Лого av-to.info
АКБ

Як відновити автомобільний акумулятор: ремонт своїми руками

Знання техніки проведення ремонту автомобільного акумулятора може знадобитися автовласникові через його непрацездатності або розряду. Що вийшла з ладу АКБ призведе до проблем в запуску двигуна і неможливості експлуатації авто.

Коли може знадобитися ремонт?

Про те, що акумуляторна батарея в машині потребує відновлення та ремонту, свідчать такі ознаки:

 1. Збої в роботі електрообладнання. Прилади в машині функціонують нестабільно, можуть довільно відключатися. Можливо занадто тьмяне світіння оптики.
 2. АКБ автомобіля швидко заряджається. Це говорить про зниження ємності, в результаті чого підзарядка займає менше часу.
 3. Проблеми з пуском силового агрегату. Стартер прокручується з працею, занадто повільно. У деяких випадках запуск мотора машини зовсім не можливий.

Причина несправності

Відновлювати і проводити ремонт автомобільних акумуляторів потрібно через несправності, наведених у таблиці.

Проблема Опис
Розряд пристрої

Проблема може полягати в:

 • сильної натяжки ремінця ГРМ;
 • окисленні або неякісному приляганні клем до батареї;
 • поломки регулятора генератора.

Можливо, з'являються збої у функціонуванні останнього. Також причина може полягати в зниженому рівні робочого розчину в банках АКБ або забрудненому корпусі. Значно рідше несправність з'являється в результаті проблем з проводкою

Руйнування пластин електродів конструкції Ця поломка відбувається в результаті перезарядження батареї підвищеним струмом, а також її зберіганням в розрядженому вигляді довгий час. Іноді проблема з'являється в результаті заміни електроліту, якщо рідина підібрана неправильно і не може працювати в певних кліматичних умовах. Також причина може критися в неякісної фіксації акумулятора в моторному відсіку, що призводить до його вібрації і руйнування. Одним з основних симптомів проблеми є утруднений запуск силового агрегату
Сульфатація пластин

Про цю проблему можуть повідомити:

 • низька ємність пристрою;
 • швидкий заряд і нагрів акумулятора;
 • виділення з нього газів.

Для відновлення АКБ потрібно більше часу, щоб його підзарядити. Іноді причина полягає в неякісному електроліті, який занадто швидко гріється. При даній несправності відремонтувати акумуляторну батарею не вийде, оскільки пластини є основною її складовою. Єдиним варіантом буде утилізація старого та встановлення нового АКБ

Забруднення робочої рідини електроліту Несправність часто з'являється в результаті помилок, допущених при виконанні технічного обслуговування АКБ. Можливо, в ході проведення ремонту батареї були неправильно спаяні перемички. Визначити проблему можна по виділенню великої обсягу газів з робочої рідини, якщо в її складі є мідь. Наявність відкладень на дні банок акумулятора повідомить про те, що в електроліті є хлор. А поява червонуватого відтінку означає, що в ньому є марганець
Коротке замикання При даній проблемі щільність складу електроліту знизиться, а напруга в АКБ буде падати. Замикання призводить до руйнування сепараторних елементів і утворення наростів в пластинах. Щоб позбутися від несправності, можна зробити заміну пошкоджених деталей, виконати очистку пластин і якісно їх промити. Після складання здійснюється заміна робочого розчину і повноцінна зарядка пристрою
переплюсовкі батареї Причина може полягати в неправильному підключенні клем до АКБ, що призводить до зміни полюсів

Користувач Нижегородський аккумуляторщик докладно розповів про несправності пристроїв і нюансах їх діагностики та відновлення.

Способи ремонту автомобільних акумуляторів

Процедура усунення несправностей батареї машини залежить від характеру ушкоджень - механічних або десульфатаціі пристрою. Независимо от типа поломки, все действия должны выполняться аккуратно, поскольку электролит является серной кислотой, едкой жидкостью. Ремонтировать аккумулятор надо в резиновых перчатках и не допускать попадания рабочего раствора на кожу и слизистые оболочки.

