Боротьба з несправностями системи запалювання: як здобути перемогу?

Як відомо, система запалювання (СЗ) є однією з основних систем у будь-якому транспортному засобі. Якщо в її роботі відбуваються збої, це негативно позначиться на функціональності автомобіля в цілому. Детальніше про те, які бувають несправності системи запалювання і як провести діагностику СЗ, ви зможете дізнатися з цього матеріалу.

Загальні проблеми

Схема автомобильной СЗ
Схема автомобільної СЗ

В залежності від моделі, авто може застосовуватися контактна, або безконтактна електронна СЗ, причому популярність останніх сьогодні набирає обертів. Незалежно від типу, якщо машині не реагує на ключ запалювання, це може свідчити про наявність проблем в роботі системи.

Отже, якщо система запалювання не працює, це може бути пов'язано з:

 • забрудненням, виходом з ладу або пошкодженням свічок;
 • поломкою котушки;
 • нещільним з'єднанням компонентів СЗ;
 • обривом проводів;
 • окисленням або подгоранием контактів і т. д.

Це — тільки спільні проблеми для всіх типів СЗ, але в залежності від виду вузла, список може бути доповнений і іншими несправностями. Наприклад, якщо мова йде про електронну СЗ, то причина може полягати у виході з ладу або некоректної роботи ЕБУ, а також поломкою вхідних контролерів.

Якщо це безконтактна СЗ, то причиною проблеми може служити:

 • транзисторне коммутаторное пристрій;
 • регулятор випередження, як відцентровий, так і вакуумний;
 • відсутність контакту на кришці розподільного механізму або її повна непрацездатність і т. д.

Фотогалерея «Вийшли з ладу компоненти СЗ»

Що потрібно знати про поломки безконтактної СЗ?

Якщо говорити про несправність системи запалювання безконтактного виду, то основною ознакою збоїв у її функціонуванні вважається некоректна робота мотора. Якщо немає запалення, ДВС може зовсім не завестися або заводитися через раз, крім того, мотор, найімовірніше, буде менш стабільно функціонувати на нейтральній передачі. Також одним з основних ознак є неможливість автомобіля розвивати належним чином потужність. Буває і таке, що при спробі включити запалювання, водій бачить, що контрольні лампи на панелі не горять. Якщо контрольні лампи перестали горіти, то причина, швидше за все, криється в самому замку, оскільки це може бути пов'язано з відсутністю контакту в результаті повороту ключа.

Що стосується основних причин, то для безконтактної СЗ характерні такі несправності:

 1. Пробій кришки розподільного пристрою — одна з найчастіших проблем, зазвичай відбувається в результаті неправильної експлуатації розподільника або при його знос.
 2. Обрив в ланцюзі високовольтних проводів, як правило, така проблема пов'язана з пробоєм ізоляції, що, в свою чергу, загрожує витоком струму. Також причина може критися і в поганому контакті высоковольтников зі свічками.
 3. Вихід з ладу або знос свічок, котушки, контролера або транзисторного комутатора. Ці елементи також можуть вийти з ладу в результаті зносу або внаслідок неправильної експлуатації. Що стосується безпосередньо свічок, то вони можуть працювати некоректно з-за постійного використання неякісного палива при заправці.
 4. Ще одна поширена несправність — обрив від контролера обмотки статора.
 5. На виході розподільного пристрою відсутній контакт.
 6. Менш поширеною несправністю є відсутність або порушення контакту підключення проводів з апаратними елементами СЗ. Якщо виявляється така проблема, то водій, швидше за все, зможе почути нехарактерні постріли з вихлопної труби.
 7. Збільшений зазор в свічках (автор відео — В'ячеслав Чистов).

Як показує практика, найчастіше несправності в роботі безконтактної СЗ можна виявити по збільшеному витраті пального. В даному випадку причина зазвичай полягає у виході з ладу або некоректної роботи відцентрового або вакуумного регуляторів або обох відразу, або ж виходом з ладу свічок.

Що потрібно знати про неполадки електронної СЗ

Якщо при включенні запалення на панелі приладів включилася тільки частина індикаторів, це також може бути обумовлено збоями в роботі СЗ, хоча і менш імовірно. Якщо говорити про несправності в роботі електронної СЗ, то як і в будь-якому іншому випадку, неполадки в роботі в першу чергу відбиваються на функціонуванні силового агрегату.

Основні симптоми:

 1. Не включається запалювання. Коли все погано, система просто не запуститься.
 2. Двигун запускається, але з великим трудом. Іноді водієві доводиться по кілька хвилин з перервами крутити стартер, щоб запустити двигун. Зрештою, якщо свічки запалювання не будуть залиті, двигун все ж таки вдасться запустити.
 3. Втрата потужності силового агрегату. При спробі розігнатися водій може відчувати провали, машина не набирає швидкість. Особливо явно такі ознаки виявляються при русі в гору, зокрема, при їзді на зниженій передачі.
 4. Нестійка робота двигуна на холостому ходу. Мотор може без причини стихнути (автор відео — Раміль Абдуллін).

Що стосується основних причин, то вони можуть бути наступними:

 1. Обрив чи пробій в ланцюзі высоковольтников.
 2. Поломка або збої у функціонуванні керуючого пристрою.
 3. Знос або вихід з ладу свічок.
 4. Несправності функціональності котушки.
 5. Несправності або некоректна робота вхідних контролерів, що відповідають за функціонування і частоту обертання колінчастого вала. Така проблема також може бути обумовлена порушенням контактів в електросистемі.
 6. Збої в працездатності датчика Холла.

Якщо ви зіткнулися з проблемами падіння потужності двигуна, а також збільшеного витрати палива, то найімовірніше, це обумовлено неполадками в роботі ЕБУ або його контролерів. Також це може бути обумовлено і проблемами в працездатності самих свічок. Так чи інакше, якщо ви хочете, щоб запалювання правильно включалося, то будь-які несправності підлягають ремонту або заміні, який, до речі, ви можете здійснити в домашніх умовах.

Але так чи інакше, перед тим, як виконувати ремонт, потрібно розуміти, що далеко не завжди описані вище несправності означають поломку в роботі СЗ. Такі проблеми можуть бути наслідком непрацездатності інших елементів і вузлів, тому перш ніж приступити до діагностики СЗ, рекомендуємо перевірити систему подачі бензину. Крім того, збої в роботі силового агрегату можуть бути обумовлені поганим з'єднанням патрубка підсилювача з впускний магістраллю або клапаном (автор відео — Владислав Каганов).

Діагностика та усунення поломок

Перш ніж виконати ремонт системи запалювання, треба точно дізнатися, що саме потрібно ремонтувати, саме для цього здійснюється перевірка. Спочатку проводиться діагностика  свічок, а також моменту запалювання — чи правильно він встановлений чи ні. Також можливо, що причина криється в пошкодженій або вийшла з ладу кришці трамблера. У тому випадку, якщо вона пошкоджена, то її в будь-якому випадку треба змінювати, оскільки ізоляція вже порушена, а відновити її не вдасться.

В моторному відсіку будь-які проводи повинні бути добре закріплені, якщо ви помітили, що один з ділянок ланцюга стерся, то його слід поміняти. У тому випадку, якщо на проводах є сліди гальмівний або моторного рідини, пального та іншої рідини, то їх необхідно насухо витерти і вирішити проблему потрапляння вологи. При наявності пошкоджень на будь-яких проводах, в тому числі високовольтних, кабелю підлягають заміні, в екстреному випадку, щоб дістатися до найближчого магазину, їх потрібно як мінімум заізолювати. Що стосується діагностики котушки, то вона здійснюється за допомогою тестера — омметра, при цьому отримані в ході діагностики значення необхідно порівняти з тими, які вказані в сервісній книжці.

Детальніше про діагностиці свічок ми вже писали в цієї статті. Якщо проблема полягає у виході з ладу замку, то перш ніж його поміняти, пристрій можна спробувати відремонтувати. Для цього доведеться повністю зняти і розібрати механізм, виявити пошкоджені елементи й замінити їх.

Голосування

Як ви ремонтуєте систему запалювання?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Ремонт котушки в гаражних умовах»

Пропонуємо ознайомитися з процедурою ремонту котушки автомобіля Лада Пріора (автор ролика — Олександр).


Коментарі та відгуки