Налаштування запалювання, перевірка котушки і свічок на авто з двигунами ЗМЗ-405, 406 і 409

В будь-якому автомобілі система запалювання відіграє одну з основних функцій. Саме завдяки її правильної роботи забезпечується коректна працездатність силового агрегату як при запуску, так і під час експлуатації авто. Які потрібно використовувати свічки в автомобілях "Газель", з яких причин з ладу може вийти котушка запалювання ЗМЗ-406 і як встановити запалювання своїми руками? Відповіді на ці та інші питання ви можете знайти нижче.

Свічки, що застосовуються на автомобілях з двигунами ЗМЗ-405, 406 і 409

Перш ніж піти в магазин за покупкою свічок запалювання (СЗ) для двигунів інжекторів 405, 406 або 409, потрібно ознайомитися з сервісною книжкою до автомобіля. В мануалі повинні бути точно вказані моделі СЗ, експлуатація яких допускається в таких моторах. Виробник офіційно рекомендує використовувати СЗ А14ДВР або їх аналоги. Якщо ви вирішили віддати перевагу аналогам, то врахуйте, що іскровий зазор в свічках повинен становити 0,7-0,85 мм

Деякі автомобілісти, залишаючи відгуки в Мережі, рекомендують використовувати СЗ А17ДВРМ, однак це не допускається за двох причин:

 • в першу чергу, ці вироби мають інший параметр тепловідведення;
 • крім того, їх зазор становить 1 мм, а для цих двигунів це не підходить.

Знайти пристрою А14ДВР сьогодні не так просто, тому багатьом автолюбителям доводиться шукати аналоги.

Щоб ви могли вибрати аналогічний виріб, пропонуємо більш детально ознайомитися з розшифровкою:

 1. А — ця бука визначає діаметр, а також крок різьби D. В оригінальних СЗ використовується різьблення М14*1.25.
 2. 14 — це значення гартівного числа. Вважається одним з основних параметрів, що визначають характеристики температурного режиму функціонування виробу.
 3. Д — значення довжини різьби. У нашому випадку СЗ оснащені різьбленням довжиною 19 мм.
 4. В — визначає, наскільки виступає теплової конус ізолятора в саму камеру згорання двигуна. Завдяки выступанию конуса прискорюється прогрівання виробу при запуску силового агрегату, а це, в свою чергу, забезпечує більш високу стійкість до утворення нагару.
 5. Останній символ — Р — визначає наявність у конструкції СЗ вбудованого резисторного елемента. Завдяки наявності резистора знижується рівень перешкод для радіоапаратури, а також керуючого модуля мотором. У цілому наявність або відсутність цього елемента конструкції СЗ ніяк не відіб'ється на функціональності і якості утворення іскри при запуску ДВС.

Періодичність заміни та ознаки несправності

В середньому ресурс експлуатації сучасних СЗ становить близько 20 тисяч км пробігу. Зрозуміло, даний показник залежить від багатьох умов. В першу чергу, це якість виконаної деталі, умови її експлуатації, а також якість застосовуваного палива. Останній момент дуже важливий, оскільки використання низькоякісного пального призведе до значного скорочення терміну служби СЗ.

За якими ознаками можна визначити несправність свічок:

 1. Якщо ви витягнете СЗ з посадочного місця, то побачите її корпус. Наявність нагару і відкладень на корпусі пристрою, зокрема, на електроді, може свідчити про поломки виробу. Таку несправність можна спробувати вирішити шляхом очищення, але це не завжди допомагає.
 2. Наявність слідів масла на СЗ. З-за масляного впливу виріб не може працювати ефективно, тому в роботі СЗ можуть проявлятися неполадки. Такі пристрої потрібно очистити і просушити, але перед подальшим використанням потрібно визначити причину потрапляння моторної рідини на них.
 3. Також про несправності СЗ можуть свідчити і паливні сліди на пристроях.
 4. Ще одна ознака — стартер доводиться довго крутити, при цьому мотор запускається через тривалий проміжок часу, а може і зовсім не запуститися. Такі ж симптоми вказують на акумулятор, що сів, зламаний трамблер або некоректної працює бензонасос.
 5. При прогріві двигуна проявляються неприємні і нехарактерні для його роботи звуки. Також вони можуть з'являтися при русі на холостому ходу.
 6. Значно збільшився витрата палива під час експлуатації транспортного засобу.
 7. Крім цього, підвищився обсяг шкідливих речовин у вихлопних газах. Зрозуміло, на око визначити цю несправність не вийде, необхідна більш ретельна діагностика.
 8. Значно ослабла тяга транспортного засобу, знизилася його потужність, мотор з працею набирає обертів.

Перевірка свічок своїми руками

відповідно до електросхеми моторів 405, 406 і 409, свічки використовуються для передачі іскри від розподільного пристрою в циліндри двигуна. Якщо робота СЗ порушується, це може вплинути на якість роботи мотора в цілому.

Для перевірки пристроїв вам буде потрібно помічник:

 1. Від першої СЗ потрібно відключити високовольтний провід .
 2. З допомогою ключа виріб викручується з посадкового місця.
 3. Один кінець пристрою з боку електрода слід піднести до двигуна або металу на кузові авто, відстань між електродом і масою має скласти близько 1-2 мм.
 4. Потім помічник крутить стартер, намагаючись завести двигун. Якщо в момент прокручування між електродом і кузовом проскочила іскра, це говорить про те, що виріб працездатний. Таким же чином потрібно перевірити кожну СЗ. Врахуйте, що проблеми з подачею іскри також можуть бути зумовлені неправильною роботою розподільника, а також ушкодженням високовольтних проводів.

Особливості пристрою котушки запалювання

Котушка запалювання (КЗ) являє собою невеликий за розмірами трансформатор. На його магнітопроводі намотана первинна обмотка, а поверх неї, секціями, встановлена вторинна обмотка. Обидві вони встановлені в пластиковий корпус, а простір між цими складовими заповнено термоактивній полімерною смолою.

Також на корпусі розташовані контакти низького і високого напруги для підключення пристрою. У відповідності зі схемою підключення котушок, на пристрій імпульси низької напруги подаються від керуючого модуля. Потрапляючи всередину пристрою, ці імпульси перетворюються у високовольтні заряди, які, в свою чергу, надходять на СЗ. Розряд здійснюється одночасно на двох СЗ (автор відео — Олександр Терьохін).

Як перевірити КЗ?

Як перевірити КЗ самостійно:

 1. Для початку слід відключити провід живлення від негативної клеми АКБ і вимкнути запалювання.
 2. Потім відкрийте капот і від'єднайте від виробу два високовольтні кабелі. Викрутите болти, а також демонтуйте планку разом з виробом. Аналогічним чином здійснюється демонтаж другий КЗ.
 3. Сама процедура діагностики здійснюється за допомогою омметра, його щупи підключаються замість відключених проводів. Після підключення щупів необхідно провести замір рівня опору. Якщо виріб є працездатним і справним, то рівень опору повинен становити близько 0.4-0.5 Ом.
 4. Для отримання більш точних даних про діагностику можна також закоротити щупи тестера, після чого знову провести діагностику опору. Зокрема, тепер вас цікавить вторинна обмотка пристрою. Якщо девайс працездатний, то отримане значення має становити в районі 5-7 кОм. У тому випадку, якщо діагностика показала інші значення, це свідчить про те, що КЗ потребує заміни.

Фотогалерея «Діагностика КЗ»

Характерні несправності вузла і способи їх усунення

Несправність в роботі КЗ може статися з таких причин:

 1. Коротке замикання всередині системи, що може призвести до перегрівання пристрою. Якщо температура експлуатації перевищить 150 градусів, виріб вийде з ладу безповоротно.
 2. Друга причина — несправність живлення від электрсоети авто. Як відомо, для нормальної роботи електричних пристроїв рівень напруги в бортовій мережі повинен становити не менше 11.5 вольт. Якщо ж харчування буде занадто низьким, це призведе до того, що для зарядки КЗ буде потрібно значно більше часу.
 3. Також пристрій може вийти з ладу з причини механічного пошкодження ізоляції. Така проблема, як правило, пов'язана з попаданням моторної рідини через зносилися ущільнювачі.
 4. Поганий контакт вироби з бортовою мережею. У тому випадку, якщо корпус КЗ пошкоджується, це може стати причиною попадання вологи в первинну або вторинну обмотки, що в свою чергу може призвести до появи перехідного опору.
 5. Проблеми термічного характеру. Деякі моделі КЗ більше інших схильні до утворення теплоти, що також може позначитися на їх ресурсі експлуатації.
 6. В результаті впливу вібрацій двигуна працездатність КЗ також може бути порушена.

Інструкція по підключенню КЗ

В двигунах ЗМЗ 405, 406 і 409 використовується дві КЗ — одна з них працює з циліндрами 1 і 4, а друга — з циліндрами 2 і 3. Перша з них знаходиться ближче до впускного колектора, а друга — поруч з випускним. Щоб правильно провести підключення, низьковольтні дроти слід підключати парою — ті, які використовуються для першої котушки (циліндри 1-4), будуть коротшими по довжині. Оскільки самі КЗ не полярні, про неважливо, до якого саме контакту буде підключений кабель, також не грає ролі всередині пари, до якого циліндру буде підключений дріт (автор відео — канал SpawnyXC90).

Основні аспекти установки запалювання

Основні аспекти, які слід враховувати при встановленні запалювання по мітках:

 1. Спочатку необхідно демонтувати передню кришку ГБЦ, для цього потрібно відкрутити чотири гвинти на 12. У деяких модифікаціях моторів демонтаж передбачає також зняття паливного насоса.
 2. Потім демонтується верхній гидронатяжитель, розташований у голівці, для цього викручується два гвинти фіксації кришки.
 3. Далі, виробляється зняття успокоителей ланцюга — середнього, а також верхнього, для цього викручується два гвинти, які їх фіксують.
 4. Після цього демонтуються зірочки розподільних валів. Самі вали потрібно зафіксувати за допомогою ключа на 27, одночасно викручуючи гвинти, що фіксують їх. У модифікаціях моторів 4063.10 зірочка розподільного валу демонтується разом з ексцентриком приводу бензонасоса.
 5. У відповідності з встановленими на зірочці кондуктором в кожній з них слід просвердлити шість отворів. Їх кутові зміщення повинна становити 2, 30, 5, 00, 7 і 30 градусів від встановленого положення заводського отвору, який знаходиться по осі симетрії.
 6. В тому випадку, якщо при налаштуванні фаз потрібно буде повернути распредвал за годинниковою стрілкою, то саму зірочку слід вмонтувати на одне з додаткових отворів з позитивним зміщенням. Воно знаходиться праворуч від стандартного отвору.

Голосування

Ви перевіряли працездатність котушки запалювання в домашніх умовах?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Інструкція по виставлення запалювання»

Наочна інструкція про те, як самостійно провести настройку запалювання в Газелі , наведена в ролику нижче (автор — канал ГАЗ 3110 Волга).


Коментарі та відгуки