Інструкція з самостійної зарядці автомобільного акумулятора

Сучасний автомобіль комплектується величезною кількістю електроніки, яка вимагає електричної енергії. Від якості зарядки АКБ залежить запуск авто на холостому ходу і робота всієї електричної системи автомобіля при непрацюючому двигуні. Стаття присвячена таким питанням: як здійснюється зарядка акумулятора автомобіля , скільки і яких видів зарядних пристроїв існує.

Необхідність правильної зарядки

АКБ виконує наступні функції:

 • запускає силовий агрегат;
 • здійснює живлення електричних систем при відключеному двигуні і на холостому ходу;
 • є джерелом додаткової енергії при великих навантаженнях на генератор.

отримують живлення Від АКБ всі елементи, що входять в електричну схему машини. Відповідно у АКБ з кожним разом зменшується заряд. Розряджений акумулятор потрібно ставити на заряджання і зарядити до норми. Є два варіанти зарядки: не знімаючи з автомобіля зарядити на місці або після зняття з авто підключити до стаціонарного ЗУ.

Зарядка АКБ здійснюється з допомогою спеціальних пристроїв. Заряджати можна не знімаючи з машини. Щоб правильно її здійснити, потрібно з'ясувати, які види акумуляторних батарей існують, їх основні характеристики, що впливають на підзарядку, види пристроїв для зарядки, як вони функціонують, як правильно зарядити автомобільний акумулятор.

Види акумуляторних батарей

АКБ мають схожу конструкцію, вони складаються з набору пластин, які грають роль електродів. Між ними залитий електроліт, в якому відбувається хімічна реакція. Завдяки цій реакції виділяється електрична енергія.

Строение аккумуляторной батареи
Будова акумуляторної батареї

Всі види АКБ діляться на дві великі групи: обслуговувані і необслуговувані. Під час хімічної реакції вода частково випаровується, тому необхідний контроль рівня електроліт. Якщо його недостатньо потрібно доливати дистильовану воду. До необслуговуваним моделей відносяться гелеві акумулятори та AGM.

В даний час на автомобілі встановлюють такі види акумуляторних батарей:

 1. Сурьмянистые АКБ використовують свинцеві пластини, до яких додано сурма, щоб збільшити їх міцність. Але з-за цього випаровується вода і доводиться регулярно її доливати.
 2. Малосурьмянистые АКБ з пластинами зі свинцю поміщені в спеціальні захисні касети. У них вдалося зменшити випаровування води з електроліту до мінімуму. Правда, вони швидше розряджається. Але їх плюс – вони легко і найбільш повно заряджаються.
 3. Гібридні батареї мають пластини з різних матеріалів. В якості позитивної пластини використовується — малосурьмянистая, а в якості негативної може бути свинцево-кальцієва пластина або з додаванням срібла. Вони здатні також повністю заряджатися, але на відміну від малосурьмянистых, стійкі до выкипанию і саморазрядке.
 4. Кальцієві АКБ — в них в якості позитивних і негативних електродів використовуються пластини з кальцію. Перевагою кальцієвих акумуляторів є мінімальне википання, в них не потрібно доливати воду протягом всієї експлуатації. Крім того, вони менше розряджаються, ніж малосурьмянистые акумулятори. Недоліки: важко зарядити повністю; після 3-4 розрядів кальцієву батарею відновити вже буде не можна.
 5. Гелеві і AGM батареї стійкі до ударів і вібрації. Густа консистенція електроліту знижує ймовірність протікання при пошкодженні чи перекиданні АКБ. Недолік цих виробів – зниження працездатності при низьких температурах.
 6. Лужні АКБ добре переносять перезарядки, скачки напруги, мають низьку саморазрядку, не бояться низьких температур, можуть довго бути в розрядженому стані. Використовуються в основному на військовій техніці із-за високої вартості.
Типы аккумуляторных батарей
Типи акумуляторних батарей

Види зарядних пристроїв для акумулятора

Перш ніж розглядати, як зарядити акумулятор автомобіля, слід вивчити, які види зарядних пристроїв існують.

Сучасні ЗУ можна розділити на наступні типи:

 1. Передпускові зарядні пристрої призначені для відновлення ємності АКБ . Заряджати її можна не знімаючи з автомобіля.
 2. Зарядно-пускові ЗУ відрізняються проводами з великим перетином. Вони здатні заряджати в авторежимі.
Зарядное устройство для аккумулятора
Зарядний пристрій для акумулятора

Зарядка від А до Я

Якщо користуватися машиною і здійснювати тривалі поїздки, то регулярна підзарядка не потрібна. Але якщо АКБ довгий час не використовувалася, вона потребує підзарядки хоча б раз на місяць.

Особливості

Як відомо, Ампер і Вольт — одиниці вимірювання еклектичного струму.

Коли заряджається акумулятор необхідно врахувати наступні чинники для контролю і правильної зарядки:

 1. Сила струму не повинна бути вище 10% від номінальної енергоємності, яку має батарея. Наприклад, якщо енергоємність акумулятора становить 60 Ампер годину, то сила струму не повинна перевищувати 6 Ампер.
 2. На клемах зарядного пристрою нормальним вважається напруга вище на 10% від номінального напруги повністю зарядженої АКБ. Припустимо, у зарядженої повністю АКБ напруга на клемах одно 12,6 Вольт. Так як 10% від цього показника становить 1,26 Вольт, його потрібно додати до номінального і вийде, що нормальне напруга на клемах ЗУ має становити 13,86 Вольт.

АКБ можна швидко зарядити за допомогою струмів великих значень — від 20 Ампер до 30 Ампер. Але така зарядка призводить акумулятор до швидкого зносу, тому нею краще не користуватися.

Під час зарядки гелевою батареї необхідно контролювати, щоб напруга в електричній мережі не було вище 14,2 Вольт.

Ці критерії слід враховувати, щоб правильно зарядити автомобільний акумулятор. Знаючи, які показники Ампер і Вольт повинні бути в електричній схемі при зарядці, можна починати заряджати АКБ. У відео від «ВсеИнструменты.ру» розкажуть, як правильно зарядити автомобільний акумулятор.

Підготовчі роботи

Перед зарядкою слід вивчити інструкцію, в якій описано, як правильно зарядити акумулятор автомобіля. Схема зарядки включає перевірку зарядки АКБ : потрібно переконатися, що вона повністю розрядилася. Її потрібно демонтувати з моторного відсіку і піддати ретельному огляду.

Причиною розрядки може бути не тільки природна розрядка, але і порушення цілісності корпусу акумулятора. У цьому випадку електроліт виливається і хімічної реакції не відбувається. Якщо при огляді виявлена тріщина, то з батареї витік весь електроліт. Таку батарею можна використовувати в електричній схемі авто.

З'ясувати, розряджений акумулятор, можна завдяки кольоровому індикатору, встановленим на його кришці корпусу. Індикатор може мати різні кольори, щоб не помилитися, потрібно вивчити схему з поясненнями, яку наклеюють близько індикатора.

Перевірку зарядки можна зробити не знімаючи її з авто за допомогою звичайного тестера, вимірявши напругу на клемах пристрою. У батареї, яка розрядилася, напруга буде нижче норми.

Измерение напряжения на клеммах
Вимір напруги на клемах

Перед заряджанням розрядженою АКБ слід перевірити, скільки електроліту, і його стан. Це можна зробити без зняття батареї через заливні пробки. Якщо електроліт відповідає нормі, то він повинен бути прозорим, чистим, без домішок і покривати повністю пластини. Якщо електроліту недостатньо, то потрібно долити води стільки, скільки належить за інструкцією.

Крім того, потрібно перевірити отвір для вентиляції на кришці АКБ, для цього не потрібно її зняття. Воно має бути чистим, щоб випаровування могли вільно виходити.

Процес зарядки

Важливо пам'ятати під час підзарядки про те, що електроліт випаровується, тому акумулятор краще заряджати не знімаючи з машини в гаражі або після зняття з авто заряджати в нежитловому приміщенні. Важливо також дотримуватися правильної схеми підключення. Якщо підключення зарядного пристрою буде виконано неправильно, можуть вийти з ладу запобіжники на ЗУ.

Заряджати акумуляторну батарею можна двома способами зі зняттям і без:

 1. При 1-му способі під час підзарядки напруга не змінюється і становить 14-16 Вольт. Сила струму при цьому змінюється. Спочатку сила струму великої величини, і може становити 25-30 Ампер. Потім сила струму стає менше по мірі того, як заряджається батарея.
 2. Другий метод складніше. Під час зарядки змінюється напруга, тому потрібно його постійний контроль, а сила струму залишається постійною величиною.

Схема зарядки автомобільного акумулятора ЗУ, в якому використовується спосіб з постійною напругою, нескладна. Для цього потрібно за допомогою регулятора виставити, скільки має бути сила струму. Вона дорівнює 10% від номінальної енергоємності АКБ. В процесі зарядки сила струму буде знижуватися. Визначити, що батарея повністю зарядилася, можна по стрілці амперметра: вона повинна опуститися до позначки «0». Якщо встановлювати таку силу струму, то повна підзарядка за часом зазвичай займає 10-13 годин.

Зарядка аккумулятора для автомобиля
Зарядка акумулятора для автомобіля

Виконувати підзарядку пристроєм з методом постійного струму важче, необхідно дотримуватися певної схеми під час підзарядки, яку варто знати. Спочатку, як і в першому способі, потрібно виставити силу струму, наприклад, 6 Ампер, яка дорівнює 10% номінальної енергоємності батареї 60 Ампер годин. З такою силою струму акумулятор заряджається, поки значення напруги не буде 14 Вольт.

Силу струму потрібно зменшити в два рази, тобто до 3 Ампер, і продовжити зарядку з таким показником струму, поки показник напруги не стане рівним 15 Вольт. Далі силу струму слід зробити ще в два рази менше — 1,5 Ампер. Скільки потрібно заряджати, можна визначити за рівнем напруги. Якщо показник напруги тримається на одному рівні більше години, то це означає, що АКБ повністю зарядилася. Вимірювати Вольти можна за допомогою вольтметра.

Якщо повна зарядка, двигун повинен легко запускатися на холостому ходу. На цьому зарядка агрегату закінчується.

Відео «Зарядний пристрій Imax: зарядка акумуляторної батареї для автомобіля»

На відео від Максима Васильовича показується, як зарядити АКБ для машини.

Голосування

Ви заряджаєте самостійно акумулятор?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки

 • Семен

  У мене оригінальний Оріон, вироблений в Петербурзі, модель Вимпел 57. Так от він може заряджати будь-які акумулятори в різних режимах. Дуже цікава зарядка. НВП " Оріон робить багато хороших зарядок, недарма їх підробляють. Одна з низькопробних підробок — це китайські зарядки з Рязані під хитрою назвою Оборонприбор. Ось їх брати вкрай не раджу.