Тіптронік – що це таке і як ним користуватися

За роки розвитку автомобілебудування було багато спроб поєднати механічну й автоматичну КПП. З'явилися трансмісії, що називаються напівавтоматичними, в яких до ручній коробці намагалися додати елементи автоматичної. Сучасні АКПП з функцією ручного управління мають свої особливості. Стаття присвячена цьому виду трансмісій: в чому їх переваги і недоліки, як користуватися тіптроником. Крім того, додається відео, у якому розповідається про коробках автомат з функцією ручного перемикання швидкостей.

Що таке тіптронік

Для того щоб їздити на автомобілі в різних режимах була винайдена трансмісія. З її допомогою передається крутний момент від двигуна до колісної групі. На сучасних авто встановлюються механічні та автоматичні коробки. Водії, які прагнуть контролювати свою машину, вибирають механічну КПП, на автоматичній воліють їздити жінки і новачки.

Для того щоб на автомобілях з АКПП можна було управляти динамікою при гальмуванні, поворотах, прискоренні, переходити на знижену передачу, була додана функція тіптронік. Всього цього позбавлена звичайна коробка автомат . Багато автолюбителів помилково вважають, що це окремий агрегат, який представляє собою нову трансмісію. Але це не так.

Автоматическая коробка передач с типтроником
Автоматична коробка передач з тіптроником

Спочатку система стала застосовуватися для спортивних автомобілів. Поняття тіптронік був запатентований фірмою Porsche, яка випустила в 1990 році автомобіль з АКПП, має можливість керувати передачами вручну. З часом цей принцип стали застосовувати в своїх машинах інші компанії, називаючи їх тач-тронік, стептроник, эспатик та ін. Система також знайшла своє застосування в роботизованих коробках і варіатора. Поняття тіптронік стало прозивним. В даний час під цим поняттям розуміється будь-яка АКПП, яка має функцію керування перемиканням передач вручну.

У звичайному режимі діями автоматичної коробки керує бортовий комп'ютер. Перехід на ручне управління не означає, що можна буде механічно перемикати передачі шляхом натискання на педаль зчеплення. Це всього лише електронна імітація роботи МКПП у спрощеному вигляді, не вимагає від водія спеціальних навичок і досвіду водіння.

Ручка коробки переключения передач
Ручка коробки перемикання передач

При переході в режим тіптронік комп'ютер продовжує здійснювати контроль за діями водія: в електронному блоці управління (ЕБУ) автомобіля починає роботу спеціальна програма. Аналізуючи надходять команди в залежності від дій водія, програма підключає певні алгоритми. Якщо при цьому комп'ютер вважатиме, що в даний момент таке перемикання небезпечно для двигуна, вона ігнорує цю команду.

Як користуватися

Всі автомобілі, оснащені АКПП з тіптроником нічим не відрізняються від звичайної коробки автомат:

 1. Оснащені двома педалями – гальма і акселератора.
  Педали акселератора и тормоза на авто с АКПП
  Педалі акселератора і гальма на авто з АКПП
 2. Мають ті ж положення ручки акселератора – «D», «N», «R», «P».

Якщо експлуатація машини здійснюється в звичайному режимі «D», то всі дії контролює бортовий комп'ютер, але з допомогою типтроніка, водій має можливість при необхідності вибрати сам потрібну передачу.

Користуватися тіптроником дуже просто. Це можна побачити на відео, розміщеному в кінці статті. Здійснюється перемикання з допомогою важеля вибору діапазонів (РВТ), коли він знаходиться в режимі «D». У цей момент ручку слід перевести спеціальний паз, що має позначення «+» і «-». Для підвищення передачі використовується «+», а для зниження, відповідно, «-».

Схема использования типтроника
Схема використання типтроніка

Вимикання режиму тіптронік виконується зворотним переміщенням важеля в положення «D». Всі переміщення ручки відображаються на дисплеї управління.

Деякі моделі автомобілів замість спеціальної ніші на РВТ оснащені «пелюсткою», який розташований на рульовому колесі. З його допомогою здійснюється ручне управління, шляхом натискання кнопок на ньому. Для підвищення передачі потрібно тягнути правий важіль «+» до керма, для пониження – лівий важіль«-».

Якщо водій тривалий час не користується підрульовими пелюстками, бортовий комп'ютер сам переводить коробку в режим автомата. Якщо автомобіль гальмує, то система автоматично знизить передаточне число. Повторний старт буде відбуватися лише на першій передачі. Це зручно на світлофорах, так як не потрібно замислюватися про перемиканні швидкостей, керуючи машиною вручну.

Лепесток типтроника на рулевом колесе
Пелюстка типтроніка на рульовому колесі

В режимі тіптронік комп'ютер продовжує контролювати дії водія, скасовуючи команди, які здатні завдати шкоди двигуну або коробці. Наприклад, якщо машина зупинилася при включеній першій швидкості блок управління не дасть стихнути мотору.

В деяких автомобілях передбачені спортивна і зимова програми. При використанні спортивної, в режимі тіптронік, ЕБУ дозволяє водієві тримати високі обороти при кожній передачі. Це дає можливість отримати максимальну чуйність автомобіля при прискоренні і обгонах. Зимова програма дозволяє уникнути пробуксовки на слизькому дорожньому покритті.

Голосування

Ваша АКПП має функцію тіптронік?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Плюси і мінуси системи

Система тіптронік завойовує все більшу популярність. На сучасних автомобілях майже повсюдно встановлюються коробки автомат з ручним управлінням. Причиною цього є наступні переваги системи:

 • Водій завжди має можливість перейти в ручний режим управління в екстрених ситуаціях, наприклад, при гальмуванні двигуном, дозволяючи вручну знизити передачу. Це може допомогти уникнути заносу на слизькій трасі.
 • Системою зручно користуватися при обгоні, не даючи можливості автомату перейти на більш високу передачу.
 • Якщо автомобіль оснащений зимовим режимом, то система тіптронік дає можливість рушати по слизькій дорозі з другої передачі, тим самим дозволяючи уникнути пробуксовки.
 • Хоча автоматичні коробки не люблять бездоріжжя, перемикаючись в ручний режим управління, можна їздити по нерівних дорогах, «згладжуючи» деякі нерівності покриття.
 • Всі моделі, що мають тіптронік, оснащені вбудованою системою захисту, яка стежить за ручним перемиканням і не допускає ситуацій, де можливе пошкодження двигуна. На МКПП така функція відсутня.
 • Економніше витрата бензину порівняно із звичайною АКПП, хоча в механічній коробці бензин витрачається менше.
 • Оптимальне рішення для водіїв, хто хоче їздити на машині з автоматом, але мати можливість ручного управління.
 • Незважаючи на додаткову функцію, вартість автомобіля не збільшилася.

Коробок з тіптроником притаманні недоліки. За рахунок додавання функції ручного управління збільшилися розміри трансмісії та її вагу. Передачі перемикаються з деякою затримкою. Наприклад, на автомобілі Ауді вона становить 0,1 секунди, а на Порше досягає 0,7 секунди.

Функція тіптронік дає додаткові можливості досвідченому водієві керувати динамікою автомобіля, при цьому зберігаються всі переваги АКПП. Завдяки цьому багато противники коробки автомат стали її прихильниками.

Відео «АКПП з тіптроником»

В цьому відео розповідається про коробках автомат, оснащених функцією ручного управління.


Коментарі та відгуки