Лого av-to.info
КПП

Проблеми з включенням першої передачі і методи вирішення несправності

Коробка перемикання передач являє собою досить складний по влаштуванню агрегат, що вимагає належної уваги та діагностики. На сьогоднішній день проблема поганого включення передач актуальна для багатьох транспортних засобів, тому важливо розуміти, як здійснюється діагностика і ремонт агрегату. З цього матеріалу ви дізнаєтеся, чому погано включається перша передача, з чим це пов'язано і як можна включити першу швидкість при необхідності.

З яких причин відбуваються перебої?

Коробка перемикання швидкостей - це не тільки один з найскладніших, але і один з найбільш основних вузлів в будь-якому транспортному засобі. Причина несправності, за якими туго включається перша передача, можуть бути пов'язані як з невірним використанням агрегату, так і з їздою по поганому дорожньому полотну. У будь-якому випадку, якщо ви не знаєте, чому погано включається швидкість, то це свідчить про певну поломки самого агрегату.

Рычаг коробки передач
Важіль коробки передач

Слід зазначити, що подібна проблема часто зустрічається у більш старих авто, які купуються з рук, а не в автосалонах. Тому якщо ви придбали старе авто, то дивуватися такій проблемі навіть не варто, тим більше, що в будь-якій машині рано чи пізно проявляться подібні несправності. Крім того, якщо ви намагаєтеся включити швидкість і це відбувається, але дуже погано і з великими труднощами, то селектор агрегату з часом може взагалі перестати реагувати на будь-які команди автомобіліста. Природно, не кожен водій зможе постійно починати руху з другої швидкості, тому важливо розібратися в причинах, чому туго включається перша передача.

Нижче наведено список поломок, в результаті яких важіль коробки передач буде погано перемикати швидкості: || | 214

 1. Проблема в роботі зчеплення - механізм включається погано, вимикання неповне. Часто така проблема зустрічається в автомобілях вітчизняного виробництва і в більшості випадків вона пов'язана з тим, що з місця кріплення злітає трос механічного зчеплення. Насправді, виявити це не особливо складно - при обриві троса педаль буде втоплена в підлогу і не буде переміщатися. Це, як ви зрозуміли, пов'язане безпосередньо з роботою зчеплення, а не КПП.
 2. Відбулася поломка в роботі тяги приводу управління механізмом перемикання швидкостей. Тоді погано будуть включатися не тільки перша, але і задня, а також інші швидкості.
 3. Поломка реактивної тяги агрегату.
 4. З невідомих причин ослабли болти кріплення, розташовані на гарнір або селекторі штока вибору режиму КПП. Проблема вирішується шляхом затягування болтів.
 5. Був некоректно відрегульований привід перемикання передач коробки.
 6. Вийшли з ладу або відпрацювали свій ресурс служби пластикові елементи в приводі управління коробкою передач.
 7. Кулиса була відрегульована погано. Як відомо, призначення куліси є дуже важливим в з'єднанні коробки передач і селектора перемикання швидкостей, тому невірна регулювання цілком може бути причиною проблеми. Крім того, на цій кулісі могли зноситися або вийти з ладу пластмасові втулки.
 8. Поламку синхронізаторів також можна назвати однією з найпоширеніших поломок в КПП. Синхронізатори агрегату - це латунні втулки, необхідні для більш легкого перемикання режимів агрегату. Так як латунь сама по собі є м'який матеріал, то в ході експлуатації транспортного засобу він може стиратися і зношуватися. Для правильної діагностики стану синхронізаторів слід звернути увагу на роботу КПП - якщо при перемиканні передач з'явиться скрегіт або неприємний звук, то проблема в них. Причому цей звук буде проявлятися постійно при спробі включення першої передачі. У тому випадку, якщо з'являється тільки звук, але селектор КПП включається в той чи інший режим без проблем, то несправність виникне незабаром.
 9. Вихід з ладу підшипників коробки передач. Така несправність зустрічається не так часто, можна навіть сказати, що рідко, але все одно з нею може зіткнутися будь-який автомобіліст. Якщо ви є власником авто з механічною трансмісією, то підшипники могли в ній заклинити, в результаті чого вал перестає обертатися по траєкторії. У таких випадках важко включається перша передача, на інших швидкостях проблема зазвичай не проявляється.
 10. Вийшов з ладу вал коробки. Вал агрегату зазвичай не піддається експлуатаційного зносу або дуже сильним навантаженням, але несправність може бути викликана заводським дефектом. У тому випадку, якщо на виробництві були допущені навіть не особливо великі помилки, то вал цілком може зламатися. Якщо це так, то проблема включення першої швидкості може бути тільки початком великої поломки, з якою вам належить зіткнутися. Як показує практика, часто в таких випадках ламається повністю сам агрегат.
 11. Проблема поломки фрикционов актуальна для власників авто з автоматичною трансмісією. Бувають випадки, коли при некоректному функціонуванні фрикционов при включенні першої швидкості відбувається поштовх, але потім все працює нормально. Вирішується несправність тільки заміною фрикційних.
Вышедший из строя подшипник
Що вийшов з ладу підшипник

Вам, як автомобілісту, необхідно розуміти, що поломку вала агрегату або підшипників не вийде діагностувати в домашніх умовах. Розібратися в тому допоможе тільки досвід і обладнання. Відповідно, при появі проблем з включенням першій швидкості бажано відразу ж звернутися до професіонала.

Як включити першу передачу без шкоди для коробки?

Найчастіше недосвідчені автомобілісти, включаючи селектор КПП з другої швидкості на першу, можуть помітити, як з'являються деякі труднощі, зокрема, як важко включається перша передача. У таких випадках водій-початківець часто намагається включити швидкість, застосовуючи силу, просто вбиваючи селектор в потрібне положення. Цього робити ні в якому разі не можна, оскільки такі дії можуть бути чреватими.

Власне, помітивши такий недолік в МКПП, автомобілісти і розробили правило - перша швидкість повинна включатися тільки для того, щоб рушити з місця. У всіх інших випадках включаються друга, третя і четверта передачі. Особливо часто таким правилом користуються бувалі автомобілісти, але ми від себе хочемо сказати, що це в принципі неправильно.

Принцип работы синхронизаторов коробки передач
Принцип роботи синхронізаторів коробки передач

Будь автоінструктор вам скаже, що вибір швидкості повинен здійснюватися виходячи з швидкості їзди і оборотів коленвала мотора. В принципі, навіть припаркуватися нормально можливо тільки на першій швидкості. Якщо ви спробуєте припаркуватися на другій швидкості, то вам доведеться дуже швидко маневрувати, та й на зчеплення в таких випадках буде впливати сильне навантаження. Власне, як і на сам агрегат КПП. Відповідно, для себе ви повинні засвоїти одне просте правило - включати першу передачу при русі можна, тільки якщо швидкість маленька, а обороти колінчастого валу невисокі.

Теорія роботи коробки передач

Кожному автомобілісту, розбирається в будові коробки передач, відомо, що всі сучасні авто з механічною трансмісією оснащені синхронізаторами. Цей елемент являє собою один з важливих компонентів агрегату. Призначення синхронізаторів полягає в зрівнянні оборотів всіх валів КПП. Крім того, ці елементи відповідають за безболісне для коробки і безударное перемикання шестерень.

Потрібно відзначити, що безпосередньо під час того, як водій штовхає селектор коробки при перемиканні з другої передачі на першу, можна відчути перешкоду. Це перешкода заважає активувати першу швидкість і саме цю перешкоду називається синхронізатором. У тому випадку, якщо КПП відносно нова або на неї недавно був встановлений синхронізатор, то ви не відчуєте проблем з переходом з підвищеною швидкості на знижену. Включення першої передачі буде здійснюватися без будь-яких перешкод.

Износившийся синхронизатор
зносу синхронизатор

Але якщо ваш транспортний засіб вже пройшло більше сотні тисяч кілометрів, то це безпосередньо відбитися на функціонуванні деяких елементів агрегату. Зокрема, в першу чергу перестануть нормально працювати синхронізатори - вони просто не зможуть виконувати завдання, покладені на них спочатку. Тоді автомобіліст змушений виконувати різні «трюки», про які розповідали нам діди - це всілякі перегазовки з подвійним вимиканням зчеплення і так далі.

При виконанні таких трюків перегазовку виконуватиме функцію уравнителя пов'язаних між собою шестерень. Таким чином, якщо різниця кутових швидкостей висока, а синхронізатори зносилися досить сильно, то газувати водієві доведеться ще більше. У тому випадку, коли кутові швидкості будуть однаковими, автомобіліст відразу зрозуміє це - селектор КПП зможе без проблем перейти з підвищеною швидкості на знижену. Таким чином, прикладати зусилля буде вже не доцільно.

Новый синхронизатор для коробки передач
Новий синхронізатор для коробки передач

Методи включення першої передачі

Отже, якщо у вашому транспортному засобі погано включаються режими і ви вже розібралися в причинах і теорії, то перейдемо до найголовнішого - методам включення першої передачі. Найбільш простим методом в даному випадку буде активація першої передачі при їзді на машині. Вам необхідно не прикладаючи зусиль штовхати селектор агрегату вперед і робити це до того часу, поки в роботу не вступить відповідний синхронізатор. Однак, слід зазначити, що даний спосіб актуальний для більшості легкових і деяких вантажних транспортних засобів.

Потрібно врахувати, що в більшості старих вантажівок зробити цього не вийде, оскільки пристрій самого агрегату не дозволяє цього зробити, так як в них просто відсутні синхронізатори. Крім того, потрібно врахувати, що цей спосіб активації першої швидкості навряд чи актуальний, якщо на вашому транспортному засобі синхронизатор вже відпрацював свій ресурс експлуатації. Це буде просто неможливо.

Двойная перегазовка авто
Подвійна перегазовка авто

Тоді автомобілісту залишиться тільки чекати деякий час, поки машина практично не зупиниться, щоб включити потрібну швидкість. Або ж із застосуванням сили включати важіль перемикання КПП. В принципі, ні перший, ні другий спосіб не можна назвати оптимальним виходом в такій проблемі. Як показує практика, оптимальніше всього буде використовувати той самий дідівський метод з перегазовкой.

Як це зробити - ви зможете дізнатися нижче:

 1. Отже, рухаючись на другій швидкості, почніть вичавлювати педаль зчеплення.
 2. При натисканні на педаль переведіть селектор коробки на нейтральне положення. Зробивши це, можете відключити педаль зчеплення можна відключити.
 3. Потім, коли педаль повністю опущена, вам необхідно правою ногою не сильно піддати газу, натиснувши на педаль. В цьому випадку звертайте увагу на тахометр, які показує кількість оборотів. Вам необхідно довести обороти до двох з половиною тисяч в хвилину, тобто стрілка повинна бути на цифрі 2 500. Тут же зверніть увагу на її один важливий нюанс - чим більше буде різниця кутових швидкостей пов'язаних шестерень коробки, тим вище необхідно підняти кількість обертів. Тобто показник 2 500 - це мінімум, при необхідності додавайте газу.
 4. Потім ще раз вичавіть педаль зчеплення.
 5. Далі, селектор коробки слід перевести в положення активації початкового режиму, тобто першої швидкості. Тут також звертайте увагу на те, що якщо селектор не входить коректно в необхідне положення, то скоріше за все ви просто мало дали газу. Якщо це так, то повторіть дії, тільки додайте газу більше.
 6. В результаті вам потрібно плавно відпустити педаль зчеплення, не різко. Якщо ви все зробили правильно, то важіль коробки без всяких проблем, поштовхів і сторонніх звуків включиться в необхідне положення.

Якщо у вас не вийшло цього зробити, то не турбуйтеся - з першого разу рідко кому вдається виконати подвійну перегазовку . Повторивши процедуру кілька разів, ви зможете запам'ятати все, що потрібно зробити для правильного включення першої швидкості. Власне, такі ж методи дозволяють активувати першу передачу при їзді на третій, наприклад, якщо в екстреній ситуації потрібно загальмувати мотором. В даному випадку чим вище буде швидкість їзди, тим довше вам потрібно буде чекати, щоб вам допомогли синхронізатори. Або ж необхідно більше тиснути на газ.

Але не розцінювати подвійну перегазовку як вихід із ситуації. Це метод можна назвати тимчасовим рішенням, а ось агрегат все одно доведеться ремонтувати. Оскільки заміна синхронізаторів є досить складним процесом, рекомендуємо звернутися за допомогою до фахівців. Якщо ж ви все-таки вирішили виконати цю процедуру самостійно, то вам стане в нагоді інструкція, надана нижче.

Голосування

Чи практикуєте ви подвійну перегазовку?

Загрузка ...Загрузка ... Завантаження ...

Міняємо синхронізатори

Заміна елементів коробки передач здійснюється в кілька етапів. Детально описувати ми їх не будемо, оскільки всі дії індивідуальні для кожного окремого авто.

Тим більше, що якщо ви ніколи не стикалися з такою процедурою, то навряд чи зможете виконати її самостійно:

 1. Для начала следует демонтировать КПП из места установки. Для этого воспользуйтесь рекомендациями в сервисном мануале либо поиском по нашему ресурсу — здесь вы можете найти несколько инструкций. Демонтированная коробка передач тщательно очищается от грязи и выли.
 2. Після цього слід демонтувати фіксатор троса зчеплення.
 3. Далі відкручуються чотири гайки, за допомогою яких кріпиться задня кришка агрегату, приберіть її в сторону.
 4. Після цього викрутити гвинт кріплення вилки п'ятій швидкості. Потім включите її, для цього потрібно перемістити муфту синхронізатора вниз з вилкою. Зробити це потрібно таким чином, щоб шліци муфти були разом з шестерінкою. Зробивши це, вам слід активувати або третю, або четверту швидкість.
 5. Потім потрібно відкрутити гайку, за допомогою якої кріпиться первинний вал. Щоб ви могли зрушити її з місця, потягніть сильно ключ, оскільки скоріше за все вона затягнута із зусиллям. Аналогічні дії проведіть з гайкою, за допомогою якої кріпиться вторинний вал.
 6. Далі, підніміть шестірню п'ятої швидкості і демонтуйте її з синхронізатором і виделкою вторинного вала. Зверніть увагу: в цей момент муфта не повинна переміщатися з маточини. Монтаж нових елементів здійснюється в зворотній послідовності. Вам потрібно бути максимально уважними. Як ви бачите, в цілому процес досить складний і відповідальний, тому не займайтеся заміною синхронізаторів, не маючи досвіду.

Відео «Що робити, якщо погано включаються передачі»

Рекомендації про те, що робити в разі неможливості включення першої передачі, дав український автоінструктор.