Основні несправності стартера автомобіля і способи їх усунення своїми руками

Стартерний вузол вважається одним з основних у системі запалювання, оскільки його правильна робота дозволяє завести двигун машини. Автовласникам необхідно знати несправності стартера та способи їх усунення, щоб у разі поломки самостійно вирішити проблему.

Зміст

[ Розкрити ]
[ Приховати ]

Пристрій стартера і принцип його дії

Конструктивно стартерний вузол на авто включає в себе наступні елементи:

 1. Корпус пристрою або сам електромотор. Виконаний у вигляді циліндричного механізму. Всередині електродвигуна встановлюються обмотки збудження, а також сердечники.
 2. Якірний пристрій. Цей елемент виконується у вигляді осі, виготовленої з легованої стали. На якорном пристрої встановлюється сердечник, а також колекторні пластини.
 3. Тягове реле. Використовується для подачі напруги на електричний моторчик стартерного вузла від вимикача запалювання. Тягове реле також призначене для виштовхування обгінної муфти. Цей елемент обладнується силовими контактами, а також рухомий перемичкою.
 4. Бендикс або обгонная муфта з приводний шестірнею. Виконаний у вигляді роликового пристрою, який здійснює передачу крутного моменту до вінця маховика за допомогою шестерні зачеплення. Коли виконується старт двигуна, бендикс від'єднує приводну шестірню, а також вінець, що сприяє схоронності стартерного вузла.
 5. Щіткове пристрій. Використовується для подачі струму до колекторних пластинчастим елементів якірного механізму. Щітки використовуються для збільшення потужності електричного моторчика, коли стартерний вузол виконує основний робочий цикл.

На більшості стартерних пристроїв конструкція аналогічна, всі без винятку сайти оснащуються вищеописаними елементами. Відмінності зазвичай незначні і стосуються механізму для автоматичного від'єднання шестерень. Крім того, на транспортних засобах з АКПП стартерний вузол оснащується додатковими обмотками. Вони використовуються для запобігання запуску силового агрегату, коли важіль трансмісії розташований у будь-якому режимі, крім нейтралі або паркінгу.

Складові компоненти стартерного вузла

Весь процес роботи пристрою умовно проходить кілька етапів:

 1. Підключення приводної шестерні до вінця.
 2. Запуск стартерного механізму.
 3. Відключення маховика і приводний шестерні.

Весь цикл роботи стартерного пристрою авто короткочасний, цей вузол не використовується при їзді автомобіля, а застосовується тільки для пуску ДВЗ.

Принцип дії стартерного механізму більш докладно виглядає так:

 1. Водій провертає ключ у вимикачі запалювання в положення пуску. Починається передача струму від акумуляторної батареї до замку, а потім на втягуюче реле.
 2. Приводна шестірня бендикса входить в зачеплення з маховиком.
 3. Шестірня зачіпається, що призводить до замикання електроланцюзі і подачі напруги на електричний моторчик.
 4. Проводиться пуск силового агрегату. В момент, коли обороти останнього будуть вище обертів стартерного вузла, обгонная муфта від'єднає приводну шестірню з валом електричного мотора.
Схема з'єднання стартерного механізму на прикладі ВАЗ 2101

Основні причини виникнення несправностей

Причини неполадок стартерного пристрою двигуна можна умовно розділити на дві категорії. Це можуть бути електричні або механічні поломки.

Електричні причини

Неполадки в роботі стартерного пристрої найчастіше обумовлені ушкодженнями електроланок. Мова йде про електролінії на ділянці від батареї до стартерного сайту. В якості ознак несправності можна привести повільне провертання колінчастого вала або його повна відсутність при спробі старту ДВС.

Для пошуку електричної проблеми треба переконатися:

 1. В тому, що акумулятор машини не розрядився.
 2. В тому, що контактні елементи маси якісно зафіксовані.
 3. цілісності електропроводки, що йде до контактної складової втягивающего реле. Також треба впевнитися в якості контактного підключення.
 4. В тому, що контактна складова замку запалювання справна.
 5. цілісності електропроводки на ділянці від АКБ до стартерного сайту. Всі елементи лінії повинні мати якісним контактом.

