Саморобний стробоскоп для встановлення запалювання: очманілі ручки

З необхідністю регулювання кута запалювання (УОЗ) стикаються багато сучасні автолюбителі. Часом ця процедура може викликати певні труднощі у автомобіліста, тому на ринку останнім часом з'являється безліч пристроїв для виконання цього завдання. Наприклад, можна використовувати стробоскоп для проведення процедури установки запалювання своїми руками, про що ми розповімо нижче.

Характеристика стробоскопа

Отже, ви вирішили провести налаштування запалювання на своєму авто, але поняття не маєте, як виставляти і виробляти регулювання УОЗ. Для того, щоб виставлений кут не приносив дискомфорту водієві під час їзди, можна використовувати стробоскоп для запалювання.

Принципова схема

Принципиальная схема для разработки стробоскопа
Принципова схема для розробки стробоскопа

Нижче представлена схема стробоскопа. Якщо ви не знаєте, як зробити стробоскоп своїми силами на світлодіодах, можете скористатися цією схемою. В кінцевому підсумку вийде найпростіший стробоскоп, проте зроблений девайс дозволить повною мірою провести регулювання всіх необхідних параметрів.

У схемі пристрою необхідно виділити кілька основних частин:

 1. Ланцюг живлення, яка складається з компонентів — SA1, є вимикачем, діода VD1, а також конденсатора С2. Зроблена своїми руками схема обов'язково повинна включати в себе діод, призначений для захисту інших компонентів від помилкової зміни полярності. Конденсатор виконує функцію блокування імпульсних перешкод, сприяючи запобігання збоїв в роботі тригера. Що стосується вимикача, то він може бути замінений тумблером, головне, щоб компонент можу включати і відключати живлення.
 2. Саморобний стробоскоп для установки УЗ повинен включати в себе вхідні ланцюг, що складається з контролера, резисторів R1, R2, а також конденсатора С1. Опцію контролера в даному випадку виконує затискач типу «крокодил», що фіксується на високовольтному кабелі першого циліндра. Що стосується компонентів С1, R1 і R2, то вони утворюють просту диференціюючу ланцюг.
 3. Ще один важливий компонент використовується стробоскопа — це плата тригера, яка збирається з застосуванням двох одновибраторов, призначених для формування на виході сигналу заданої частоти. Конденсатори і резистори в даному випадку є частотозадающими компонентами.
 4. Ще одна складова — вихідний каскад, який збирається на резистора R5-R9 і транзисторах VT1-VT3. Самі транзистори призначені для посилення вихідного струму тригера. Резистор R5 дозволяє задавати струм бази першого транзистора. А завдяки резистора R9 ймовірність збоїв в роботі VT3 виключається.

Принцип роботи

Отже, в чому полягає принцип роботи. Стробоскоп для встановлення запалювання своїми руками в будь-якому випадку живиться від батареї АКБ. Коли відбувається замикання вимикача, тригер вступає в роботу. В цей час на інверсних висновках 2 і 12 у відповідності зі схемою утворюється високий потенціал, а на прямих виводах 1 і 13 — низький. Самі конденсатори С3 і С4 живляться від резисторів.

Стробоскоп для регулировки угла зажигания
Стробоскоп для регулювання кута запалювання

Сигнал з контроллера, проходячи через диференціюючу ланцюг, передається на вхід DD1.1, який є одновибратором, що в кінцевому підсумку сприяє його перемикання. Поле цього починається перерозряд С1, закінчується перемикання тригера. В кінцевому підсумку, одновібратор починає реагувати на сигнали з контролера, утворюючи першому виведенні прямокутні сигнали.

Що стосується другого одновібратора DD1.2, то його принцип роботи аналогічний — він дозволяє знизити тривалість сигналу у десять разів на виході 13. Цей компонент працює під навантаженням від підсилювального каскаду транзисторів, що відкриваються на час сигналу. Що стосується струму, що проходить через ці елементи, то він обмежується за допомогою резисторів R6-R8, його показник повинен бути не більше 0.8 ампер.

Цей показник не особливо великий, оскільки:

 • сам сигнал триває не більш однієї секунди;
 • як правило, експлуатація даного приладу для виставлення кута запалювання триває не більше десяти хвилин, відповідно, за такий короткий час навряд чи трапиться перегрів кристалів;
 • сучасні діоди характеризуються більш оптимальними технічними особливостями порівняно з тими, які використовувалися в конструкціях стробоскопів десять років тому.

Відповідно, експлуатація більш яскравих діодних елементів дасть змогу багато в чому знизити струм навантаження в результаті підвищення показника опору. Це опір збільшується на компонентах схеми R6-R8.

Друкована плата і деталі складання

Пример печатной платы для сборки устройства
Приклад друкованої плати для складання пристрої

Зібрати свій власний стробоскоп — не проблема. При невеликому бюджеті можна використовувати недорогі деталі, не при необхідності ви можете створити більш сучасний пристрій.

 1. На наведеній вище платі в якості діодного елемента VD1 використовується КД2999В, можна застосовувати інший, в цьому випадку важливо, щоб діод був з невеликим падінням прямого напруги.
 2. Конденсаторні пристрою С2-С4 повинні бути розраховані на 0.068 мкФ, а С1 — це високовольтний компонент з напругою 400 вольт.
 3. ТМ2 — це тригер, який характеризується хорошою стійкістю до перешкод.
 4. Транзисторні компоненти VT1 і VT2 повинні володіти високим коефіцієнтом посилення.
 5. Діодні деталі HL1-HL9 повинні володіти найбільшою яскравістю, при цьому їх кут розсіювання повинен бути мінімальним. Світлодіоди необхідно встановити на окремій платі, при цьому їх має бути три штуки в одному ряду.

Після того, як плата для пристрою буде готова, необхідно вибрати місце для її встановлення. Наприклад, це може бути корпус переносного ліхтаря, але він повинен бути оснащений отвором в корпусі для монтажу регулятора R4. В принципі, можна використовувати практично будь-який корпус, головне, щоб на нього можна було без проблем встановити регулятор. Докладніше про те, як виглядає саморобний стробоскоп для налаштування запалювання, зроблений на основі лазерної указки, ви можете дізнатися з відео (автор відео — Максим Соколов).

Особливості налаштування пристрою

Щоб користуватися девайсом, його необхідно відрегулювати. Стробоскоп для налаштування повинен бути відбудований належним чином, щоб видавати найбільш точні параметри. В першу чергу, проводиться регулювання підлаштування резистора R4, що дозволяє виставити необхідний візуальний ефект. При обертанні ручки регулятора ви помітите, що зниження сигналу може привести до недостатнього висвітлення міток, а якщо сигнал буде збільшено, то це призведе до розмитості. Відповідно, в ході першої установки кута випередження запалювання своїми руками слід правильно налаштувати найбільш оптимальну тривалість світлових спалахів.

Є ще один момент, який необхідно враховувати — довжина кабелю, який проходить від друкованої плати до контролера, повинна бути не більше півметра. Для контролера можна використовувати 10 см мідного провідника, який слід припаяти до центральній жилі кабелю. Коли здійснюється підключення, він намотується на ізольовану частину высоковольтника трьома витками.

Щоб збільшити рівень захисту, процедура намотування здійснюється як можна ближче до самої свічці запалювання. Якщо міді у вас немає, то можна використовувати затиск крокодил — цей компонент припаюється до центральної жилі. При цьому зубчики крокодила повинні бути трохи зігнуті, в іншому випадку це може привести до пошкодження ізоляції.

Голосування

чи Можете ви самостійно відрегулювати запалювання?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Установка УОЗ стробоскопом

Тепер перейдемо до питання налаштування кута запалювання з застосуванням власного стробоскопа. Процедура установки кута актуальна як для саморобних, так і для куплених пристроїв. Але перед тим, як ми розглянемо процедуру виставлення УЗ, рекомендуємо ознайомитися з суттю функціонування стробоскопічного ефекту (автор відео про принцип роботи стробоскопа і налаштування запалювання з його допомогою своїми силами — канал Samodelkin).

Коли об'єкт, який пересувається в темряві, ви висвітліть світлом на частку секунди, ви зможете зауважити, що він ніби застиг на місці. Саме там, де стався спалах. Приміром, якщо на обертовий диск ви нанесете мітку і будете періодично висвітлювати його з допомогою спалахів, у сам момент її появи можна буде помітити місце розташування мітки. При цьому важливо, щоб спалаху збігалися за своєю частоті з частотою обертання диска або вала.

Тепер докладніше про те, як встановлений стробоскоп дозволить провести регулювання кута запалювання. Перед тим, як зробити налаштування, в моторному відсіку необхідно нанести дві мітки. Рухома мітка буде розташовуватися на коленвале, зокрема, на маховику. Друга мітка — стаціонарна — встановлюється на корпусі силового агрегату.

Після того, як мітки будуть виставлені, необхідно здійснити підключення контролера (датчика). Коли контролер підключений, здійснюється подача живлення на зібране своїми руками пристрій. Далі, мотор запускається, він повинен функціонувати на холостих обертах. У тому випадку, якщо в момент появи світлових спалахів мітки збігаються, це свідчить про те, що кут запалювання виставлений правильно. Якщо ж ці мітки не збігаються, то необхідно буде зробити налаштування запалювання. Коригування системи здійснюється до того моменту, поки мітки повністю не співпадуть.

Відео «Наочна інструкція по самостійній установці УЗ з допомогою стробоскопа»

Як правильно провести коригування кута запалювання автомобіля із застосуванням такого пристрою, як стробоскоп, ви можете дізнатися з відео нижче (автор відео — Владислав Чиков).


Коментарі та відгуки