Щиток приладів на автомобілях Рено Сценік 2: від теорії до практичних занять

Приладова панель є сполучною ланкою між бортовим комп'ютером автомобіля і його основними агрегатами, а також водієм транспортного засобу. Саме тому, сідаючи за кермо автомобіля, людина в першу чергу стикається з приборкой, на якій вказані основні параметри машини. Що являє собою щиток приладів Сценік 2, що позначають нанесені на нього індикатори і які несправності можуть статися в його роботі — читайте в цій статті.

Опис і розташування індикаторів і приладів на панелі

Обозначение индикаторов и датчиков приборки
Позначення індикаторів і датчиків прибирання

Почнемо з опису значків на приборку:

 1. В самому верху на щитку приладів встановлені світлові індикатори — лампочки, які призначені для позначення різних параметрів. Розглянемо їх призначення, зліва направо:
  1. Символ системи подушок безпеки авто. Може загорятися завжди при включенні запалювання, однак після запуску силового агрегату цей значок повинен пропасти. Якщо він продовжує горіти або блимати, це говорить про несправності в роботі системи подушок. Можливо, вони вже зносилися (зазвичай подушки встановлюються на перші 10-15 років експлуатації авто, потім їх необхідно міняти). Також є ймовірність, що причина криється в що вийшов з ладу датчик подушок або окисленні його контактів в результаті впливу вологи.
  2. Наступний індикатор — літера лямбда в трикутнику, спочатку не використовується. Він може використовуватися для підключення інших електросистем та позначення їх несправності. Якщо символ постійно горить, найімовірніше, це свідчить про замиканні контактів на приборку.
  3. Значок несправності системи ABS. Він також загоряється завжди, коли водій провертає ключ у замку запалювання, але зникає після старту двигуна. Поява лампочки при запущеному двигуні може повідомити про будь-які несправності в роботі системи ABS — можливо, причина полягає в блоці управління, але в першу чергу необхідно перевірити працездатність датчиків. Найчастіше їх контакти просто окислюються, що призводить до миганню індикатора на панелі.
  4. Значок низького об'єму рідини в розширювальному бачку омивача скла. Цей індикатор також загоряється при активації запалення. Якщо він продовжує горіти після запуску мотора, це може свідчити про низький рівень рідини в резервуарі. Необхідно долити воду або омивач в бачок. Якщо ж резервуар повний, то скоріше всього, індикатор вас «обманює» — потрібно перевірити якість підключення контактів на датчику, можливо, лампочка замкнула на приборку.
  5. Значок включення задніх противотуманок. Завжди горить при активації цього типу освітлення. Якщо ви включили задні протитуманні ліхтарі, а індикатор не загорівся, то скоріше всього, або сама лампочка перегоріла, або пошкоджена проводка.
  6. Теж протитуманки, тільки тепер передні.
  7. Наступний символ — активації ближнього освітлення. Загоряється завжди при включенні фар. Якщо не горить — перевірити проводку і саму лампочку на приборку.
  8. Значок працездатності штатної протиугінної установки — іммобілайзера. Цей пристрій ставиться для запобігання угону транспортного засобу — в разі злому автомобіля і при спробі несанкціонованого запуску двигуна система заблокує двигун. Відповідно, рух на машині буде неможливо.
   Даний індикатор повинен блимати або горіти при постановці авто на охорону — з допомогою центрального замка або сигналізації, неважливо. Тобто коли машина замкнені, він у будь-якому випадку буде блимати. Якщо ж символ горить на заведеному двигуні, необхідно звернутися на СТО за допомогою. Самостійно лізти в блок управління іммобілайзером ми не рекомендуємо, оскільки якщо ви допустите помилку, це може призвести до повного блокування силового агрегату.
  9. Значок активації дальнього освітлення. Завжди з'являється при включенні дальнього світла, при активації запалювання на приладовій панелі горіти не має. Може загорітися в разі замикання контактів або пошкодження електроланцюга.
  10. Символ працездатності системи обігріву заднього скла. Також з'являється тільки при активації цього пристрою, без причини горіти не має.
  11. Важливий елемент — символ перегріву каталітичного перетворювача відпрацьованих газів. Якщо він з'являється на приборку, це може супроводжуватися некоректною роботою двигуна. Але, як правило, його поява пов'язана з окисленням контактів або пошкодженням електроланцюга датчика.
  12. Наступний символ — працездатності системи електричного обігріву лобового скла. Загоряється на приборку у разі активації цього пристрою, просто так горіти не має.
  13. Наступний значок дуже важливий — це символ зносу передніх гальмівних колодок. Якщо він з'явився на запущеному двигуні, необхідно вирішувати проблему якомога швидше. Все тому, що ця помилка безпосередньо впливає на безпеку керування транспортним засобом. Якщо проблема не буде вирішена, ви ставите під загрозу безпеку перебування себе і пасажирів в автомобілі під час руху.
  14. Далі, розташована лампочка, яка з'являється при виявленні несправностей в роботі електронних систем автомобілів. Якщо вона з'явилася під час руху, необхідно якомога швидше провести діагностику, причому бажано комп'ютерну. Як показує практика, найчастіше її поява пов'язана з обривами в електросистемі і замиканнями, або ушкодженням контактів на роз'ємах контролерів.
  15. Індикатор активації свічок накалу, такий символ є на приладових панелях тільки дизельних автомобілів.
 2. Стрілка, повернутий вправо — це символ включення правого поворотника. Починає блимати і видавати характерний звук при перемиканні підрульового перемикача вправо, пропадає після того, як водій завершує маневр. Якщо конструкція самого перемикача пошкоджена, то він може не повертатися на місце автоматично, тоді водієві доведеться робити це рукою.
 3. Тахометр. Призначення цього приладу полягає в демонстрації водієві автомобіля кількості обертів, з якими обертається колінчастий вал. Шкала тахометра поділена на ділення — кожна поділка відповідає одній тисячі оборотів в хвилину.
 4. Значок зниження рівня тиску моторної рідини в ДВС. Загоряється завжди при активації запалення і зникає після старту силового агрегату. Якщо індикатор загорівся під час руху, необхідно залишити автомобіль і перевірити рівень масла в двигуні — як правило, така проблема обумовлена зниженням рівня. З такою несправністю не рекомендується експлуатація авто, оскільки силовий агрегат може просто вийти з ладу. Необхідно з'ясувати причину витоку і ліквідувати.
 5. Символ розрядженого автомобільного акумулятора. Коли водій вмикає запалювання, відбувається діагностика всіх приладів, тому індикатор горить. Але після запуску мотора він повинен зникнути. Якщо ж лампочка продовжує горіти, то скоріше за все, проблема полягає в розряді акумуляторної батареї. Можливо, експлуатація авто без увімкнених споживачів напруги дозволить заповнити заряд хоча б частково, але як правило, в таких ситуація АКБ підлягає зарядці. Рідше, але все ж буває таке, що поява індикатора обумовлено некоректною роботою генератора, а саме виходом з ладу одного з його компонентів або слабким натягом приводного ременя. Так що якщо акумулятор заряджений, то слід провести діагностику генератора.
 6. Спідометр. Тут все просто, спідометр — це прилад, на якому відображається швидкість руху авто в даний момент.
 7. Лічильник загального пробігу транспортного засобу — одометр.
 8. Лічильник добового кілометражу або пробігу за поїздку.
 9. Клавіша скидання даних про кілометраж за поїздку.
 10. Світловий символ активації ручного гальма. Незалежно від того, чи запущений двигун чи ні, при стоянці машини на ручному гальмі лампочка буде горіти. Якщо ж з'явився індикатор на панелі при відпущеному ручнику, то це свідчить про виникнення несправності в роботі гальмівної системи. Поломки такого плану потрібно вирішувати якомога швидше, оскільки вони значно впливають на безпеку водія і пасажирів.
 11. Цей індикатор не використовується.
 12. Датчик температури охолоджуючої рідини двигуна зі шкалою. Стрілка приладу на прогрітому двигуні повинна дійти приблизно до середини. Якщо вона йде вище, досягаючи критичної зони, це говорить про те, що температура антифризу збільшилася і, скоріше всього, він скоро закипить або вже закипів. Потрібно зупинити авто і дати двигуну охолонути, на це може знадобитися якийсь час, також бажано з'ясувати причину, з якої це сталося. Експлуатація авто з перегрітою мотором не допускається, оскільки це призведе до виходу з ладу силового агрегату.
  Якщо антифриз не кипить, а двигун працює в нормальному режимі, можливо, з ладу вийшов датчик температури антифризу. Потрібно перевірити його підключення і контакти, якщо є необхідність — замінити.
 13. Індикатор рівня моторної рідини в ДВС. Не можна допускати, щоб рівень моторної рідини знижувався нижче визначеного обсягу.
 14. Цей індикатор також вважається одним з найважливіших, оскільки його поява на приладовій панелі зазвичай пов'язане з перегрівом силового агрегату. Як правило, він загоряється в тому випадку, якщо стрілка датчика температури охолоджуючої рідини перейшла у критичну зону. Як сказано вище, в разі перегріву двигуна авто потрібно зупинити і дати двигуну охолонути.
 15. Наступний символ — мінімального обсягу бензину в баку. З'являється в тому випадку, якщо паливна система починає використовувати резервний запас пального. Довга експлуатація з палаючим індикатором на приборку не допускається — потрібно як можна швидше заправити бак.
 16. Датчик рівня пального в баку. Як правило, про необхідність заправки водії орієнтуються по цьому датчику, а не по індикатору.
 17. Екран комп'ютера.
 18. Символ включення лівого поворотника.
Самая часто встречаемая причина поломки приборки - транзистор irf3710
Найбільш часто зустрічається причина поломки прибирання — транзистор irf3710

Характерні несправності та способи їх усунення

Як і будь-який інший електронний прилад, з часом контрольний щиток може почати «глючить».

Щоб вчасно розпізнати проблему, рекомендуємо ознайомитися з основними несправностями приладових панелей:

 1. Однією з найчастіших проблем, з якими стикаються власники Сцеников, — це вихід з ладу транзистора IRF3710. Зрозуміло, визначити на око таку несправність просто неможливо, її зможе виявити лише фахівець після демонтажу прибирання. З-за поломки цього транзистора щиток може періодично вимикатися, буде пропадати підсвічування. Якщо це сталося на початковому етапі, то вирішити проблему можна шляхом заміни транзистора або його перепаювання. Якщо затягніть, щиток може просто «накритися».
 2. Якщо приборка дійсно «накрилася», то це більш серйозна проблема. При виході з ладу приладовій панелі симптомів може бути безліч, починаючи від перегорання лампочки і їх періодичного миготіння і закінчуючи відмовою в роботі всіх приладів відразу. В даному випадку, якщо ви не володієте знаннями в області електротехніки, то з такою несправність краще відразу звернутися до професіоналів, оскільки пайка плати — справа досить серйозне. Зазвичай перепаяти і замінити вийшли з ладу елементи може кожен майстер, але бувають ситуації, коли ремонт просто неможливий.
  приміром, на практиці ми стикалися з випадками, коли з необережності водій заливав щиток кави або іншим напоєм, висушував його зовні, але рідина через щілини потрапляла всередину, на саму мікросхему. Перший час приборка працює нормально, навіть коректно, всі індикатори включаються вчасно. Але через кілька днів або навіть тижнів щиток може почати «глючить». В результаті діагностики з'ясовується, що потрапила на плату води і постійно вологості в салоні на схемі стала збиратися цвіль. Грибок повністю руйнує конструктивні елементи плати, тому ремонтувати такий пристрій — безглуздо, зрозуміло, таке буває рідко, але все одно треба бути обережним.
 3. Спідометр не показує швидкість руху. Така несправність може бути обумовлена поломкою датчика швидкості, але якщо він знаходиться в робочому стані, то скоріше за все, проблема полягає в самій платі.
 4. Перестала працювати підсвічування — повністю або частково. В даному випадку причина може критися в платі або перегорання самого джерела світла, тобто лампочки. Якщо згоріла лампа, в цьому немає нічого складного — щиток потрібно буде просто зняти, розібрати і замінити індикатор. Детальніше про демонтаж ми розповімо нижче. Буває таке, що причина полягає в поганому приляганні контактів патрона індикатора до мікросхемі. Проблему дозволить вирішити загинання контактів. Миготіння індикаторів зазвичай пов'язано з поганою перепайкой.
 5. Не працюють стрілочні прилади — датчик рівня палива, температури антифризу, рівня масла. При такій несправності в першу чергу проводиться діагностика самих датчиків, встановлених на агрегатах — в паливному баку, системі охолодження і двигуні. Проблема може полягати в несправності електроланцюга або окисленні контактів. Якщо сам контролер вийшов з ладу, то він змінюється на новий, якщо відбулося пошкодження електроланцюга, то пошкоджену ділянку дроти потрібно поміняти. Проблема окислення або підгоряння контактів вирішується шляхом їх зачищення або заміни.
 6. Стрілочні прилади працюють, але виводять інформацію некоректно. Якщо проблема криється тільки в одному датчику — наприклад, рівня палива, температури антифризу, то потрібно перевіряти сам контролер. Якщо ж всі прилади відразу перестають показувати правильні дані, то скоріше за все, причину треба шукати в мікросхемі.
 7. Частково блимає освітлення на щитку з правого або з лівого боку. Несправності такого роду зазвичай викликані непрацездатністю опорів — конструктивних елементів плати. Як і у випадку з транзистором, дозволить вирішити проблему перепайка контактів опорів.
 8. Всі пристрої працюють нормально, але не включається підсвічування. Менш імовірно, що проблема обумовлена перегорання самих ламп, скоріше за все, причина криється в запобіжному блоці або одному з проводів, що підключаються до приборку. При пошкодженні проводу цю ділянку електроланцюга краще замінити, щоб не допустити подібних проблем у майбутньому (колгоспний варіант ремонту ізолентою — не підходить). На відео нижче представлена процедура тестування прибирання на прикладі автомобіля Рено Меган (автор відео — Олександр Платонов).

Інструкція по заміні панелі

Перед тим, як зняти контрольний щиток необхідно відключити клеми акумулятора.

Потім можна приступати до процесу:

 1. Для початку необхідно просунути в щілину між центральною консоллю і самим контрольним щитком викрутку з плоским лезом або пластикову карту. Саму декоративну планку після цього необхідно опустити вниз. Щоб не зламати планку, викрутку або вставляйте карту посередині, це дозволить забезпечити рівномірне навантаження.
 2. Коли ви опустіть планку і її пази виявляться вільними, цей декоративний елемент можна буде витягти.
 3. Потім потрібно демонтувати нижню планку, для цього обережно потягніть її на себе і витягніть два бічних фіксатора з центральної консолі. Спочатку слід трохи потягнути вгору, а після цього — на себе.
 4. Зробивши це, необхідно викрутити два самореза, фіксують контрольний щиток до центральної консолі. Саму панель приладів після цього слід трохи потягнути на себе, це дозволить отримати найбільш зручний і оптимальний доступ до роз'ємів.
 5. Виконавши ці дії, фіксатори даних роз'ємів слід перевести в протилежне становище, після чого з частин контрольного щитка можна витягнути роз'єми. Цей етап вважається одним з найбільш складних, оскільки вимагає вправності, тому будьте акуратні і терплячі. При витяганні ви можете зіткнутися з труднощами, можливо, доведеться скористатися пінцетом. Постарайтеся не пошкодити роз'єми, інакше їх доведеться міняти.
 6. Наступним етапом буде безпосередньо розбирання контрольного щитка. Тут немає нічого складного — вам потрібно просто викрутити вісім саморізів, які фіксують напівпрозорий пластмасовий екран від самого корпусу пристрою. На цьому етапі також будьте обережні, щоб не пошкодити екран.
 7. Далі, вам необхідно буде підчепити кріплення, які з'єднують верхню частину корпусу контрольного щитка з нижньої. Демонтуйте кришку і ви зможете отримати доступ до самої мікросхеми. Якщо ви зняли панель приладів для заміни лампочок, то міняйте їх і збирайте пристрій — процедура складання здійснюється в зворотній послідовності. Якщо вийшла з ладу сама плата, то ремонт краще довірити фахівцям, оскільки найімовірніше, її доведеться паяти, а це — не просте завдання.

Фотогалерея «Розбір і зняття щитка своїми руками»

Варіанти тюнінгу

Тюнінг вважається одним з найбільш простих варіантів преображення приладової панелі. Особливо він актуальний для більш старих авто, коли приладова панель вже втратила свою свіжість, але автовласникові хоче відновити її естетичність.

Є кілька варіантів тюнінгу:

 1. Перетяжка щитка шкірою, кожзамом, дерматином або іншим матеріалом. Така необхідність зазвичай виникає в тому випадку, якщо на корпусі прибирання є тріщини, дефекти та інші сліди пошкоджень. Перетяжка дозволить відновити первісний вигляд корпусу пристрою. Перед тим, як приступити до процесу, потрібно зробити розкроювання, а для цього слід врахувати розміри щитка і його форму. Це дозволить запобігти розтяжку матеріалу і утворення складок.
  Для перетяжки в будь-якому випадку доведеться знімати щиток. Для розкрою, як варіант, можна використовувати картон — всі частини розкрою потрібно зшити в одне ціле, також пам'ятайте про те, що шви завжди ховаються всередину. Оббивний матеріал фіксується на розкроювання за допомогою клею або саморізів.
 2. Установка діодного підсвічування. Цей варіант вважається одним з найбільш простих, оскільки вимагає мінімальних трудових витрат. Вам потрібно тільки купити сині або білі діоди (можна використовувати зелені, червоні і інші, але перші два варіанти більш оптимальні), розмір яких відповідає розмірам встановлених ламп, встановити їх замість стандартних індикаторів.
  Важливо, щоб цоколь діодних джерел відповідав лампочкам. Якщо просто замінити лампи не виходить, то діодні джерела можна припаяти, в цьому немає нічого складного. Як варіант, можна використовувати диодную стрічку.
 3. Ще один варіант — встановлення більш свіжих шкал на датчики прибирання. Можна змінити їх колір, щоб перетворити щиток. Самі шкали можна намалювати самостійно, пошукати в Інтернеті або спробувати купити в магазині. Якщо ви робите їх самостійно або качаєте з Мережі, врахуйте, що їх потрібно точно вирізати відповідно з розміром прибирання. Для установки щиток потрібно буде розібрати, зняти скло.
  Щоб встановити нову шкалу, необхідно з датчика зняти стрілку — після закінчення робіт її можна встановити на місце. Як варіант, цей метод тюнінга можна поєднати з описаним вище, тобто крім монтажу нових шкал, встановити на панель приладів та діодні лампочки.
 4. Також спосіб тюнінгу за допомогою діодів можна поєднати з ще одним методом — фарбуванням прибирання люмінесцентною фарбою. Суть цього методу полягає в тому, що цифри і шкали прибирання, розкриті люмінесцентною фарбою, під впливом діодного освітлення будуть світитися значно яскравіше.
  тобто, якщо ви все зробите акуратно, то ваша приборка перетвориться і буде мати унікальний зовнішній вигляд. Але врахуйте, що фарбу потрібно наносити акуратно, оскільки всі нерівності (на цифрах і шкалах) будуть дуже добре видно при включенні діодного світла. До речі, без діодного освітлення цей спосіб тюнінгу фактично неефективний. Слід зазначити, що такий варіант вважається одним із самих бюджетних, але вимагає посидючості, терпіння і часу.

Голосування

Стикалися ви з проблемами в роботі приладовій панелі?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Розбирання і тюнінг прибирання в домашніх умовах»

Процедура розбирання, ремонту і тюнінга контрольного щитка на прикладі автомобіля Рено Логан наведена на відео нижче (автор ролика — Микола Ніколаєв).


Коментарі та відгуки