Заряджати акумулятор чи ні: азбука автомобіліста

Покупка нового АКБ — це необхідність, з якою рано чи пізно стикається кожен автолюбитель. Ресурс експлуатації акумуляторної батареї не вічний, тому коли пристрій вже не може тримати заряд, виникає потреба покупки нового АКБ. Докладніше про те, як зарядити акумулятор автомобіля і на що звернути увагу при його покупці, ми розповімо нижче.

В яких випадках новий АКБ необхідно заряджати?

Наші автовласники іноді поняття не мають про те, що нові батареї для авто іноді треба заряджати. Зрозуміло, зазвичай виною тому некомпетентні продавці, які запевняють покупців, що продаються ними пристрої спочатку готові до повноцінної експлуатації. При виготовленні девайси заряджаються на підприємствах, однак перед тим, як батарея потрапить у руки покупцю, вона може простояти не один місяць в магазині або на складі. За цей час прилади саморазряжаются, в результаті чого вони втрачає частину ємності і, зрозуміло, вони будуть мати потребу в зарядці.

Чим довше акумуляторні прилади лежать без діла, тим оперативніше вони розряджаються. Купуючи АКБ для авто необхідно перевірити маркування і дату виробництва — в тому випадку, якщо з моменту виготовлення минуло більше півроку, то пристрій треба зарядити перед експлуатацією. та й в принципі, фахівці не рекомендують купувати батареї, випущені більше шести місяців тому. І хоча термін зберігання у більшості АКБ становить 12 місяців, фактичне використання девайса починається з того моменту, коли в нього заливається електроліт. А це, в свою чергу, відбувається на виробництві.

Таблица соответствия плотности девайса
Таблиця відповідності щільності девайса

Щоб приблизно оцінити, який заряд має батарея для авто, вам потрібно тестер — вольтметр або мультиметр. Для діагностики прикладіть чорний щуп тестера до висновку «-», а червоний — до висновку «+». Якщо продавець запевняє, що придбаний вами прилад повністю заряджений, то параметр напруги повинен становити від 12.6 до 12.9 вольт. Якщо отримані значення нижче, то перед експлуатацією необхідно зробити підзарядку. У тому випадку, якщо напруга батареї автомобільної становить близько 11 вольт, то пристрій потребує повноцінної зарядки.

На що звертати увагу при покупці нової батареї?

Що потрібно враховувати, купуючи нову АКБ:

 1. зарядці ми вже розповіли — купуючи пристрій, необхідно перевірити його заряд.
 2. Те ж саме стосується дати. Якщо ви помітили, що після виробництва батареї пройшло більше півроку, то краще не купуйте її.
 3. Не зайвим буде при купівлі провести замір рівня, а також щільності рідини — для цього вам буде потрібно ареометр.
 4. Також ознайомтеся з основними показниками — його ємністю, пусковим струмом, класом.
 5. Розміри пристрою, а також його розташування клем. Серед наших співвітчизників побутує помилкова думка про те, що всі батареї однакові по конструктивним особливостям, це не вірно. Розміри пристроїв можуть відрізнятися в залежності від призначення і можливості експлуатації в певних моделях авто. Особливо уважно при покупці необхідно упевнитися в тому, що клеми купується приладу розташовані також, як у вашому АКБ, а не навпаки. Якщо розташування клем буде інше, це викличе труднощі при підключенні і експлуатації.
 6. Також перед покупкою слід видалити захисну плівку і упевнитися в тому, що на корпусі немає тріщини та інших видів пошкоджень. У тому випадку, якщо ви помітили які-небудь дефекти, рекомендуємо відмовитися від покупки пристрою (автор відео — Сергій Ротанов (RSV)).

Як правильно заряджати?

Так ми плавно підійшли до питання — як правильно зарядити акумулятор? Рекомендації щодо здійснення цієї задачі можуть відрізнятися, тут багато що залежить від того, наскільки розряджений девайс.

Нова батарея розряджена трохи

Якщо показник розряду в придбаного акумулятора дуже низький, його треба підзарядити. Щоб зробити це, девайс ставиться на зарядку, в даному випадку попередньо треба встановити постійну напругу.

На сучасних ЗУ така опція іменується як «автомат» — спочатку на прилад подається напруга 15-16 вольт, потім цей показник зменшується з урахуванням заряду АКБ. Даний режим вважається найбільш оптимальним, оскільки з його допомогою ЗУ все робить автоматично, без втручання автовласника. Коли процедура завершиться, батарею можна буде використовувати. Але перед тим, як заряджати пристрій, з нього потрібно буде викрутити всі пробки, а сама процедура повинна здійснюватися в провітрюваній кімнаті, а краще — в гаражі (автор відео — канал Svetlograd1).

Новий АКБ практично повністю розряджений

В тому випадку, якщо розряд сильний, до 11 вольт, то найбільш оптимальним варіантом буде спосіб з постійним струмом. Але все ж краще відмовитися від покупки таких батарей, оскільки їх стан залишає бажати кращого.

Заряджати акумулятор з високим розрядом слід так:

 1. Спочатку струм треба поставити на 0.1 С. Так прилад потрібно заряджати до того моменту, поки рівень напруги на його контактах не складе 14.4 вольта.
 2. Далі, струм зменшується до 0.05 З — чекайте, поки рівень заряду не складе 15 вольт.
 3. Далі процедура повторюється аналогічним чином, тільки параметр струму слід знизити ще на 50%. Так контролюйте напруга щогодини. У тому випадку, якщо ви побачили, що відбуваються зміни, а рідина в банках конструкції, які також необхідно відкрутити перед початком процесу, кипить, це говорить про те, що процедура успішно завершена. При кипінні електроліту в банках відбувається гідроліз води — сам рівень електроліту знижується, а з конструкції починає виділятися водень.

Перевагою такого способу є рівномірна, а головне — повна зарядка приладу. Недолік полягає в тому, що необхідно контролювати напругу і стежити за тим, як веде себе електроліт.

Контрольно-тренувальний цикл

Якщо ви хочете, щоб куплений вами прилад працював довго, то перед експлуатацією можна зробити контрольно-тренувальний цикл, зокрема, мова йде про режим заряд-розряд. Ця процедура дасть змогу «потренуватись» пристрою, завдяки їй вона зможе набрати оптимальну ємність. Але треба ураховувати, що контрольно-тренувальний цикл корисний не для всіх акумуляторів. Зокрема, мова йде про кальцієвих батареях — вони не тільки не потребують проведення такого циклу, але і не повинні сильно розряджатися, тому в розрядженому стані їх краще не купувати. Для реалізації КТЦ вам потрібно багатофункціональний ЗУ, яке зможе розрядити батарею.

КТЦ проводиться таким чином:

 1. Спочатку потрібно перевірити щільність рідини, після чого прилад повністю заряджається.
 2. Потім, використовуючи ЗУ, батарею потрібно розрядити — ця процедура проводиться впродовж десяти годин, для її реалізації на ЗУ потрібно виставити струм, що становить 9% від загальної ємності приладу. Потрібно дочекатися, поки рівень напруги не знизиться до 10.3 вольт.
 3. Коли розряд завершено, девайс потрібно одразу ж ставити на зарядку. Враховуйте, що струм заряду повинен бути не більше 10% від ємності приладу. На думку досвідчених фахівців, така процедура повинна здійснюватися протягом 10 годин, після чого струм потрібно знизити на половину і заряджати пристрій ще 12 годин.

Відео «Як виявити сульфатацию пластин акумулятора?»

Докладна інструкція на тему правильної зарядки, а також виявлення сульфатації конструкції акумулятора представлена на відео нижче (автор ролика — канал Сампальщик).

Голосування

Довіряєте ви російським виробникам АКБ?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки