Як замінити ремінь газорозподільного механізму ВАЗ 2109

Газорозподільний механізм двигунів автомобілів найчастіше обладнується малошумним ремінним приводом, який схильний до зносу і є видаткової деталлю. Заміну ременя ГРМ на ВАЗ 2109 можна провести самостійно, не звертаючись на станцію технічного обслуговування.

Коли потрібна заміна ременя ГРМ?

Заводом-виготовлювачем визначена періодичність заміни ременя приводу розподільного вала на ВАЗ 2109 кожні 75 тис. км. Однак власники автомобілів вважають за краще не доводити пробіг до вказаного значення, виконуючи ремонт через 50-60 тис. км. Це пов'язано з експлуатацією техніки в умовах перепадів температур, а також за нестабільної якості комплектуючих.

Для підстраховки рекомендується проводити регулярний огляд стану ременя. Процедура проводиться щорічно або через 10-12 тис. км пробігу. Для проведення контролю потрібно зняти пластикову кришку приводу.

Ремінь підлягає заміні в наступних випадках:

 • при виявленні потертостей;
 • при наявності надривів та розшарувань;
 • при появі замасливаний (додатково потрібно виявити і усунути джерело течі моторної оливи).

Як поміняти ремінь на ВАЗ 2109?

Для заміни ременя распредвала на ВАЗ 2109 не потрібно оглядової ями і спеціального інструменту. Власник здатен виконати роботу самостійно протягом 2-3 годин. Для здійснення ремонту необхідно придбати запасні частини — ремінь і натяжний ролик.

Схема ГРМ на двигуні ВАЗ 2109

На схемі позначені вузли:

 • 1 — шестерня колінчастого вала;
 • 2 — шестерня помпи;
 • 3 — натягувач;
 • 4 — скоба з міткою положення;
 • 5 — шестерня розподільчого валу;
 • 6 — ремінь;
 • 7 — літерами A, B, C і D позначені мітки на шестернях і корпусі.

Інструменти та матеріали

Перед тим як міняти деталі, потрібно приготувати:

 • набір гайкових ключів або головок (з розмірами 8, 10, 17 і 19 мм);
 • викрутка з товстим плоским жалом;
 • ключ для провертання натяжного ролика (фабричний або саморобний);
 • свічковий ключ;
 • маркер для нанесення позначок на деталях;
 • ганчір'я для протирання кришки;
 • ремінь приводу розподільного валу;
 • натяжний ролик.

При відсутності спеціального ключа допускається установка ролика за допомогою двох відповідних штифтів (наприклад, цвяхів або болтів) і плоскогубців. Штифти вставляються в направляючі отвори і провертаються пассатижами.

Вибір ременя

При придбанні ременя необхідно звертати увагу на фірму-виробник. За відгуками сервісних станцій і власників, оптимальним співвідношенням ціна-якість має продукція заводів Gates і Contitech. Рекомендується установка натяжних роликів Gates, мають кульковий однорядний підшипник і робочу частину, що складається з двох сегментів.

Зовнішній вигляд ролика Gates

Інструкція по заміні ременя на авто з карбюраторним двигуном

Для забезпечення безперешкодного зняття ременя на двигуні ВАЗ 2109 з карбюратором необхідно:

 1. Встановити машину на зручне місце (гараж або відкритий майданчик). Включити передачу і зафіксувати стоянкове гальмо.
 2. Повернути рульове колесо вправо до упору, звільнивши доступ до правого брызговику.
 3. Демонтувати бризговики двигуна на правій стороні. Деталі кріпляться болтами під ключ розміром 8 мм. Ряд власників демонтують тільки кріплення по нижній частині арки і відгинають щиток в бік, забезпечуючи доступ до шківа коленвала.
 4. Послабити гайку нижнього кріплення генератора до двигуна (ключем на 19 мм).
 5. Відпустити верхню точку установки генератора (на 17 мм). Зрушити вузол в бік, знизивши натяг ременя приводу ротора.
 6. Видалити ремінь зі шківів. Деякі власники не користуються таким способом зняття деталі, проводячи її демонтаж при видаленні шківа з колінчастого вала.
 7. Викрутити три болта кріплення пластикового захисного кожуха на двигуні. Операція виконується ключем на 10 мм. В конструкції кріплення є дистанційні втулки, підкладені під болти.
 8. Зняти кожух, витягнувши його вгору. Протерти внутрішню поверхню від бруду ганчіркою.
 9. Вийняти з оглядового лючка картера коробки передач гумову кришку. Заглушка розташовується над маховиком двигуна.
 10. В отриманий отвір вставити викрутку, яка зафіксує маховик і коленвал двигуна.
 11. Відвернути болт кріплення шківа колінчастого вала (на 19 мм). З-за великого моменту затягування потрібно використовувати подовжувач, який надівається на вороток або ключ. При відкручування гайки відзначені випадки випадання викрутки, тому на цьому етапі рекомендується вдатися до допомоги другого людини.
 12. Зняти шків з валу. Перевірити стан ущільнювального сальника. При виявленні найменших отпотеваний масла деталь необхідно замінити. Якщо залишити старий сальник, то виникає ризик потрапляння мастила на поверхню ременя, що призводить до його руйнування.
 13. Вкрутити болт на штатне місце.

Демонтаж старого ременя

Послідовність зняття старої деталі:

 1. Викрутити свічки з циліндрів, що полегшить процедуру провертання колінчастого вала.
 2. Провернути колінчастий вал за болт шківа і сумістити мітки на шестеренних і корпусі. Рекомендується виконати декілька обертів вала, щоб переконатися в коректності фаз газорозподілу. Точність суміщення дозволить далі правильно виставити фази.
 3. Відзначити маркером взаємне положення ременя на всіх шестернях. Мітка наноситься одночасно на сам ремінь і шестірню.
 4. Відвернути ключем на 17 мм гайку кріплення натяжного ролика (на 0,5-1,0 обігу).
 5. Послабити натяг ременя провернувши ролик ключем або штифтами з плоскогубцями.
 6. Видалити старий ремінь з двигуна.
 7. Докласти стару деталь до нової і перенести мітки. Для взаємної фіксації деталей використовуються струбцини або затискачі.
 8. Зняти натяжний ролик. Вузол рекомендується міняти разом з ременем, незалежно від стану.

Установка нового ременя

Монтаж нових деталей складається з кроків:

 1. Поставити на штатне місце новий натягувач.
 2. Надіти на шестерні ремінь, дотримуючись мітки. Якщо потрібне коригування положення, то вона виконується поворотом колінчастого валу за годинниковою стрілкою на невеликий кут.
 3. Провернути натяжний ролик, забезпечивши натяг ременя.
 4. Затягнути кріплення ролика з моментом 40-42 Н/м.

Після установки деталей на місце деякі власники перевіряють співвісність розташування шестерень. З-за перекосів і биття відбувається передчасне руйнування і обрив ременя, а також його сповзання. Однією з причин може бути знос підшипників помпи, який визначається погойдуванням вала через шестерню. При виявленні люфту помпу необхідно змінювати, оскільки крім руйнування ременя є ризик витоку охолоджуючої рідини.

Поширеною причиною биттів є деформація кріпильної шпильки ролика, яка виникає при затягуванні гайки. Шпильку можна замінити на нову, але допускається установка регулювальних шайб самостійного виготовлення. Матеріалом для деталей, що мають форму півкола, є жерстяні банки. Півкільця підкладаються під натягувач в залежності від напрямку вигину шпильки.

Місця установок півкілець

Ще однією причиною може стати низька якість ролика. Особливо це стосується деталей від невідомих виробників. Рекомендується при купівлі перевіряти биття підшипника і рівність бігової поверхні. Підшипник необхідно відкрити (зняти ущільнювач) і заповнити порожнину додаткової мастилом (Літол-24). Подібна маніпуляція продовжить термін експлуатації вузла і знизить гучність роботи.

Контроль міток ГРМ

Оскільки схема ГРМ проста, то контроль міток виконується наступним чином:

 1. Виконати два оберти колінчастого вала обертанням вручну.
 2. Перевірити збіг міток і натяг ременя. Якщо стався зсув фаз, то доведеться повторити процедуру встановлення та натягу ременя.
 3. При збігу міток необхідно провести зворотну установку деталей.

Фотогалерея заміни

На фотографіях представлені деякі кроки по заміні ременя ГРМ.

Інструкція по заміні ременя на авто з інжекторним двигуном

Інжектор встановлювався тільки на один тип моторів «дев'ятки» — з робочим об'ємом циліндрів 1,5 л. Застосування системи вприскування палива не викликало коригувань схеми привода розподільного вала. Процедура заміни ременя ГРМ на ВАЗ 2109 з інжекторним двигуном практично не відрізняється від переліку робіт на карбюраторною машині.

Відмінністю є демонтаж старого ременя, при якому знадобиться:

 1. Зняти з двигуна датчик положення колінчастого валу, встановлений поруч зі шківом. Для демонтажу потрібно відстебнути штекер проводки, а потім відвернути болт кріплення датчика. Після цього сенсор виймається з направляючого отвору.
 2. Для ослаблення натягу ременя приводу допоміжних агрегатів потрібно відвернути гайку М13, встановлену на генераторі.

Тонкощі заміни ременя ГРМ на інжекторної машини показано у відеоролику від каналу «Alex ZW».

При зворотній збірці теж є декілька відмінностей:

 1. Потрібно встановити відповідним чином шків колінчастого валу. Для цього необхідно виставити верхню мертву точку в першому циліндрі — по мітці на маховику і на картері. При цьому співпаде мітка шестерні розподілвалу з зарубкою на пластині. Встановлений шків повинен розташовуватися напроти датчика початком 20-го зуба, отсчитанного від двох пропущених.
 2. Зазор між датчиком і шківом повинен становити 0,4-1,0 мм
 3. Після завершення складання провести запуск і перевірку роботи двигуна.
Контрольні точки на шківі

Перевірка натягу ременя ГРМ

При коректній силі натягу ременя довга гілка повинна повертатися на 90º шляхом впливу великого і вказівного пальця руки. Для виконання перевірки не повинно вимагатися великого фізичного зусилля. При перетяжці виникають додаткові навантаження на підшипник помпи і натяжного ролика, які виводять їх з ладу. Надмірний натяг шкідливий і для самого ременя, який може обірватися під час роботи двигуна.

Місце проведення перевірки натягу

Відео

Процедура заміни ременя распредвала і зношеної помпи представлено відео від каналу «Nik Nikolsson».


Коментарі та відгуки