При механічних пошкодженнях

Такий тип дефектів не повинен зачіпати цілісність внутрішніх елементів акумулятора - пластин і сепараторних компонентів в осередках. Механічні пошкодження, як правило - тріщини в пластиці, з якого виготовлений корпус. Такі поломки трапляються в результаті неякісної фіксації автомобільного акумулятора в посадковому місці, на майданчику під капотом. Іноді вони відбуваються через помилки, допущені при монтажі, а також неправильного транспортування АКБ. Усунення механічних пошкоджень можливо при незначних дефектах, оскільки серйозні тріщини ремонтувати недоцільно.

Якщо дефекти корпусу можна видалити, то процедура ремонту здійснюватиметься спеціальним способом теплового зварювання. Під час відновлення знадобиться аналогічний пластик. Бажано, щоб він був узятий з такого ж акумуляторного корпусу.

Є два варіанти ремонту пошкоджень:

 1. З використанням спеціальної заплатки. Шматок пластику накладається на корпус АКБ. Для якісної фіксації потрібно паяльник, його заздалегідь треба розігріти. З використанням припою виконується пайка пластмасовою заплатки на корпус. Розплавляти необхідно тільки краю латки.
 2. Якщо пошкодження несерйозне, то можна обійтися без заплатки. Процедура відновлення полягає в використанні пластикового припою. Заздалегідь необхідно відповідно до траєкторією тріщини зробити поглиблену борозенку. Це треба, щоб пластиковий припій заповнив саме пошкодження.

Своїми руками можна відновити і клеми АКБ. Для цих елементів характерна така проблема, як відкол частини затиску. Найкраще зробити ремонт з використанням зварювання, але не у кожного автовласника є можливість експлуатації зварювального апарату. Суть процедури полягає в застосуванні саморізів. У клемному затиску потрібно просвердлити отвір дрилем, діаметр свердла якої складе близько 4-5 мм (воно повинно проходити через дві частини контакту).

Поверхні, які стикуються між собою, необхідно обробити струмопровідної мастилом. Це дозволить знизити параметр опору і запобігти окисленню в майбутньому. Фіксація здійснюється за допомогою шурупів або саморізів.

десульфатаціі акумулятора

Ця процедура дозволяє позбутися від внутрішніх дефектів в роботі пристрою. Але для її проведення зазвичай потрібне розбирання АКБ.

Фізичний спосіб

Даний варіант ремонту АКБ - один зі складних і екстремальних, оскільки потрібно демонтувати пакети контактних пластин і очистити їх вручну.

відновлення здійснюється так:

 1. Спочатку треба частково розібрати АКБ, для цього у верхній частині корпусу вирізаються спеціальні віконця. Для виконання завдання потрібно паяльник з тонким жалом або розігрітий до максимуму ніж. Інші варіанти демонтажу верхньої кришки АКБ не допускаються, оскільки вони можуть призвести до потрапляння пластикової стружки всередину банок. Користуватися електролобзиком можна, але небажано.
 2. Проводиться демонтаж пластини елементів через технологічні отвори, виконується їх очищення.
 3. Потім ці деталі треба промити. Для виконання завдання можна використовувати тільки спеціальну дистильовану воду, яка купується в автомагазині.
 4. За допомогою дистиляту виконується також промивка внутрішніх частин банок.
 5. Контактні елементи треба встановити назад. Зроблені раніше віконця необхідно запаяти.
 6. У акумуляторну батарею заливається новий електроліт. Важливо, щоб робочий розчин покрив все банки.
 7. На завершальному етапі проводиться зарядка акумулятора.

При проведенні фізичного способу потрібно бути акуратним, оскільки свинцеві пластини досить тендітні, зокрема, після тривалої експлуатації . Якщо діяти необережно, їх можна випадково пошкодити. Руйнування елементів в ході очищення призведе до їх непрацездатності. Вдаватися до цього методу відновлення рекомендується при повній поломки АКБ, коли інші варіанти ремонту не допомагають.

Хімічний спосіб

Для відновлення батареї таким методом знадобиться спеціальний хімічний розчин Трилону В. Сама процедура виконується за кілька годин. Але основна складність полягає в приготуванні безпосередньо розчину для ремонту.

Відновлення проводиться так:

 1. Акумуляторна батарея автомобіля повністю заряджається. Для цього використовується зарядний пристрій.
 2. Відкриваються банки на корпусі АКБ, з батареї треба злити весь розчин електроліту.
 3. Використовуючи очищений дистилят, проводиться промивка банок.
 4. Всередину пристрою заливається розчин електроліту, після цього акумулятор треба залишити приблизно на годину. Процедура видалення сульфатів може супроводжуватися кипінням рідини, а також виділенням газів. Якщо реакція завершиться, можна повторити завдання.
 5. Потім проводиться ще одна промивка акумулятора дистилятом. Після цього в банки заливається свіжий розчин робочої рідини. При додаванні електроліту треба стежити, щоб він був потрібної щільності.
 6. На завершальному етапі проводиться зарядка акумулятора.

Даний варіант є одним з найбільш ефективних, якщо несправність АКБ пов'язана з глибоким розрядом. | || 289

Основной недостаток этого способа заключается в необходимости быть максимально аккуратным при его осуществлении. В ходе ремонта батареи между пластинными элементами могут упасть куски свинца, что в результате приведет к засорению устройства.

Канал «Швидка акумуляторна допомогу» розповів про проведення хімічного методу для відновлення машинної АКБ.

заряд реверсивними струмами

Для виконання даного завдання буде потрібно спеціальний зарядний пристрій. Йдеться про генераторному пристрої реверсивного струму. Випрямний вузол, розрахований на 50 герц з розрядної навантаженням, не рахується десульфатірующім обладнанням.

Перший спосіб зарядки реверсивним струмом:

 1. Його реалізація актуальна у випадку з акумуляторами, що характеризуються невеликою або середнім ступенем сульфатации . Під час налаштування обладнання треба виставити параметр реверсивного струму, що становить від 0,5 до 2 ампер.
 2. АКБ демонтується з автомобіля. До неї підключаються щупи зарядного пристрою. Негативний висновок з'єднується з мінусом, позитивний - з плюсом.
 3. Процедура десульфатаціі повинна здійснюватися від 20 до 50 годин без перерви. Іноді потрібно більше часу. При виконанні завдання буде збільшуватися параметр щільності розчину електроліту.
 4. Про те, що процедура завершена, повідомлять показники напруги. Ця величина, а також щільність робочого розчину не повинні змінюватися протягом двох годин.

Реалізація наступного варіанта актуальна при серйозної сульфатации АКБ, його виконання здійснюється з використанням заряду невеликого струму:

 1. На першому етапі здійснюється повний розряд пристрою, приблизно до 1,8 вольт на кожну банку. Якщо в автомобілі використовується акумулятор типу 6СТ, то розряджати його треба до 10,8 В.
 2. Проводиться видалення розчину електроліту з банок АКБ. Треба відкрутити кришки і злити рідину. Замість неї в пристрій заливається свіже дистилят.
 3. На зарядному устаткуванні виставляється мінімальне значення струму. Щоб параметр напруги склав не більше 2,3 вольт. Чим більше заряджається акумулятор, тим вище буде величина щільності робочого розчину. Коли цей параметр збільшиться до 1,11 г / см3, рідина зливається з банок, а потім знову заливається дистилят. Процедура десульфатаціі триває, при цьому напруга повинна скласти до 2,3 вольт.
 4. Після того як щільність робочого розчину складе 1,12 г / см3, параметр реверсивного струму виставляється на 1 ампер. Якщо дане значення перестане збільшуватися і з банок буде виділятися газ, процедура заряду завершується.
 5. Після цього протягом двох годин батарея повинна заряджатися струмом, який відповідає 20% від номінального значення. Потім процедура підзарядки в аналогічному режимі триває, поки величина напруги, а також щільності електроліту не залишаться на одному рівні. В середньому завдання необхідно повторювати від двох до п'яти разів.
 6. Потім в АКБ додається свіжий електроліт, його щільність повинна скласти близько 1,21-1,22 г / см3. Проводиться процедура повної зарядки батареї. Після завершення завдання акумулятор повинен постояти близько трьох годин. Потім виконується коригування параметра щільності рідини.

Канал «СаміСуСамі hand made в задоволення» розповів про відновлення АКБ методом реверсивного струму.

Основні переваги цього способу:

 1. Необоротна сульфатация пластин практично виключається. Дана причина серйозна і впливає на ресурс експлуатації пристрою.
 2. Виконуючи підзарядку невеликим реверсивним струмом, величина якого становить не більше 1-2 ампер, процес десульфатаціі здійснюється інтенсивно. Також відновлюється ємність АКБ.

Мінуси даного методу:

 1. Тривалий час ремонту акумулятора.
 2. Невеликий коефіцієнт корисної дії процедури зарядки.
 3. Для виконання завдання потрібно спеціальний пристрій, вартість якого в магазинах досить висока.
 4. Цей метод може бути неефективний, якщо сульфатация АКБ глибока. Його реалізація більш актуальна при профілактиці.

Імпульсний заряд

Для здійснення цього завдання буде потрібно спеціальний зарядний обладнання. Воно повинно мати функцію імпульсного режиму, а також можливість десульфатаціі. ЗУ треба з'єднати з клемами АКБ, процедура буде здійснюватися обладнанням автоматично.

Принцип реалізації цього методу простий:

 1. Зарядка АКБ виробляється з мінімальним струмом, процедура займає десять хвилин.
 2. После этого на аккумулятор подается нагрузка. Можно использовать обычную лампочку на 12 вольт, выводы которой подключаются к щупу батареи. Процедура разряда осуществляется на протяжении одной минуты.

Можна міняти часовий проміжок, але сам принцип залишається таким же. Реалізація даного варіанту можливо у випадках, коли АКБ зруйнований в повному обсязі.

Основні недоліки способу:

 1. Висока вартість обладнання. Вона може скласти до 10 тисяч рублів і вище.
 2. Є ймовірність руйнування електродних елементів в результаті використання високих імпульсних струмів. Тому даний параметр повинен бути невеликим.
 3. Не допускається застосування цього способу з необслуговуваних акумуляторами.

Користувач Віктор Vector докладно розповів про плюси і мінуси імпульсного заряду батарей.

відновлення з використанням тренувальних циклів

Процедура ремонту виконується так:

 1. Проводиться підзарядка АКБ звичайним струмом до повного заряду пристрою.
 2. Процедура завершується, потім акумулятор повинен постояти не менше трьох годин.
 3. За допомогою ареометра виконується завмер величини щільності електроліту. При необхідності здійснюється коригування параметра.
 4. Щоб новий електроліт змішався зі старим, акумулятор ставиться заряджатися на 30 хвилин.
 5. Виконується контрольний розряд батареї з використанням нормального струму. В процесі проведення завдання треба контролювати час розрядки до величини напруги в 1,7 вольт на кожну банку. Для всієї батареї цей параметр складе 10,2 В. Щоб обчислити загальну ємність АКБ, треба помножити значення розрядного струму, а також час розрядки.
 6. Потім виробляється підзарядка пристрою до кінця. Якщо в кінцевому рахунку з'ясувалося, що значення ємності АКБ становить менше 50% від номінальної, то батарея вважається несправною.

Основні мінуси цього способу:

 • при постійній реалізації даного методу ресурс експлуатації АКБ знижується;
 • ефективність способу мінімальна, якщо проблема полягає в глибокій сульфатации батареї.

Пользователь Виктор Vector подробно рассказал о тренировочных циклах для ремонта аккумулятора машины.

Відновлення за допомогою звичайного заряду

Цей варіант вважається одним з найпростіших:

 1. Акумулятор автомобіля заряджається з використанням низького струму, для цього ЗУ треба налаштувати на 14 В і 1 ампер. Процедура підзарядки здійснюється протягом 8-10 годин. У разі якщо робочий розчин починає закипати, величину струму треба знизити.
 2. В результаті виконання завдання параметр напруги повинен збільшитися.
 3. Проводиться відключення зарядного обладнання. Після цього акумулятор повинен постояти в відключеному від бортової мережі авто стані протягом доби.
 4. Проводиться збільшення параметра струму приблизно до 2-2,5 ампер. Процедура підзарядки здійснюється протягом восьми годин.
 5. Після виконання цих дій величина щільності повинна трохи збільшитися, також зросте параметр напруги.
 6. Виконується низького рівня заряду акумулятора. До клемним затискачів пристрою підключається світловий індикатор, розрахований на 12 вольт. Треба дочекатися, поки батарея повністю не сяде. Це завдання повторюється до моменту, поки не нормалізується величина щільності, а також напруги (до 12 вольт).

Даний варіант не є найшвидшим. Але він найбільш ефективний і на практиці дозволяє відновити працездатність запущених акумуляторів.

Якщо в АКБ замкнула банку

Замикання одного з елементів в результаті позначиться на функціонуванні інших банок, тому дана проблема - серйозна. При проведенні підзарядки всю напругу рівномірно розподіляється між пакетами пластин. При одній непрацюючої банку процес порушується. Це призводить до кипіння робочої рідини всередині пристрою і подальшої сульфатации пластини елементів.

Процедура ремонту акумуляторів автомобільних з замкнула банкою виконується так:

 1. Спочатку треба визначити, який з елементів вийшов з ладу. При виконанні підзарядки банку буде закипати. У деяких випадках киплять всі елементи, а неробоча частина - ні.
 2. Потім з банки треба видалити весь розчин електроліту.
 3. На верхній кришці корпусу необхідно зробити отвір. Для цього можна використовувати електролобзик. Треба бути акуратним, щоб не допустити потрапляння пластикової стружки всередину пристрою.
 4. Потім пластини слід демонтувати з банок. Їх потрібно промити з використанням дистиляту.
 5. Наступним етапом буде візуальна діагностика. Всі пластини елементи треба оглянути, щоб виявити причину замикання. Якщо акумуляторна батарея працювала довго, то проблема може полягати в утворенні осаду на дні банки. При його наявності проводиться промивка.
 6. Потім пакет пластин встановлюється на місце, виконується монтаж кришки і її фіксація.

Канал «Спектр» розповів про ремонт АКБ при замиканні одного з внутрішніх елементів пристрою.

Якщо акумулятор не обслуговуються

Ця процедура складніша, оскільки у споживача відсутній прямий доступ до банків. Тому провести діагностику щільності електроліту не вийде. Для виконання завдання можна просвердлити кришку, але краще цього не робити. Це пов'язано з тим, що в необслуговуваних АКБ тут розташовується система газовідводу. При її порушенні відновити роботу батареї не вийде.

Процедура ремонту здійснюється так:

 1. Визначається рівень робочої рідини в банках акумулятора. Перевірити можна з використанням яскравого ліхтарика.
 2. Якщо рівень електроліту низький, в кришці батареї треба зробити отвір. Його діаметр складе 2-3 мм.
 3. Використовуючи шприц, в банки АКБ заливається свіже дистилят.
 4. Проводиться пайка отвори.

Для відновлення необслуговуваних АКБ можна вдатися до методам циклічної зарядки і розряду.

Догляд за АКБ

Нюанси обслуговування батареї:

 1. Один раз в три місяці треба проводити діагностику параметра напруги пристрою. Тестування здійснюється при відключеному і заведеному двигуні.
 2. Коли проводиться запуск ДВС і прокручується стартерний вузол, АКБ втрачає частину рідини. Тому іноді треба додавати розчин електроліту в банки. У випадку з обслуговуються акумуляторами діагностику рівня електроліту треба виконувати щомісяця. Для додавання використовується виключно дистилят.
 3. Якщо АКБ не встановлено на автомобілі, то його періодично треба заряджати. У разі коли не використовується машина, при тривалій стоянці від батареї треба від'єднувати клеми.

Відео «Приклад ремонту вийшов з ладу акумулятора»

Канал «TheSvalker» представив докладну інструкцію по відновленню автомобільної АКБ , ресурс експлуатації якої склав понад десяти років.