалом леза.
 4. Виробляється зняття випрямного пристрою з конденсатором. Відкручуються дві гайки контактного гвинта, для цього буде потрібно ключ на 10. Від болта від'єднуються дві втулки, потім він демонтується з випрямного пристрою. З конденсатора знімається контактний гвинт. Проводиться заміна механізму.

Семен Педань докладно розповів про нюанси проведення заміни діодного моста генераторного пристрою на автомобілі ВАЗ 2110.

В яких випадках генератор 2110 потрібно поміняти на новий?

Повна заміна генераторного пристрою буде потрібно у випадку, якщо ремонт агрегату неможливий. Зміна вузла може знадобитися при пошкодженні кронштейнів використовуються для його кріплення. Знайти нові елементи фіксації у продажу проблематично.

Що краще: ремонт і настроювання генератора або його повна заміна?

При несерйозних пошкодження пристрою, з фінансової точки зору, доцільно виконати ремонт, оскільки він обійдеться в рази дешевше.

Єдиним варіантом доопрацювання генераторного пристрою буде установка додаткового реле напруги або його модернізація. Але проблема не завжди полягає в роботі регулятора.

Доопрацювання регуляторного пристрої генератора

Модернізація регуляторного пристрою на «десятках» виглядає так:

 1. Для виконання доопрацювання буде потрібно два регуляторних елемента. Один штатний, а другий можна використовувати від іномарки. Останній повинен мати потужність 14,5 вольт.
 2. Від штатного пристрою від'єднується так звана таблетка, у підсумку на руках повинен бути корпус щіткового вузла з самими щітками. Після цього з иномарочного реле витягується аналогічна деталь встановлюється в корпус штатного пристрою. Контактні елементи пристрою припаюються до корпуса реле.
 3. Перш ніж виконувати доопрацювання, висновки компонентів треба зігнути. Це дозволить пристосувати контакти таблеток до корпусу регуляторного елемента. Фіксація деталі здійснюється за допомогою звичайних гвинтів. Пайка виконується з використанням паяльника, а припій треба виконати так, щоб елемент був повністю покритий оловом.
 4. Потім гайки на деталі треба замазати, інакше під час руху при дії вібрацій вони можуть довільно розкрутитися.

Відео

Канал «Зроби Сам» детально розповів про процедуру доопрацювання регуляторного пристрою генераторного агрегату на «десятці».


Коментарі та відгуки