Як в автомобілі функціонує «надувна» захист — подушки безпеки?

Автомобільні подушки безпеки (ПБ) призначені для захисту водія та пасажирів автомобіля в разі дорожньо-транспортної пригоди. Сьогодні такими пристроями оснащуються багато автомобілів, їх встановлення залежить від комплектації транспортного засобу. З цього матеріалу ви зможете дізнатися, навіщо в автомобілі потрібен шлейф подушки безпеки, як працює і який пристрій цієї системи в цілому.

Принцип дії системи безпеки

Як ви вже зрозуміли, подушки безпеки пасажира і водія призначені для того, щоб запобігти безпосередній контакт людини з центральною консоллю, вітровим склом, кермом і т. д. Щоб забезпечити максимальний захист водія і пасажирів, ПБ надуваються відразу ж після зіткнення, але до того, як людина можу встигнути пошкодити що-то. Зазвичай час спрацьовування варіюється в районі 15-30 мс.

Срабатывание ПБ при столкновении
Спрацьовування ПБ при зіткненні

Деякі автовласники вирішують не використовувати ПБ, а замість них поставити опір. Як правило, установка опору обумовлена тим, що ПБ спрацьовують навіть при зіткненні на невеликій швидкості — 20 км/год. Тут же ми відповіли, на якій швидкості спрацьовує система. Так от, щоб ПБ не могла спрацювати в непотрібний момент, автовласники використовують опір. Ми б не рекомендували ставити опір, оскільки ніхто і ніколи не знає про те, в який момент потрапить в аварію і на якій швидкості, відповідно, ПБ може не спрацювати в самий відповідальний момент.

При активації запалювання, через кілька секунд, включається контрольна лампочка на приладовій панелі. Вона має практично відразу ж згаснути, якщо це так, то проблем в роботі системи немає і вона готова до використання. Але в тому випадку, якщо індикатор продовжує горіти після запуску двигуна або його колір став червоним, то в системі безпеки є певні проблеми, які необхідно усувати (автор відео — СЕРГІЙ ГРОМОВ).

Як спрацьовує подушка безпеки і на якій швидкості?

Безпосередньому сам процес спрацьовування водійської або пасажирської ПБ — досить простий.

Якщо розглянути по етапах, то виглядає від наступним чином:

  1. На першому етапі транспортний засіб стикається з перешкодою, відбувається аварія.
  2. На другому етапі спрацьовує датчик або шлейф подушки безпеки . У цей момент на систему надходить сигнал про дорожньо-транспортну пригоду, вузол вступає в роботу.
  3. Блок управління подушками безпеки передає імпульс на детонатор. В цей останній момент вибухає, в результаті чого відбувається деструкція сталевої оболонки балона, наповненого газом. Слід зазначити, що сам газ у балоні знаходиться під високим тиском, що становить приблизно 25 - мПа, але тут багато що залежить від конкретного автомобіля. В якості газу зазвичай застосовується аргон або озон.
  4. На четвертому етапі сама ПБ, яка складається з нейлонового матеріалу і за своєю структурою вона багатошарова, починає наповнюватися газом. На це йдуть десяті частки секунди. Слід зазначити, що товщина самої ПБ повинна становити близько 0.4 мм
  5. Після цього ПБ починає швидко збільшуватися в розмірах. Завдяки спеціальним прорізам, які має кришка подушки безпеки, ПБ починає вириватися назовні.
  6. На наступному етапі подушка вже розкривається. Як правило, це займає не більше 30 мс з того моменту, як спрацювало контактне кільце подушки безпеки.
  7. Далі, водій і пасажир ударяється головою об ПБ, в результаті чого вона дозволяє значно знизити енергію удару. Потім ПБ, випускаючи його вміст у салоні транспортного засобу, починає опадати.

Ми описали процедуру спрацьовування ПБ у сім етапів, але по факту це відбувається дуже швидко. Завдяки використанню такої системи безпеки подушки можуть розсіяти до 90% всієї енергії взаємодії в результаті зіткнення. Але залишок — 10% або більше, залежно від конструкції ПБ — все одно доведеться на водія і пасажирів. Необхідно враховувати, що в залежності від марки транспортного засобу, ПБ може мати певні налаштування для спрацьовування. Якщо ви ніколи не стикалися з такими налаштуваннями — то краще в них і не лізти.

Пристрій системи

Тепер коротко розповімо про конструктивні особливості ПБ.

незалежно від автомобіля, такий пристрій складається з трьох основних елементів:

  • піропатрон або гезогенератор;
  • контролери удару, який розпізнають зіткнення;
  • сам керуючий блок, віддає команди (автор відео — Nastya Tyman).

Всі електричні сигнали передаються через роз'єм подушки безпеки. Що стосується датчиків удару, то їх число, як власне, кількість і самих ПБ, може відрізнятися в залежності від моделі транспортного засобу та виробника. В деяких випадках кількість контролерів, розташованих в автомобілі, може становити 10 штук. Сам контролер призначений для передачі сигналу на керуючий пристрій — блок — а остання передає відповідний імпульс на газогенератор. Газогенератор або піропатрон призначений для розгортання ПБ.

Слід зазначити, що спрацьовування контролера здійснюється з урахуванням двох критеріїв — швидкості, при якій автомобіль зіткнувся, а також кута удару транспортного засобу. Сильне зниження швидкісного режиму, яке здійснюється в разі зіткнення машини з перешкодою, дозволяє передавати сигнал контролером. Але потрібно враховувати, що навіть у разі екстреного гальмування пристрій просто так не працює, для цього необхідно саме зіткнення.

Керуючий пристрій після отримання відповідного сигналу від контролера, передає імпульси на газогенератор. Одночасно з цим блок автоматично визначає, яку з ПБ слід накачувати, а також як це зробити. Суть в тому, що в залежності від конструкції, ПБ може мати два контури або їх накачування здійснюється у відповідності з силою зіткнення. Якщо удар буде занадто слабкий, то накачается тільки один контур, але якщо він буде дуже сильним, то накачаються два контури.

Відео «Як визначити спрацює подушка безпеки?»

Як на практиці спрацьовують ПБ у разі удару — наочне відео в уповільненому дії дозволить вам зрозуміти це (автор ролика — Вчимося водити машину.).

Голосування

Ваш автомобіль обладнаний подушками безпеки?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки