Електросистема Камазів-6511, 6520, 5510 і 5511: потрібна схема і опис проводки

Для з'єднання усіх електросистем і пристроїв в автомобілі застосовується електромережу, яка дозволяє зібрати воєдино всі компоненти. Електросхема КАМАЗ-65115 кольорова являє собою схему з позначенням всіх електричних елементів, використання якої актуально при ремонті проводки. Детальніше про елементи схеми, а також несправності проводки ви зможете дізнатися з цього матеріалу.

Електрична схема

Нижче представлена загальна кольорова схема електропроводки КАМАЗ. Колір ліній на зображенні повинен відповідати кольору кабелів штатної проводки. Також тут схематично позначені всі датчики та пристрої, підключені до бортової мережі авто.

Общая схема электросети отечественного грузовика
Загальна схема електромережі вітчизняного вантажівки

Особливості електрообладнання

Тепер перейдемо до опису електричної схеми КАМАЗ.

Всі моделі вантажівок КАМАЗ 6520, 55102 та інші оснащені такими підсистемами:

 1. Запуску силового агрегату.
 2. Поворотні ліхтарі, а також аварійна світлова сигналка.
 3. Опалювальний вузол, система енергопостачання, механізм очищення вітрового скла.
 4. Освітлення салону транспортного засобу.
 5. Головне освітлення. У нього входять фари ближнього та дальнього світла , протитуманки, якщо вони встановлені на авто, стоп-сигнали, габарити.
 6. Приборка. Цей вузол вважається одним з основних в бортовій мережі, оскільки в ньому зосереджені основні датчики, пристрої і прилади, в тому числі тахометр, спідометр, датчик рівня пального і т. д. Крім того, на контрольному щитку є світлові індикатори, що включаються при активації освітлення, ручного гальма і т. д. Завдяки індикаторам водій може побічно визначити стан деяких вузлів.
 7. Протиугінна система автомобіля, якщо вона встановлена.
 8. Блок з запобіжниками. Цей компонент забезпечує захист електричних ланцюгів авто від можливих стрибків напруги. В ньому зосереджені запобіжники, які відповідають за працездатність основного електрообладнання.
 9. Блок управління, завдяки якому гарантується нормальна робота основних агрегатів і обладнання авто.
 10. Аудіосистема, якщо автомобіль обладнаний нею.

Щоб електросхема КАМАЗ працювала в нормальному режимі, стан проводки повинно бути як мінімум задовільним.

Крім того, робота електроланцюга можлива при справних:

 1. Акумуляторних батареях. КАМАЗах їх дві, вони підключені один до одного послідовно. Позитивний висновок АКБ підключається до висновку стартера, а негативний — до вимикача, а через нього — до кузова транспортного засобу. Обидві батареї монтуються в спеціальний ящик, розташований на рамі машини, позаду кабіни. Завдяки акумуляторам забезпечується нормальна робота запалювання при запуску мотора. Крім того, завдяки АКБ можлива робота електрообладнання при відключеному двигуні.
 2. Генераторі. Генераторний вузол дозволяє здійснювати живлення електричних девайсів і систем на запущеному двигуні. Крім цього, за допомогою генераторного вузла проводиться зарядка АКБ.

Як визначити несправність?

Є кілька варіантів діагностики справності електроланцюга авто, які можна здійснити в домашніх умовах. Наприклад, можна перевірити наявність напруга на певній ділянці, для цього можна використовувати мультиметр або контрольну лампочку.

Отже, якщо несправна ланцюг, порядок дій наступний:

