Як відновити автомобільний акумулятор: ремонт своїми руками

Знання техніки проведення ремонту автомобільного акумулятора може знадобитися автовласникові з-за його непрацездатності або розряду. Вийшла з ладу АКБ призведе до проблем у запуску двигуна та неможливість експлуатації авто.

Коли може знадобитися ремонт?

Про те, що акумуляторна батарея в машині потребує відновлення і ремонт, свідчать такі ознаки:

 1. Збої в роботі електрообладнання. Прилади в машині функціонують нестабільно, можуть довільно відключатися. Можливо занадто тьмяне світіння оптики.
 2. АКБ автомобіля швидко заряджається. Це говорить про зниження ємності, у результаті чого підзарядка займає менше часу.
 3. Проблеми з пуском силового агрегату. Стартер прокручується з труднощами, надто повільно. У деяких випадках запуск мотора машини зовсім не можливий.

Причини несправностей

Відновлювати і проводити ремонт автомобільних акумуляторів потрібно з-за несправностей, наведених у таблиці.

Проблема Опис
Розряд пристрої

Проблема може полягати в:

 • сильної натяжки ремінця ГРМ;
 • окисленні або неякісному приляганні клем до батареї;
 • поломки регулятора генератора.

Можливо, з'являються збої у функціонуванні останнього. Також причина може полягати в зниженому рівні робочого розчину в банках АКБ або забрудненому корпусі. Значно рідше несправність з'являється в результаті проблем з проводкою

Руйнування пластин електродів конструкції Ця поломка відбувається в результаті перезаряду батареї підвищеним струмом, а також її зберіганням у розрядженому вигляді тривалий час. Іноді проблема постає в результаті заміни електроліту, якщо рідина підібрана неправильно і не може працювати в певних кліматичних умовах. Також причина може критися в неякісної фіксації акумулятора в моторному відсіку, що призводить до його вібрації і руйнування. Одним з основних симптомів проблеми є утруднений запуск силового агрегату
Сульфатація пластин

даної проблеми можуть повідомити:

 • низька ємність пристрою;
 • швидкий заряд і нагрівання акумулятора;
 • виділення з нього газів.

Для відновлення АКБ потрібно більше часу, щоб його зарядити. Іноді причина полягає в неякісному електроліті, який надто швидко гріється. При цій несправності відремонтувати акумуляторну батарею не вийде, оскільки пластини є основною її складовою. Єдиним варіантом буде утилізація старого та встановлення нового АКБ

Забруднення робочої рідини електроліту Несправність часто з'являється в результаті помилок, допущених при виконанні технічного обслуговування АКБ. Можливо, в ході проведення ремонту батареї були неправильно спаяні перемички. Визначити проблему можна по виділенню великого об'єму газів з робочої рідини, якщо у її складі є мідь. Наявність відкладень на дні банок акумулятора повідомить про те, що в електроліті є хлор. А поява червонуватого відтінку означає, що в ньому є марганець
Коротке замикання При даній проблемі густота складу електроліту знизиться, а напруга в АКБ буде падати. Замикання призводить до руйнування сепараторних елементів і утворення наростів на пластинах. Щоб позбутися несправності, можна зробити заміну пошкоджених деталей, виконати очищення пластин і якісно їх промити. Після складання здійснюється заміна робочого розчину і повноцінна зарядка пристрою
Переплюсовка батареї Причина може полягати в неправильному підключенні до клем АКБ, що призводить до зміни полюсів

Користувач Нижегородський акумуляторник докладно розповів про несправності пристроїв і нюанси їх діагностики та відновлення.

Способи ремонту автомобільних акумуляторів

Процедура усунення несправностей батареї машини залежить від характеру ушкоджень — механічних або десульфатации пристрою. Незалежно від типу поломки, всі дії повинні виконуватися акуратно, оскільки електроліт є сірчаною кислотою, їдкою рідиною. Ремонтувати акумулятор треба в гумових рукавичках і не допускати попадання робочого розчину на шкіру та слизові оболонки.

При механічних пошкодженнях

Такий тип дефектів не повинен порушувати цілісність внутрішніх елементів акумулятора — пластин і сепараторних компонентів у клітинках. Механічні пошкодження, як правило — тріщини в пластику, з якого виготовлений корпус. Такі поломки трапляються в результаті неякісної фіксації автомобільного акумулятора в посадковому місці, на майданчику під капотом. Іноді вони відбуваються через помилки, допущені при монтажі, а також неправильного транспортування АКБ. Усунення механічних пошкоджень можливо при незначних дефектах, оскільки серйозні тріщини ремонтувати недоцільно.

Якщо дефекти корпусу можна видалити, то процедура ремонту буде здійснюватися спеціальним способом теплової зварювання. При виконанні відновлення знадобиться аналогічний пластик. Бажано, щоб він був узятий з такого ж акумуляторного корпусу.

Є два варіанти ремонту пошкоджень:

 1. З використанням спеціальної заплатки. Шматок пластику накладається на корпус АКБ. Для якісної фіксації потрібно паяльник, його треба заздалегідь розігріти. З використанням припою виконується паяння пластмасової заплатки на корпус. Розплавляти необхідно тільки краю латки.
 2. Якщо ушкодження несерйозне, то можна обійтися без латки. Процедура відновлення полягає у використанні пластикового припою. Заздалегідь необхідно у відповідності з траєкторією тріщини зробити поглиблену борозенку. Це треба, щоб пластиковий припій заповнив саме пошкодження.

Своїми руками можна відновити і клеми АКБ . Для цих елементів характерна така проблема, як відкол частині затискача. Найкраще зробити ремонт із застосуванням зварювання, але не у кожного автовласника є можливість експлуатації зварювального апарату. Суть процедури полягає в застосуванні саморізів. У клемному затиску потрібно просвердлити отвір дрилем, діаметр свердла якої складе близько 4-5 мм (воно повинно проходити через дві частини контакту).

Поверхні, які стикуються один з одним, необхідно обробити струмопровідної мастилом. Це дозволить знизити параметр опору і запобігти окислення в майбутньому. Фіксація здійснюється за допомогою шурупів або саморізів.

Десульфатація акумулятора

Ця процедура дозволяє позбутися від внутрішніх дефектів у роботі пристрою. Але для її проведення зазвичай потрібно розбирання АКБ.

Фізичний спосіб

Даний варіант ремонту АКБ — один із складних і екстремальних, оскільки потрібно демонтувати пакети контактних пластин і очистити їх вручну.

Процедура відновлення здійснюється так:

 1. Спочатку треба частково розібрати АКБ, для цього у верхній частині корпусу вирізаються спеціальні віконця. Для виконання завдання потрібно паяльник з тонким жалом або розігрітий до максимуму ніж. Інші варіанти демонтажу верхньої кришки АКБ не допускаються, оскільки вони можуть призвести до потрапляння пластикової стружки усередину банок. Користуватися електролобзиком можна, але небажано.
 2. Проводиться демонтаж пластинных елементів через технологічні отвори, виконується їх очищення.
 3. Потім ці деталі треба промити. Для виконання завдання можна використовувати тільки спеціальну дистильовану воду, яка продається в автомагазині.
 4. З допомогою дистиляту виконується також промивка внутрішніх частин банок.
 5. Контактні елементи треба встановити назад. Зроблені раніше віконця необхідно запаяти.
 6. В акумуляторну батарею заливається новий електроліт. Важливо, щоб робочий розчин покрив усі банки.
 7. На завершальному етапі проводиться зарядка акумулятора.

При проведенні фізичної способу потрібно бути акуратним, оскільки свинцеві пластини досить крихкі, зокрема, після тривалої експлуатації. Якщо діяти необережно, їх можна випадково пошкодити. Руйнування елементів в ході очищення призведе до їх непрацездатності. Вдаватися до цього методу відновлення рекомендується при повній поломки АКБ, коли інші варіанти ремонту не допомагають.

Хімічний спосіб

Для відновлення батареї таким методом знадобиться спеціальний хімічний розчин Трилона Ст. Сама процедура виконується за кілька годин. Але основна складність полягає в приготуванні безпосередньо розчину для ремонту.

Процедура відновлення проводиться так:

 1. Акумуляторна батарея автомобіля повністю заряджається. Для цього використовується зарядний пристрій.
 2. Відкриваються банки на корпусі АКБ, батареї треба злити весь розчин електроліту.
 3. Використовуючи очищений дистилят, проводиться промивка банок.
 4. Всередину заливається розчин електроліту, після цього акумулятор треба залишити приблизно на годину. Процедура видалення сульфатів може супроводжуватися кипінням рідини, а також виділенням газів. Якщо реакція завершиться, можна повторити завдання.
 5. Потім проводиться ще одна промивка акумулятора дистилятом. Після цього банки заливається свіжий розчин робочої рідини. При додаванні електроліту треба стежити, щоб він був потрібної густини.
 6. На завершальному етапі проводиться зарядка акумулятора.

Даний варіант є одним з найбільш ефективних, якщо несправність АКБ пов'язана з глибоким розрядом.

Основний недолік цього способу полягає в необхідності бути максимально акуратним при його здійсненні. В ході ремонту батареї між пластинными елементами можуть впасти шматки свинцю, що в результаті призведе до засмічення пристрою.

Канал «Швидка акумуляторна допомогу» розповів про проведення хімічного методу для відновлення машинної АКБ.

Заряд реверсивними струмами

Для виконання даного завдання потрібно спеціальний зарядний прилад. Мова йде про генераторному пристрої реверсивного струму. Випрямний вузол, розрахований на 50 герц з розрядною навантаженням, не вважається десульфатирующим обладнанням.

Перший спосіб зарядки реверсивним струмом:

 1. Його реалізація актуальна у випадку з акумуляторами, що характеризуються невеликої або середньої ступенем сульфатації. При налаштуванні обладнання треба виставити параметр реверсивного струму, становить від 0,5 до 2 ампер.
 2. АКБ демонтується з автомобіля. До неї підключаються щупи зарядного приладу. Негативний висновок з'єднується з мінусом, позитивний — з плюсом.
 3. Процедура десульфатации повинна здійснюватися від 20 до 50 годин без перерви. Іноді потрібно більше часу. При виконанні завдання буде збільшуватися параметр щільності розчину електроліту.
 4. Про те, що процедура завершена, повідомлять показники напруги. Ця величина, а також щільність робочого розчину не повинні змінюватися протягом двох годин.

Реалізація такого варіанту актуальна при серйозній сульфатації АКБ, його виконання здійснюється з використанням заряду невеликого струму:

 1. На першому етапі здійснюється повний розряд пристрою, приблизно до 1,8 вольт на кожну банку. Якщо в автомобілі використовується акумулятор типу 6СТ, то розряджати його треба до 10,8 Ст.
 2. Проводиться видалення розчину електроліту з банок АКБ. Треба відкрутити кришки і злити рідину. Замість неї в пристрій заливається свіжий дистилят.
 3. На зарядному устаткуванні виставляється мінімальне значення струму. Щоб параметр напруги склав не більше 2,3 вольт. Чим більше заряджається акумулятор, тим вище буде величина щільності робочого розчину. Коли цей параметр збільшиться до 1,11 г/см3, рідина зливається з банок, а потім знову заливається дистилят. Процедура десульфатации продовжується, при цьому напруга повинне скласти до 2,3 вольт.
 4. Після того як щільність робочого розчину становитиме 1,12 г/см3, параметр реверсивного струму виставляється на 1 ампер. Якщо дане значення перестане збільшуватися і з банок буде виділятися газ, процедура заряду завершується.
 5. Після цього протягом двох годин батарея повинна зарядитися струмом, який відповідає 20% від номінального значення. Потім процедура підзарядки в аналогічному режимі триває, поки величина напруги, а також щільності електроліту не залишаться на одному рівні. У середньому завдання необхідно повторювати від двох до п'яти разів.
 6. Потім в АКБ додається свіжий електроліт, то його щільність повинна скласти близько 1,21-1,22 г/см3. Проводиться процедура повної зарядки батареї. Після завершення завдання акумулятор повинен постояти близько трьох годин. Потім виконується коригування параметра густини рідини.

