Адаптивне світло фар і його особливості: лікнеп для автолюбителів

Адаптивне освітлення автомобіля являє собою більш досконалий і покращений варіант освітлення дорожнього покриття в порівнянні з традиційним ближнім і дальнім світлом . Більше того, такі постійно модернізуються — до них додаються нові опції, а також зростають можливості. Детальніше про те, що це таке і які функції виконує пристрій, читайте нижче.

Характеристика адаптивного освітлення

Система адаптивного освітлення може функціонувати в декількох режимах:

 • освітлення дороги в міських умовах;
 • на трасах;
 • на міжміських дорогах;
 • в режимі дальнього освітлення;
 • в режимі освітлення поворотів;
 • в умовах поганої видимості.

Адаптивна система включає в себе наступні елементи:

 • вхідних датчиків;
 • керуючого пристрою;
 • виконавчих елементів.
Сравнение обычного освещения и адаптивного во время поворота
Порівняння звичайного освітлення та адаптивного під час повороту

Принцип роботи та призначення

Призначення AFS полягає в забезпеченні кращого освітлення дороги на поворотах і при виконанні інших маневрів. Система адаптивного освітлення використовується спільно з ксеноновими лампами. Ці джерела світла можуть повертатися за допомогою спеціальних електромоторів крокового типу, призначених для безпосереднього повороту корпусу з рефлектором на певний кут. Причому кожен з ліхтарів повертається незалежно від положення другої фари, тобто на різний кут.

приміром, коли водій повертає направо, правий ліхтар зсувається повністю, а лівий — тільки на 50%. Відповідно, повертаючи вліво, відбувається те ж саме, тільки навпаки. У підсумку це призводить до того, що ймовірність засліплення автомобілістів, що їдуть назустріч, зводиться практично до мінімуму. Як сказано вище, AFS може працювати як в умовах ближнього, так і дальнього освітлення.

Коли курс автомобіля трохи змінюється, наприклад, при перестроюванні, сенсор системи ESP здійснює передачу інформації на блок керування про те, що напрямок авто не змінилося. Однак, коли водій поверне рульове колесо на становище, яке буде більше заданого, адаптивна система вступає в роботу, що призводить до повороту ліхтарів на той чи інший кут. Ліхтар, що знаходиться ближче до повороту, повинен повернутися з великим градусом, що дозволить висвітлити внутрішній радіус. Що стосується другої фари, то вона переміщається тільки наполовину, у результаті чого вона висвітлює центральну частину і невеликий простір з зовнішньої частини. Таким чином, для водія автомобіля відкривається найбільш оптимальний огляд (автор відео — канал BMW UK).

Необхідно відзначити, що бортовий комп'ютер машини при роботі AFS враховує і роботу очисного пристрою лобового скла. Коли щітки склоочисника починають функціонувати, ліхтарі трохи нахиляються вниз, відповідно, таким чином вони імітують роботу противотуманок. Більш того, чим швидше будуть працювати двірники, тим на більш високий градус опуститься оптика. При цьому освітлювальний потік піднімається на певну висоту, яка повинна бути не більше 0.5 метрів, це дозволяє запобігти відбиття світла від крупинок снігу або крапель дощу.

Отже, які елементи за що відповідають:

 1. Контролери частоти обертання коліс, передають інформацію бортовому комп'ютеру про швидкості їзди транспортного засобу.
 2. Контролер кута повороту керма. Це пристрій застосовується для передачі на блок управління інформації про напрямок руху.
 3. Контролер поздовжнього прискорення. Передає на керуючий пристрій дані про профіль дорожнього полотна.
 4. Контролер освітлення. Цей елемент необхідний для передачі інформації на блок керування про інтенсивності освітлення.
 5. І один з основних компонентів будь-якої системи AFS — це відеокамера. Вона використовується для визначення перешкод та об'єктів на дорозі. Це можуть бути як інші автомобілі, так і люди, а також тварини. Згодом ці дані передаються на блок управління.

Переваги і недоліки системи

Адаптивне освітлення — це система, що використовується на багатьох сучасних автомобілях.

Вона володіє такими перевагами:

 1. Відмінний огляд дорожнього покриття і обстановки на дорозі в цілому.
 2. Завдяки поліпшеному огляду ймовірність аварійної ситуації на дороги зводиться до мінімуму. Принаймні, водій точно буде знати про можливі перешкоди, які підстерігають його в «сліпих» зонах.
 3. Підсвічування поворотів, що знову ж таки, забезпечує визначення перешкод і знижує ймовірність аварії.
 4. Завдяки такій системі ризик засліпити водія зустрічного автомобіля зводиться до мінімуму.
Работа адаптивного освещения при езде
Робота адаптивного освітлення при їзді

Що стосується недоліків, то за фактом їх немає, але є певні мінуси, з-за яких наші співвітчизники не хочуть ставити такі пристрої на свої авто:

 1. Досить висока ціна всіх складових елементів конструкції, а також її монтажу на автомобіль.
 2. Складність системи в цілому. Але необхідно враховувати, що складність конструкції — це невід'ємна частина будь-якого сучасного автомобіля, оснащеного безліччю різних девайсів і систем. За фактом такої вузол при правильній установці і настройці зможе врятувати життя водію та пасажирам, але його вартість при цьому досить висока. Як правило, системи такого плану ставляться на автомобілі людей, які не шкодують гроші на тюнінг і модернізацію свого авто.
 3. Монтаж таких систем можливий далеко не на всі автомобілі. Тут все залежить від конструктивних особливостей транспортного засобу, але потрібно сказати, що на старі автомобілі ВАЗ установка AFS буде просто неможливою.

Ціна питання

Відео «Як працює адаптивна оптика на Форді»

На відео нижче представлена запис з відеореєстратора автомобіля Форд Фокус 2, де зафіксована робота адаптивної оптики (автор ролика — канал lavok73).

Голосування

Змінюєте ви лампи ближнього/дальнього світла у своєму авто?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки