Експлуатація та обслуговування генератора: діагностика ротора і збудження агрегату

Кожен досвідчений автолюбитель знає, навіщо в автомобілі використовується генераторний вузол і які проблеми можуть виникнути при його поломці. Це пристрій є основним джерелом живлення всього електрообладнання автомобіля під час його руху. Що необхідно знати про порушення вузла, і перевірити ротор генератора — читайте нижче.

Що слід знати про порушення генератора?

У відповідності зі схемою обмотки збудження ротора генератора отримує напруга від джерел постійного струму. Ці джерела звуться збудниками. У середньому потужність даного вузла становить близько 0,3-1% від загальної потужності пристрою, а рівень номінального напруги становить від 100 до 650 вольт. Чим вище буде потужність пристрою, тим більше буде збудження генератора.

Слід зазначити, що схеми струму збудження, що використовуються сьогодні, крім основного збудника включають в себе також безліч допоміжних пристроїв. Сукупність усіх компонентів зветься системою збудження.

Незалежне збудження

Використання незалежних схем обмоток збудження на сьогоднішній день отримало велике поширення. Ключовою перевагою таких систем є те, що струм збудження синхронного генераторного вузла ніяк не залежить від режиму бортової мережі. Відповідно, такий варіант вважається одним з найнадійніших. У генераторних пристроях, потужність яких становить до 100 МВт, функцію подачі струму збудження виконує вузол постійного струму, підключений до валу синхронного механізму.

Демонтаж ротора из передней крышки
Демонтаж ротора з передньої кришки

Сам процес збудження здійснюється завдяки харчування обмотки від якоря механізму. Процедура регулювання здійснюється вручну за допомогою шунтового реостата або спеціального автоматичного регулятора. Що стосується недоліків таких систем, то їх не так багато і всі вони стосуються безпосередньо збудника. Приміром, сама швидкість наростання в таких пристроях досить низька.

самозбудження Системи

Генератор із самозбудженням — це менш надійний варіант, на відміну від описаного вище, так як в даному випадку величина струму збудження за схемою безпосередньо залежить від змінного струму. В результаті появи коротких замикань в бортовій мережі, які сприяють зниженню напруги, порушується оптимальна робота пристрою в цілому.

Самозбуджується вузол включає в себе декілька основних компонентів:

 • асинхронний мотор, що живиться від шин;
 • генераторний вузол постійного струму, який живить асинхронний двигун;
 • возбудительное пристрій.

Фотогалерея «Схеми обмоток»

Способи діагностики ротора генератора

Перед тим, як перевірити роторний пристрій, його необхідно зняти з генератора , а сам генераторний вузол, як ви розумієте, потрібно демонтувати з автомобіля і також розібрати. Процес демонтажу може відрізнятися в залежності від моделі транспортного засобу та його конструктивних особливостей, а також для зняття вам може знадобитися спеціальний знімач.

В цілому дана процедура виглядає так:

 1. В першу чергу відключається акумулятор автомобіля. Також вам потрібно залізти під днище авто і демонтувати захист силового агрегату.
 2. Потім відбувається ослаблення натяжного ролика приводного ремінця. Цей ролика встановлений на шківі, його необхідно послабити шляхом відкручування гайки, яка його фіксує.
 3. Після цього проводиться викручування верхнього кріпильного гвинта самого генераторного пристрою, а потім — нижнього.
 4. Якщо автомобіль обладнаний кондиціонером, то кріплення компресора на даному етапі необхідно звільнити.
 5. Проводиться демонтаж приводного ремінця з приводу, а сам генераторний вузол потрібно трохи посунути праворуч, ближче до акумуляторної батареї.
 6. Виконавши ці дії, гвинт викручується, який фіксує компресорне пристрій (якщо в автомобілі є кондиціонер), сам компресор можна підвісити.
 7. Далі відкручуються гвинти, що фіксують сам генератор. Від механізму відключаються клеми, а сам вузол демонтується для подальшого розбирання і ремонту.
 8. Процес розбору розглянемо на прикладі автомобіля ВАЗ 2114. Для початку слід віджати три засувки, щоб демонтувати захисну накладку корпусу механізму.
 9. Щоб після діагностики процес складання не викликав у вас питань, необхідно зробити відповідні позначки розташування кришок, а також статорного механізму.
 10. Використовуючи гайковий ключ, потрібно відкрутити болти, які фіксують щітковий вузол пристрою. Якщо в процесі демонтажу будуть виявлені вийшли з ладу або зношені елементи, їх треба буде замінити. Приміром, ті ж щітки — якщо на них явно видно сліди зносу або процедура перевірки показала, що щітки дійсно зносилися, то вузол потрібно буде зняти і замінити на новий. В іншому випадку В роботі генератора будуть спостерігатися проблеми.
 11. Після виконання цих дій треба відключити контакти, підключені до висновку регулятора напруги.
 12. На наступному етапі відкручуються гвинти, що фіксують діодний міст, цей компонент потрібно буде демонтувати. Перед зняттям не забудьте вимкнути висновки обмоток.
 13. Потім відкрутіть ще чотири болта стяжки і демонтуйте кришку там, де розташовані контактні кільця. Роторний вал необхідно зафіксувати на місці, для цього можна використовувати лещата, а гайку, що кріпить шків, треба викрутити. Сам шків з валу ротора також можна зняти, таким чином, ви отримаєте доступ до диагностируемому вузла (автор відео — канал VGarage).

Як перевірити роторний вузол своїми руками? Ротор генератора являє собою складовий елемент конструкції, який включає в себе обмотку, вал, а також контактні кільця. Цей компонент є найважливішою рухомою частиною механізму і виконує функцію джерела змінного магнітного поля.

Якщо подивитися на цей елемент зі сторони, то він являє собою стрижень, виконаний з металу. Подивившись на його кінці, ви також зможете помітити контактні кільця із щітками. Цей компонент розташований у конструкції обмотки котушки.

Перед тим, як перевірити пристрій, його необхідно демонтувати з посадкового місця. Перевірка ротора починається з візуальної діагностики обмотки механізму, а також токос'емноє кільця. Безпосередньо сама обмотка повинна бути цілою — на ній мають бути відсутні будь-які сліди потемніння або підгоряння. Також необхідно здійснити огляд і мідного кільця, яке розташоване в нижній частині обмотки. Якщо ви помітили, що саме кільце брудне, потрібно провести його очищення, при цьому дійте максимально акуратно, щоб не пошкодити інші компоненти пристрою (автор відео — Dmitriy Sherstniev).

Після діагностики мідного кільця потрібно також уважно оглянути ізолюючі борозенки між кільцями. Як показує практика, в ході діагностики ви можете виявити сліди моторної рідини або забруднень на них. Якщо це так, то скористайтеся голкою або чимось загостреним, щоб позбутися від бруду, що потрапила всередину. Коли візуальна діагностика та чищення пристрою будуть завершені, його працездатність можна перевірити шляхом більш детальної перевірки. Зазвичай причиною виходу з ладу девайса є наявність обриву або короткого замикання, тому це треба перевірити.

Для діагностики вам потрібно тестер — мультиметр. Якщо ви вмієте перевіряти статор, то в даному випадку принцип перевірки буде практично аналогічним. Як сказано вище, на роторному пристрої висновки обмоток являють собою сталеве кільце, яке розділене за допомогою двох ізолюючий елементів. Використовуючи тестер, вам потрібно буде визначити параметр опору між пластинами, для цього необхідно налаштувати тестер відповідним чином. Якщо отримане значення невисока, це свідчить про справність ротора, а також його цілісності.

Також не зайвим буде провести діагностику пристрою на предмет пробою на корпус. Така проблема, як показує практика, також вважається однією з найпоширеніших. Для цього один щуп тестера необхідно підключити до центрального сталевого стрижня, а інший щуп при цьому потрібно докласти по черзі до кожної окремої пластині. В ході даної діагностики прозвон ланцюга не допускається, оскільки це говорить про несправності.

Відео «Інструкція по ремонту ротора своїми руками»

Наочна інструкція на тему самостійного ремонту ротора від фахівця в галузі електрики наведена на відео нижче (автор ролика — канал Автоелектрика ВЧ).

Голосування

Ви коли-небудь перевіряли ротор генератора ?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки