Як можна самостійно перевірити і полагодити датчик швидкості?

Кожен автомобіль повинен бути оснащений робочим датчиком швидкості (ДС). Цей пристрій дозволяє точно визначити швидкість пересування транспортного засобу і вивести інформацію про це на спідометр. Експлуатація авто з неробочим ДС не допускається, оскільки це може привести до створення аварійної ситуації на дорозі. Як перевірити датчик швидкості і зробити заміну пристрою своїми руками — про це читайте нижче.

Опис ДС

Як ми вже сказали, основне призначення датчика приводу спідометра полягає в точному визначенні швидкості руху транспортного засобу. Завдяки цьому пристрою модель завжди може знати, з якою швидкістю рухається його авто. Що стосується різновидів, то ДС можуть ставитися до контактного або безконтактного типу. На сьогоднішній день більшість наших співвітчизників віддають перевагу безконтактним варіантами. Контактні ДС, незважаючи на всі переваги, мають один значимий недолік — вони схильні до забруднення, що в свою чергу призведе до неточності виведених показань.

Конструкція і принцип дії

Конструктивно за схемою ця деталь складається з:

 • приводу спідометра;
 • корпусу;
 • а також самого контролера з роз'ємом для підключення до бортової мережі.

Що стосується принципу роботи, то він ґрунтується на вимірюванні рівня частоти сигналів від контролера, який знаходиться на корпусі коробки передач або роздавальної коробці. На виході девайса під час їзди утворюються прямокутні імпульси, мінімальне значення яких повинно складати не менше 1 вольта, а максимальне — не менше 5 вольт.

За міжнародними стандартами контролер повинен виробляти близько 6 тисяч таких імпульсів на протязі одного кілометра пробігу. Самі імпульси згодом перетворюються в струм, який заміряється магнітоелектричним приладом. Слід зазначити, що значення струму безпосередньо залежить від кількості поданих сигналів за певну одиницю часу. Тобто дане значення буде прямо пропорційним швидкості їзди транспортного засобу.

Крім цього, завдяки електронній схемі, яка встановлена в приладову панель, методом підрахунку вхідних сигналів забезпечується працездатність крокового електродвигуна. Останній призначений для обертання барабанів лічильників, після чого виводить відповідну інформацію на маленький екран, де демонструється загальний, а також добовий пробіг авто. Якщо мова йде про добовому пробігу, то це значення при необхідності можна обнулити.

Ознаки несправності

Якщо ДС з якихось причин виходить з ладу, це призведе до того, що блок управління не зможе визначити швидкість пересування. Однак, це не єдина проблема, оскільки можуть виникнути збої в працездатності силового агрегату.

Пропонуємо більш детально ознайомитися з ознаками несправності, за якими можна визначити вихід з ладу ДС:

 • спідометр на приладовій панелі або зовсім перестав працювати, або виводить неправильні показання;
 • в роботі двигуна, зокрема, на холостих обертах проявляються збої;
 • збільшився витрата палива;
 • робота мотора погіршилася, силовий агрегат не може розвивати необхідну швидкість;
 • двигун може мимовільно зупинитися під час руху на холостих обертах, зокрема, коли водій намагається вичавити зчеплення для перемикання передачі;
 • якщо авто оснащений бортовим комп'ютером, то на приборку може з'явитися індикатор Check;
 • в тому випадку, якщо авто обладнано електричним підсилювачем керма, то може вийти з ладу і цей вузол;
 • в деяких авто, наприклад, Лада Калина вихід з ладу ДС може також призвести до підвищеної чутливості контролера рівня пального в бензобаку (автор відео — канал Автоелектрика ВЧ).

Що стосується причин, то, як правило, вони обумовлені пошкодженням электопроводки авто, так що перевірка працездатності повинна починатися з діагностики стану контактів і електроланок. Можливо, проблема полягає в окислених або брудних контактах, тому їх необхідно буде очистити і обробити мастилом, приміром, Литолом. Обрив проводки необхідно шукати в першу чергу поруч з роз'ємом підключення, оскільки в цьому місці дроти згинаються і зазвичай перетираються.

Також причина несправності може полягати в порушенні цілісності ізоляції проводки в області установки випускного колектора. В умовах підвищених температур ізоляція може розплавитися, що призведе до замикання пристрою. Також ДС може передавати невірні свідчення із-за застарілого троса спідометра. З часом на ньому утворюються тріщини і розриви, що сприяє виходу з ладу контролера.

Перевірка працездатності

Є кілька варіантів діагностики ДС.

Перший спосіб перевірки, з допомогою мультиметра:

 1. Спочатку необхідно демонтувати ДС.
 2. Потім, використовуючи тестер, слід визначити, за що відповідає кожен контакт на роз'ємі, вам необхідно знайти саме імпульсний.
 3. Після цього позитивний щуп тестера необхідно підключити до цього контакту, а негативний — до силового агрегату або кузову машини.
 4. Далі, на вісь контролера слід встановити шматок трубки і почати його обертати з невисокою швидкістю. При цьому стежте за показами контролера — чим більше буде швидкість обертання ДС трубкою, тим вище буде значення на дисплеї тестера і параметр напруги (автор відео — канал REMONTYCA).

Другий спосіб, без зняття контролера:

 1. Використовуючи домкрат, вам необхідно буде підняти переднє колесо авто. Яке саме — праве або ліве — неважливо.
 2. Потім тестер слід підключити до проведення ДС.
 3. Після цього ви починаєте руками обертати колесо авто і стежити за показаннями на дисплеї тестера. Якщо імпульси є, то це говорить про те, що ДС працює в нормальному режимі.

Якщо мультиметра у вас немає, то можна зробити діагностику ДС за допомогою контрольної лампочки або будь-якої іншої лампи на 12 вольт.

Процедура перевірки виконує аналогічно вищеописаному методу:

 1. Спочатку від ДС необхідно відключити імпульсний кабель.
 2. При включеному запаленні, використовуючи контрольку, потрібно знайти позитивний і негативний контакти.
 3. Потім переднє колесо авто піднімається на домкраті.
 4. Далі, контрольку необхідно підключити до сигнального проводу. Колесо треба обертати — якщо в цей момент на контрольке загорівся мінус, це говорить про працездатності ДС (автор відео — канал PivovarovNikolay).

Що стосується зазвичай лампочки на 12 вольт, то її необхідно підключити до акумуляторної батареї, а також сигнального контакту. Якщо використовується працездатний ДС, то джерело освітлення буде блимати. В тому випадку, якщо діагностика показала, що ДС робочий, то необхідно провести перевірку працездатності його приводу. Щоб зробити це, поддомкратьте переднє колесо, намацайте привід ДС, після чого ногою обертайте підвішений колесо, а рукою контролюйте, чи обертається пристрій чи ні.

Інструкція по заміні своїми руками

Процедура самостійної заміни виглядає наступним чином:

 1. Для початку необхідно вимкнути запалювання, відкрити капот і від'єднати клеми від акумулятора.
 2. Далі, вам потрібно буде знайти сам ДС. Як сказано вище, місце розташування контролера може відрізнятися, тому уточніть місце монтажу в сервісній книжці. Коли ДС буде знайдений, вам необхідно буде провести очищення місця навколо контролера від бруду. Це робиться для того, щоб не допустити попадання забруднень в трансмісію.
 3. Від'єднайте роз'єм живлення від датчика швидкості.
 4. Далі, вам потрібно гайковий ключ для відкручування девайса. У тому випадку якщо з першого разу відкрутити пристрій не виходить, не потрібно прикладати силу, оскільки це може призвести до ушкодження корпуса (зазвичай він виконаний з пластика). Краще обробіть ДС рідиною WD-40 і почекайте декілька хвилин.
 5. Коли пристрій буде знято, необхідно провести монтаж нового контролера, потім підключити новий датчик.
 6. Якщо ваш автомобіль обладнаний блоком управління, то після заміни необхідно обнулити його помилки. Буває таке, що з-за того, що помилка не обнулена, на приладовій панелі продовжує горіти індикатор, а блок управління посилає сигнали про його несправність.

Фотогалерея «Міняємо датчик швидкості»

Голосування

Доводилося вам змінювати датчик швидкості?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Наочна інструкція по заміні ДС»

Пропонуємо більш наочно ознайомитися з процесом заміни датчика швидкості на прикладі автомобіля ВАЗ 2110 (автор ролика — канал В гаражі у Сандро).


Коментарі та відгуки