Якщо в результаті провертання ключа в выключательном пристрої запалювання якірний елемент не прокручується, проблема зазвичай полягає в:

 • межвитковом замиканні;
 • обривку проводу маси;
 • короткому замиканні втягивающего реле.

Саме реле при цьому не спрацьовує. При наявності електричних проблем маховик буде провертатися з працею, коли водій заводить ДВС. Якщо ознаки в нього пристрої відсутні, то його треба зняти для візуальної діагностики. Причину слід шукати в замиканні пластин або підгоряння колекторного пристрою. Але часто проблеми пов'язані саме з зависанням або зношуванням щіткового вузла.

Основні електричні несправності стартерного вузла:

 • вихід з ладу втягивающего реле;
 • зношування щіткового механізму;
 • знос колекторного пристрою якоря.

Іван Матієшин у відеоролику розповів про проблеми електричного характеру в роботі автомобільних стартерних пристроїв.

Механічні причини

Про несправності може повідомити відсутність провертання колінчастого при працюючому стартерному пристрої. При появі такої ознаки спочатку треба провести діагностику кільця і важеля обгінної муфти. Також знадобиться перевірити вінець маховика і буферну пружинку.

Причини відсутності запуску мотора при обертанні стартерного сайту будуть різні:

 • поломка пробуксовой муфти;
 • поломка або від'єднання важеля відключення від осі;
 • вихід з ладу буферної пружини, цей елемент перестає виконувати покладені на нього завдання;
 • зношування або вихід з ладу повідкового кільця.

Якщо при спробі старту силового агрегату чути скрегіт, то треба зробити діагностику зубців вінця маховика. Необхідно упевнитися, що хід регулювання шестерні виставлений коректно. Також потрібна перевірка буферної пружини. Неполадки в роботі стартерного вузла найчастіше обумовлені нехарактерним для його роботи шумом.

Потрібно візуальна діагностика пристрою, причини можуть бути наступними:

 • зношення зубів шестерні;
 • від'єднання або ослаблення гвинтів, що фіксують стартерний вузол;
 • зношування втулок підшипникових елементів, а також шийок на валу якірного пристрою;
 • ослаблення фіксатора полюса, розташованого всередині стартерного вузла, сам якір в результаті цього починає стикатися з стартерной складової.

Неполадки в роботі стартерного пристрої можуть з'являтися не тільки при запуску ДВЗ, але і після успішного старту. Найпоширеніша проблема пов'язана з продовженням обертання стартера після запуску.

Причини такої механічної несправності наступні:

 • зношування пружного елемента, встановленого в муфті вільного ходу;
 • залипання контактних елементів втягивающего реле;
 • заїдання або поломка самого реле;
 • заклинювання приводного пристрою на валу або важеля;
 • зношування зворотного пружного елемента замку запалювання.

Якщо у функціонуванні стартерного пристрою є такі несправності, треба демонтувати клему від вузла і шукати проблему. Іноді вузол працює некоректно, це може відбуватися не системно, а час від часу.

Про неполадки в роботі сайту, можуть повідомити про такі «симптоми»:

 1. Стартерний вузол включається, але тільки після декількох спроб обертання ключа в замку. Це говорить про підгоряння контактної складової тягового реле.
 2. Вузол провертається, але з працею, акумулятор машини при цьому заряджений повністю. Така проблема може повідомити про знос щіткового вузла або появі вироблення на підшипниковому пристрої.
 3. Після пуску силового агрегату стартерний вузол виходить із зачеплення, але спостерігається затримка. Проблема може полягати в зношуванні зубчиків у шестірні бендикса або вінця маховика.

Канал Автоелектрика ВЧ докладно розповів про несправності механічного характеру в роботі стартерних механізмів.

З якими несправностями стартера найчастіше стикаються автовласники?

Можливі несправності стартера та способи їх усунення залежать від стану пристрою в цілому. Відновлення несправного вузла можливий тільки після точного визначення причини.

Стартер не включається

Одна з найпоширеніших проблем — стартерний вузол не працює взагалі. Клацань втягивающего реле не чути і якірний елемент не обертається.

Причини несправності та способи її усунення

Ремонтувати пристрій треба з урахуванням несправності:

 1. Розряд АКБ або його поломка. Несправність акумулятора може бути пов'язана з окисленням контактів на затисках, руйнуванням пластин або механічними пошкодженнями корпусу. Якщо корпус пошкоджений або пластини всередині пристрою «посипалися», потрібно заміна АКБ. Проблему з розрядом батареї можна вирішити шляхом її підзарядки.
 2. Окислення проводів на акумуляторі. Для усунення несправності виконується очищення наконечників, застосовується зубна щітка або дрібнозерниста наждачний папір. Діяти треба акуратно, щоб не зняти зовнішній шар.
 3. Неякісна натяжка наконечників. Для усунення проблеми наконечники треба підтягнути, щоб забезпечити якісний контакт.
 4. Відключення або пошкодження електроланцюга для підключення втягивающего реле. Несправність треба шукати з боку стартерного пристрою або замка запалювання. Рішення проблеми полягає у відновленні проводу шляхом його заміни або пайки. Усунення несправності залежить від характеру пошкодження.
 5. Міжвиткове замикання. Проблему треба шукати в обмотці втягивающего реле механізму або в обрив або замикання на масу. Проблему межвіткового замикання можна вирішити тільки шляхом перемотування дроту на обмотці або її повної заміни. Другий варіант більш кращий, оскільки неякісна перемотування не дозволить вирішити проблему. Обрив і замикання контактів слід шукати з допомогою мультиметра шляхом продзвонювання.
 6. Заїдання якірного пристрою втягивающего реле. Вирішити проблему можна шляхом заміни реле.
 7. Неполадки в роботі контактної складової замку запалювання. Ремонтувати контакти недоцільно, оскільки такий ремонт найчастіше результатів не дає. Потрібно зняти і розібрати вимикач запалювання, отримати доступ до контактної частини і замінити її на нову.

Канал ARBIX розповів про причини і вирішенні проблеми, якщо стартерний вузол автомобіля не включається.

Тягове реле включається, але якір стартера не обертається або обертається дуже повільно

Клацання при включенні запалювання говорять про активацію втягивающего реле. Але стартерний вузол може обертатися не інтенсивно або зовсім не прокручуватись, що не дозволить завести ДВС.

Причини несправності та способи її усунення

Причини проблеми:

 1. Розряд АКБ. Потрібна зарядка пристрою.
 2. Окислення контактів АКБ або наконечників кабелів, що встановлюються на затискачах. Проводиться очищення контактних елементів.
 3. Затягування фіксації ослабла на контактних гвинтах втягивающего реле стартерного пристрою. Треба затягнути болти.
 4. Підгорання колекторного пристрою. Виконується заміна елемента або всього сайту в зборі.
 5. Підвисання щіткового механізму або його критичний знос. Щітки можна замінити після зняття і розбирання стартерного пристрою.
 6. Обрив в електросистемі статорного елемента або якірного пристрою. Потрібна детальна прозвонка електролінії для пошуку проблеми. Обрив виправляється шляхом відновлення електроланцюга.
 7. Замикання заизолированного держателя щіткового вузла. Позитивний контакт може замикатися на масу.
 8. Появу замикання між пластинчастими елементами колекторного пристрою. Проблему замикання можна вирішити шляхом заміни деталі.
 9. Міжвиткове замикання на обмотувальних елементах якірного пристрою або статора. Потрібно перемотування обмотки. Замикання може відбутися контактів обмотки на масу.

Перевірка роботи тягового реле:

 1. Щоб провести діагностику роботи втягивающего реле стартерного пристрою, до електроланцюга харчування деталі підключається вольтметр.
 2. Між обмежувальним кільцем і шестерінкою приводного пристрою вставляється прокладка, її товщина складе в діапазоні від 12,8 до 15 мм. Товщину ущільнювача слід підбирати з урахуванням типу стартерного пристрою.
 3. Виконується активація реле. При подачі живлення величина сили струму повинна становити не більше 23 ампер, а параметр напруги — 9 вольт. Якщо отримані значення вище, це говорить про несправності обмотки реле або приводного пристрою механізму. При відхиленні значення від номінального виконується діагностика обмотки на предмет наявності замикання.

Процедура діагностики замикання обмоток виконується за допомогою мультиметра або контрольної лампочки:

 1. Для виконання завдання висновок обмотки від'єднується від втягивающего реле.
 2. Ізольований щітковий вузол підводиться.
 3. Від шунтовой котушки обмотки вимикається элекроцепь неізольованого держателя щіток. Для цього заздалегідь треба відкрутити болти, що фіксують щеточную складову.
 4. Допомогою контрольного світлового індикатора 12-вольтное напруга підключається до висновку обмотки, а також корпусу стартерного пристрою. Якщо після підключення індикатор почав горіти, це говорить про наявність замикання на масу.

Аналогічним чином виконується діагностика наявності замикання на масу щіток, тільки напруга треба підключити до корпусу стартерного пристрою і заизолированному щіткотримачів. Щоб упевнитися у відсутності замикання колекторного пристрою, щітки треба підняти, а дроти з напругою підключити до корпусу механізму і колектора. Загоряння індикатора говорить про замикання обмотки. Вийшли з ладу деталі підлягають заміні.

діагностиці та ремонті тягового реле стартерного сайту розповів користувач Олександр Мовчан.

Тягове реле включається і відразу вимикається (частий стукіт)

При пуску мотора можливо, що втягуюче реле буде активуватися, про це повідомлять клацання. Але після включення воно відразу відключається і проблема супроводжується повторюваним стуком.

Причини несправності та способи її усунення

Причини появи проблеми та методи, що дозволяють усувати несправність:

 1. Розряд АКБ. В залежності від зносу батареї проводиться її підзарядка або заміна.
 2. Виріс параметр опору електроланцюга харчування стартерного механізму. Збільшення опору може бути пов'язане з окисленням затискачів на контактах АКБ або наконечників електроланок. Для усунення несправності потрібно зачищення контактних елементів. Після очищення затискачі треба щільно затягнути і обробити технічним вазеліном.
 3. Поломка вимикача запалювання. Для вирішення проблеми потрібно демонтаж замку, його повний розбір і ремонт. В залежності від характеру несправності може знадобитися заміна вимикача.
 4. Поломка втягивающего реле. Проблема може полягати в обриві або неякісному контакті фіксує обмотки, яка кріпить реле до корпусу. Проводиться заміна втягивающего реле.

Канал Resta показав процедуру діагностики тягового реле стартерного механізму.

Стартер включається, але колінчастий вал не обертається

Стартер може нормально активуватися при спробі запуску ДВЗ. Але колінвал не реагує на дії водія і не прокручує силовий агрегат.

Причини несправності та способи її усунення

Коротко про причини неполадки і варіанти вирішення проблеми:

 1. Пробуксовує муфта, що відповідає за вільний хід. Усунення несправності полягає в заміні приводного пристрою стартерного механізму.
 2. Вихід з ладу важеля деактивації муфти. Проблема може полягати в його выскакивании з осі. Для усунення проводиться промивка нарізки валу і подальша її обробка мастильної рідиною (моторним маслом).
 3. Вихід з ладу в результаті зносу повідкового кільця муфти. Також може бути пошкоджена буферна пружинка.
 4. Залипання або слабке переміщення приводного пристрою на осі вала якірного елемента.

Всі описані в цьому розділі проблеми запуску ДВЗ вирішуються шляхом демонтажу стартерного механізму, його аналізу і подальшого ремонту.

Стартер включається, але шестерня не входить в зачеплення

При активації стартерного пристрою шестірня може не входити в зачеплення з маховиком. Несправність часто супроводжується скреготом, нехарактерним для роботи механізму.

Причини несправності та способи її усунення

Докладно про причини неполадок:

 1. Не функціонує стартерний вузол. Буферна пружинка могла ослабнути. З такою несправністю автовласники стикаються рідко, для її усунення знадобиться демонтаж і розбирання механізму. Якщо пружинка ослабла, то вона підлягає заміні. Як варіант, можна повністю замінити стартерний вузол.
 2. Появу забоїн на зубчиках шестерні приводного пристрою. Також забоїни можуть з'явитися на зубчиках вінця маховика. Для вирішення проблеми потрібно скористатися напилком або іншим абразивним інструментом. Якщо знос приводного пристрою серйозний, то проводиться його заміна. Те ж саме стосується зубчастого вінця маховика.
 3. Некоректна регулювання ходу шестерні приводного пристрою, а також моменту замикання контактних елементів на замку. Ліквідація несправності полягає в регулюванні ходу і моменту замикання. Важливо, щоб контактні елементи правильно замикалися саме на втягуючому реле.

Про ознаки і причини пошкодження шестерні обгінної муфти або бендикса розповів канал MegaDetection.

Стартер після пуску двигуна не відключається

Стартерний вузол може обертатися і запускати мотор, але після старту силового агрегату механізм не відключається. Якщо це сталося, то не можна допустити тривалого функціонування вузла. Треба одразу вимкнути запалювання і від'єднати провід від тягового реле.

Причини несправності та способи її усунення

Несправності, якими може бути обумовлена ця проблема:

 1. Заклинювання приводного важеля на валу якірного пристрою або залипання контактних елементів втягивающего реле. Буде потрібно повний розбір стартерного механізму для діагностики проблеми. Усунути несправність вийде тільки після ліквідації причини залипання.
 2. Замикання контактних елементів у вимикачі запалювання. Проводиться заміна контактної складової або всього замку в зборі. На багатьох авто ключ від вимикача запалювання використовується для відкриття дверей багажного відсіку, а також дверного замка водійських дверей. Якщо зміниться замок або личинка вимикача, то новий ключ не зможе використовуватися для відкриття дверей або багажника. Буде потрібно зміна личинок і на цих замкових виробах.
 3. Заїдання самого замку. Рішення проблеми полягає в зміні выключательного пристрою.
 4. Замикання в обмотці реле стартерного механізму або заклинювання пристрою. Відновлення роботи сайту можливе лише в результаті заміни деталі на нову.
 5. Перекіс стартерного вузла, який стався в результаті ослаблення фіксації пристрою на корпусі машинного мотора. Усунення неполадки полягає у вирівнюванні вузла і його якісної фіксації на двигуні автомобіля.
 6. Пошкодження або знос пружного елемента, встановленого в замку. Выключательное пристрій треба демонтувати і розібрати для пошуку причини проблеми. При можливості проводиться заміна пружинки. Якщо несправні інші вузли механізму, то замок підлягає заміні.
 7. Фізичне пошкодження або втрата експлуатаційних якостей зворотних пружинних компонентів стартерного сайту. Мова йде про розтяжці деталей. Причина може полягати в роботі втягивающего реле.

Детальніше про причини роботи стартерного вузла після відключення запалювання на прикладі класичних моделей ВАЗ розповів Sergey Kisiletskiy.

Підвищений рівень шуму при обертанні якоря стартера

Стартерний механізм може запускати двигун. Але при обертанні якірного пристрою спостерігаються шуми, нехарактерні для нормальної роботи вузла.

