Діагностика генератора в домашніх умовах: всі тонкощі і секрети

Як відомо, в кожному автомобілі є генератор, призначення якого полягає у забезпеченні живлення електричного обладнання та пристроїв транспортного засобу. Нерідко трапляються ситуації, коли з якихось причин цей вузол не може нормально працювати. Цей матеріал допоможе вам дізнатися, як перевірити генератор в домашніх умовах і чого не можна робити при діагностиці.

Що робити не можна?

Перед тим, як перевірити генератор, потрібно знати, чого робити при діагностиці ні в якому разі не можна:

 • підключати клему 30 або+ (залежно від моделі) до масі або контакту 61, який може бути промаркований як D+;
 • здійснювати діагностику працездатності пристрою шляхом короткого замикання;
 • включати вузол при відключеній акумуляторної батареї;
 • проводити зварювання кузова транспортного засобу, якщо акумуляторна батарея і генераторний вузол підключені до мережі;
 • також не допускається діагностика випрямляча мегаомметром — цей етап перевірки допускається виключно тестером з напругою не більше 12 вольт.
Конструкция генераторного узла
Конструкція генераторного вузла

Що треба врахувати?

Якщо знявши генераторний пристрій у своєму автомобілі, ви вирішили його продзвонити і відремонтувати, то є кілька моментів, які також слід врахувати:

 • якщо проводиться заміна проводів, які йдуть від генераторного вузла, то необхідно використовувати ідентичну проводку, як по довжині, так і по перерізу жил;
 • діагностика генератора повинна проводитися за допомогою мультиметра;
 • діагностика вентилів пристрою здійснюється напругою не більше 12 вольт;
 • перед тим, як перевірити генератор, потрібно впевнитися в тому, що ремінь натягнутий нормально — оптимальніше всього вважається його натяжка в тому випадку, якщо натиснувши на середину ремінця, він прогнеться не більше, ніж на 1.5 см.

Інструкція, як перевірити

Тепер докладніше розповімо про те, як перевірити автомобільний генератор в домашніх умовах. Знімаючи вузол, будьте обережні, щоб не пошкодити його складові елементи. Діагностика генераторного вузла автомобіля своїми руками може проводитися після демонтажу пристрою, цю процедуру ми описувати не будемо, оскільки вона індивідуальна.

Устройство и обозначение кнопок мультиметра
Пристрій і позначення кнопок мультиметра

Регулятор напруги

Призначення регулятора полягає в стабілізації напруги виробляється перед його передачею на електроланцюг авто. Діагностика регулятора проводиться при недостатньому заряді або перезаряд АКБ.

Перед тим, як перевірити цю частину, машину слід прогріти до робочої температури:

 1. При заведеному моторі увімкніть оптику.
 2. Заміряйте рівень напруги між масою механізму і контактом 30 або+. В середньому цей показник становить від 14.4-15 вольт, але він може відрізнятися в залежності від авто. Приміром, на вітчизняних ВАЗах цей параметр може становити від 13.5 до 14.6 вольт. У тому випадку, якщо показники виявилися нижчими, то скоріше за все, регулятор треба міняти.
 3. Також можна провести діагностику регульованого напруги, щоб зробити це, слід під'єднати вольтметр до клем акумулятора. На даному етапі необхідно включити не тільки фари, але і грубку, а також опалювач та інші пристрої. Параметр напруги повинен відповідати тому, що вказаний у сервісній книжці до вашого авто.

Щітки і контактні кільця

Діагностика генератора автомобіля також включає в себе перевірку стану щіток. У цьому випадку щітки необхідно візуально оглянути і зробити вимір залишку. Як правило, щітки зношуються в результаті перекосу вала ротора або через природного зносу. Висота щіток повинна бути не менше 4.5 мм, а діаметр кілець має становити мінімум 12.8 мм. Крім цього, слід звернути увагу на наявність виробітку (автор відео — В'ячеслав Ляхів).

Діодний міст

Для діагностики діодного моста виконайте наступні дії:

 1. Спочатку активуйте мультиметр в режим вимірювання змінного струму, а його висновки повинні з'єднати з масою, тобто корпусом, а також контактом 30 або+. В даному випадку замірювався параметр повинен бути не більше 0.5 вольт, якщо це не так, то скоріше за все, прийшов час міняти діоди.
 2. Для перевірки сайту на предмет пробою на маса потрібно відключити від живлення клеми акумуляторної батареї і від'єднати провід генераторного вузла, підключений до клеми 30 або+.
 3. Наступним етапом буде підключення тестера до ділянки між відключеним проводом вузла, а також контактом 30. Якщо є пробою діодів, то рівень струму розряду складе 0.5 мА. Крім того, така несправність може свідчити про поганий ізоляції обмоток діодів.
 4. Що стосується діагностики сили струму віддачі, то цей параметр перевіряється за допомогою спеціального зонда, доповнення до тестеру. Цей зонд являє собою затиск, яким охоплюється кабель. Даний зонд дозволить перевірити силу струму, що проходить по кабелю.

Статор

Також перевірка генератора включає в себе діагностику стану статора. Цей елемент оснащений декількома обмотками, тому вам потрібно проводити діагностику кожної з них окремо. Але перед тим, як приступити до процесу, слід повністю відключити дроти, що з'єднують висновки обмоток з доданими міст.

Щоб провести діагностику статора, виконайте наступні дії:

 1. Для початку досліджуваний прилад необхідно перевести в режим роботи приладу.
 2. Далі, його щупи слід по черзі підключити до виходів кожної обмотки.
 3. Якщо обмотка працездатна, то параметр опору при діагностиці повинен скласти приблизно 0.2 Ом.
 4. Потім проводиться замір опору між загальним висновком статорного елемента, який також називається нулем, і виходом однієї з обмоток, можна використовувати будь-яку. Якщо статор робочий, то опір має бути близько 0.3 Ом (автор відео — канал Ramanych).

Ротор

Перевірити знятий генератор також можна за допомогою тестера, на демонтированном сайті можна провести діагностику працездатності ротора.

Як здійснюється ця процедура:

 1. Спочатку потрібно продзвонити обмотку збудження. Щоб зробити це, тестер знову потрібно перевести в режим діагностики опору. Цей параметр перевіряється між контактними кільцями. Якщо ротор робочий, то опір має становити близько 2.3-5.1 Ом. У тому випадку, якщо отриманий показник вище, це може свідчити про обриві або дуже поганий контакт між висновками, а також кільцями. Якщо ж опір занадто маленьке, то скоріше за все, проблема криється в межвитковом замиканні.
 2. Також за допомогою тестера можна зробити діагностику споживаного струму. Щоб зробити це, на контактні кільця слід подати напругу 12 вольт, а в розриві електроланцюга зробити вимір. Якщо ротор працездатний, то обмотка збудження повинен споживати не більше 4.5 ампер, але й не менше 3 ампер.
 3. Щоб упевнитися в працездатності елемента, можна також продіагностувати опір ізоляції. Для цього вам тестер вже не знадобиться, приготуйте звичайну побутову лампу на 40 ватт з двома проводами. Один провід лампочки слід підключити до кільця, а другий — на корпус. Якщо ротор працює нормально, то лампа не буде горіти. Але якщо у вузлі є витік струму на масу, то лампа або нормально загориться, або буде ледве-ледве накаливаться.

Висновок

Якщо ви будете дотримуватися інструкції, то напевно зможете правильно провести діагностику і ремонт генераторного вузла надалі без допомоги фахівців. При виявленні вийшовших з ладу ці деталі підлягають заміні. Завжди контролюйте, наскільки натягнутий ремінь, в якому стані знаходяться контакти, а якщо на приладовій панелі з'являється індикатор генератора, то перевіряйте механізм, як можна швидше. Своєчасна діагностика і ремонт дозволять продовжити ресурс експлуатації пристрою.

Відео «Ремонт генератора Мерседес в домашніх умовах»

Докладна і наочна інструкція по ремонту генераторного вузла автомобіля Мерседес своїми руками представлена нижче на відео (автор ролика — канал Eduard Grinenko).

Голосування

Займалися ремонтом генератора своїми руками?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки