Вчимося правильно визначати полярність автомобільного акумулятора

Досвідчені автолюбителі знають, чим загрожує неправильно підключення акумуляторних клем. Причому полярність АКБ може відрізнятися в залежності від виробника автомобіля, а також конструктивних особливостей транспортного засобу. Цей матеріал допоможе розібратися в питанні полярності, а також можливі наслідки, які можуть виникнути при неправильному підключенні.

Що таке полярність АКБ?

Полярність автомобільної батареї визначає місце встановлення струмопровідних клем на кришці акумулятора. Як правило, вони монтуються на однакових місцях, відмінність може полягати в типі штирів.

Є кілька видів полярності:

 • пряма полярність;
 • зворотна.

Пряма полярність підключення проводів прийнята в країнах СНД. В даному випадку позитивна клема знаходиться з лівого боку, а від'ємна, тобто мінус — з правого. Візуальних відмінностей практично немає, проте положення клем завжди потрібно враховувати при підключенні проводів. Пряма полярність акумулятора автомобіля зазвичай маркується цифрою 1 — на лівій клеми можна побачити значок «+», а на правій «-». Такі акумулятори ставляться на всі автомобілі російського і українського виробництва, а АКБ із зворотною полярністю свого часу встановлювалися на експортовані моделі.

Обозначение выводов на конструкции устройства
Позначення виводів на конструкції пристрою

Зворотна полярність характерна для машин європейського виробництва, і маркуються такі акумулятори цифрою 0. В даному випадку розташування клем буде інше — справа знаходиться плюсової висновок, а зліва — негативний.

Крім цього, при виробництві акумуляторів для вантажних автомобілів можуть використовуватися й інші види полярностей:

 1. Клеми можуть бути розташований по діагоналі. Плюсова клема в даному випадку знаходиться з правого боку, внизу, а негативна — з лівого боку вгорі. Даний вид маркується цифрою 2.
 2. Європейські стандарти для вантажних транспортних засобів, тобто мова йде про зворотній полярності. В даному випадку негативний висновок розташований на нижній стороні, а позитивний — зверху. Такі батареї маркуються цифрою 3.
 3. Російські стандарти для вантажних машин. В даному випадку клеми розташовуються також, тільки навпаки, такі АКБ маркуються цифрою 4.

Способи, як можна визначити полярність

Визначити цей параметр для правильного підключення проводів можна шляхом уважного огляду пристрою. Як сказано вище, для кожної полярності передбачена своя маркування, а також символи біля клем для підключення проводів. Більш точно дізнатися цей параметр дозволить сервісна книжка до автомобіля, а також поради, наведені вище (автор відео — канал Ник86 авто-будівництво).

В тому випадку, якщо на конструкції акумулятора немає ніяких відміток і ознак полярності, відповідно, ви не знаєте, як підключити дроти, то можна спробувати провести тест. Вам потрібно мультиметр, щупи якого потрібно з'єднати з клемами. У тому випадку, якщо напруга на дисплеї тестера буде позитивне, це свідчить про те, що щупи були підключені вірно (на самих щупах є позначки «+» і «-»). Якщо ж діагностика показало негативне напруга, то прилад для тестування ви підключили невірно.

Є ще кілька способів визначення:

 1. По колірному позначенню. Маркування кольором є на багатьох сучасних батареях — в даному випадку плюсової висновок завжди відзначається червоним. Так що сплутати висновки не вийде.
 2. За розмірами штирів. Досвідчені автолюбителі знають, що позитивна клема завжди більше за розмірами, ніж негативна. Така відмінність характерно для багатьох сучасних акумуляторів і навіть з зносом пристрої воно залишається. Як ви розумієте, з таким способам визначити параметр значно простіше, ніж з мультиметром.

В батареях, випущених у США, штирів просто немає — замість них пристрій обладнується виїмками, в які монтуються струмопровідні контакти.

Фотогалерея «Обслуговування батареї в домашніх умовах»

Чим загрожує неправильне підключення АКБ?

Що може статися, якщо негативний провід АКБ буде підключений до плюса, а позитивний — до мінуса?

Наслідки можуть бути наступні:

 1. Замикання. Такий варіант вважається нешкідливим, в даному випадку може перегоріти кілька запобіжних елементів, але якщо ви вчасно відключіть дроти, то і цього вдасться уникнути.
 2. Загоряння. Така проблема може проявитися при довгій експлуатації неправильно підключеного АКБ. В першу чергу починають горіти дрібні дроти, але полум'я може поширитися досить швидко.
 3. Руйнування конструкції, тобто вихід з ладу батареї. У першу чергу почнуть руйнуватися пластини, а ось відновити їх вже не вийде.
 4. Ще один наслідок, однією з найстрашніших — це вихід з ладу бортового комп'ютера. Якщо це станеться, автовласник зіткнеться з дорогим ремонтом.
 5. Вихід з ладу генераторного пристрою. Це наслідок також вважається одним з найбільш витратних у фінансовому плані. Але, як правило, генераторні вузли обладнуються додатковими запобіжниками, які дозволяють запобігти його вихід з ладу. Якщо є запобіжник, то максимум, що може зламатися в генераторі, це діодний міст.
 6. Ще один наслідок — пошкодження проводки. Така несправність є однією з найменш витратних. Пошкоджені дроти необхідно замінити, а також ретельно заізолювати, щоб уникнути можливого загоряння в майбутньому.
 7. Вихід з ладу протиугінної системи. При неправильному з'єднанні кабелів з клемами сигналка вийде з ладу вже через кілька хвилин. Якщо зламається блок управління, що найімовірніше, то, по суті, вам доведеться купувати нову сигналізацію.

Відео «Що потрібно знати про обслуговування АКБ?»

Основні нюанси та особливості обслуговування батареї, а також процедура проведення цього процесу наведено на відео нижче (автор ролика — канал ВАЗ 2101-2107 РЕМОНТ І ОБСЛУГОВУВАННЯ).

Голосування

чи Знаєте ви, до якого стандарту відноситься акумулятор у вашому автомобілі?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки