Як своїми руками зібрати і встановити сабвуфер в машину

Акустичний підсилювач в автомобілі дозволяє забезпечити відтворення низьких частот у високій якості. Щоб зробити сабвуфер в машину своїми руками, потрібно вибрати динамік, тип корпусу, а також врахувати всі нюанси по збірці пристрою.

Який потрібен динамік?

Виконуючи складання невеликого акустичного сабвуфера перше, що треба робити — визначитися з типом музичної колонки, яка служить базою. Потрібно враховувати габарити пристрою, а також його технічні властивості.

Параметри

 1. Основною характеристикою при виборі динаміка для сабвуфера є опір. Якщо навантаження на пристрій складе близько 1-2 Му, це призведе до зниження якості звучання. Оптимальним варіантом буде покупка динаміка з опором в районі 2-4 Ом. При придбанні пристрою важливо врахувати один нюанс — потужність колонки буде вище, ніж параметр у підсилювача. Це обумовлено тим, що динаміку потрібен якийсь запас міцності у вигляді різниці, щоб збільшити його ресурс експлуатації.
 2. Якщо на руках вже є колонка і підсилювач, то треба визначити різницю в потужностях між цими пристроями. Потім на регуляторі гучності останнього потрібно зробити відмітку, щоб її не перевищувати. Треба пам'ятати про те, що ні один динамік не збереже якість звучання, функціонуючи на максимальній гучності. В результаті такої експлуатації відбудеться порушення балансу частот.

Канал «Студія Автозвуку» розповів про вибір технічних параметрів для автомобільного акустичного обладнання.

Розміри

Роблячи сабвуфер в машину своїми руками, треба визначитися з габаритами пристрої:

 1. Колонки діаметром 6 дюймів зазвичай використовуються в якості додаткового джерела середніх басів. Їх застосування дозволить забезпечити акустику середнім по звучанню сабвуфером. Оптимальне використання таких динаміків в салонах невеликих автомобілів.
 2. Пристрою 8 дюймів розраховані на застосування в якості додаткових фронтальних низьких частот. На практиці — не кращий варіант для використання в основному сабвуфері.
 3. Динаміки на 10 і більше дюймів — оптимальний тип. Такі пристрої забезпечують якісне звучання, наповнюючи вільний простір корпусу потужної вібрацією. Якщо динамік встановити в «закритий ящик», це дозволить видавати якісне звуковий тиск. Оптимальним варіантом вважаються колонки на 12 дюймів і більше, їх встановлення допускається в корпуси об'ємом до 35 літрів.
 4. Для великого салону автомобіля рекомендується використовувати пристрої на 15 дюймів. Але в плані реалізації це зробити складно, оскільки для такого динаміка потрібно корпус обсягом близько 90 літрів.

Канал «D Audio Style. Студія Автозвуку» розповів про виборі розмірів коробок і дав рекомендації щодо запобігання помилок при виготовленні сабов.

Вибір виду сабвуфера

Перш ніж встановлювати саб для акустичної системи в авто, треба визначитися з його виглядом. На сьогодні розрізняється два тип пристроїв — активні і пасивні. Перші обладнуються вбудованою системою звукопідсилюючого тракту, а також володіють можливістю регулювання балансу частот — еквалайзером. Завдяки використанню підсилювального пристрою такі сабвуфери не потребують потужностних характеристик штатної аудіосистеми. Динамік самостійно розгойдає колонки до потрібного значення.

До основних особливостей слід віднести і високу надійність пристрою. Це досягається завдяки заводський компонування, а також інженерного розрахунку, властивого для виробників сабов. Якщо в пріоритеті придбати якісний пристрій, який прослужить не один рік, то рекомендується вибрати активний варіант.

Такі сабвуфери володіють недоліками:

 1. У продажу динаміки поставляються в готовому вигляді. З'являються труднощі при установці в салоні транспортного засобу. На практиці це більш характерно для обладнання, виконаного в універсальному корпусі. Його хоч і можна встановити практично в будь-яке місце, але споживачеві при монтажі доведеться зіткнутися з незручностями.
 2. Любителі якісного звучання можуть не оцінити роботу пристрою. При виготовленні виробники намагаються домогтися потрібних розмірів, які підходять для більшості салонів сучасних авто. Але це робиться на шкоду високої ефективності пристрою. На практиці матеріали, з яких виробляється корпус, не завжди характеризуються значним якістю.

Пасивний тип пристроїв відрізняється від активного тим, що в ньому не реалізований вбудований підсилювач, а також відсутня можливість коригування частотного діапазону. Комплектація такого сабвуфера включає в себе тільки колонку і корпус, в який вона встановлюється. Але і якість виконання останнього не буде на вищому рівні. Рекомендується придбати більш потужний динамік.

Відсутність елементів управління розглядається як перевага для програвання треків. Оскільки немає спотворень, які може додати додаткова електроніка, точних результатів дозволить домогтися налаштування звукових характеристик.

Канал «Sundown Russia» докладно порівняв всі характеристики, переваги і недоліки акустичних засобів відкритого і закритого типу.

Особливості розміщення

Активний тип пристроїв розташовується майже в будь-якому місці. Але від розташування пасивного сабвуфера залежить якість відтвореного баса і музики в цілому.

Допускається кілька місць для монтажу динаміків, вони описані в таблиці.

Установка Особливості
В центральній частині салону спереду Цей варіант оптимальний, якщо потрібно зв'язати пристрій з фронтальними колонками. Таке місце монтажу дозволить забезпечити високий рівень відтворення аудіофайлів. Але в більшості сучасних машин вільного простору попереду для установки сабвуфера немає. Такий варіант є більш актуальним для позашляховиків або мікроавтобусів
В багажному відсіку, направивши сам динамік вперед Такий спосіб установки популярний серед наших співвітчизників. Він підходить для всіх типів автомобілів
В багажному відділенні, але направивши колонку тому Хороший варіант для машин, виконаних в кузові хетчбек. Завдяки даним типом розташування звукова хвиля при відтворенні не буде зустрічати перешкоди на шляху. Установка саба в багажному відсіку тому не підійде для транспортних засобів, виконаних в кузові купе чи седан. У результаті звук деформується, що пов'язано зі специфікою конструкції відділення
Під сидіння, на підлозі автомобіля Непоганий варіант, якщо треба заховати пристрій, але попитом серед автовласників не користується. Сам саб розташовується на одному рівні з підлогою. А в результаті установки під кріслом звукові хвилі зустрічають різні перешкоди на шляху
На задній полиці в салоні автомобіля Такий варіант розміщення оптимально підійде для усіх транспортних засобів, незалежно від кузова. Основна умова для цього — полиця повинна бути широкою і міцною. Так вона зможе витримувати низькочастотні баси і не спотворювати якість звуку

Вибираючи місце для монтажу сабвуфера, потрібно зробити точний розрахунок, це дозволить зрозуміти, наскільки безпечним буде енергія низьких частот для оточуючих пристосувань. Це важливо, оскільки резонанс від короби пристрою завдасть пошкодження не тільки місцем монтажу, але й іншим елементам кузова, наприклад, стеклам.

Проектування коробки

Щоб зробити компактний саб, треба розрахувати обсяг корпусу, а також вибрати матеріал, з якого він виготовляється. При розробці допускається використання готових креслень і схем, взятих з інтернету.

Канал «Школа Автозвуку Сергія Туманова» детально розповів про проектуванні коробок для автомобільних акустичних пристроїв.

Як розрахувати літраж корпусу

Об'єм коробки вважається основною характеристикою, яка визначає якість звучання колонок в сабі. Для розрахунку цього показника можна скористатися двома методами — із застосуванням спеціального програмного забезпечення або вручну. Як утиліт застосовується ПО Winisd або JBL SpeakerShop. Такий софт дозволить визначити оптимальні розміри пристрою і об'єм корпусу для конкретної моделі транспортного засобу. Також програми зможуть провести розрахунок габаритів всіх компонентів, які використовуються для складання, з урахуванням цих даних проводиться виготовлення пристрою.

Для обчислення об'єму корпусу треба скористатися формулою V=H*L*A, опис основних значень:

 • H — висота коробки для динаміка;
 • L — довжина корпусу;
 • А — висота самої колонки.

З чого виготовити короб

Корпус пристрою повинен відповідати динамічними законами акустики, це забезпечить максимально насичений і чіткий звук. Для виробництва різних видів коробів знадобляться різні матеріали. Щоб пристрій забезпечувало щільне звучання і дозволило його ізолювати, можна використовувати ДСП або багатошарову фанеру. До основних переваг таких матеріалів відноситься доступна вартість, а також простота обробки. ДСП і фанера міцні і дозволяють зробити якісну ізоляцію.

Товщина матеріалу для виробництва короби сабвуфера складе 3 див.

Як зробити саб своїми руками?

Для складання саморобного акустичного пристрою перед виготовленням треба визначитися з типом корпусу. Існує кілька варіантів видів коробок.

Закритий ящик

Креслення для створення закритого корпусу сабвуфера

Для виготовлення короби потрібно ДСП, товщина матеріалу складе 2,3 см, а для бічних стінок знадобляться дошки по 2 див.

Процес виготовлення:

 1. З дерева за допомогою лобзика випилюються поверхні у відповідності з розмірами, заздалегідь розрахованими за кресленням.
 2. Виконується складання корпусу. Для фіксації складових елементів допускається застосування суперклею, але слід скористатися саморізами.
 3. В стінках з допомогою дриля робляться отвори діаметром 3 мм Для установки головок рекомендується використовувати свердло на 1 див.
 4. Потім на бічній стінці з допомогою циркуля робиться розмітка для установки динаміка. Всі отвори вирізаються допомогою електролобзика.
 5. При функціонуванні динамік видає зайві частоти. Щоб не допустити цього, сам термінал рекомендується заекранувати за допомогою невеликої коробки. Місце з'єднання обробляється клеєм. Пристрій фіксується за допомогою саморізів.
 6. Використовуючи рубанок, видаляються зайві виступи на коробці.
 7. Аналогічно на передній частині виконується розмітка, робиться отвір для установки колонки. Щоб короб був захищений від впливу вологи, його рекомендується обробити нітролаком. Це засіб наноситься на внутрішню частину передньої панелі.
 8. Для забезпечення більш високої практичності короб обклеюється карпетом. Фіксація цього матеріалу здійснюється з використанням нітролаку
 9. На завершальному етапі колонка встановлюється на акустичному терміналі і прикріплюється до короба.

Фазоінвертор

Щоб зібрати корпус, потрібно:

 • шар шумоізоляційного матеріалу;
 • саморізи для роботи з деревом, їх діаметр — 5 см;
 • дриль з набором свердел;
 • викрутки з хрестовим наконечником;
 • електролобзик;
 • рідкі цвяхи;
 • клей герметик і ПВА;
 • карпет;
 • фанера або ДСП завтовшки 3 см, щоб зробити максимально міцний короб і запобігти пропускання звукових хвиль.
Графічний креслення для виготовлення корпусу саба з фазоинверторным пристроєм

Процедура розробки виконується так:

 1. Проводиться підготовка складових частин корпусу. З фанери або ДСП вирізаються передні і задні, а також бічні стінки. Треба зробити верхню частину і дно. Для цього використовуються розрахунки і параметри у відповідності з певним кресленням.
 2. З урахуванням розмірів колонки прорізається отвір в передній частині майбутнього короби.
 3. Над ним також треба зробити щілину для установки трубки фазоінвертора. Потім виконується фіксація відсіку до отвору для пристрою.
 4. склеюються Один з одним бічні частини корпусу. Це робиться, коли обидва отвори готові. Потім стінки фіксуються один до одного за допомогою саморізів. Кожен елемент кріплення потрібно закрутити до кінця. Не можна допустити появи порожніх просторів між стінками, оскільки це призведе до спотворення якості звуку сабвуфера.
 5. На задній поверхні короба виконується вирізка отвори, через яке прокладаються провідники.
 6. Перш ніж здійснювати з'єднання складових частин корпусу, виробляється установка колонки.
 7. Потім виконується внутрішня обробка короби. Використовуючи клей герметик або смолу, проводиться обробка всіх місць стиків і щілин, якщо вони є, щоб збільшити герметизацію. Після того як матеріал висохне, внутрішня частина короба обтягується щумоизоляционной тканиною.
 8. Після завершення робіт оздоблення корпусу аналогічні дії виконуються з його зовнішньою частиною. Зібраний короб потрібно обтягнути карпетом або схожим матеріалом. Важливо, щоб тканина повністю закривала всі місця стиків, а також отвір для фазоінвертора. Для фіксації матеріалу використовується епоксидна смола чи степлер.

Бандпасс 4-го порядку

При створенні такого короби можна помилитися в розрахунках, його виготовленням краще займатися автовласникам, які мають досвід у цьому. Для конструювання моделі корпусу рекомендується скористатися спеціальним програмним забезпеченням. Безпосередньо процедура складання виконується так само, як в наведених вище інструкціях.

Схематичне пристрій корпусу бандпасса сабвуфера

Але треба враховувати нюанси:

 1. Перегородка, в яку монтується колонка, виконується з двох листів фанери або ДСП.
 2. Внутрішня частина корпусу обробляється шумоізоляційним матеріалом. Допускається використання ватину.
 3. Сам клей потрібно наносити штрихами по всьому периметру. Не потрібно його використовувати багато, оскільки це призведе до появи статичних характеристик.
 4. Допускається додаткова фіксація пристрою за допомогою будівельного степлера.
 5. Пайка провідників виконується до колонки і до клемних контактами.
 6. Задню частину короба треба максимально загерметизувати. Досягти цього можна завдяки використанню скотчу та рідких цвяхів, перший клеїться зверху шва.
 7. Щоб зробити розтруб фазоінверторного пристрою, проводиться прогрів країв. Для цього застосовуються банки.
 8. Для створення отвори в кришці використовується лобзик. У нього потрібно встановити карпет з фазоинверторным пристроєм.
 9. Обробка місць з'єднань виконується з використанням рідких цвяхів.
 10. Задня частина кришки з фазоинверторным пристроєм обробляється шумоізоляцією. Коли фіксація елементів корпусу завершена, його потрібно обклеїти карпетом.

БП6

Варіант виготовлення сабвуфера БП6 є складним в плані складання і проведення розрахунків.

Графічний малюнок для створення корпусу саба БП6

Він дозволяє видавати якісний звук, як бадпасс четвертого порядку, але частотний діапазон вище. Коефіцієнт корисної дії пристрою, а також потужності параметри обчислюються з використанням програмного забезпечення. Всі характеристики підбираються у відповідності з уподобаннями автовласника. В цілому конструкція короби складніше порівняно з закритим ящиком і фазоінвертором.

Особливості складання пристрої:

 1. Для створення більш міцних з'єднань їх рекомендується зробити з дерев'яних брусків, які фіксуються саморізами.
 2. Всі компоненти короби треба вирізати з урахуванням розмірів. Для виготовлення використовується фанера або ДСП.
 3. Процедура складання виконується за аналогічною технологією. Але замість звичайної шумоізоляції, застосовується вата.

Сабвуфер «Стелс»

Для виготовлення корпусу такого типу знадобиться:

 • сама колонка;
 • решітка для динаміка;
 • спеціальна розетка для підключення пристрою;
 • комплект кабелів необхідної довжини;
 • матеріал, з якого виробляється корпус — фанера або ДСП, його товщина складе 2 см;
 • плита ДВП;
 • епоксидна смола чи клей;
 • лист скловолокна;
 • кисть;
 • малярний скотч;
 • поліетилен;
 • саморізи для роботи з деревом довжиною 4 см;
 • лобзик;
 • дриль з набором свердел.

Перед виготовленням короби треба визначитися з місцем установки саба. З багажного відділення потрібно прибрати всі інструменти та речі, щоб повністю його звільнити. Потім виконується демонтаж обшивки у відсіку. Її треба обережно видалити в місці, де встановлюється сабвуфер.

Проста схема з розмірами для створення акустичного пристрою типу Стелс

Процедура виготовлення виконується так:

 1. В місці, куди монтується музичний девайс, треба прокласти поліетиленову плівку. Її наявність дозволить захистити багажне відділення від клею і бруду.
 2. Місце монтажу сабвуфера проклеюється з допомогою малярного скотча, для цього рекомендується використовувати не менше двох шарів.
 3. Потім зверху проводиться укладання шматків склотканини. Заздалегідь матеріал обробляється епоксидною смолою або клеєм. Склотканина рекомендується приклеювати внапуск. При виконанні завдання важливо зробити так, щоб стики були не види. Не допускається наявність розривів.
 4. Склотканина наклеюється в декілька шарів, не менше п'яти. Треба домогтися, щоб загальна товщина матеріалу склала 1 див.
 5. Сам короб для акустичного пристрою твердіє близько п'ятнадцяти годин. Коли корпус повністю висохне, триває робота.
 6. З ДСП або фанери вирізається нижня частина коробки, яка використовується в якості дна. Вона фіксується на корпусі майбутнього устрою. Для кріплення допускається застосування герметика або епоксидного клею, щоб запобігти появі негерметичних швів на корпусі.
 7. На коробі пристрої залишаться зайві деталі, їх треба видалити за допомогою канцелярського ножа. Так заберуться залишки клею і скловолокна.
 8. З ДСП вирізаються бічні стінки пристрою, а також його кришка. Округлу частину короба рекомендується зробити з фанери. Матеріал потрібно завчасно намочити водою, потім сформувати і надійно зафіксувати.
 9. Всі складові елементи з ДСП якісно проклеюються епоксидною смолою або клеєм герметиком. Потім їх треба скріпити один з одним, для цього використовують саморізи.
 10. На передній частині короба робиться отвір, куди монтується акустична колонка.
 11. З допомогою дриля ззаду або на бічній стінці треба просвердлити невелику щілину. Через неї прокладаються кабелі з сабвуфера для підключення.
 12. В короб пристрою монтується колонка. Її фіксація здійснюється за допомогою саморізів або клею, можна використовувати обидва варіанти. Після складання всі складові саба встановлюються.
 13. На останньому етапі проводиться фарбування акустичного пристрою або обтяжка карпетом. Якщо використовувати лак або фарбу, то всі поверхні треба заздалегідь зашліфувати. Швидше і простіше обклеїти короб карпетом. Для фіксації матеріалу використовується клей або степлер зі скобами.

Встановлення і підключення

При підключенні пристрою до акустичної системи треба підготувати:

 • комплект кабелів — три провідника йде в одній обмотці для підключення живлення, до автомагнітоли, а також акумуляторної батареї;
 • запобіжний елемент;
 • конденсаторне пристрій;
 • ізолента або термотрубки;
 • кусачки;
 • пластмасові хомути;
 • набір гайкових ключів.
Карта під'єднання кабелів сабвуфера

Для підключення провідників використовується така схема:

 1. Кабель від саба йде на підсилювальний пристрій. Якщо це пристосування розташоване в салоні, то потрібно провести укладання провідників через технологічні отвори в багажному відсіку. Щоб приховати кабелі, їх прокладають під пластиковою облицюванням. Для цього декоративні накладки знімаються за допомогою викрутки, викручуються саморізи. Не можна прокладати дроти в районі рухомих частин кузова, щоб не допустити їх пошкодження.
 2. Потім від підсилювача кабель йде на магнітолу. Вихід для підключення розташовується на задній частині аудіопристрої. Автомагнітолу доведеться демонтувати, а також зняти центральну консоль.
 3. Позитивний провідник харчування при прокладці треба захистити від ушкоджень. Для цього його рекомендується загорнути в гофру.
 4. На позитивному провіднику встановлюється запобіжний пристрій. Його важливо розмістити ближче до акумуляторної батареї.

Заходи безпеки

Нюанси, які треба враховувати при установці і підключенні пристрою:

 1. Не допускається застосування неробочого інструменту та пристосувань, що функціонують зі збоями.
 2. Працюючи з колючими і ріжучими предметами, треба дотримувати техніку безпеки. Дроти на електроінструментах не повинні мати пошкоджень. Вилка від дриля або електролобзика встановлюється в розетку легко і м'яко.
 3. Перед виконанням завдання треба впевнитися в тому, що АКБ автомобіля відключена. Це дозволить запобігти поломки в акустичній системі.

Фотогалерея

Фото саморобних сабов.

Відео «Приклад виготовлення сабвуфера з старих динаміків»

Канал «AVTO CLASS» привів зразок самостійного створення акустичного пристрою і перемотування колонок, випущених при СРСР.


Коментарі та відгуки