Про прилади, що виконують діагностику всіх механізмів автомобіля, — датчиках

Значення контролерів і датчиків в автомобілі не можна заперечувати — ці компоненти використовуються для різних цілей, але всі вони призначені для забезпечення нормальної роботи ДВС. Якщо двигун з якихось причин став погано працювати, досвідчені автолюбителі в першу чергу перевіряють справність саме регуляторів. У цій статті ми розповімо про основні автомобільних контролерах, також ви зможете дізнатися, що таке датчик тахометра і зарядки АКБ і які функції вони виконують.

Автомобільні датчики та їх функції

Автомобільні датчики дозволяють забезпечити нормальну роботу основних вузлів транспортного засобу. Найбільш важливі контролери виведені на приладовій панелі в автомобілі — завдяки їм водієві представлена основна інформація про стан агрегатів. Пропонуємо більш детально ознайомитися з класифікаційними особливостями пристроїв.

Класифікаційні особливості

В залежності від автомобіля, кількість регуляторів може змінюватися, оскільки щорічно розробники додають нові пристрої в конструкції машин. Ці девайси можуть відрізнятися між собою у відповідності з технічними особливостями, використанням, а також призначенням.

Всі пристрої можуть бути класифіковані по своїй роботі, а також умов використання:

 1. Регулятори першого класу призначені для забезпечення працездатності та діагностики гальм, а також рульового управління.
 2. Контролери, що відносяться до другого типу, дозволяють контролювати стан двигуна, коробки передач, ходової частини і шин.
 3. третього класу належать девайси, які дозволяють захистити основні функції авто, а також забезпечити комфортабельність його управління.
Потенциальное расположение датчиков в авто
Потенційне розташування датчиків в авто

Оскільки електроніка сьогодні розвивається досить швидко, розробники навчилися виробляти пристрої, що складаються з довговічних і міцних матеріалів. Так що якщо порівнювати регулятори, встановлені на автомобілі більше десяти років тому з тими, що використовуються сьогодні, то останні будуть функціонувати не тільки якісніше, але і набагато довше. Завдяки технологіям виробникам вдалося зменшити габарити пристроїв, що, в свою чергу, актуально для машин, «напханих» електронікою і гаджетами.

Що стосується безпосередньо конструкції, то тут всі пристрої можуть бути розділені на два класи:

 1. Девайси інтегрального типу з інтелектуальними особливостями — вони дозволяють знизити навантаження на ЕБУ. Одна електроланцюг, що складається з гнучких ліній зв'язку, може включати в себе кілька різних девайсів. Слід зазначити, що такі девайси дозволяють обробляти імпульси з мінімальною інтенсивністю.
 2. Пристрої оптико-волоконного типу характеризуються досить великою чутливістю до високого тиску, а також негативного впливу зовнішнього середовища, наприклад, забрудненнями і вологи. В результаті цього такі прилади мають низький ресурс експлуатації, вони в цілому не так добре сприймають перешкоди (автор відео — канал Автоелектрика ВЧ).

Які датчики впливають на запуск і обороти двигуна?

Тепер пропонуємо ознайомитися з переліком регуляторів, що забезпечують нормальну роботу двигуна внутрішнього згоряння:

 1. Контролер масового витрати повітря використовується для контролю об'єму повітряного потоку, що надходить у впускний тракт. Такі девайси зазвичай досить надійні, а найчастіше вони виходять з ладу в результаті впливу вологи. Коли цей елемент виходить з ладу, силовий агрегат авто буде працювати менш стійко, він почне троїти, а витрата пального буде збільшено. Даний девайс монтується у впускний тракт, відразу ж за повітряним фільтруючим елементом.
 2. Кисневий регулятор або лямбда-зонд. Даний компонент застосовується для контролю масової частки кисню, який виходить з випускного колектора. Зокрема, пристрій здійснює дозування пального, грунтуючись на те, яка в системі концентрація кисню. Як правило, цей компонент встановлюється в системі випуску відпрацьованих газів.
 3. Слід зазначити, що в системі регенерації відпрацьованих газів не у всіх, але в більш сучасних транспортних засобах, можуть використовуватися електронні девайси для контролю об'єму окису азоту. Зазвичай ці пристрої розташовуються в дроселі. Якщо це пристрій буде забито брудом, кількість циклів регенерації буде більш високим.
 4. Контролер клапана EGR — це пристрій використовується для зниження концентрації шкідливих речовин у відпрацьованих газах. Коли водій різко тисне на педаль газу і машина прискорюється, механізм відкриває клапан, в результаті чого вихлопні гази передаються в камери згоряння. Завдяки цьому здійснюється повне згоряння вуглеводнів.
 5. Датчик Холла — використовується на силових агрегатах бензинового типу. Пристрій монтується на задній стороні розподільного валу і воно використовується для виміру кута випередження. Згідно з отриманою інформацією, девайс здійснює регулювання швидкості пересування поршнів у циліндрах.
 6. Для зняття показань з педалі газу застосовується регулятор дросельної заслінки. Даний прилад здійснює регулювання функціонування дроселя, грунтуючись на температурі антифризу в системі охолодження. Даний прилад монтується безпосередньо на дроселі і він пов'язаний з заслінкою. У деяких авто використовується прилад аварійного запалювання, завдяки застосуванню якого відпадає необхідність використання датчика Холла.
 7. Датчик випередження запалювання. Це досить важливий компонент у системі, як можна зрозуміти з назви, призначення цього приладу полягає в забезпеченні правильного запалювання. Зазвичай в машинах використовується два типи контролерів, а якщо вони виходять з ладу, то ДВС не вийде запустити. Кут випередження запалювання змінюється у відповідності з показниками, отриманими від цього регулятора, а також від датчика детонації.
 8. ДПКВ або контролер положення колінчастого валу. Цей компонент призначений для своєчасної подачі пального, при цьому розраховуючи дозування, грунтуючись на інформації про момент упорскування, а також випередження запалювання. Пристрій зчитує дані з зубчастого вала, на якому кілька зубчиків повинні бути відсутніми, відповідно, він монтується на нижній частині боки циліндрів. Якщо даний прилад ламається, запуск двигуна буде неможливим (автор відео — канал Ремонт авто своїми руками).

Основні регулятори на приладовій співали

Перелік основних пристроїв, які виводять інформацію на панелі приладів, досить величезний — він може змінюватись у відповідності з моделлю авто і його конструктивними особливостями. Розглянемо основні девайси, розташовані на приборку.

Тахометр

Цей регулятор призначений для демонстрації на контрольному щитку інформації про кількість обертів колінчастого валу. Відповідно до інформації, отриманої від датчика, пристрій визначає число обертів двигуна, таким чином попереджаючи водія, коли потрібно переключитися на підвищену або знижену передачу. Щоб не допустити передчасного зносу елементів силового агрегату, не рекомендується допускати потрапляння стрілки тахометра в червону зону.

Заряду акумулятора

Датчик контролю заряду акумулятора автомобіля також виводить інформацію на приладову панель. В залежності від конструктивних особливостей автомобіля, пристрій може виводити інформацію про розряд АКБ допомогою цифрового датчика — на ньому може демонструватися рівень заряду в вольтах. Але зазвичай в машинах на приборку виводиться тільки світловий індикатор, який спалахує у разі розряду АКБ. Лампочка акумулятора завжди повинна з'являтися на щитку при включенні запалювання і зникати після того, як двигун буде заведений.

Якщо індикатор продовжує горіти на запущеному двигуні, причин тому може бути декілька:

 1. сам акумулятор Розрядився, рівень його заряду критичний, для нормальної експлуатації авто АКБ потрібно підзарядити.
 2. Низька напруга в бортовій мережі обумовлено некоректною роботою генератора. Можливо, цей сайт працює неправильно в результаті зносу основних конструктивних елементів. Докладніше про ознаки і причини некоректної роботи генераторного вузла, а також про його ремонту в домашніх умовах, ви можете прочитати в цій статті . Також слід зазначити, що некоректна робота уза може бути обумовлена слабким натягом ремінця.

АБС

Датчиків АБС може бути кілька кожен з них монтується на окремому колесі авто і є частиною антиблокувальної системи. Призначення пристрою полягає у визначенні частоти обертання коліс. Якщо один з регуляторів виходить з ладу, на приборку з'явиться відповідний індикатор.

Відео «Діагностика датчика своїми руками»

Докладний відео про те, як провести діагностику датчика Холла за допомогою тестера, представлено нижче (автор відео — канал Автоелектрика ВЧ).

Голосування

Ви знаєте призначення датчиків двигуна?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки