Все, що слід знати автовласникові про лямбда-зонд — датчику кисню

Далеко не всім сучасним автолюбителям відомо, що лямбда-зонд виконує одну з основних функцій у роботі ДВЗ і вихлопної системи. Без нього фактично неможлива нормальна робота мотора. Пропонуємо вам дізнатися, що це таке, навіщо потрібен, де знаходиться і за що відповідає перший або верхній лямбда-зонд, чому він виходить з ладу і його почистити.

Що таке лямбда-зонд?

Який краще, для чого потрібен верхній лямбда-зонд і де знаходиться? Для початку варто розібратися, що ж це таке. Докладніше про призначення і принцип роботи буде сказано нижче.

Призначення

Место монтажа лямбда-зондов
Місце монтажу лямбда-зондів

Лямбда-зонд являє собою кисневий датчик — це такий пристрій опору, яке знаходиться у випускному колекторі. Завдяки інформації, яку відправляє лямбда-зонд, блок управління двигуном може підтримувати певний склад горючої суміші. Кисневий датчик посилає електричний приладів сигнал, якщо в камеру поступає дуже багата або бідна паливно-повітряна суміш. В результаті інформації, яку відправив лямбда-зонд, бортовий комп'ютер авто коригується подачу горючої суміші.

За теоретичними даними, які часто бувають далекі від практичних, для згоряння одного кілограма горючої суміші необхідно близько п'ятнадцяти кілограм кисню. Відповідно, якщо кисневий датчик працює не коректно, то це безпосередньо вплине на те, як буде працювати мотор в цілому. Крім того, це може відбитися на витраті палива.

Що таке універсальний лямбда-зонд і для чого він потрібен — зрозуміло, але як же він виглядає? Адже далеко не кожен автолюбитель розуміє, що з вигляду являє собою цей пристрій. Тим більше, якщо ви плануєте провести самостійну діагностику пристрою,то необхідно розібратися в принципі його роботи. З цією інформацією ви ознайомитеся нижче.

Пристрій і принцип роботи

Устройство кислородного датчика
Пристрій кисневого датчика

Отже, для чого потрібен лямбда-зонд в автомобілі і який його принцип роботи? Перед тим, як відповісти на ці питання, краще розібратися в пристрої елемента.

Універсальний кисневий датчик складається з наступних компонентів:

 1. Безпосередньо сам корпус. Універсальний лямбда-зонд опору має металевий корпус, оснащений нарізною різьбою для правильного монтажу.
 2. Керамічний ізолятор.
 3. Ущільнювальне кільце.
 4. Керамічний наконечник.
 5. Проводу, а також манжети для їх правильного ущільнення.
 6. Для того, щоб забезпечити вентиляцію пристрою, застосовується спеціальний корпус, оснащений додатковим отвором.
 7. Контакт, по якому проходить струм.
 8. Додатковий щиток, іменувався захисним, оскільки оснащений спеціальним отвором, необхідним для випуску вихлопних газів.
 9. Також універсальний датчик оснащується спіраллю, встановленої в окремому резервуарі (автор відео — Вітя Крякушкин).

Слід зазначити, що відмінною особливістю, якою характеризується перший або другий лямбда-зонд в автомобілі, є те, що для виготовлення використовуються термостійка основа. Застосування таких матеріалів необхідно тому, що сам пристрій завжди працює при високих температурах. На сьогоднішній день в сучасних автомобілях використовуються один з чотирьох типів датчиків, їх відмінність залежить від числа підвідних до пристрою проводів — від одно - до четырехпроводного.

Що стосується принципу роботи, то діагностичний датчик концентрації кисню являє собою елемент зворотного зв'язку. Цей пристрій дозволяє системі правильно розрахувати необхідну дозування палива для певної кількості подаваного повітря. Оптимальний розрахунок горючої суміші актуальний не тільки з екологічної, але й економічної точки зору. Оскільки сьогодні вимоги до екологічної безпеки при виробництві транспортних засобів дуже великі, то нові машини комплектуються зазвичай лише каталізаторами. Також двигуни автомобілів оснащуються двома датчиками кисню.

Завдяки використанню каталізатора і двох лямбд, екологічна шкода при функціонуванні транспортного засобу буде мінімальний, тобто машина буде завдавати мінімальної шкоди навколишньому середовищу. Проте при появі несправності в одному з елементів системи автомобіліст може зіткнутися з серйозними проблемами, які вдарять по його бюджету, оскільки така поломка буде дорого коштувати.

Причини поломок

Вышедший из строя лямбда-зонд
Вийшов з ладу лямбда-зонд

Якщо універсальний діагностичний датчик концентрації кисню виходить з ладу, то причини можуть бути наступні:

 1. Стався розрив проводки в місці підключення.
 2. Сталося замикання ланцюга.
 3. В результаті використання неякісного палива, збагаченого різними октанопідвищуючих присадками, відбулося забруднення пристрою.
 4. Якщо система запалювання працює некоректно, то датчик може зламатися через термічних перевантажень.
 5. Регулярна експлуатація транспортного засобу по сільській місцевості або бездоріжжю може призвести до появи механічних пошкоджень в роботі пристрою.
 6. Крім того, сприяти виходу з ладу датчика може незадовільний стан маслозйомних кілець.
 7. Якщо циліндри та впускні трубопроводи потрапляє охолоджуюча рідина, лямбда-зонд також скоро вийде з ладу.
 8. Постійно збагачена пальна суміш також призведе до поломки елемента.

Якщо вміст монооксиду вуглецю підвищується до 3-7% замість покладених 0.1-0.3%, то це може свідчити про вихід з ладу зонда. Щоб позбутися від проблеми, необхідно буде тільки міняти елемент, оскільки запасу ходу може бути не достатньо. Якщо транспортний засіб оснащено двома зондами, то при поломці другого пристрою налагодити оптимальну роботу мотора буде неможливо (автор відео — Олександр Сабегатулин).

Що стосується основних симптомів, за якими можна буде дізнатися про несправність регулятора:

 • під час руху на автомобілі починають проявлятися ривки;
 • цілком відчутний збільшений витрата бензину;
 • каталізатор починає працювати некоректно;
 • обороти двигуна починають плавати;
 • у вихлопних газах починає збільшуватися концентрація токсинів.

Як почистити?

Діагностика

Перед тим, як вимкнути і почистити універсальний пристрій, слід правильно провести діагностику, інакше чистка може бути недоцільною. Щоб найбільш ефективним чином провести перевірку залишкового кисню, датчик повинен бути розігрітий мінімум до трьохсот градусів. У цьому випадку цирконієвий електроліт зможе бути проведеним, а завдяки різниці кисню і атмосферного кисню на пристрої з'являється вихідна напруга. Відповідно, напруга можна буде перевірити лише при включеному і прогрітому моторі. При невідповідності рівня напруги слід здійснити заміну пристрою.

Вимір напруги здійснюється за допомогою осцилографа, так як завдяки цьому приладу можна отримати найбільш точний результат. Після виміру напруги необхідно перевірити рівень опору нагрівача пристрою, при цьому штекер необхідно заздалегідь. Рівень опору повинен становити від 2 до 14 Ом, в цьому випадку все залежить від виробника.

Перед тим, як поставити діагноз, також слід виміряти рівень напруги, яка підводить до нагрівника лямбда-зонда. Напруга повинна бути не менше 10.5 вольт, при цьому запалювання повинно бути включено, а роз'єм датчика — підключений. У тому випадку, якщо напруга буде більш низьким, слід також перевірити місця з'єднання роз'ємів, проводів, а також сама напруга АКБ.

Очищення

Певних технологій з ремонту таких пристроїв немає, оскільки при виході з ладу регулятор потрібно міняти на новий. Але перед тим, як поміняти універсальний датчик, можна спробувати почистити його. Зрозуміло, відключення роз'ємів і чищення будуть актуальні лише в тому випадку, якщо під захисним ковпачком лямбда-зонда утворилися відкладення. Як показує практика, якщо відключити роз'єм і провести чистку датчика, то в більшості випадків це допомагає позбутися від проблеми (автор відео — Авто новини).

Чистка чутливого елемента проводиться із застосуванням ортофосфорної кислоти. Якщо ви помістіть елемент кислоту на 10-20 хвилин, це дозволить знищити всі відкладення, при цьому не впливаючи негативно на електроди. Найбільш ефективним варіантом буде від'єднання роз'єму і чистка елемента після демонтажу захисного ковпака, перед цим потрібно зняти ковпачок на токарному верстаті. Для зняття регулятора можна використовувати знімач кисневого датчика, а після очищення його також можна буде промити.

Коли пристрій промито, його необхідно обробити водою і висушити. У тому випадку, якщо прочищення не допомогла, то датчик доведеться міняти. При заміні важливо простежити, щоб роз'єми на регуляторах були ідентичні. Якщо ж ви не звертаєте уваги на свідчення, які надає датчик, адже пристрій може працювати некоректно, то можна використовувати обманку. Обманка призначена для монтажу замість каталізатора, завдяки якій можна буде уникнути появи помилок.

Обманка може бути виконана з бронзи, але розмір обманки повинен відповідати розмірам каталізатора. У обманці необхідно висвердлити невеликий отвір — через нього вихлопні гази будуть потрапляти в обманку. У результаті концентрація шкідливих елементів в газах буде знижена, однак при цьому блок керування не буде турбувати водія новими помилками, приймаючи відповідний сигнал за нормальну роботу каталізатора.

Відео «Правильна очищення лямбда-зонда»

Про те, як правильно провести прочищення датчика в домашніх умовах, дізнайтеся з відео нижче (автор відео — Своїми руками).

Голосування

Доводилося вам коли-небудь міняти або чистити лямбда-зонд?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки