Як повернути до життя АКБ: ефективні способи десульфатации акумулятора

Зарядно-десульфатирующий автомат для автомобільних акумуляторів використовується для десульфатации пристрої та запобігання руйнування його внутрішніх компонентів. Як відомо, АКБ є одним з основних приладів в будь-якому автомобілі, оскільки без неї запуск двигуна буде неможливим. Докладніше про те, до чого може призвести сульфатація і як від неї позбутися, читайте в цій статті.

Поняття сульфатації: її причини та можливі наслідки

Гратчасті пластини вважаються одним з основних конструктивних елементів у свинцево-кислотної батареї. Одні з цих пластин можуть бути зроблені з чистого свинцю, інші — з оксиду цього металу. Вільне місце між цими пластинами конструкції заповнюється електролітом — спеціальним розчином на основі сірчаної кислоти. При роботі акумуляторної батареї всередині приладу здійснюється хімічна реакція, яка призводить до появи води, а також сульфату свинцю. Останній, у свою чергу, осідає на решітках, — саме цей процес і зветься сульфатацией.

Власне, саме сульфатація є однією з основних причин, по яким АКБ зношується і виходить з ладу. При зарядці приладу реакція відбувається у зворотному напрямку, але слід враховувати, що в даному випадку вона ніколи не може бути повною. Тобто частинки зносу, що не вступили в реакцію, повільно, але впевнено, будуть покривати електроди акумулятора, таким чином приводячи його в непридатність (автор відео — канал Evseenko Technology).

Відповідно, в перший час утворення сульфату ніяк не вплине на функціональність АКБ. Однак через якийсь час молекули сульфату будуть сприяти появі кристалів, розміри яких регулярно будуть збільшуватися. Вже через 2-4 роки інтенсивного використання решітки будуть забиті до такого рівня, що електролітичний розчин не зможе нормально циркулювати усередині конструкції.

зрештою сульфатація стане причиною таких ситуацій:

 • робоча поверхня решіток буде меншою;
 • рівень електричного опору стане більш високим;
 • ємність батареї в цілому знизиться.

Треба враховувати, що повністю уникнути сульфатації не вдасться, однак треба пам'ятати, що вона відбувається значно швидше, якщо акумулятор не заряджається.

Що являє собою процес десульфатации?

Десульфатація АКБ являє собою процес очищення пластин АКБ від продуктів зносу з використанням циклу зарядки і розрядки. Якщо ви хочете, щоб цей процес був ефективним, то перед тим, як приступити до відновлення батареї, необхідно провести її діагностику.

Перевірте наступне:

 • чи є пошкодження на корпусі акумулятора або тріщини;
 • при зарядці АКБ прослідкуйте за тим, чи швидко вона заряджається, а при її експлуатації — швидко відбувається розряд;
 • закипає чи електроліт усередині конструкції;
 • гріється батарея;
 • є на пластинах наліт світлого кольору;
 • яка ємність батареї.
Ддесульфатирующее ЗУ ФИЛ-10 для АКБ
Ддесульфатирующее ЗУ ФІЛ-10 для АКБ

Способи, як звести сульфатацию до мінімуму

Процедура десульфатации може бути зроблена в домашніх умовах. Врахуйте, що такий процес не терпить помилок, тому, якщо ви вирішили зайнятися їм у домашніх умовах, то обов'язково слід всім діям, описаним в інструкції. Є кілька способів, вони докладно описані нижче.

З допомогою зарядних пристроїв

Для цього застосовується спеціальна десульфатирующее зарядний пристрій. Цей процес не повинен викликати труднощів, для його реалізації вам потрібно підключити АКБ до зарядного приладу і запустити процедуру десульфатации. Відразу ж слід зазначити, що вона може зайняти не одну добу. Сама суть полягає в подачі напруги на батарею і її розряді через певний час.

Як правило, співвідношення струму береться 10 до 1. Тобто якщо рівень зарядного струму становить 2 ампера, то для розряду використовується струм 0.2 А. При таких налаштуваннях прилад може функціонувати досить довгий час, зарядний девайс повинен сам повідомити, наскільки вдається відновити ємність АКБ і скільки часу для цього потрібно (автор відео — Андрій Ващенко).

Своїми руками

Варіантів відновити працездатність АКБ досить багато, але ми зупинимося на одному з них, найбільш ефективне. Врахуйте, що процедура десульфатации повинна здійснюватися в провітрюваному гаражі або квартирі, зокрема, якщо мова йде про обслуговуються приладах.

Процедура здійснюється наступним чином:

 1. Спочатку зробіть завмер рівня електроліту в банках. Якщо занадто мало, то ємність потрібно заповнити шляхом додавання дистиляту, який можна купити в будь-якому автомагазині. При цьому врахуйте, що дистилят повинен повністю покрити пластини. Додавання чистого електроліту або концентрату не допускається.
 2. Далі, вам потрібно звичайне ЗУ, необхідно, щоб на ньому були установки Вольт і Ампер. Універсальні прилади в даному випадку не підходять.
 3. Виставте на ЗУ параметр напруги 14-14.3 вольта. Що стосується струму, то це параметр повинен змінюватись в районі 0.8-1 ампера, не вище. Виставивши ці значення, акумулятор повинен заряджатися не менше восьми годин.
 4. після восьми годин рівень щільності не повинен змінюватися, але параметр напруги повинен збільшитися до 10 вольт. При таких параметрах АКБ повинна заряджатися близько 24 годин.
 5. Далі, процедуру заряду потрібно повторити, тільки тепер батарея повинна простояти 8 годин. При цьому струм зарядки повинен становити 2-2.5 А.
 6. У результаті рівень напруги повинен скласти близько 12.7-12.8 вольт, також буде збільшитися і щільність. Її значення повинно скласти близько 1.11-1.12 кг/см3.
 7. Далі, щоб приступити безпосередньо до процесу десульфатации, вам необхідно буде трохи розрядити батарею. Оптимальним варіантом для цього буде використання лампочки дальнього освітлення авто або будь-якого подібного пристрою. Коли АКБ почне розряджатися, повинно пройти не менше 6-8 годин, при відключенні приладу переконайтеся, що напруга на його висновках знизилася до 9 вольт. При необхідності скористайтеся тестером для діагностики. Навіть коли напруга буде 9 вольт, щільність електроліту не повинна впасти.
 8. Після цього алгоритм десульфатации необхідно повторити. Отже, батарея заряджається ще одну ніч при струмі 0.8-1 ампер, потім вона коштує 24 години, а потім її знову треба підключити до ЗУ, але в даному випадку струм повинен бути виставлений на 3 ампера. Переконайтеся в тому, що показник напруги після заряду складе не вище 12.8 вольт, а потім проведіть діагностику щільності. Після другого циклу щільність повинна скласти 1.15-1.17.

Цей цикл повинен повторюватися до тих пір, поки пристрій повністю не відновить свою щільність — значення в даному випадку має бути близько 1.27 кг/см3. Це дозволить максимально відновити працездатність приладу і повернути його характеристики номінальних.

Фотогалерея «Процес десульфатации АКБ»

Як знизити сульфатацию?

Як ми вже повідомили на початку статті, повністю запобігти сульфатацию не вдасться — це природний процес, який відбувається в кожному акумуляторі.

Але є кілька рекомендацій, які дозволять звести сульфатацию до мінімуму:

 1. Завжди пам'ятайте про те, що АКБ повинна зберігатися в розрядженому стані.
 2. Час від часу необхідно перевіряти рівень електроліту в банках приладу. Якщо ви помітили, що пластини АКБ не заповнені рідиною, то спочатку додайте в пристрій дистилят і тільки після цього його можна буде повноцінно експлуатувати.
 3. Простежте за тим, щоб АКБ не використовувалася при температурі більше п'ятдесяти градусів, це руйнівно впливає на її характеристики.
 4. Час від часу проводите діагностику щільності рідини і обов'язково перевіряйте це значення після заряду АКБ. Якщо ви використовуєте прилад не обслуговується типу, то дізнатися щільність не вийде.
 5. Необхідно, щоб транспортний засіб не простоювало тривалий час. Якщо ж уникнути цього не вдається і ви заздалегідь знаєте, що машина простоїть на стоянці або в гаражі не один тиждень, то краще демонтуйте акумулятор і занесіть його додому, щоб він зберігався в теплі.
 6. Періодично слід здійснювати контрольно-тренувальний цикл АКБ.

Відео «Наочна інструкція з десульфатации в домашніх умовах»

На відео нижче ви можете ознайомитися з детальною і наочної інструкцією по проведенню процесу десульфатации в домашніх умовах (автор ролика — misha343).

Голосування

Доводилося вам проводити десульфатацию АКБ?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Коментарі та відгуки