Що таке датчик світла або освітленості в автомобілі, і які переваги цього регулятора?

Щоб підвищити комфорт при керуванні автомобілем, виробники транспортних засобів оснащують свої машини безліччю різних пристроїв. Ще двадцять років тому не можна було подумати, що двірники можуть включатися автоматично з настанням дощу, а світло фар — при настанні темряви. Датчик світла в автомобілі що це — основна інформація щодо таких пристроїв наведена нижче.

Опис датчика світла

Отже, що таке датчик світла, для чого він використовується в автомобілі і в чому полягає його принцип роботи? Для початку розглянемо опис пристрою.

Призначення, місцезнаходження та принцип роботи

Світлові контролери призначені для автоматичної активації світла оптики при настанні темряви або русі по неосвітлених ділянках дороги. Коли на вулиці стає темно, контролер сам активує габаритні вони, а також близьке освітлення. Те ж саме стосується і поїздок в тунелі — при в'їзді датчик включить ліхтарі, а при виїзді з тунелю — відключить їх.

Контроллер света с проводкой для подключения
Контролер світла з проводкою для підключення

Як працює датчик? У відповідності зі схемою, принцип функціонування девайса досить простий. У пристрої використовується спеціальний фотоелемент, призначений для вимірювання освітлення навколо транспортного засобу.

Для обробки сигналів фотоелемента використовується керуючий модуль, а безпосередньо функцію активації і відключення освітлення виконує реле. Фотоелемент виробляє вимір світу в двох зонах — навколо транспортного засобу, а також конкретно перед ним. Такий принцип дозволяє виключити можливі помилкові спрацьовування.

При необхідності автовласник в будь-який момент зможе провести регулювання пристрою, щоб девайс активував оптику при певному зниженні ступеня світла. Іншими словами, водій може виставити певний поріг спрацьовування. Сам по собі контролер спрацьовує вільно швидко — коли освітленість вулиці знижується до зазначеного порогу, для активації оптики буде потрібно не більше двох секунд. Що стосується відключення, то для цього потрібно не менше шести секунд.

Керуючий модуль, що здійснює функцію обробки імпульсів, при зменшенні освітленості на дорозі передає відповідний сигнал на реле. На модулі є спеціальний болт, що використовується для регулювання чутливості контролера. Саме реле безпосередньо підключено до проводці управління оптикою. Що стосується місця розташування, то воно може відрізнятися в залежності від авто. Як правило, пристрої встановлюються в салоні авто, під лобовим склом. Також його можливий монтаж на центральній консолі або на дзеркалі заднього виду.

Фотогалерея «Місце розташування контролера»

Різновиди

В даний час виробники випускають безліч моделей машини, які спочатку комплектуються контролерами такого типу. Пристрій може функціонувати не завжди, так як при необхідності автовласник може його відключити.

По різновидам ці пристрої можна розділити на два виду:

 1. Універсальні контролери. Їх монтаж можливий у відповідності зі схемою на будь-яку модель транспортного засобу в силу універсальності пристрою та способу його підключення.
 2. Моделі для певних транспортних засобів. тобто призначені для конкретної моделі авто (автор відео — Євген офф).

Що стосується відмінностей, то їх практично немає. Єдина відмінність полягає в тому, що універсальні девайси не комплектуються селектором з положенням «Auto», який можна встановити на підрульовий перемикач.

Однак слід зазначити, що існують і типи контролерів:

 1. Для ближнього освітлення, використовуються тільки для виконання цієї функції.
 2. Для активації габаритних вогнів, як правило, такі девайси застосовуються для підсвічування вантажівок. Вони не будуть функціонувати в світлий час доби, а також при активації оптики. Але коли надворі стане темно, автомобіль сам почне світитися.
 3. Пристрої салонного типу. З допомогою таких девайсів можна провести регулювання рівня освітленості в салоні машини.

Характерні несправності та способи їх усунення

Які проблеми можуть виникнути в роботі датчиків:

 1. Вихід з ладу фоточутливого елемента. Така помилка призведе до непрацездатності девайса, а замінити сам чутливий компонент може бути проблематично. Як правило, при таких несправностях пристрій просто змінюється на нову.
 2. Вихід з ладу керуючого модуля. Також неприємна проблема, оскільки вона загрожує повною заміною блоку управління, якщо його не вдасться відремонтувати.
 3. Поломка реле. Найменш витратний варіант. Оскільки саме реле не може працювати вічно, рано чи пізно воно в будь-якому випадку вийде з ладу, для вирішення проблеми цей елемент потрібно просто поміняти.
 4. Пошкодження проводки. При такій проблемі потрібно продзвонювати електроланцюг і гикати обрив чи пробій проводи, пошкоджені ділянки підлягають заміні (автор відео — канал KingSyze911).

Інструкція по установці контролера освітленості своїми руками

Як встановити датчик світла своїми руками (на приклад Фольксваген Поло):

 1. В першу чергу, підбирається місце для монтажу. Встановлення контролера може бути проведена на лобове скло або на центральній консолі, але враховуйте, що пристрій не має прикриватися.
 2. Після установки девайса проводиться укладання проводки. Залагоджувати проводи необхідно таким чином, щоб вони не висіли і не заважали огляду водія. Тому всі кабелі укладаються під облицюванням салону. Кінець дроту при цьому слід завести в саму консоль до місця монтажу селектора.
 3. Далі, витягується селектор, від нього слід відключити роз'єм з проводкою. До нового важеля необхідно підключити керуючий модуль, а також роз'єм з проводами. Перемикач ставиться на місце, після чого можна перевірити працездатність контролера.

Голосування

У вашому автомобілі є датчик світла?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Перевірка працездатності знятого датчика»

Процес діагностики працездатності датчика світла в демонтированном вигляді наведено в ролику нижче (автор — канал Interceptor).


Коментарі та відгуки