АКПП не перемикає передачі: причини і методи розв'язання

Автоматична трансмісія, будучи досить чутливим до неправильної експлуатації агрегатом, періодично може працювати некоректно, зокрема, не перемикати передачі. У таких випадках власнику авто не залишається нічого іншого, як вести своє авто до фахівців або намагатися самостійно вирішити проблему. З цього матеріалу ви дізнаєтеся, чому АКПП не перемикає швидкості, з чим це може бути пов'язано і що робити в таких випадках.

Діагностика

Переключение рычага АКПП
Перемикання важеля АКПП

Автоматичні коробки передач вже стали популярними серед вітчизняних автомобілістів, хоча ще двадцять років тому ніхто й подумати не міг, що це трапляться. В результаті безлічі переваг затребуваність даних агрегатів постійно зростає. Зрозуміло, як і будь-який інший вузол в автомобілі, коробка-автомат може періодично виходити з ладу або функціонувати некоректно. Насправді, проблем з агрегатом може бути безліч, але якщо АКПП не перемикає швидкості, то єдиним виходом є діагностика.

Але, в першу чергу, необхідно достовірно переконатися, що дана несправність дійсно пов'язано з роботою агрегату. Ви повинні бути впевнені, що всі системи транспортного засобу функціонують належним чином при неможливості перемикання передач. В принципі, однією з основних несправностей, за який АКПП не перемикає передачі, найчастіше є нестача робочої рідини в системі. Як правило, зазвичай це пов'язано з износившимся сальником агрегату, внаслідок чого рідина йде з АКПП.

Недолік рівня мастильного речовини в коробці може бути обумовлений наступними факторами:

 1. Витік рідини. Масло може виходити через сальники коленвала, ущільнювальну прокладку БЦ, ущільнювач маслофильтра або через масло відбивні ковпачки. Якщо трансмісійне масло (далі — ТМ) йде через сальники, то це свідчить про їх знос, який може бути викликаний використання хімічних речовин або неякісного змащення.
  Ущільнювальна прокладка блоку циліндрів могла зноситися з причини перегріву мотора або некоректної затягування гвинтів при розбиранні та складанні двигуна. Якщо проблема полягає в масляному фільтрі, то швидше за все, вона пов'язана з тим, що ущільнювальна гумка не може втриматися в місці установки. Якщо масло витікає з коробки-автомата з-за відбивних ковпачком, то проблема полягає в їх зносі, викликаному перегрівом.
 2. Поломка вакуумного коректора. Всередині цього пристрою є спеціальна мембрана, яка реагує на рівень розрідження в колекторі. Якщо цілісність даного елемента порушується, то ТМ буде потрапляти в мотор авто. В даному випадку агрегат може тривалий час функціонувати навіть при значно зниженому рівні мастила, але з часом він просто вийде з ладу.
 3. Якщо ТМ йде в систему охолодження. Якщо герметичність масляного радіатора порушена, то мастило буде йти в радіатор двигуна, оскільки тиск ТМ в радіаторі коробки-автомат завжди вище, ніж тиск в охолоджувальній системі. А коли двигун вимикається, починається процес витікання мастила в охолоджуючу рідину. В результаті як в ДВС, так і в коробці-автомат починає з'являтися емульсія.
  Коли антифриз потрапляє в коробку-автомат, він роз'їдає фрикционы, в результаті чого на останніх починає утворюватися корозія. У тому випадку, якщо передачі не перемикаються не так давно, то несправність можна вирішити шляхом заміни масляного радіатора. Також не зайвим буде промити коробку-автомат робочою рідиною. Проробивши це, можна спробувати повернути агрегат до життя.
 4. Якщо обірвався патрубок, який з'єднує коробку-автомат з масляним радіатором. В даному випадку трансмісії вийде вся мастило за лічені хвилини, тому агрегат просто перестане працювати.
Автоматическая трансмиссия в разобранном виде
Автоматична трансмісія в розібраному вигляді

Це тільки мала частина причин, чому коробка-автомат може не перемикати передачі. Більш повний список представлений у таблиці.

Причини Поломки
Необхідність заміни фрикціонів, обрив манжети поршня, вихід з ладу кілець муфти або заїдання клапана гідроблоку. У даному випадку автомобіль з коробкою-автомат зможе їхати тільки тому, передні передачі не включаються.
Поломка фрикціонів, манжет поршня, зношеність ущільнювальних кілець, несправності шліцьового з'єднання барабана зчеплення або інша поломка, пов'язана з цим вузлом. У даному випадку коробка-автомат не може переключити швидкості назад, але перша і друга передача, на відміну від інших, працювати будуть.
Несправності манжети, штока поршня гальмівної стрічки або її знос, проблеми в роботі пакета гальмування. Авто не їде назад, всі передні швидкості включаються нормально.
Вихід з ладу гідротрансформатора, поломка шестерні маслонасоса, брак мастила в системі, засмічений фільтр, знос фрикціонів, поломка манжети, заїдання клапана. У даному випадку транспортний засіб не зможе їхати ні вперед, ні назад. При спробі перейти на який-небудь режим водій не буде відчувати характерний поштовх.
Вихід з ладу гідротрансформатора, брак мастила в системі, засмічений фільтруючий елемент. Швидкості в принципі не перемикаються. При активації режиму паркування або нейтральній швидкості з'явиться характерний поштовх включення передачі, але авто їхати не буде.
Заїдання клапана в гідроблоки. Машина може їхати назад або тільки на першій і другій швидкості. Інші передачі включатися не будуть.
Зносилися шліци маточини турбінного колеса, фрикционы, вийшли з ладу манжети муфти. В цьому випадку машина буде пробуксовувати при початку руху, але потім передачі будуть включатися добре.
Заїдають поршні однією з муфт, порушилася регулювання троса управління «автоматом», фрикционы приварилися до інших дисків в результаті довгої пробуксовки. Машина може їхати тільки на нейтральній швидкості.
Невірне регулювання троса дросельного клапана, засмітився фільтруючий елемент, дросельний клапан або клапана відцентрового регулятора заїдає. У даному випадку перемикання швидкостей буде здійснюватися на підвищених швидкостях, значно вище стандартних значень.
Зносилися фрикционы коробки-автомат, у пакетах з'явилися надмірно великі зазори. При такій поломці включення тієї чи іншої швидкості буде супроводжуватися ударами. У нормальному режимі водій відчував би поштовхи.
При тривалій експлуатації зрізалися шліци турбінного колеса. Автомобіль не може їхати ні вперед, ні назад. При цьому тиск в магістралі трансмісії буде нормальним.
Зносилися шліци шківа маслонасоса. Також в цьому випадку можуть бути зношені шліци на шківі реактора. Машина не зможе їхати ні вперед, ні назад, але тиск в магістралі буде відсутній.
Вихід з ладу фрикціонів. При зносі фрикціонів в трансмісійної рідини буде міститися більше металевого пилу і стружки від дисків. У результаті пил забиває фільтруючий елемент, а тиск в магістралі починає знижуватися. Транспортний засіб буде функціонувати в нормальному режимі до того моменту, поки не прогріється мастила. Після прогріву почнеться пробуксовка автомобіля і машина взагалі не зможе їхати, ні вперед, ні назад.
конструкції коробки-автомат сталося заїдання одного або декількох клапанів муфт передач або некоректно функціонує гідротрансформатор в результаті заклинювання турбоколеса. У даному випадку перемикання передач буде зовсім неможливим. При активації якого-небудь режиму автомобіль буде відразу ж глухнути, водій не встигне навіть натиснути на педаль газу.
В конструкцію агрегату якимось чином потрапляє волога. У результаті всередині коробки-автомат починає з'являтися піна, а маслонасос перестане створювати тиск. Швидкості можуть перемикатися якийсь час нормально, але машина буде пробуксовувати. Візуально оцінивши масло ви побачите, що воно вспенилось і стало світло-коричневим.

Голосування

Який тип трансмісії ви надаєте перевагу?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Способи усунення проблеми

Виходячи з даних таблиці, наведених вище, причин некоректного перемикання швидкостей на коробці-автомат може бути дуже багато. Методи усунення проблеми будуть залежати виключно від ознак несправності АКПП вашого транспортного засобу.

У будь-якому випадку, в першу чергу, необхідно здійснити перевірку:

 1. Рівня і стану трансмісійної рідини. Рівень завжди повинен бути в нормі, те ж саме стосується і стану. Якщо масла в системі мало, то причину його витоку необхідно виявити і вирішити, а рідину додати в систему. Якщо якість ТМ низьке, тобто в ньому присутній пил від зносу фрикційних дисків, диски слід замінити, а мастило поміняти. При цьому не забудьте кілька разів промити систему.
 2. Стану фрикціонів. Як можна зрозуміти з таблиці, знос фрикціонів є однією з найбільш часто зустрічаються проблем при неможливості перемикання швидкостей. Здійсніть діагностику і, при необхідності, заміну фрикціонів.
 3. Перевірте працездатність клапанів. Якщо вони заїдають з яких-небудь причин, то це необхідно усунути.
 4. Перевірте працездатність куліси, електропроводки системи трансмісії, а також регулятора швидкості. Не зайвим буде перевірити і гальмівну стрічку. Якщо який-небудь з цих елементів працює некоректно, то проблему слід усунути.

Якщо нічого не допомогло, то єдиний вихід — це комп'ютерна діагностика. Діагностика агрегату здійснюється індивідуально в кожному випадку з урахуванням всіх вимог автомобільного виробника. Ми розглянемо цей процес загалом. Отже, вам буде потрібно комп'ютер або ноутбук і діагностичний кабель.

На комп'ютері повинна бути встановлена відповідна програма:

 1. Комп'ютер підключається через діагностичний кабель до спеціального роз'єму (діагностичного). Місце роз'єму буде індивідуальним у кожному випадку. Іноді цей роз'єм встановлюється під капотом, але найчастіше його можна знайти під рульовим колесом з боку водійського сидіння. Зазвичай він схований за пластиковою кришкою, тому її потрібно відкрити.
 2. Після підключення на комп'ютері запускається утиліта діагностики. Може знадобитися кілька хвилин, поки пройде синхронізація програми і бортового комп'ютера авто. Після цього запускаєте діагностику. Якщо є можливість, то перед початком перевірки виберіть пункт «КПП», щоб диагностировалась тільки коробка-автомат, а не всі вузли авто.
 3. Після завершення діагностики програма видасть вам перелік кодів помилок, які свідчать про певні несправності. Вам необхідно розшифрувати ці коди згідно з документацією до вашого авто. Частину інструкцій по розшифровці ви можете знайти на нашому ресурсі. Після того, як ви зрозумієте, в чому полягає несправність, можна буде вирішити проблему.

Рекомендації по експлуатації

 1. Забудьте про пробуксовці — вам необхідно виключити це будь-якими способами. Автоматичні трансмісії негативно ставляться до пробуксовки, особливо в умовах засніжених доріг та ожеледі.
 2. Завжди взимку прогрівайте коробку-автомат . На непрогрітій АКПП ймовірність виходу тих чи інших елементів агрегату з ладу дуже велика.
 3. Не вмикайте нейтральну швидкість даремно. Режим «N» вважається сервісним, тому обмежте його активацію.
 4. Автомобілі з автоматичною трансмісією не повинні нікого возити на буксирі, оскільки такі КПП просто не пристосовані до цього. Навантаження дуже негативно впливають на конструкцію агрегату в цілому. Якщо ви плануєте їздити з причепом, то враховуйте на увазі цей фактор при купівлі авто.
 5. Машини з автоматичною КПП не можна заводити з «штовхача».
 6. Не буксируйте своє авто на тросі. Під час їзди в трансмісії завжди повинна циркулювати мастило, але якщо двигун заглушений, ТМ не буде ходити по системі. Зрозуміло, це негативно відбивається на роботі агрегату в цілому.
 7. Завжди використовуйте тільки якісну трансмісійне рідина, рекомендовану вашим автовиробником. Пам'ятайте про те, що експлуатація більш дешевої мастила з часом може тільки нашкодити агрегату вашого авто, якщо зовсім не вб'є його.

Відео «Пристрій автоматичної трансмісії»

Все про пристрій агрегату ви зможете дізнатися з відео.


Коментарі та відгуки