Лого av-to.info
ВАЗ 2109

Як замінити ремінь ГРМ на ВАЗ 2109

Газорозподільний механізм двигунів автомобілів часто обладнується малошумним сушіння, який схильний до зносу і є видаткової деталлю. Заміну ременя ГРМ на ВАЗ 2109 можна провести самостійно, не звертаючись до станції технічного обслуговування.

Коли потрібна заміна ременя ГРМ?

Заводом-виробником визначається періодичність заміни ременя приводу розподільного вала на ВАЗ 2109 кожні 75 тис. км. Однак власники автомобілів вважають за краще не доводити пробіг до вказаного значення, виконуючи ремонт через 50-60 тис. Км. Це пов'язано з експлуатацією техніки в умовах перепадів температур, а також з-за нестабільного якості комплектуючих.

Для підстраховки рекомендується проводити регулярний огляд стану ременя. Процедура проводиться щорічно або через 10-12 тис. Км пробігу. Для проведення контролю потрібно зняти пластикову кришку приводу.

Ремінь підлягає заміні в наступних випадках:

 • при виявленні потертостей;
 • при наявності надривів і розшарувань;
 • при появі замасливании (додатково потрібно виявити і усунути джерело течі моторного масла).

Як поміняти ремінь на ВАЗ 2109?

Для заміни ременя распредвала на ВАЗ 2109 не потрібно оглядового ями і спеціального інструменту. Власник здатний виконати роботу самостійно протягом 2-3 годин. Для здійснення ремонту необхідно придбати запасні частини - ремінь і натяжний ролик.

Схема ГРМ на двигуні ВАЗ 2109

На схемі позначені вузли:

 • 1 - шестерня колінчастого вала ;
 • 2 - шестерня помпи;
 • 3 - натягувач;
 • 4 - скоба з міткою положення;
 • 5 - шестерня розподільного вала ;
 • 6 - ремінь;
 • 7 - буквами A, B, C і D позначені мітки на шестернях і корпусі.

Інструменти і матеріали

Перед тим як змінювати деталі, потрібно приготувати:

 • набір гайкових ключів або головок (з розмірами 8, 10, 17 і 19 мм);
 • від ертка з товстим плоским жалом;
 • ключ для провертання натяжної ролика (фабричний або саморобний);
 • свічковий ключ;
 • маркер для нанесення відміток на деталях; || | 238
 • ветошь для протирки крышки;
 • ремінь приводу розподільного вала;
 • натяжна ролик.

при відсутності спеціального ключа допускається установка ролика за допомогою двох відповідних штифтів (наприклад, цвяхів або болтів) і плоскогубців. Штифти вставляються в направляючі отвори і провертаються пассатижами.

Вибір ременя

При придбанні ременя необхідно звертати увагу на фірму-виробник. За відгуками сервісних станцій і власників, оптимальним співвідношенням ціна-якість володіє продукція заводів Gates і Contitech. Рекомендується установка натяжних роликів Gates, що мають однорядний кульковий підшипник і робочу частину, що складається з двох сегментів.

Зовнішній вигляд ролика Gates

Інструкція по заміні ременя на авто з карбюраторним двигуном

Для забезпечення безперешкодного зняття ременя на моторі ВАЗ 2109 з карбюратором необхідно:

 1. Установить машину на удобное место (гараж или открытую площадку). Включить передачу и зафиксировать стояночный тормоз.
 2. Повернути рульове колесо вправо до упору, звільнивши доступ до правого бризковики.
 3. Демонтувати бризговики двигуна на правій стороні. Деталі кріпляться болтами під ключ розміром 8 мм. Ряд власників демонтують тільки кріплення по нижній частині арки і відгинають щиток в сторону, забезпечуючи доступ до шківа коленвала.
 4. Послабити гайку нижнього кріплення генератора до двигуна (ключем на 19 мм).
 5. Відпустити верхню точку установки генератора (на 17 мм). Зрушити вузол в сторону, знизивши натяг ременя приводу ротора.
 6. Видалити ремінь зі шківів. Деякі власники не користуються таким способом зняття деталі, проводячи її демонтаж при видаленні шківа з колінчастого вала.
 7. Викрутити три болта кріплення пластикового захисного кожуха на двигуні. Операція виконується ключем на 10 мм. У конструкції кріплення є дистанційні втулки, підкладені під болти.
 8. Зняти кожух, витягнувши його вгору. Протерти внутрішню поверхню від бруду дрантям.
 9. Вийняти з оглядового лючка картера коробки передач гумову кришку. Заглушка розташовується над маховиком двигуна.
 10. В отримане отвір вставити викрутку, яка зафіксує маховик і колінвал двигуна.
 11. Відвернути болт кріплення шківа колінчастого вала (на 19 мм). Через велику моменту затягування потрібно використовувати подовжувач, який надягає на комірець або ключ. При відкручування гайки відзначені випадки випадання викрутки, тому на цьому етапі рекомендується вдатися до допомоги другої людини.
 12. Зняти шків з вала. Перевірити стан ущільнювального сальника. При виявленні найменших запотівання масла деталь необхідно замінити. Якщо залишити старий сальник, то виникає ризик потрапляння масла на поверхню ременя, що призводить до його руйнування.
 13. Вкрутити болт на штатне місце.

Демонтаж старого ременя

послідовність зняття старої деталі:

 1. Викрутити свічки з циліндрів, що полегшить процедуру провертання колінчастого вала.
 2. Провернути колінчастий вал за болт шківа і поєднати мітки на шестеренних і корпусі. Рекомендується виконати кілька оборотів валу, щоб переконатися в коректності фаз газорозподілу. Точність суміщення дозволить далі правильно виставити фази.
 3. Відзначити маркером взаємне положення ременя на всіх шестернях. Мітка наноситься одночасно на сам ремінь і шестерню.
 4. Відвернути ключем на 17 мм гайку кріплення натяжного ролика (на 0,5-1,0 обороту).
 5. Послабити натяг ременя провернув ролик ключем або штифтами з плоскогубцями.
 6. Видалити старий ремінь з двигуна.
 7. Прикласти стару деталь до нової і перенести мітки. Для взаємної фіксації деталей використовуються струбцини або затискачі.
 8. Зняти натяжна ролик. Вузол рекомендується міняти разом з ременем, незалежно від стану.

Установка нового ременя

Монтаж нових деталей складається з кроків:

 1. Поставити на штатне місце новий натягувач.
 2. Одягти на шестерні ремінь, дотримуючись мітки. Якщо потрібне коригування положення, то вона виконується поворотом колінчастого вала за годинниковою стрілкою на невеликий кут.
 3. Провернути натяжна ролик, забезпечивши натяг ременя.
 4. Затягнути кріплення ролика з моментом 40-42 Н / м.

Після установки деталей на місце деякі власники перевіряють співвісність розташування шестерень. Через перекосів і биття відбувається передчасне руйнування і обрив ременя, а також його сповзання. Однією з причин може бути знос підшипників помпи, який визначається погойдуванням вала за шестерню. При виявленні люфту помпу необхідно міняти, оскільки крім руйнування ременя є ризик течі охолоджуючої рідини.

Поширеною причиною биття є деформація кріпильної шпильки ролика, яка виникає при затягуванні гайки. Шпильку можна замінити на нову, але допускається установка регулювальних шайб самостійного виготовлення. Матеріалом для деталей, що мають форму півкола, є бляшані банки. Півкільця підкладаються під натягувач в залежності від напрямку вигину шпильки.

Місця установок півкілець

Ще однією причиною може стати низька якість ролика. Особливо це стосується деталей від невідомих виробників. Рекомендується при покупці перевіряти биття підшипника і рівність біговій поверхні. Підшипник необхідно відкрити (зняти ущільнювач) і заповнити порожнину додатковою змазкою (Литол-24). Подібна маніпуляція продовжить термін експлуатації вузла і знизить гучність роботи.

Контроль міток ГРМ

Оскільки схема ГРМ проста, то контроль міток виконується наступним чином:

 1. Виконати два оберти колінчастого вала обертанням вручну.
 2. Перевірити збіг міток і натяг ременя. Якщо відбувся зсув фаз, то доведеться повторити процедуру установки і натягу ременя.
 3. При збігу міток необхідно провести зворотний установку деталей.

Фотогалерея заміни

На фотографіях представлені деякі кроки по заміні ременя ГРМ.

Інструкція по заміні ременя а авто з інжекторним двигуном

Інжектор встановлювався тільки на один тип моторів «дев'ятки» - з робочим об'ємом циліндрів 1,5 л. Застосування системи упорскування палива не викликало коригувань схеми приводу розподільного вала. Процедура заміни ременя ГРМ на ВАЗ 2109 з інжекторним двигуном практично не відрізняється від переліку робіт на карбюраторної машині.

Відмінністю є демонтаж старого ременя, при якому знадобиться :

 1. Зняти з двигуна датчик положення колінчастого валу, встановлений поруч зі шківом. Для демонтажу потрібно відстебнути штекер проводки, а потім відвернути болт кріплення датчика. Після цього сенсор виймається з направляючого отвору.
 2. Для ослаблення натяжки ременя приводу допоміжних агрегатів потрібно відвернути гайку М13, встановлену на генераторі.

Тонкощі заміни ременя ГРМ на інжекторної машині показані у відеоролику від каналу «Alex ZW».

Коли встановлю¹те теж є кілька відмінностей:

 1. Потрібно встановити відповідним чином шків колінчастого вала. Для цього необхідно виставити верхню мертву точку в першому циліндрі - по мітці на маховику і на картері. При цьому співпаде мітка шестерні распредвала з засечкой на пластині. Встановлений шків повинен розташовуватися напроти датчика початком 20-го зуба, відрахувавши від двох пропущених.
 2. Зазор між датчиком і шківом повинен становити 0,4-1,0 мм.
 3. Після закінчення складання провести запуск і перевірку роботи двигуна.
Контрольні точки на шківі

Перевірка натягу ременя ГРМ

При коректної силі натягу ременя довга гілка повинна повертатися на 90º шляхом впливу великого і вказівного пальця руки. Для виконання перевірки не повинно вимагатися великого фізичного зусилля. При перетягуванні виникають додаткові навантаження на підшипники помпи і натяжної ролика, які виводять їх з ладу. Надмірний натяг шкідливий і для самого ременя, який може обірватися під час роботи двигуна.

Місце проведення перевірки натягу

Відео

Процедура заміни ременя распредвала і зношеної помпи представлено відеороликом від каналу «Nik Nikolsson».

Голосування

міняли Ви ремінь ГРМ на ВАЗ?

Загрузка ...Загрузка ... Завантаження ...