Масло для гідропідсилювача керма: як замінити і яке потрібно залити

Застосовувана для роботи ГУР рідина має термін придатності, який залежить від її хімічного складу і конструкції вузла. Після закінчення цього ресурсу мастило потрібно замінити на ту, що відповідає вимогам виробника авто. Звичайне моторне масло заливати в гідропідсилювач керма не допускається навіть для тимчасової роботи, незалежно від типу основи.

Основні функції та характеристики масел для гідропідсилювача керма

Рідина підсилювача рульового виконує наступні функції:

 • передача тиску між насосом і виконавчими вузлами;
 • змащення і охолодження елементів конструкції підсилювача;
 • видалення продуктів зносу;
 • зниження тертя між елементами.

Робочим тілом в ГУР є рідина, подразделяющаяся на дві категорії:

 1. На мінеральній основі, яка не є агресивною до гумовим ущільнювальним кільцям. Масло додатково захищає матеріал, запобігаючи його розтріскування від перепадів температури. Недолік — підвищена в'язкість (особливо в мороз), малий ресурс і схильність до інтенсивного утворення піни.
 2. Синтетичні рідини, що руйнують гумові деталі (крім виробів, виготовлених із спеціальних матеріалів). Масло має підвищену вартість, яка компенсується збільшеним ресурсом, а також рівномірної в'язкістю, мало залежить від температури.

Властивості присадок

До складу рідин, незалежно від базової основи, входять присадки, що володіють властивостями:

 • зміна в'язкості;
 • знижують утворення піни при роботі;
 • інгібітори корозії деталей гідропідсилювача і окислення основного олії;
 • підвищують антифрикційні і антизадирні характеристики;
 • забезпечують колір масла;
 • захищають гумові елементи.

Кількість і процентне співвідношення домішок в олії для ГУР залежить від його виробника.

Гідравлічні властивості

гідравлічних властивостей рідини для гідропідсилювача відносять:

 • максимальну робочу температуру, яка повинна становити не нижче 110 С;
 • стійкість до утворення піни.

Механічні властивості

До механічних характеристик масла належить стисливість рідини. Через порівняно невисокого тиску в системі цей параметр не відіграє ключової ролі.

В'язкість

В умовах знижених температур навколишнього середовища масло загусає, при прогріванні — розріджується. У разі недостатньої в'язкості відбувається руйнування захисної масляної плівки, і елементи підсилювача починають працювати без змащення.

Для масла ГУР вимірювання проводиться при температурі 100 ºС. Якісні рідини мають стабільну характеристику в'язкості в діапазоні від -40 º с до +80 º с (усереднений робочий інтервал).

В'язкість масла для ГУР є однією з ключових характеристик.

Колір масел для гідропідсилювача керма

Робочі рідини для гідропідсилювача випускаються в різних колірних варіаціях, залежних від виробника і базової основи. Визначити, яке масло заливати в гідропідсилювач керма, можна по інформації, нанесеної на кришці бачка.

Спочатку масло поставлялося лише червоного кольору під спеціальним позначенням PSF. Інші версії рідин виробляються за спеціальним вимогам великих європейських автовиробників.

Червона рідина

Подібна рідина має повністю синтетичну або мінеральну основу, фактично є робочим речовиною в автоматичних трансмісіях (так званий Dexron). З-за своїх характеристик може використовуватись у всіх типах гідропідсилювачів. Перед придбанням і заливкою рекомендується уточнити можливість застосування олії такого кольору на конкретному транспортному засобі.

Жовта рідина

Розроблена за спеціальним замовленням концерну Daimler, заснована на мінеральних нафтопродуктах. Подібна речовина зустрічається на автомобілях Mercedes-Benz і ряді інших. Можливе використання в якості робочого масла в автоматичних коробках. Інформація про застосовність є в інструкціях з експлуатації.

Зелена рідина

Даний варіант робочої речовини створювався німецькою компанією Pentosin під специфічні потреби концерну Volkswagen, згодом перейшов на автомобілі французьких брендів Peugeot, Citroen. Іноді зустрічається на техніці інших виробників.

В основі лежать синтетичні і мінеральні компоненти, тому застосовувати масло для автоматичних трансмісій категорично заборонено. Рідина має підвищену в'язкість, теоретично може використовуватися в механічних коробках передач.

Чим небезпечне низькоякісне масло

Покупка контрафактної продукції може завдати шкоди здоров'ю людини і вивести з ладу вузли автомобіля. При виборі рідини підсилювача керма необхідно дотримуватися тих же правил, що і при придбанні моторного масла. Мастило повинна бути випущена відомим виробником і куплена в офіційного представника. Це зведе до мінімуму ризик придбання неякісного масла і наслідків від його використання.

Втрата властивостей при підвищених температурах

Низькоякісне масло при підвищених температурах починає руйнуватися, в ньому утворюються згустки, які забивають насос і магістралі. Мінімальної проблемою при цьому стане збільшення зусилля на рульовому колесі, але не можна виключати і варіанти поломки вузлів.

В процесі роботи рідина досягає температури до +85 ºС (відзначені випадки і більш сильного прогріву). Наявний у системі радіатор знижує температурний режим, але в жарку погоду або при інтенсивній роботі кермом нагрівання неминучий.

Виділення небезпечних парів

Комплекс присадок при підвищеній температурі починає википати. Особливо це стосується дешевих компонентів, які не пристосовані для таких умов роботи. Формуються пари потрапляють з підкапотного простору в канали подачі повітря для салону автомобіля. Теоретично вони можуть чинити негативний вплив на водія і пасажирів.

Коли пора міняти масло для ГУРа

Багато автовиробників не вказують термін служби масла, припускаючи що рідина залито на весь життєвий цикл автомобіля. Але в більшості випадків рекомендується профілактична заміна через 60-80 тис. км пробігу.

Додатковими ознаками необхідності перевірки ГУР і заміни масла є:

 • падіння рівня рідини в бачку;
 • освіту підтікання на магістралях і сальниках;
 • наявність стукотів у кермовому механізмі;
 • зростання зусилля при повороті рульового колеса;
 • поява металевого шуму від насоса;
 • освіту збільшеного люфту в механізмі.

експлуатація Неприпустима гідропідсилювача на потемнілій рідини з характерним горілим запахом. При роботі на таких речовин відбувається пошкодження насоса і клапанів підсилювача, що приводить до дорогого ремонту.

Скільки заливати?

Місткість системи гідропідсилювача керма становить близько 1 літра на легкових автомобілях і до 4-5 — на вантажних. При купівлі рідини слід орієнтуватися на такий обсяг, а також на методику заміни. Рекомендується купувати масло з невеликим запасом, який може стати в нагоді при подальшій долівці.

Секрети підбору рідини ГУР розкриваються у відеоролику, знятому каналом «OilTV».

Як замінити масло в гідропідсилювачі керма

Зустрічається дві методики проведення ремонту:

 • з повною заміною масла;
 • з частковим зливом рідини.

Для проведення самостійної заміни потрібні матеріали і пристосування:

 • нове чисте масло в кількості, зазначеній в технічній документації;
 • медичний шприц об'ємом 40-50 мл, необхідний для відкачування рідини з бачка;
 • подовжувальна трубка, надівається на носик шприца;
 • ємність для збору відпрацьованого масла (зазвичай використовується стара каністра або 1,5-2,0 л пластикова пляшка);
 • ганчір'я;
 • бензин або очисник карбюратора (для промивання деталей);
 • воронка;
 • викрутка або спеціальні щипці для зняття хомутів;
 • набір головок (в залежності від конструкції автомобіля).

Злите з гідропідсилювача керма масло підлягає утилізації, виливати на землю або в каналізацію заборонено.

Установка автомобіля на підйомник

При повній зміні масла необхідно вивісити передні колеса авто, що дозволить обертати кермо при вимкненому двигуні. Автомобіль встановлюється на підйомнику за стандартною процедурою. При відсутності обладнання можливо використовувати установку підставок під пороги. Якщо проводиться часткова заміна рідини, то підйомник не вимагається.

Розтин розширювального бачка

Правильний алгоритм дій при відкриванні бачка для заміни або доливання масла в ГУР:

 1. Протерти кришку і верхню частину резервуара для масла від грязі і пилу. Візуально перевірити відсутність тріщин на матеріалі корпусу і підтікань по місцях підключення трубок. На ряді автомобілів для отримання доступу до бачка потрібно зняття корпусу повітряного фільтра або повітроводів.
 2. Відкрутити кришку бачка. Напрямок обертання вказується стрілкою.
 3. Вийняти фільтруючий елемент, розташований в горловини бачка. Фільтр просто вставлений в отвір, для зручності його витягують, повертаючи навколо осі. Ряд автомобілів має елемент, жорстко зафіксований всередині ємності.
 4. Промити вузол за допомогою миючих рідин (наприклад, бензину або очищувач карбюратора) і м'якого пензлика. Не рекомендується використовувати розчинники або ацетон, оскільки вони можуть зруйнувати матеріал ємності для масла.
 5. Ряд власників демонтують бачок з автомобіля для проведення промивання внутрішньої поверхні. Для цього потрібно злити рідину і від'єднати магістралі. Подальші дії залежать від конструктивних особливостей машини — ємність може кріпитися на засувках, хомутами або болтами.

Заміна рідини

Детальна послідовність дій при неповній заміні масла в ГУР своїми руками:

 1. Надіти на носик шприца подовжувальну трубку і відкачати рідину із корпусу бачка.
 2. Долити нову рідину до нормального рівня, потім завести силовий агрегат і повернути кермо від упору до упору кілька разів.
 3. Повторити злив і заміну рідини, оскільки це дозволить оновити більша кількість масла. Ряд власників проводять процедуру втретє.

При повній заміні трудомісткість вище, але забезпечується практично повна заливка свіжої рідини:

 1. Відкачати максимально можливий обсяг масла з бачка шприцом. На автомобілях, обладнаних не знімним фільтром, зливається не більше половини.
 2. Послабити хомути, які фіксують магістралі на корпусі. Елементи можуть мати гвинтову або пружинну конструкцію, відповідно буде потрібно різний інструмент.
 3. На автомобілях з гідропідсилювачем до видаткової ємності підходять дві магістралі — від рейки і на насос. На магістралі, що йде від рейки, може бути невеликий радіатор, службовець для зниження температури рідини. Цю трубку потрібно опустити в ємність з відповідним обсягом (не менше 1,5 літра).
 4. Сісти за кермо, не запускаючи мотор, але вставивши ключ в замок і повернувши його до включення запалювання. Почати обертати рульове колесо від упору до упору. При обертанні відбувається вихід рідини з рейки та магістралей. Запускати двигун не рекомендується щоб уникнути роботи насоса без підпору олії.
 5. При зливі рідини слід уважно контролювати, скільки масла залишається в бачку. Це дозволить уникнути завоздушивания магістралей підсилювача, оскільки видалення бульбашок газу займає багато часу.
 6. Після того як рівень масла впав до забірної трубки, слив припиняється.
 7. Бачок рекомендується зняти з автомобіля і промити за описаною вище методикою.
 8. Потім потрібно встановити воронку в шланг, що йде до насоса. На цьому етапі потрібна допомога іншої людини.
 9. Помічник починає обертати кермове колесо, в цей час потрібно поступово заливати свіжу мастило у воронку. Заправка виконується до моменту появи чистої рідини з шланга, що йде від рульової рейки. Деякі власники продовжують лити додаткове масло, ретельно промиваючи магістралі.
 10. Після заповнення системи потрібно встановити на місце видаткову ємність і шланги.
 11. Зафіксувати магістралі хомутами. Бажано встановлювати нові деталі, оскільки старі поступово втрачають свою ефективність і не забезпечують герметичності стику.
 12. Долити рідину в бачок до рівня.

Якщо після промивання бачка і заміни рідини в ГУР з'являється видавлювання олії з ємності, то фільтр повністю вийшов з ладу. У цьому випадку буде потрібно придбати нову деталь або вузол в зборі (в залежності від конструктивних особливостей). Не рекомендується купівля запчастини на розборках — колишній у вживанні вузол може виявитися нічим не краще старого.

Прокачування рідини по системі

Оскільки в магістралях можуть залишатися повітряні бульбашки, то їх потрібно вигнати в атмосферу:

 1. Не запускаючи силовий агрегат, прокрутити кермо в різні сторони кілька разів. Ключ у замку запалювання повинен бути повернутий для розблокування валу. Обертання виконується до моменту припинення появи бульбашок в бачку. При виконанні роботи бажано присутність помічника, який повинен відстежувати падіння рівня масла і не допускати засмоктування додаткового повітря в магістралі.
 2. Перевірити об'єм рідини, довести до норми.
 3. Запустити двигун і провернути кермо 2-3 рази від упору до упору. Видалення повітря з системи відбудеться автоматично, в процесі прокачування масла через магістралі. Якщо виділення бульбашок триває, то рекомендується зробити паузу на 25-30 хвилин, після чого повторно повернути кермо кілька разів. У процесі необхідно прислухатися до звуку роботи насоса. При появі скрипу або скреготу двигун необхідно зупинити почекати до 1 години для виходу повітря з порожнини помпи.
 4. Заглушити силовий агрегат, зняти автомобіль з підйомника.
 5. Перевірити рівень масла в бачку, при необхідності додати або відкачати рідину.
 6. Завести мотор і кілька разів повернути рульове колесо, контролюючи поява бульбашок повітря в ємності.
 7. Вивернути кермо до упору і, утримуючи його в цьому положенні, перевірити відсутність течі по стиках магістралей.

Подальший контроль рівня рідини

Контроль рівня масла в ГУР виконується за ризиками, нанесеним на корпус бачка. Перевірка і підтримка необхідного рівня рідини в системі підсилювача керма є запорукою коректності його роботи. При значному зниженні кількості потрібно провести діагностику з'єднань шлангів, оскільки через них часто просочується рідина.

Бачок ГІДРОПІДСИЛЮВАЧА Ford Mondeo, добре видно ризики верхнього і нижнього рівня

Фотогалерея

На серії фото представлена процедура зміни рідини підсилювача керма на Subaru Impreza.

Популярні виробники

Для заправки ГУР слід вибирати оригінальні рідини або аналоги від наступних виробників:

 • жовте масло на мінеральній основі SWAG 10 90 2615 сумісно з VAG G 009 300 A2, Mercedes A 000 989 88 03 і Febi 02615;
 • мінеральна рідина SWAG 10 90 8972 сумісна з Febi 08972 і червоними Mobil ATF 220 або Ravenol Dextron II;
 • червоні масла Nissan PSF KLF50-00001, Castrol TQ-D, Chevron MD-3 Dexron III, Mobil ATF 320 та Mobil ATF D/M повністю сумісні;
 • зелені мінеральні рідини SWAG 99 90 6162 допустимо змішувати з VAG G 004 000M2, BMW Pentosin 81 22 9 407 549 або Febi 06162.

Особливості вибору масла ГУР для доливання

При виборі рідин для доливання слід враховувати наступні моменти:

 1. Мінеральне і синтетичне масло червоного і жовтого кольору сумісно, однак не слід зловживати експлуатацією автомобіля на такій суміші. Рекомендується повністю поміняти рідина, оскільки є ризик утворення опадів з-за реакції присадок. Неприпустимо змішування масел на синтетичній мінеральній основі.
 2. Заборонено змішувати рідину зеленого кольору з іншими, оскільки вони мають різну базову основу.

Вартість

Приблизна вартість 1 літра олії для гідропідсилювача керма наведена в таблиці.

Найменування Ціна, руб
SWAG 10 90 2615 515,00
SWAG 10 90 8972 550,00
Nissan PSF KLF50-00001 488,00
SWAG 99 90 6162 434,00
Ціни актуальні для трьох регіонів: Москва, Челябінськ, Краснодар

Відео «Заміна масла в ГУР»

Процедура заміни рідини представлена каналом «Зроблено в Гаражі».


Коментарі та відгуки