Канал «СамиСуСами hand made задоволення» розповів про відновлення АКБ методом реверсивного струму.

Основні переваги цього способу:

 1. Необоротна сульфатація пластин практично виключається. Дана причина серйозна і впливає на ресурс експлуатації пристрою.
 2. Виконуючи підзарядку невеликим реверсивним струмом, величина якого становить не більше 1-2 ампер, процес десульфатации здійснюється інтенсивно. Також відновлюється ємність АКБ.

Мінуси даного методу:

 1. Тривалий час ремонту акумулятора.
 2. Невеликий коефіцієнт корисної дії процедури зарядки.
 3. Для виконання завдання потрібно спеціальний пристрій, вартість якого в магазинах досить висока.
 4. Цей метод може бути ефективним, якщо сульфатація АКБ глибока. Його реалізація більш актуальна при профілактиці.

Імпульсний заряд

Для здійснення цього завдання буде потрібно спеціальний зарядний обладнання. Воно повинно мати функцію імпульсного режиму, а також можливість десульфатации. ЗУ треба з'єднати з клемами АКБ, процедура буде здійснюватися обладнанням автоматично.

Принцип реалізації цього методу проста:

 1. Зарядка АКБ проводиться з мінімальним струмом, процедура займає десять хвилин.
 2. Після цього на акумулятор подається навантаження. Можна використовувати звичайну лампочку на 12 вольт, висновки якої підключаються до щупа батареї. Процедура розряду здійснюється протягом однієї хвилини.

Можна змінювати часовий проміжок, але сам принцип залишається таким же. Реалізація даного варіанту можливо у випадках, коли АКБ зруйнований не повністю.

Основні недоліки способу:

 1. Висока вартість обладнання. Вона може скласти до 10 тисяч рублів і вище.
 2. Є ймовірність руйнування електродних елементів в результаті використання високих імпульсних струмів. Тому даний параметр повинен бути невеликим.
 3. Не допускається застосування цього способу з обслуговуваними акумуляторами.

Користувач Віктор Vector докладно розповів про плюси і мінуси імпульсного заряду батарей.

Відновлення з використанням тренувальних циклів

Процедура ремонту виконується так:

 1. Проводиться підзарядка АКБ звичайним струмом до повного заряду пристрою.
 2. Процедура завершується, потім акумулятор повинен постояти не менше трьох годин.
 3. З допомогою ареометра виконується вимір величини щільності електроліту. При необхідності здійснюється коригування параметра.
 4. Щоб новий електроліт змішався зі старим, акумулятор ставиться заряджатися на 30 хвилин.
 5. Виконується контрольний розряд батареї з використанням нормального струму. В процесі проведення завдання треба контролювати час розрядки до величини напруги в 1,7 вольт на кожну банку. Для всієї батареї цей параметр складе 10,2 В. Щоб обчислити загальну ємність АКБ , треба помножити значення розрядного струму, а також час розрядки.
 6. Потім проводиться підзарядка пристрою до кінця. Якщо в остаточному підсумку з'ясувалося, що значення ємності АКБ становить менше 50% від номінальної, то батарея вважається несправною.

Основні мінуси цього способу:

 • при постійній реалізації даного методу ресурс експлуатації АКБ знижується;
 • ефективність способу мінімальна, якщо проблема полягає в глибокій сульфатації батареї.

Користувач Віктор Vector докладно розповів про тренувальних циклах для ремонту акумулятора машини.

Відновлення з допомогою звичайного заряду

Цей варіант вважається одним з найпростіших:

 1. Акумулятор автомобіля заряджається з використанням низького струму, для цього ЗУ треба налаштувати на 14 і 1 ампер. Процедура підзарядки здійснюється протягом 8-10 годин. У разі якщо робочий розчин починає закипати, величину струму треба знизити.
 2. В результаті виконання завдання параметр напруги повинен збільшитися.
 3. Проводиться відключення зарядного обладнання. Після цього акумулятор повинен постояти у відключеному від бортової мережі авто стані протягом доби.
 4. Проводиться збільшення параметра струму приблизно до 2-2,5 ампер. Процедура підзарядки здійснюється протягом восьми годин.
 5. Після виконання цих дій величина щільності повинна трохи збільшитися, також зросте параметр напруги.
 6. Виконується розрядка акумулятора. До клемних затискачів пристрою підключається світловий індикатор, розрахований на 12 вольт. Треба дочекатися, поки батарея повністю не сяде. Ця задача повторюється до моменту, поки не нормалізується величина щільності, а також напруги (до 12 вольт).

Даний варіант не є самим швидким. Але він найбільш ефективний і на практиці дозволяє відновити працездатність запущених акумуляторів.

Якщо в АКБ замкнула банку

Замикання одного з елементів у результаті позначиться на функціонуванні інших банок, тому дана проблема — серйозна. При проведенні підзарядки всі напруга рівномірно розподіляється між пакетами пластин. При одній непрацюючої банку процес порушується. Це призводить до кипіння робочої рідини усередині пристрою і подальшої сульфатації пластинных елементів.

Процедура ремонту автомобільних акумуляторів з замкнула банкою виконується так:

 1. Спочатку треба визначити, який з елементів вийшов з ладу. При виконанні підзарядки банку буде закипати. У деяких випадках киплять всі елементи, а неробоча частина — немає.
 2. Потім з банки треба видалити весь розчин електроліту.
 3. На верхній кришці корпусу необхідно зробити отвір. Для цього можна використовувати електролобзик. Треба бути акуратним, щоб не допустити потрапляння пластикової стружки всередину пристрою.
 4. Потім пластини слід демонтувати з банок. Їх потрібно промити з використанням дистиляту.
 5. Наступним етапом буде візуальна діагностика. Всі пластинные елементи треба оглянути, щоб виявити причину замикання. Якщо акумуляторна батарея працювала довго, то проблема може полягати в утворенні осаду на дні банки. При його наявності проводиться промивка.
 6. Потім пакет пластин встановлюється на місце, виконується монтаж кришки і її фіксація.

Канал «Спектр» розповів про ремонт АКБ при замиканні одного з внутрішніх елементів пристрою.

Якщо акумулятор не

Ця процедура більш складна, оскільки у споживача відсутній прямий доступ до банків. Тому провести діагностику щільності електроліту не вийде. Для виконання завдання можна просвердлити кришку, але краще цього не робити. Це пов'язано з тим, що необслуговуваних АКБ тут розташовується система газовідводу. При її порушенні відновити роботу батареї не вийде.

Процедура ремонту здійснюється так:

 1. Визначається рівень робочої рідини в банках акумулятора. Перевірити можна з використанням яскравого ліхтарика.
 2. Якщо рівень електроліту низький, в кришці батареї треба зробити отвір. Його діаметр складе 2-3 мм.
 3. Використовуючи шприц, банки АКБ заливається свіжий дистилят.
 4. Проводиться пайка отвори.

Для відновлення необслуговуваних АКБ можна вдатися до методів циклічної зарядки і розряду.

Догляд за АКБ

Нюанси обслуговування батареї:

 1. Один раз в три місяці треба проводити діагностику параметра напруги пристрою. Тестування здійснюється при відключеному і заведеному двигуні.
 2. Коли відбувається запуск ДВС і прокручується стартерний вузол, АКБ втрачає частину рідини. Тому іноді треба додавати розчин електроліту в банки. У випадку з обслуговуваними акумуляторами діагностику рівня електроліту треба виконувати щомісяця. Для додавання використовується виключно дистилят.
 3. Якщо АКБ не встановлений на автомобілі, то його періодично треба заряджати. У разі коли не використовується машина, при тривалій стоянці від батареї треба від'єднувати клеми.

Відео «Приклад ремонту вийшов з ладу акумулятора»

Канал «TheSvalker» представив докладну інструкцію з відновлення автомобільної АКБ, ресурс експлуатації якої склав більше десяти років.


Коментарі та відгуки