Вчимося самостійно міняти датчик заднього ходу

В сучасних автомобілях використовується безліч різних видів контролерів і датчиків. Такі пристрої можуть бути керівними і виконавчими. Якщо з якихось причин контролер виходить з ладу, це може доставити незручності в плані керування автомобілем. Що являє собою датчик заднього ходу і які функції він виконує — відповіді на ці та інші питання представлені нижче.

Опис ДЗХ

Призначення

Почнемо з призначення. ДЗХ являє собою пристрій, призначений для активації білих ламп, що свідчать про включенні задньої передачі в автомобілі. Пристрій використовується для включення ліхтарів заднього ходу, що дозволяє іншим учасникам дорожнього руху знати про наміри водія і маневрах, які він збирається здійснити.

В тому випадку, коли на вулиці темно, білі фари дозволять також попередити водіїв автомобілів, що їдуть позаду про те, що ваша машина знаходиться на їх шляху. Це, в свою чергу, дозволяє запобігти можливі події та аварійні ситуації на дорозі. Де коштує це пристрій — розташування може незначно відрізнятися, але як правило, контролер розташований на коробці передач.

Конструкція і принцип дії

Сам ДЗХ складається з корпусу, контактів для підключення, штока, що рухається кульки, а також поворотної пружини.

Що стосується принципу дії, то він полягає в наступному:

 1. Водій перемикає важіль трансмісії в положення активації задньої швидкості.
 2. При цьому вилка перемикання важеля коробки передач притискається до контролера.
 3. Далі, пристрій здійснює замикання кабелю на масу.
 4. Після цього здійснюється активація джерела освітлення, встановленого в задніх ліхтарях, який попереджає інших водіїв про те, що автомобіль почав рух заднім ходом.

Ознаки несправності

Які ознаки несправності можуть свідчити про поломку ДЗХ:

 1. Одна з проблем, яка трапляється найчастіше — окислення контактів на висновках або проводці. Така проблема актуальна для багатьох автовласників. Щоб вирішити таку проблему, необхідно провести ретельне очищення контактів, після чого встановити їх на місце. При виконанні цих робіт акумулятор слід відключити.
  Якщо ж контакти непридатними для сценарій виконання з-за того, що вони перегоріли, то їх в будь-якому випадку доведеться міняти. Але перш ніж зробити заміну, необхідно з'ясувати, з якої причини відбулося перегорання, скоріш за все, суть проблеми криється в скачках напруги в бортовій мережі.
 2. Пристрій разболталось в посадковому місці. У ході експлуатації транспортного засобу контролер може незначно вийти з місця установки, така проблема зазвичай обумовлена високими вібраціями. В даному випадку вам потрібно буде просто більш надійно зафіксувати девайс в місці монтажу.
 3. Ще одна причина непрацездатності — відсутність контакту з бортовою мережею в коробці передач. В даному випадку необхідно провести діагностику стану контактів, а також електроланок. При необхідності вийшли з ладу компоненти потрібно або зачистити, або поміняти.
 4. Наступна проблема — немає контакту між роз'ємом підключення, а також запобіжним монтажним блоком. В цьому випадку вам також потрібно провести діагностику стану контактів, а також очистити і поміняти дроти, якщо в цьому є необхідність.
 5. Вихід з ладу запобіжного пристрою. В даному випадку проблему дозволить вирішити тільки заміна запобіжника. Якщо ж ця деталь часто виходить з ладу, то причина може полягати в тих же скачках напруги. Необхідно більш уважно перевірити електроланцюг.
 6. Світло заднього ходу може не включатися з-за того, що перегорів сам джерело освітлення, тобто лампа. В даному випадку вам доведеться демонтувати оббивку оптики в багажнику і провести заміну вийшов з ладу пристрою.
 7. І, нарешті, остання причина непрацездатності — поломка ДЗХ. У такому разі ви не зможете її відремонтувати, оскільки ремонту такі девайси, як правило, не підлягають. Контролер потрібно буде поміняти (автор відео — канал Ремонт авто своїми руками).

Перевірка працездатності

Для діагностики працездатності пристрої вам знадобиться загнати авто на яму або естакаду, щоб отримати доступ до ДЗХ. Процедура перевірки здійснюється за допомогою тестера — омметра. Як варіант, можна використовувати мультиметр, тільки налаштувати його в режим вимірювання Ом.

Тестування девайса здійснюється наступним чином:

 1. Спочатку необхідно дістатися до ДЗХ і відключити роз'єм, підключений до нього.
 2. Потім до штекеру девайса потрібно буде приєднати щупи тестера, після чого прилад настроюється режим заміру опору.
 3. Включіть запалення і переведіть важіль трансмісії в режим задньої передачі.
 4. Запустіть силовий агрегат і подивіться на дисплей тестера. Якщо свідчення, що видаються на екран, складають 0 Ом, при цьому тестер подав відповідний звуковий сигнал, це свідчить про те, що пристрій повністю працездатний. Якщо фари заднього ходу не включаються, то перевіряйте лампочки, запобіжник, ланцюг підключення, а також контакти.
 5. Якщо ж тестер в результаті перевірки показав нескінченність, то це говорить про те, що контролер вийшов з ладу, відповідно, його треба міняти (автор відео про діагностику і заміну — До Ігор).

Інструкція по заміні своїми руками

Тепер докладніше про те, як виконується заміна.

Розглянемо процедуру на прикладі автомобіля ВАЗ 2110:

 1. Спочатку авто заганяється на яму. Місце навколо встановленого девайса необхідно очистити від бруду, так як після зняття пристрою весь пил і сміття потраплять в трансмісію. А це, в свою чергу, може призвести до її виходу з ладу.
 2. Далі, знімається захист картера, для цього необхідно викрутити гвинти.
 3. Тепер вам потрібно невелика ємність, в неї ви зберете масло з коробки передач. При демонтажі ДЗХ з посадочного місця вийде частина мастильної рідини, яку згодом треба буде залити назад.
 4. Від'єднайте роз'єм живлення від контролера і викрутіть його з місця встановлення.
 5. Потім проведіть очищення гнізда, щоб новий девайс без проблем встановився в посадочне місце. Встановіть новий контролер, не забудьте про ущільнювальне кільце.
 6. Далі, вам необхідно буде залити в трансмісію потрібний обсяг мастильної рідини, тобто те, що ви злили, потрібно залити назад. Але якщо в мастилі, яку ви зібрали при знятті ДЗХ, є сліди продуктів зносу, наприклад, металева стружка, або осад, то потрібно задуматися про заміну рідини. Або, як мінімум, залити в коробку потрібно не зібране масло, а нове.
 7. Потім вам залишається тільки зробити збірку всіх елементів в зворотній послідовності і перевірити працездатність встановленого ДЗХ.

Фотогалерея «Міняємо ДЗХ своїми руками»

Голосування

Доводилося вам змінювати датчик заднього ходу?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Наочна інструкція по заміні ДЗХ»

Детальніше про те, як своїми руками замінити девайс і не допустити при цьому помилок, дізнайтеся з відео (автор — канал В гаражі у Сандро).


Коментарі та відгуки