Лого av-to.info
Датчики

Як можна самостійно перевірити і полагодити датчик швидкості?

Кожен автомобіль повинен бути оснащений робочим датчиком швидкості (ДС). Цей пристрій дозволяє точно визначити швидкість пересування транспортного засобу і вивести інформацію про це на спідометр. Експлуатація авто з неробочим ДС не допускається, оскільки це може привести до створення аварійної ситуації на дорозі. Як перевірити датчик швидкості і провести заміну пристрою своїми руками - про це читайте нижче.

Опис ДС

Як ми вже сказали, основне призначення датчика приводу спідометра полягає в точному визначенні швидкості руху транспортного засобу. Завдяки цьому пристрою модель завжди може знати, з якою швидкістю рухається його авто. Що стосується різновидів, то ДС можуть ставитися до контактного або безконтактного типу. На сьогоднішній день більшість наших співвітчизників віддають перевагу безконтактним варіантів. Контактні ДС, незважаючи на всі переваги, мають один суттєвий недолік - вони схильні до забруднення, що в свою чергу призведе до неточності виведених показань.

Конструкція і принцип дії

Конструктивно за схемою ця деталь складається з:

 • приводу спідометра;
 • корпусу;
 • а також самого контролера з роз'ємом для підключення до бортової мережі.

Що стосується принципу роботи, то він грунтується на вимірі рівня частоти сигналів від контролера, який знаходиться на корпусі коробки передач або роздавальної коробці. На виході девайса під час їзди утворюються прямокутні імпульси, мінімальне значення яких повинна становити не менше 1 вольта, а максимальне - не менш 5 вольт.

За міжнародними стандартами контролер повинен виробляти близько 6 тисяч таких імпульсів на протязі одного кілометра пробігу. Самі імпульси згодом перетворюються в ток, який вимірюється магнітоелектричним пристроєм. Слід зазначити, що значення струму безпосередньо залежить від кількості поданих сигналів за певну одиницю часу. Тобто дане значення буде прямо пропорційним швидкості їзди транспортного засобу.

Крім цього, завдяки електронній схемі, яка встановлена ​​в приладову панель, методом підрахунку вступників сигналів забезпечується працездатність крокової електромотора. Останній призначений для обертання барабанів лічильників, після чого виводить відповідну інформацію на маленький екран, де демонструється загальний, а також добовий пробіг авто. Якщо мова йде про добовому пробігу, то це значення при необхідності можна обнулити.

Ознаки несправності

Якщо ДС з якихось причин виходить з ладу, це призведе до того, що блок управління не зможе визначити швидкість пересування. Однак, це не єдина проблема, оскільки також можуть виникнути збої в працездатності силового агрегату.

Пропонуємо більш детально ознайомитися з ознаками несправності, за якими можна визначити вихід з ладу ДС:

 • спідометр на приладовій панелі або зовсім перестав працювати, або виводить неправильні показання;
 • в роботі двигуна, зокрема, на холостих обертах проявляються збої;
 • збільшився витрата палива;
 • робота мотора погіршилася, силовий агрегат не може розвивати необхідну швидкість;
 • двигун може мимоволі зупинитися під час руху на холостих обертах, зокрема, коли водій намагається ижать зчеплення для перемикання передачі;
 • якщо авто оснащене бортовим комп'ютером, то на приборке може з'явитися індикатор Check;
 • в тому випадку, якщо авто обладнане електричним підсилювачем керма, то може вийти з ладу і цей вузол;
 • в деяких авто, наприклад, Лада Калина вихід з ладу ДС може також привести до підвищеної чутливості контролера рівня пального в бензобаку (автор відео - канал Автоелектрика ВЧ).

Что касается причин, то, как правило, они обусловлены повреждением электопроводки авто, так что проверка работоспособности должна начинаться с диагностики состояния контактов и электроцепей. Возможно, проблема заключается в окисленных либо грязных контактах, поэтому их необходимо будет очистить и обработать смазкой, к примеру, Литолом. Обрыв проводки необходимо искать в первую очередь рядом с разъемом подключения, поскольку в этом месте провода сгибаются и обычно перетираются.

Також причина несправності може полягати в порушенні цілісності ізоляції проводки в області установки випускного колектора. В умовах підвищених температур ізоляція може розплавитися, що приведе до замикання пристрою. Також ДС може передавати невірні показання через зносився троса спідометра. Згодом на ньому утворюються тріщини і розриви, що сприяє виходу з ладу контролера.

Перевірка працездатності

Є кілька варіантів діагностики ДС.

Перший спосіб перевірки, з допомогою мультиметра:

 1. Спочатку необхідно демонтувати ДС.
 2. Потім, використовуючи тестер, слід визначити, за що відповідає кожен контакт на роз'ємі, вам необхідно знайти саме імпульсний.
 3. После этого положительный щуп тестера необходимо подключить к данному контакту, а отрицательный — к силовому агрегату либо кузову машины.
 4. Далі, на вісь контролера слід встановити шматок трубки і почати його обертати з невисокою швидкістю. При цьому стежите за показаннями контролера - чим більше буде швидкість обертання ДС трубкою, тим вище будуть значення на дисплеї тестера і параметр напруги (автор відео - канал REMONTYCA).

Другий спосіб, без зняття контролера:

 1. Використовуючи домкрат, вам необхідно буде підняти переднє колесо авто. Яке саме - праве або ліве - неважливо.
 2. Потім тестер слід підключити до проведення ДС.
 3. Після цього ви починаєте руками обертати колесо авто і стежити за показаннями на дисплеї тестера. Якщо імпульси є, то це говорить про те, що ДС працює в нормальному режимі.

Якщо мультиметра у вас немає, то можна зробити діагностику ДС за допомогою контрольної лампочки або будь-який інший лампи на 12 вольт.

Процедура перевірки виконує аналогічно вищеописаному методу:

 1. Спочатку від ДС необхідно відключити імпульсний кабель.
 2. При включеному запалюванні, використовуючи контрольку, потрібно знайти позитивний і негативний контакти.
 3. Потім переднє колесо авто піднімається на домкраті.
 4. Далі, контрольку необхідно підключи ь до сигнального проводу. Колесо треба обертати - якщо в цей момент на контрольку загорівся мінус, це говорить про працездатність ДС (автор відео - канал PivovarovNikolay).

Що стосується зазвичай лампочки на 12 вольт, то її необхідно підключити до акумуляторної батареї, а також сигнальному контакту. Якщо використовується працездатний ДС, то джерело освітлення буде блимати. У тому випадку, якщо діагностика показала, що ДС робочий, то необхідно провести перевірку працездатності його приводу. Щоб зробити це, поддомкратьте переднє колесо, нащупайте привід ДС, після чого ногою обертайте підвішене колесо, а рукою контролюйте, чи обертається пристрій чи ні.

Інструкція по заміні своїми руками

Процедура самостійної заміни виглядає наступним чином:

 1. Для початку необхідно відключити запалювання, відкрити капот і від'єднати клеми від акумулятора.
 2. Далі, вам потрібно буде знайти ам ДС. Як сказано вище, місце розташування контролера може відрізнятися, тому уточніть місце монтажу в сервісній книжці. Коли ДС буде знайдений, вам необхідно буде провести очищення місця навколо контролера від бруду. Це робиться для того, щоб не допустити потрапляння забруднень в трансмісію.
 3. Відключіть роз'єм живлення від датчика швидкості.
 4. Далі, вам буде потрібно гайковий ключ для відкручування девайса. У тому випадку, якщо з першого разу відкрутити пристрій не виходить, не потрібно прикладати силу, оскільки це може привести до пошкодження корпусу (зазвичай він виконаний з пластика). Краще обробіть ДС рідиною WD-40 і зачекайте кілька хвилин.
 5. Коли пристрій буде знято, необхідно провести монтаж нового контролера, потім підключити новий датчик.
 6. Якщо ваш автомобіль обладнаний блоком управління, то після заміни необхідно обнулити його помилки. Буває таке, що через те, що похибка не обнулена, на приладовій панелі продовжує горіти індикатор, а блок управління посилає сигнали про його несправність.

Фотогалерея «Міняємо датчик швидкості»

голосування

чи доводилося вам міняти датчик швидкості?

Загрузка ...Загрузка ... Завантаження ...

Видео «Наглядная инструкция по замене ДС»

Пропонуємо більш наочно ознайомитися з процесом заміни датчика швидкості на прикладі автомобіля ВАЗ 2110 (автор ролика - канал В гаражі у Сандро).