Важливий автоурок: вивчаємо роботу датчиків подушки безпеки

Подушки безпеки (ПБ) є невід'ємним елементом системи безпеки будь-якого сучасного транспортного засобу. Тому для того щоб убезпечити себе і пасажирів під час руху, водій повинен стежити за працездатністю цієї системи. Які функції виконує датчик подушки безпеки і як визначити несправність в роботі системи — дізнайтеся з цього матеріалу.

Розташування і особливості роботи датчиків подушки безпеки

Система SRS — це не тільки самі ПБ Airbag, але й ціла система безпеки. У неї входять контролери, керуючий пристрій, а також різні виконавчі елементи, починаючи від піропатронів подушок безпеки і закінчуючи реле відключення паливного насоса. Для початку пропонуємо дізнатися, де стоять датчики системи SRS і які функції вони виконують.

Место расположения основных элементов системы безопасности
Місце розташування основних елементів системи безпеки

Датчик удару

Призначення датчика удару системи SRS полягає у визначенні зіткнення і передачі імпульсу про це на керуючий пристрій. Що стосується конструкції датчика удару Airbag, вона може бути різною, тут все залежить від моделі авто. Приміром, якщо це електромеханічний контролер, то він буде замикати свої контакти при певній ситуації. При замиканні контактів через них починає проходити струм, в результаті чого це призведе до спрацьовування виконавчого механізму, що в підсумку сприятиме наповненню ПБ спеціальним газом.

При цьому потрібно пам'ятати, що для того, щоб процес був запущений і Airbag надулися, слабкого удару буде недостатньо. Якщо в момент дорожньо-транспортної пригоди відбудеться порушення в ланцюзі живлення акумулятора, то ПБ все одно надуется. Це обумовлено тим, що в системі є спеціальна конденсаторне пристрій, який накопичує в собі заряд.

Де знаходиться контролер? Девайс розташований у самому керуючому пристрої Airbag або всередині салону, в залежності від авто. Також такі датчики іноді знаходяться в моторному відсіку (автор відео — канал Вчимося водити машину. Всі секрети початківцям).

В основному на іномарках на відключення бензонасоса варто окремий датчик удару, буває при незначному ударі подушки не спрацювали, а машину не заведеш, поки не активуєш цей датчик.

Датчик наявності пасажирів

Швидкість, з якою ПБ повністю надуется, залежить від маси пасажира, що сидить в кріслі. Причому регулювання швидкості при зіткненні авто необхідно для своєчасного створення газового прошарку між людиною і центральною консоллю, якщо це лобове зіткнення. Якщо ж воно бічне — то між дверцятами та склом. Тобто система SRS, грунтуючись на масі пасажира, визначає силу удару, при цьому враховуючи пружність самих ПБ. Датчики наявності пасажирів завжди розташовуються безпосередньо під сидінням.

Слід зазначити, що такі пристрої можуть іноді бути причиною проблем, зокрема, мова йде про зниження чутливості контролера. Якщо в пасажирському кріслі буде сидіти дитина, то з-за втрати чутливості пристрій просто його не визначить, в результаті чого при зіткненні ПБ може не розкритися. Але може бути і зворотна сторона цього питання. Приміром, якщо датчик не може визначити вагу дитини, то в залежності від авто, він може дуже швидко надувати ПБ, що знову ж таки призведе до травмування малюка.

Фотогалерея «Датчики системи безпеки»

Палаюча лампочка-індикатор «SRS Airbag», «Airbag», або «SRS»: причини і способи усунення

Отже, з якихось причин на панелі приладів може з'являтися індикатор Airbag або SRS:

 1. Порушена цілісність ПБ — один з найбільш неприємних варіантів для автовласника. Через порушення цілісності керуючий блок може більше не отримувати відповідні імпульси контролерів, ременів та інших компонентів системи безпеки. Є ймовірність, самі ремені безпеки оснащені датчиком, що визначає пристегнутость ремінців, відповідно, якщо водій або пасажир не пристебнувся, на приборку буде горіти індикатор. Це необхідно тому, що експлуатація ПБ актуальна і найбільш виправдана тільки в тому випадку, коли водій пересувається в пристебнутий стані. У тому випадку, якщо станеться аварія, ПБ вилетять зі швидкістю близько 200 кілометрів на годину, відповідно, якщо водій не буде пристебнутим, це буде відповідати удару об бетонну стіну на швидкості 25 км/годину.
  З урахуванням цього фактора більшість виробників транспортних засобів запрограмували ПБ так, щоб якщо станеться аварія, вона просто не спрацює. А це, як можна здогадатися, говорить про те, що ні про яку безпеки не може і йтися. Якщо ви спробуєте обдурити систему шляхом протягування ремінців за спинками крісел або використовуючи всілякі емулятори, які дозволять її обдурити, це даремно. Адже так ви обманюєте тільки себе, якщо відбудеться серйозна аварія, то ні водій, ні пасажири не зможуть вижити з-за цього.
 2. Ще одна проблема — відсутність контакту або дуже погане з'єднання елементів в електросистемі харчування ПБ. Є ймовірність, що причина появи індикатор на приладовій панелі полягає в поганому підключення роз'ємів. Необхідно перевірити якість з'єднання, а також всі контакти.
 3. Також світловий індикатор на приборку може з'являтися з-за виходу з ладу або пошкодження контролерів удару. Вони також можуть бути погано підключені. Рекомендуємо перевірити якість з'єднання елементів, а також роз'єми. Але якщо всі робочі контакти, а проблема вказує на несправність датчиків удару, то ці пристрої підлягають швидкої заміни, інакше сенсу від того, що машина оснащена ПБ, просто не буде.
 4. Однією з найпоширеніших причин є порушення контакту в дверях. Якщо виробляються які-небудь ремонтні роботи в дверях або вони змінюються, при цьому відключаються роз'єми, то при подальшому їх з'єднанні контакти треба перевірити. Буває таке, що після перепідключення індикатор все одно продовжує горіти, це свідчить про необхідність обнулення пам'яті блоку управління.
 5. Ще одна причина — потрапляння вологи. Якщо на контакти електричних елементів або на замок ремінця потрапила волога, це може призвести до поганого контакту або замикання. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то місця потрапляння вологи необхідно висушити.
 6. Вихід з ладу або некоректна робота блоку управління. Можливо, на ньому також відійшли контакти. Але якщо проблема криється в самій платі блоку, то скоріше всього, його доведеться міняти.
 7. Запобіжні пристрої. Якщо ці елементи виходять з ладу, то на приборку також загориться відповідний значок. Але як показує практика, запобіжників автовласників приділяють увагу в останню чергу.
 8. Ще одна причина, по якій може виникнути така проблема, — це заміна сидінь або контрольного щитка. При заміні могла бути порушена цілісність проводки, зокрема, мова йде про місцях з'єднань.
 9. Крім того, несправність може виникнути в результаті порушень при заміні керма. Якщо в ході заміни ви пошкодили контакти, то індикатор буде горіти завжди.
 10. Якщо ПБ спрацювали при зіткненні, а індикатор продовжує горіти після їх відновлення, це говорить про те, що інформація про це залишилася в пам'яті блоку управління. Вирішити проблему дозволить видалення помилки.
 11. Ресурс експлуатації ПБ завершений. У середньому термін служби подушок становить близько 8-10 років, по закінченні цього терміну виробники авто зазвичай не гарантують працездатність ПБ.
 12. Знижена напруга в бортовій мережі авто. У першу чергу потрібно перевірити акумулятор, а також генераторний пристрій.

Голосування

Ваш автомобіль обладнаний подушками безпеки?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Як працюють автомобільні ПБ»

В чому полягає принцип роботи подушок безпеки і як вони спрацьовують при зіткненні автомобілів — дивіться на відео нижче (автор — СЕРГІЙ ГРОМОВ).


Коментарі та відгуки