Ознайомлюємося з основними характеристиками конструкції і механізму автомобільного склопідіймача

В кожному автомобілі є склопідйомники (СП). На сьогоднішній день практично всі сучасні транспортні засоби, оснащені електричними СП, що дозволяють відкривати і закривати вікна одним натисненням кнопки. З яких елементів складається механізм склопідіймача і в чому полягає його принцип роботи? Відповіді на ці питання ми дамо нижче.

Конструкція склопідйомників

Для початку розглянемо схему і пристрій електричного СП:

 • проводи, що використовуються для передачі електричного імпульсу про відкриття або закриття вікна;
 • модуль, що виконує функцію блоку управління — займається обробкою та передачею;
 • в механічних пристроях використовувалася трапеція, в електричних застосовується привід;
 • напрямні, що забезпечують напрям переміщення скла;
 • електродвигун, призначений для підняття скла;
 • регулятор — плата з кнопками, керована водієм;
 • реле контролю струму;
 • додаткові елементи — кріплення, шестерня, ущільнення.

Принцип роботи

Зазвичай система регуляторів являє собою трапецевидное пристрій, що дозволяє керувати відкриттям і закриттям вікон за допомогою регулятора, розташованого в салоні авто. Останній може перебувати в двері водія, бути вмонтованим у кожну двері або на пластиковій накладці, яка йде від центральної консолі до центру між передніми сидіннями. Такий варіант застосовувався на вітчизняних авто. Всередині кожної двері знаходиться редуктор (електродвигун), що дозволяє функціонувати в обох напрямках.

Крім цього, систему ЕП передбачає використання одного важливого елемента — реле, призначеного для контролю струму, що надходить на редуктори. Коли водій тисне на кнопку керування, сигнал від неї надходить на контролер, який, обробляючи його, передає на моторчик, розташований в тій чи іншій двері. За допомогою приводу, роликів і шестерень редуктор піднімає необхідне скло до того моменту, поки на нього не перестане надходити сигнал від контролера. В деяких авто додатково в системі СП використовуються вимикачі для кожного окремого редуктора, що дозволяє убезпечити її роботу при поломці одного з склопідйомників (автор відео — канал В Селі Life).

Різновиди

Що стосується конструкції, то самі СП діляться між собою на:

 1. Тросові. Основна перевага даного виду полягає у високій ремонтопридатності. Тобто можна замінити практично кожен елемент системи, а запчастини для ремонту можна придбати майже в будь-якому магазині. Тим більше, що відремонтувати самостійно — це не така велика складність.
  Таке гідність покриває всі мінуси виду, зокрема, мова йде про можливі перегрівах редуктора, не міцних пластикових напрямних, а також зносі троса. Але все це можна при необхідності замінити.
 2. Рейкові. Такий вид СП характеризується високим терміном служби. В даному випадку принцип дії полягає в забезпеченні обертального руху, що надходить від редуктора на шестірні, що сприяє лінійного пересування рейок. На відміну від тросів, рейкові СП більш швидкі, при цьому вони зазвичай менш галасливі.
  Але і недоліки в їх роботі теж є, приміром, встановлені усередині дверей шестерні потребують періодичної мастилі. Якщо цього не робити, то вони будуть швидше зношуватися, що в кінцевому рахунку призведе до того, що станеться знос.
  Ще один недолік — виробники часто економлять на металі при виготовленні механізмів, у результаті чого роблять ці шестерні пластиковими. Зрозуміло, пластмаса не зрівняється з металом, тому ресурс експлуатації таких СП зазвичай недовгий. Тому при покупці завжди потрібно звертати увагу на те, щоб шестерні були металевими. Крім цього, рейковим СП необхідно більше простору в самій дверей.
 3. Важільні. Такі системи поєднують в собі довгий термін служби з невеликими габаритами. Редуктор в даному випадку здійснює обертання шестерні, яка, в свою чергу, передає її на важільні елементи. Останні здійснюють переміщення пластини, що фіксує скло. З-за такого принципу дії швидкість пересування самого скла буде нерівномірною — чим вище воно піднімається, тим меншою буде швидкість.

Фотогалерея «Види СП»

Голосування

Які на вашому автомобілі встановлені склопідйомники ?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Як відремонтувати електричний СП»

В ролику нижче представлена покрокова інструкція щодо самостійного ремонту електричних склопідйомників на прикладі автомобілів Лада Пріора і Калина (автор відео — канал В гаражі у Сандро).


Коментарі та відгуки