Лого av-to.info
Датчики

Как работает система распознавания влаги на лобовом стекле — датчик дождя

Сучасні автомобілі комплектуються безліччю датчиків, покликаних підвищити комфорт при управлінні машиною. Одним з таких пристроїв є датчик дощу. Якщо раніше такий контролер ставилося тільки на дорогі іномарки, то сьогодні їм комплектуються навіть вітчизняні авто. Що являє собою датчик дощу, як працює пристрій і які несправності можуть з ним статися - дізнайтеся з цього матеріалу.

Огляд системи

Універсальний контролер для авто представляє собою оптико-електронний прилад, що використовується для автоматичної активації щіток стелоочістітелей. Залежно від конструктивних особливостей авто, цей регулятор також може використовуватися для закриття стекол в дверях і люка. Завдяки пристрою водієві не потрібно піднімати скла (якщо мова йде про електричні склопідйомниках), а також включати двірники, так як система зробить це самостійно.

Що стосується місця установки, то все залежить від конкретної машини. Але зазвичай девайс знаходиться вертикально в салоні, на внутрішній поверхні вітрового скла. Він буде в зоні дії двірників або дзеркала заднього виду. Для роботи в посадковому місці не повинно бути пошкоджень і дефектів лобового скла.

Відносно пристрої, контролер дощу складається з двох складових:

 1. Модуль (блок). Це пристрій застосовується для активації щіток склоочисника в різних режимах, грунтуючись на стані скла. Пристрій визначає обсяг забруднень (водою або снігом), в результаті чого включає двірники від переривчастого режиму до другої швидкості. Якщо модуль фіксує бруд, то він також включить і омивач, щоб той подав воду на скло для очищення.
  Сам модуль монтується також на склі, всередині салону, в області дії двірників. Блок повинен обдуватися грубкою і не заважати огляду дороги водієм.
 2. Також пристрій включає в себе блок реле. За допомогою цього модуля здійснюється управління двірниками і системою омивання. Цей прилад надійно захищає систему від динамічних змін напруги в електричних ланцюгах автомобіля. Також він дозволяє захистити проводку від впливу індуктивних перешкод, щоб механізм не спрацьовував без потреби. Пристрій монтується в салоні, місце монтажу визначається виробником.

Принцип роботи

Коротенько про те, яким є принцип дії контролера:

 1. Через скло в салон транспортного засобу надходить певна кількість світлового потоку.
 2. Коли починається сильний туман, дощ, сніг або град, светоосвещенность в салоні машини падає. Якщо контролер працює в нормальному режимі, то він вловить ці зміни.
 3. Залежно від типу, використовується спеціальний світлодіод або інфрачервона лампочка. Якщо модуль зафіксував, що цей світлодіод став отримувати менше світла через скло, то він відразу ж посилає відповідну команду на щітки склоочисника.
 4. В результаті двірники вступають в роботу і очищають скло відповідно до силою дощу.
 5. Якщо на склі з'являється бруд, то більш «розумні» системи дозволяють визначити це і активувати роботу омивача. З розширювального бачка з водою або омиває рідиною на скло починає подаватися потік води, який перестає надходити після того, як скло буде очищено.
 6. Коли светоосвещенность в автомобільному салоні буде відновлена ​​після припинення дощу, модуль управління відправить відповідний сигнал на щітки стеклоочистки і відключить їх (відео оприлюднено каналом АудіоОбзори ЗМІ).

Можливі несправності і способи їх усунення

З якими несправностями доведеться зіткнутися? Перед тим, як зняти контролер з лобового скла і поміняти, потрібно точно визначити, що проблема саме в ньому.

Перелік можливих несправностей наведений нижче:

 1. Якщо не працює пристрій, в першу чергу потрібно перевірити запобіжник. Його може і не бути, тут потрібно спиратися на особливості автомобіля. Зазвичай запобіжник розташовується в монтажному блоці під капотом або в машинному салоні. Перегоріли споживач підлягає заміні. Можливо таке, що запобіжник робочий і всі інші елементи системи теж. В такому випадку слід перевірити працездатність гнізда запобіжного пристрою.
 2. Одна з найбільш неприємних несправностей - поломка керуючого модуля. Якщо девайс вийшов з ладу, його треба демонтувати і змінювати або виконувати його ремонт.
 3. Однією з несправностей керуючого блоку є вихід з ладу світлодіода. Згодом цей пристрій може почати працювати з перебоями. Чутливість основного елемента при інтенсивній експлуатації пристрій почне знижуватися, це цілком нормально, оскільки ні один електронний пристрій не може працювати вічно. При поломці чутливого елемента його потрібно випоювати з корпусу пристрою і міняти, але далеко не завжди це допомагає вирішити проблему.
 4. Проблема непрацездатності може полягати в неполадках в роботі електронного блоку управління. Як відомо, ЕБУ - це «мозок» автомобіля, який при некоректній роботі може неправильно визначати основні параметри. Проблеми в роботі ЕБУ зазвичай вирішуються шляхом перепрошивки або оновлення програмного забезпечення. Виконати таку операцію своїми руками може бути проблематично, оскільки для її реалізації буде потрібно спеціальне обладнання з програмою, а також навички в цій області. Процедуру перепрошивки блоку краще довірити кваліфікованим фахівцям.
 5. Пошкодження електроланцюзі підключення. Часто наші співвітчизники стикаються з несправністю регулятора через пошкодження проводки. Якщо провід живлення, підключений до девайсу, обірветься або в ньому пошкодиться ізоляція, це призведе до того, що блок управління не зможе відправляти сигнали на прилад. Відповідно, його робота буде неможливою. Для пошуку несправності вам буде потрібно мультиметр або контролька.
  Потрібно перевірити ланцюг на ділянці від самого контролера до керуючого модуля, а також до акумулятора або блоку з запобіжниками. Пошкоджені дроти в будь-якому випадку підлягають заміні. Якщо проблема криється в незначному пошкодженні ізоляції, то можна спробувати перемотати провід ізоляційною стрічкою.
 6. Одна з найпростіших в плані вирішення проблеми несправність - ушкодження або окислення контактів на роз'ємі пристрою. Необхідно провести діагностику контактів на всіх складових елементах системи, оскільки навіть невелике окислення на одному з роз'ємів призведе до поломки. При виявленні окислення роз'єм необхідно прочистити, для цього підійде зубна щітка або будівельна залізна щітка, як варіант, можна використовувати наждачний папір дрібної зернистості. Якщо контакт на Штекер кодування не окислен, а пошкоджений, то його необхідно міняти. Якщо ж на ньому є сліди підгоряння, то перед земної потрібно визначити причину стрибків напруги в бортовій мережі (відео зняв Alex Smirnoff).

Інструкція по установці пристрою своїм силами

Перед покупкою регулятора переконайтеся в тому, що пристрій призначений для роботи в бортовій мережі на 12 вольт.

Процедура установки і підключення на прикладі автомобіля ВАЗ представлена ​​нижче:

 1. для початку держатель контролера необхідно приклеїти до площини скла. Саму поверхню скла перед цим слід ретельно промити і знежирити, а також висушити. В іншому випадку фіксація власника може бути ненадійною і пристрій з часом відпаде.
 2. Потім потрібно нанести спеціальний гель для регулятора на дві робочий зони, наявні на корпусі девайса. Цей гель використовується для вирівнювання коефіцієнтів заломлення, він повинен йти в комплекті.
 3. Сам контролер після цього потрібно зафіксувати на тримачі, не докладаючи великих зусиль. Фіксація здійснюється за допомогою самореза. Варіанти кріплення можуть бути різними.
 4. Після фіксації упевніться в тому, що в робочих зонах між контролером і поверхнею скла відсутні завоздушенние бульбашки.
 5. Що стосується безпосередньо підключення, то воно здійснюється з урахуванням схеми, також йде в комплекті. Зазвичай проводку від контролера слід підключати в підрульовими перемикача. Провід синього кольору - це заземлення, він зазвичай підключається до кузова машини.
 6. Кабель червоного кольору призначений для підключення до контакту 1 на перемикачі. При цьому до перемикача підключений штатний жовто-зелений кабель, його треба від'єднати. Потім проводок жовтого кольору приєднується до нього.
 7. Залишається приєднати чорний провід. У нашому прикладі він приєднується до контакту під номером 53 на колодці перемикача. Якщо бути більш точним, то його треба підключити до синього проводку.

Фотогалерея «Самостійна установка»

Голосування

У вашому автомобілі є датчик дощу?

Загрузка ... Завантаження .. .

Відео «Як не допустити помилок при установці?»

Якщо ви вирішили зайнятися самостійним монтажем контролера і не хочете допустити при цьому помилок, то рекомендуємо подивитися наочний посібник з установки (ролик опубліковано каналом AutoGlassPTZ - Максим Єршов).