Причини несправності та способи її усунення

Причини несправності:

 1. Ослаблений фіксатор стартерного механізму до дзвону зчеплення. Можна спробувати похитати вузол рукою. Якщо відчувається люфт, треба підтягнути гайки, фіксують стартер до двигуна з необхідним моментом. Після кріплення виконується пуск двигуна для діагностики.
 2. Зношування втулок підшипникових деталей або шийок, розташованих на валу якірного пристрою. Всі складові елементи змінюються на нові.
 3. Вихід з ладу або часткове пошкодження зубчиків, розташованих на шестірні приводного пристрою або вінця маховика силового агрегату. Діагностувати несправність можна за допомогою демонтажу механізму та візуального огляду отвори дзвони зчеплення. Для усунення несправності треба виконати заміну маховика, вінця або перевороту останнього. Щоб поміняти вінець, треба видалити відробила деталь, прогріти нову і поки вона гаряча, встановити на маховик. Якщо перевернути вінець, то перед демонтажем він прогрівається і витягується, а потім нагрівається ще раз і монтується на місце.
 4. Пошкодження кришки з боку приводного пристрою. Корпус підлягає заміні. Знайти новий може бути проблематично, тоді виконується повна заміна вузла.
 5. Ослаб фіксатор тягового реле в корпусі механізму. З-за цього шестірня буде переміщатися не повністю. Потрібно підтяжка фіксатора.
 6. Ковзна муфта стартерного пристрою переміщується некоректно, в результаті чого шестірня не встановлюється на місце. Причина найчастіше полягає у забрудненні валу. Усунення проблеми полягає в демонтажі стартерного механізму та очищення валу. Після прочищення його треба обробити якісної консистентним мастилом. Перед встановленням пристрою на місце потрібно продіагностувати переміщення шестерні.
 7. Проблема може полягати в вилці, яка переміщує ковзну муфту. Цей елемент може вийти з ладу або деформуватися при тривалій експлуатації. Вилка підлягає заміні.

Якщо при пуску ДВЗ проявляється металевий дзвін, найімовірніше, від корпусу вузла відколовся шматок. Причин, які можуть привести до цієї несправності, досить багато. Займатися привариванием відколовся шматка доцільно при наявності зварювального обладнання. Знайти окремо так званий дзьоб корпусу, який зазвичай відколюється, складно. Тому доцільно буде провести повну заміну корпусу або вузла.

Якщо чути вереск і силовий агрегат запускається через раз, то причину треба шукати в бендиксе. Бендікс або обгонная муфта використовується для з'єднання шестірні з валом електричного моторчика в момент пуску ДВЗ. Для пошуку проблеми потрібно провести демонтаж і розбір стартерного механізму.

Рішення проблеми полягає в наступному:

 1. Проводиться спрессовка наполегливої втулки з місця монтажу. Елемент треба акуратно витягти з осі, де він встановлений.
 2. За допомогою викрутки з плоским лезом треба підчепити і провести демонтаж стопорного кільця.
 3. Виконується демонтаж бендикса. Обгонная муфта вилучається з посадочного місця разом з шестірнею.
 4. Ремонтувати бендикс в гаражних умовах проблематично і недоцільно. Тому проводиться його заміна на новий пристрій. Подальша збірка вузла виконується в зворотній послідовності.

Корисні рекомендації щодо діагностики стартерного пристрою наведено каналом Автоелектрика ВЧ.

Зведена таблиця основних несправностей стартера

Таблиця «Причини несправностей і способи їх усунення».

Поломка Причина неполадки Варіанти ремонту
Стартерний вузол не активується Розряд АКБ або її поломка Підзарядка АКБ або її заміна. При пошкодженні внутрішніх складових зарядка акумулятора недоцільна. Перед заряджанням треба перевірити і долити розчин електроліту в банки, якщо є необхідність
Поганий контакт у з'єднанні дротів, обрив електролінії. Мова йде про кабелях живлення і управління стартерних механізмом Підтягнути ослаблені контакти в електричному колі живлення та керування механізмом. Якщо виявлені пошкоджені кабелі, вони підлягають заміні
Закислення контактів на затискачах батареї Закисленные клеми пристрою підлягають очищенню наждачним папером. Після прочищення контакти потрібно обробити мастильною речовиною, в якості якого рекомендується використовувати технічний вазелін
Некоректно функціонує реле активації механізму або выключательного пристрою запалювання Проводиться повна заміна деталі
Неполадки в роботі втягивающего реле. Можливий обрив обмоток або замикання. Може заїдати якірний пристрій або зміститися контактний диск Проводиться заміна реле після зняття і розбирання механізму
Появу замикання в обмотках стартерного вузла Виконується перемотування обмоток дротом або заміна механізму
Стартерний вузол активується, але вал двигуна не прокручується Поломка механізму. Причина може полягати в поганому зміщенні приводного пристрою за шлицам, встановленими на валу. Можлива пробуксовка обгінної муфти приводного сайту. Причина може полягати у виході з ладу важеля приводного механізму, а також буферному пружинному елементі або повідкової муфті Потрібен демонтаж і повний розбір всього пристрою. Вийшли з ладу деталі підлягають заміні
Проводиться активація тягового реле, але колінчастий вал не прокручується. Можливо прокручування якоря, але це відбувається повільно Сильний розряд батареї Підзарядка пристрою або його заміна, якщо в цьому є необхідність
Закислення контактів на АКБ Прочищення поверхні контактних складових на затискачах і їх затягування
Неякісна затяжка гайок, які фіксують електроланцюга на висновках втягивающего реле Затягування гайок
Неполадки в роботі стартерного механізму. Це може бути поганий контакт на електричному колі, закислення або забруднення колекторного пристрою моторчика, знос або зависання щіток, замикання на землю. Іноді причина криється в ослаблених пружних елементах щіткотримачів, заклинюванні якірного пристрою або замикання обмоток на деталі Проводиться демонтаж і ремонт стартерного вузла з заміною основних складових пристрої
При прокручуванні якірного пристрою вузол видає багато шуму Неякісна фіксація стартерного вузла Потрібно затягування гвинтів, які фіксують механізм
Сталося пошкодження зубців шестерень стартерного вузла або зубчастій складової маховика силового агрегату Стартерний вузол змінюється повністю або проводиться заміна або ремонт зубців шестерень. Потрібно демонтаж і розбирання вузла. Якщо пошкоджена зубчаста складова вінця маховика силового агрегату, то вона змінюється повністю
Неполадки в роботі стартерного пристрою. Можливо зношування опорної мідно-графітової втулки, поломка обгінної муфти або знос підшипникових пристроїв. Ймовірно пошкодження шийок вала якірного пристрою. Проблема може полягати в помилках, допущених при монтажі вузла на мотор Проводиться повна заміна механізму або його ремонт, який вимагає демонтажу і розбирання пристрою. Якщо помилки були допущені при встановленні механізму, його треба перевстановити і якісно зафіксувати. Можливо, сайт був перекошений при монтажі
Мотор заводиться, але стартерний вузол не вимикається Ключ запалювання заїдає у вимикачі, коли він встановлюється в положення АСС При появі проблеми треба зупинити ДВС і витягти ключ. Потрібно демонтаж і ремонт вимикача запалювання
Появу замикання на контактній складової выключательного пристрої Треба зупинити ДВС і відключити клеми від АКБ. Виконується демонтаж выключательного пристрою і його розбір. Потрібна заміна контактної складової
Неполадки в роботі стартерного сайту. Можливо заїдання приводного пристрою на валу якірної деталі або залипання контактних елементів реле Виконується зняття і розбирання механізму з його подальшим ремонтом
Реле клацає, але відразу після активації відключається Розряд батареї Заряд або заміна пристрою
Зросла опір в електросистемі управління механізмом Зачистка клемних затискачів АКБ з подальшим затягуванням і обробкою мастильним засобом. В якості останнього використовується технічний вазелін
Поломка выключательного пристрою запалювання Заміна або ремонт механізму. Для цього потрібно його демонтаж та розбирання
Неполадки в роботі втягивающего реле. Проблема може полягати в неякісному контакті або обриві ланцюга в обмотці реле. Неякісний контакт може бути між обмоткою та корпусом реле Повна заміна втягивающего реле
Стартерний вузол активується, але шестірня не заходить в зачеплення Ослаб буферний пружинний елемент механізму Повна заміна стартерного вузла або безпосередньо пружинки. Для виконання ремонту вузол повністю розбирається
Появу вибоїн на зубчиках шестерні приводного пристрою. Забоїни можуть утворитися на зубчиках вінця маховика силового агрегату в результаті тривалого зносу Для усунення нерівностей використовується напилок, вузол треба повністю розібрати

Фотогалерея

Деякі причини непрацездатності стартерного механізму можна побачити на фото.

Техніка безпеки та корисні поради автовласникам перед початком ремонту стартера своїми руками

Нюанси безпеки, а також поради, які треба врахувати при виконанні самостійного ремонту пристрої:

 1. Перед виконанням демонтажу стартерного вузла треба зробити відключення клемних затискачів від акумулятора. Як мінімум від'єднується мінусова клема акумулятора.
 2. При виконанні діагностичних дій вузол, знятий з двигуна, треба якісно закріпити в лещатах.
 3. Для здійснення обертання якірного пристрою без зачеплення з маховиком двигуна потрібно струм, хоч і невеликий. При діагностиці виконаного ремонту можна використовувати тонкі кабелі. При перевірці потрібно забезпечення якісного контакту на силових електричному колі.
 4. Якщо проводиться ремонт колекторного пристрої, перед виконанням завдання треба ознайомитися з сервісною документацією до авто. У ній вказуються всі показники зазорів і діаметрів. Також рекомендується ознайомитися з моделлю стартерного вузла.
 5. Після проведення ремонту при подальшій збірці треба дотримуватися порядок монтажу дистанційних шайб. Ці деталі призначені для обмеження осьового люфту. Для правильного складання стартерного механізму при розбиранні сайту рекомендується виставити мітки або зробити фото. Так можна спростити процедуру збору.
 6. Мастилі підлягає виключно планетарний редуктор пристрій механізму. Для цього допускається застосування спеціального мастильного речовини консистентного типу, призначеної безпосередньо для ШРУСов. Не допускається обробка поверхні мастилом меднографитовых втулок. Це призведе до того, що речовина буде збирати пил і тільки забруднить вузол.
 7. Перед розбором стартерного сайту обов'язково проводиться очищення зовнішньої поверхні від забруднень. Для виконання цього завдання використовуються кисті з волосяними щітками, а також чисті і сухі ганчірки.
 8. Коли пристрій буде розібрано, всі компоненти механізму повинні бути промиті і просушені. Складові металеві елементи конструкції очищаються в ємностях з гасом або розчином лугу. Якщо на деталях є обмотки, їх треба обробити ганчіркою, змоченою в паливі. Після цього вони піддаються охолодженню стисненим повітрям і просушуються близько двох годин. Фетрові ущільнювальні елементи промиваються бензином.
 9. Всі подряпини і вибоїни на компонентах пристрою видаляються з допомогою дрібнозернистої наждачного паперу. Після обробки використовується шліфування деталей. Відновлення поверхні колекторного пристрою виконується за допомогою проточки з подальшим шліфуванням. Для ліквідації дефектів на різьбових з'єднаннях доведеться використовувати так званий ввертыш, що володіє відповідною різьбленням. Нарізка різьби в даному випадку буде неможлива.
 10. Процедуру виміру валу якірного пристрою треба виробляти до розбору вузла. Виконання вимірювання здійснюється пальцями шляхом хитання вала в різних напрямках. Якщо зазор істотний, то проводиться заміна втулок і завмер вироблення безпосередньо на валу. Процедура вимірювання осьового люфту виконується за допомогою штангенциркуля.
 11. Робоча обгонная муфта може обертатися виключно в бік обертання стартерного сайту. Для демонтажу цього елементу треба по валу зрушити обмежувальне кільце, а потім демонтувати стопорний елемент. При виконанні промивання обгінної муфти не допускається застосування очисних засобів в аерозолях. Їх використання може призвести до видалення внутрішнього мастильного матеріалу бендикса.

Відео «Приклад самостійної перебирання стартерного сайту»

Канал Onotole Channel навів приклад самостійної перебирання і ремонту стартерного пристрою від виробника Bosch з зазначенням основних моментів цього процесу.


Коментарі та відгуки