Панель приладів (ПП) автомобіля являє собою вузол, призначений для зв'язку між агрегатами і системами транспортного засобу з водієм. Завдяки індикаторами на ПП автовласник завжди буде знати, яке обладнання працює, з якою швидкістю авто рухається, який обсяг палива в баку і т.д. Детальніше про опис, а також діагностиці пристрою ви можете дізнатися з цього матеріалу.

Опис приладової панелі

Почнемо з опису приладової панелі. Щиток приладів - це загальна назва зони, в якій знаходяться основні контрольно-вимірювальні пристрої транспортного засобу. Призначення цих приладів полягає в своєчасному оповіщенні водія авто про стан основних агрегатів, механізмів і систем. Крім швидкості і обсягу палива, контрольний щиток приладів дозволяє водієві дізнатися про поточну температурі двигуна, а також пройдений кілометраж.

Индикаторы Check и стояночного тормоза

Розташування і склад

В основному в транспортних засобах щиток приладів встановлюється над рульовим колесом , прямо перед водієм. У деяких моделях авто розташування цього вузла дещо інше - він ставиться посередині центральної консолі, при цьому вона може бути трохи повернута в бік водія.

Що стосується складу, то контрольний щиток включає в себе такі елементи:

 • один з основних компонентів приладової панелі автомобіля - спідометр, що показує швидкість пересування авто;
 • також на панелі розташовані всілякі індикатори, що свідчать про працездатність тих чи інших механізмів і вузлів;
 • одометр, що демонструє як уточнив, т ак і загальний кілометраж;
 • датчик температури холодоагенту в системі (температури мотора);
 • контролер рівня пального в баку;
 • тахометр, що дозволяє дізнатися кількість оборотів коленвала.

Современная приборка автомобиля BMW 7

Будь щиток приладів має всі ці елементи, їх можна назвати стандартним набором, але в залежності від транспортного засобу, кількість елементів може бути великим. Наприклад, в більш сучасних авто щиток приладів доповнюється датчиками зносу гальмівних дисків. Що стосується принципу роботи, то він у всіх випадках ідентичний - червоний колір значків або інформаційний, або попереджає про проблеми. Особливо, якщо мова йде про появу червоних індикаторів при працюючому двигуні.

Різновиди

Розділяють два види ПП:

 1. Аналоговий або стрілочний тип, яким оснащувалися всі старі автомобілі.
 2. Цифрова або електронна панель приладів. У цьому випадку все стрілки на датчиках і регуляторах відсутні, замість цього використовуються цифрові позначення. Цифрова панель є більш сучасним варіантом, однак багато автомобілістів вважають, що такі ПП менш точні в силу того, що електроніка також може помилятися.

Є ще один вид, що відноситься до стрілочних - оптитронная панель приладів. Такі пристрої характеризуються підвищеною затемненими, а також вони самі по собі - противідблискуючі. Основною особливістю таких вузлів є те, що вони повинні працювати тільки з підсвічуванням, оскільки якщо освітлення приборки немає, датчиків та індикаторів майже не видно.

Тестування стану автоузлов за показниками приборки

Будь-яка універсальна панель приладів при включенні може показати наявність несправностей в роботі тих чи інших систем ще до запуску двигуна. Щоб побачити ці проблеми, потрібно просто протестувати вузол на предмет несправностей. Для цього потрібно активувати запалювання, але двигун запускати не потрібно. У цей момент на щитку загоряться безліч різних індикаторів, колір і кількість яких залежить від конкретної моделі авто.

Але так чи інакше, при включенні запалення на ПП повинні з'явитися індикатори:

 • тиску моторної рідини в системі мастила;
 • справності АКБ;
 • активувати ланцюгове гальмо.

Якщо мова йде про дизельному автомобілі, то при включенні запалення на приборке також може з'явитися лампочка стану свічок накалу. Після цього можна завести мотор, в результаті чого всі стрілочні або електронні прилади відключатися, за винятком індикатора ручного гальма, якщо він включений. Для діагностики стоянкового гальма і його датчика слід відпустити ручник, після чого знову його затягнути, одночасно спостерігаючи за ПП - там повинен пропасти і спалахнути відповідний індикатор (автор відео - канал sn0ik).

Приблизно через 20 секунд можна заглушити мотор, а потім потрібно знову включити запалювання. Якщо в роботі силового агрегату проблем немає, то контролер тиску моторної рідини не загориться, так як тиск після запуску мотора вже збільшилася до норми. Якщо мотор в нормальному стані, то індикатор повинен з'явитися не раніше, ніж через п'ять секунд після відключення. Якщо результат інший, то це може говорити про знос силового агрегату. Зрозуміло, такий варіант діагностики не дасть можливості виявити всі наявні в роботі мотора або інших систем несправностей.

Можливі несправності

Що стосується несправностей конкретно ПП, то вони можуть бути наступними:

 1. Вихід з ладу лампочок. Як показує практика, найчастіше автовласники стикаються саме з проблемою перегорання світлових елементів. Вони змінюються без проблем, тому переживати з приводу такої поломки не варто.
 2. Знос механічних частин конструкції. Така проблема актуальна для старіших автомобілів або транспортних засобів, в яких проводилися маніпуляції з демонтажем і ремонтом ПП.
 3. Поганий контакт. через поганого контакту роз'ємів можуть не працювати спідометр, тахометр, датчики температури двигуна і обсягу пального в баку. Несправність такого плану вирішити не складно - досить просто поправити штекер, а якщо контакти окислилися, то провести їх очищення.
 4. Збої в роботі бортового комп'ютера можуть привести до непрацездатності ПП або демонстрації невірних даних . Проблему такого роду краще вирішувати за допомогою фахівців, так як втручання в роботу «мізків» автомобіля - справа серйозна.