 1. Для початку необхідно підключити один з щупів тестера або контрольної лампи до клеми «-» АКБ, також її можна поєднати з кузовом вантажівки.
 2. Другий щуп необхідно підключити до з'єднання діагностичної ділянки, при цьому бажано, щоб він був встановлений якомога ближче до АКБ, або до запобіжника.
 3. Якщо в результаті підключення контрольна лампочка почала горіти або на дисплеї мультиметра з'явилося напруження, це означає, що дана ділянка ланцюга працює нормально. Тобто всі елементи підключені, як потрібно, і ремонт проводки не потрібно. Але при цьому потрібно враховувати, що в деяких колах напруга може бути в тому випадку, якщо ключ у замку запалювання повернути в певне положення.
 4. Далі, проводиться діагностика інших ділянок ланцюга, процедура здійснюється аналогічним чином.
 5. Якщо ви знайдете точку, де напруги немає, то скоріше за все, причина проблеми криється між цією точкою і останньою ділянкою, де напруга є.
 6. Треба зазначити, що в більшості випадків проблеми з проводкою обумовлені саме поганим контактом.
Тестер для диагностики проводки
Тестер для діагностики проводки

Також у домашніх умовах можна спробувати знайти коротке замикання в системі:

 1. Для початку з гнізда необхідно отримати запобіжний елемент, що відповідає за діагностованих ланцюг.
 2. Потім тестер потрібно перевести в режим вольтметра.
 3. Один щуп пристрою потрібно підключити до клем підключення запобіжника. При цьому всі пристрої і девайси даної ланцюга повинні бути відключені і знеструмлені.
 4. Потім спробуйте поворухне кабель. Якщо в цей момент на дисплеї будуть з'являтися значення, то це свідчить про короткому замиканні. Як правило, така проблема з'являється в результаті перетирання ізоляції на дріт (автор відео — Григорій Сергєєв).

Можливі несправності проводки

Поломки в роботі електропроводки — це проблема, з якою стикаються багато наших співвітчизників.

Для автомобілів КАМАЗ 55111 і інших моделей характерні наступні несправності електроланцюга:

 1. Якщо той або інший пристрій відмовляється працювати, в першу чергу необхідно провести діагностику запобіжного елемента. Як сказано вище, в блоці розташовані пристрої, для нормальної роботи обладнання. Так що якщо запобіжник виходить з ладу, це може бути обумовлено або його зносом, що цілком нормально, або перепадами напруги в системі. У тому випадку, якщо запобіжник змінювався відносно недавно, необхідно упевнитися в тому, що його поломка не пов'язана зі стрибками напруги.
 2. Вихід з ладу обладнання безпосередньо. Наприклад, якщо не працює грубка або фари, а їх електроланцюга цілі, при цьому замикань і обривів проводки ні, то можливо, зламався сам обігрівач або перегоріла лампа освітлення. Такі несправності відбуваються досить рідко, тим не менш, вони також можуть мати місце.
 3. Зарядка АКБ. Якщо відразу відмовляється працювати все обладнання, то можливо, причина полягає в розряді акумуляторної батареї або недостатнім рівнем рідини в її банках. Необхідно перевірити заряд пристрою, а також рівень електроліту.
 4. Ще одна проблема, яка може відбутися — це вихід з ладу генератора або його неповноцінна робота. Оскільки цей вузол відповідає за працездатність всього обладнання під час руху, про його поломки ви дізнаєтеся відразу. Недостатня напруга в бортовій мережі може бути обумовлено слабкою натяжкою його ременя, можливо, підтягнувши ремінець, ви зможете виправити ситуацію. Але якщо несправність полягає в зносі або виході з ладу складових елементів конструкції, то генераторний вузол доведеться знімати і ремонтувати.
 5. Витік струму, що зазвичай пов'язано саме з пробоєм ізоляції проводки. За допомогою тестера можна виявити поганий провід і поміняти його. При заміні проводки пам'ятайте про те, що кабель краще кілька разів заізолювати перед укладанням.
 6. Відсутність контакту пристрою з проводкою. У цьому випадку причини можуть бути різними. Можливо, відсутність контакту пов'язано з обривом проводки, перегорання контакту або його окисленні безпосередньо на виводі. У разі підгоряння і окислення несправність можна усунути шляхом очищення або заміни контакту.

Відео «Процес ремонту підсвічування і електроланцюга автомобіля КАМАЗ»

На відео нижче представлена наочна інструкція з ремонту підсвічування і проведення у вітчизняному вантажівці (автор — Микита Вагін).

Голосування

Стикалися ви з проблемами непрацездатності проводки на авто?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки