Лого av-to.info
АКПП

Коробка автомат - все про щаблях передач

КПП (коробка перемикання передач) є основним конструктивним компонентом трансмісійної системи авто. Сьогодні ви дізнаєтеся про те, що таке автоматична КПП, за яким принципом працює коробка автомат, чи треба перемикати на нейтральну в пробці і інші нюанси роботи АКПП.

Уже давно не секрет, что отечественные автолюбители долгое время относились к транспортным средствам, оборудованными коробками «автомат», с настороженностью. Однако со временем появляется больше любителей таких КПП, и «автоматы», так или иначе, начинают вытеснять «механику». На сегодняшний день это ярко выражено в Японии, США и Канаде, где более 90% транспортных средств оборудовано автоматическими КПП.

Мабуть, головною відмінністю автоматичною КПП від механічної є перемикання швидкостей практично без переривання потоку потужності. Тобто, коли одна швидкість вимкнулася, інша передача включилася практично в цей же момент. Сильні ривки при перемиканні швидкостей майже неможливі, чого не скажеш про "механіці". Однак транспортний засобів з АКПП має свої правила експлуатації, при недотриманні яких може наступити поломка агрегату.

Рычаг коробки «автомат»
Важіль коробки «автомат»

Невід'ємним перевагою їзди на автомобілі з автоматичною КПП є комфорт. Гідротрансформатор АКПП дозволяє забезпечити більш м'які умови їзди і умови експлуатації не тільки для мотора авто, але і для його ходової частини в цілому.

Режим «Паркінг»

Якщо ви є власником авто з коробкою «автомат», то повинні знати, для чого призначений кожен режим руху, позначений на важелі перемикання швидкостей. Перемикати режим «Парковка» (Паркінг) треба в той час, коли транспортний засіб знаходиться на стоянці. Включивши цей режим агрегату, в АКПП запускається спеціальний пристрій, який блокує автомобіль таким чином, що його не можна зрушити з місця.

Запам'ятайте: єдиний час, коли можна включити режим паркінгу на важелі коробки - це повна зупинка машини, в іншому випадку поломка блокіратора КПП вам гарантована. Багато власників стикаються з помилками, які згодом призводять до фатальних наслідків - вони включають режим «Паркінг» в той момент, коли авто не щільно зафіксовано на місці, а може ще рухатися накатом. Відповідно, якщо ви ставите автомобіль на ухилі, то перед включенням режиму «Р» необхідно поставити машину на гальмо стоянки. Такі дії допоможуть збільшити термін роботи блокуючого пристрою трансмісії.

Положение «Parking» на коробке «автомат»
Положення «Parking» на коробці «автомат»

Правильне включення:

  • натисніть педаль гальма;
  • підтягніть гальмо стоянки;
  • відпустіть педаль (транспортний засіб може трохи зрушити);
  • включайте на коробці положення "паркінг".

Правильне вимикання:

  • переведіть важіль КПП в положення для руху;
  • натиснувши педаль гальма, зніміть «ручник»;
  • вимкніть положення «Р» .

режим заднього ходу - «Реверс»

Як зрозуміло з назви, цей режим коробки передач призначений для забезпечення транспортного засобу руху задом. Включення реверсивного ходу допускається також після повної зупинки машини з метою збільшення терміну експлуатації авто.

Якщо ви включили швидкість з натиснутою педаллю гальма, то ваша машина, природно, відразу ж не поїде. Але, тільки ви відпустите педаль, транспортний засіб відразу ж почне рух назад, зрозуміло, якщо він не варто в гору. Це відбувається в результаті того, що двигун постійно штовхає саме авто, навіть в тому випадку, якщо ви не тиснете на педаль газу.

Положение заднего хода на коробке «автомат»
Положення заднього ходу на коробці «автомат»

Що потрібно знати при русі задом: коробка розпізнає команди водія під час переміщення ноги по педалі газу ». Так що, якщо при русі назад ви різко натиснули на «газ», то чекайте, що рух буде різким.

Пам'ятайте! Включаючи це положення АКПП під час їзди вперед, ви піддаєте поломки коробку і інші компоненти трансмісійної системи і двигуна.

Нейтральний режим

У цьому режимі машина передвігатся вперед або назад без включення мотора. Таким чином, його можна переміщати, але виключно на невеликі відстані при вимкненому двигуні. Найпоширенішою помилкою власників машин з коробками «автомат», яка пов'язана з нейтральною передачею, є її включення під час короткочасної стоянки (наприклад, в пробці). Вітчизняні водії розцінюють нейтральну швидкість на автоматичній КПП ідентично «механіці» і часто практикують її включення тоді, коли вони включили б її на МКПП.

Але це далеко не так. «Автомат» є більш складним і «хитромудрим» агрегатом, ніж «механіка», а призначення нейтральної передачі коробки (N) полягало в «сервісному» режимі. Тобто ця функція коробки призначена для переміщення транспортного засобу без участі мотора. Загалом, включення цієї передачі на постійній основі не допускається.

Положение нейтральной передачи на автоматической КПП
Положення нейтральної передачі на автоматичній КПП

З метою забезпечення більшого терміну експлуатації вашої КПП, стоячи в пробках, фахівцями категорично не рекомендується включати нейтральну передачу. Якщо ви хочете, щоб ваші ноги трохи відпочили під час руху в довгій пробці, то включите режим «Паркінг», зрозуміло, якщо авто не буде в цей момент рухатися накатом. Однак перемикати нейтральну швидкість не треба, оскільки це тільки зашкодить автомобілю.

Відео від Олега Коняєва «Пристрій і робота автоматичної коробки передач»

У цьому відео-уроці детально описано пристрій і принцип роботи коробки «автомат».

Рух вперед - « Drive »

Включення цього режиму (« D »на важелі коробки), як ви зрозуміли, забезпечує рух транспортного засобу вперед. На більшості транспортних засобів, оснащених коробкою «автомат», ця швидкість має захист від довільного включення. Відповідно, її активація можлива тільки після того, як буде натиснута педаль гальма або кнопка безпосередньо на важелі КПП. Без натискання на педаль гальма спроби включення цієї передачі будуть блоковані механізмом захисту. При включенні даного режиму, трансмісія під час руху автоматично перемикає швидкості.

Тут коробка функціонує за таким же принципом, що і при включенні реверсивного ходу, тобто двигун сам штовхає машину, навіть при відпущеної педалі газу. Якщо вам потрібно різко розігнатися, наприклад, обганяючи інший транспортний засіб на дорозі, то не бійтеся натискати педаль газу в підлогу до упору.

Положение «Drive» на автоматической коробке
Положення «Drive» на автоматичній коробці

Напевно, головним недоліком традиційного «автомата» є невелика затримка між натисканням педалі газу і реальним розгоном автомобіля (близько однієї секунди). Це не так помітно при спокійній їзді, але може бути відчутно під час обгону.

4-3-2-L

При активації цього режиму ваша АКПП задіє певні передачі: в положенні « L »- тільки першу швидкість, в режимі« 2 »- тільки дві швидкості і так далі. Включення цього режиму актуально під час руху транспортного засобу в складних умовах, наприклад, по естакаді або по гірських дорогах.

Якщо ви довгий час їсте під ухилом або в гору, то з метою запобігання перегріву гальм можна включити режим «2» або «3». Таким чином, автомобіль буде їхати не вище другою або третьою швидкості. Слід також зазначити, що включення першої або другої передачі буде доцільно при спробі заїхати на круту гору. Так ваша АКПП не переключиться на підвищену передачу в самий незручний момент і не затихне.

Коробка «автомат» в разрезе
Коробка «автомат» в розрізі

Як кажуть самі власники машин з коробкою «автомат», включення третьої передачі доцільно при здійсненні швидкого обгону під час руху по трасі. На третій швидкості обгін відбувається на підвищених обертах мотора і транспортний засіб розвиває найбільшу потужність, що дозволяє найкраще розігнати машину. Середній межа швидкості складає близько 130 км / год, але все залежить конкретно від кожної моделі авто. Рухаючись на третій передачі, потрібно стежити за тим, щоб стрілка тахометра на панелі приладів не переходила за червону риску.

При русі на другій передачі межа швидкості складає близько 70 км / год. За словами автовласників, цю передачу доцільно включати на досить крутих схилах, або на слизькій дорозі. У свою чергу, активація першої передачі потрібна під час їзди по сільській місцевості і при інших важких умовах. Тут швидкісний режим обмежений: 40 км / год.

На сьогоднішній день в більшості сучасних автомобілів цей режим замінює функція «Tip-Tronick» - вона призначена для ручного перемикання швидкостей на АКПП. Але є і коробки, на яких при активації «4-3-2-L» КПП автоматично перемикає швидкості на підвищених обертах роботи мотора.

Відео «Режими роботи автоматичної коробки передач»

У цьому відео докладно описуються положення роботи швидкостей на автоматичній коробці передач і інші нюанси АКПП.

Вам у нагоді цей матеріал? А що ви знаєте про коробку «автомат» такого, чого не розповіли ми? Поділіться своїми знаннями з користувачами нашого порталу!