Як влаштований і за яким принципом працює обігрівач, радіатор та інші його складові?

Наявність грубки в будь-якому автомобілі є обов'язковим, особливо, якщо мова йде про транспортних засобах, що використовуються на території країн колишнього СРСР. Якщо у спеку працездатність опалювальної системи не так важлива, то з приходом холодів без грубки використовувати авто практично неможливо. Які функції виконує в системі радіатор отопітеля, які несправності характерні для грубки і як їх усунути — відповіді ви знайдете в цій статті.

Особливості пристрою печі

В залежності від моделі транспортного засобу, конструкція системи опалення може бути різною.

Типова пічка, в цілому, має порівняно простий пристрій:

 • радіаторне пристрій, яке з'єднане з охолоджувальної системою;
 • вентилятор пічки, призначений для обдування радіаторного вузла;
 • резистор вентилятора;
 • насос печі;
 • патрубків системи і вітрогінників, які використовуються для подачі прогрітого повітряного потоку в салон авто;
 • крана опалювача;
 • мотора опалювальної системи, що виконує функцію запуску сайту;
 • блоку керування нагрівником, розташованого на центральній консолі авто в салоні і призначеного для управління регулюванням режимів роботи.

Практично всі елементи системи, в тому числі электрокран і двигун пічки, зазвичай розташовуються під центральною консоллю салону транспортного засобу. У деяких авто частина складових вузлів знаходиться в підкапотному просторі.

Принцип роботи

До радиаторному пристрою підключено два патрубка, за якими в нього надходить витратний матеріал — антифриз. Речовина циркулює по системам опалення, а також охолодження двигуна за допомогою насосного пристрою. Після того, як мотор прогрівається до робочої температури, відбувається обмін теплом — хладагент охолоджує силовий агрегат, забираючи у нього тепло, після чого гаряча охолоджуюча рідина надходить у радіаторний вузол.

Останній розігрівається за принципом нагріву звичайної побутової батареї, після чого вентилирующее пристрій передає холодний повітряний потік через нього. В результаті знову здійснюється теплообмін — радіаторний вузол передає тепло повітряному потоку, який, у свою чергу, охолоджує пристрій (автор відео — Олег Краснощеков).

В результаті теплий повітряний потік надходить в салон автомобіля, а охолоджений холодоагент знову надходить у силовий агрегат і виробляє його охолодження. Даний варіант опалювальної системи вважається одним з найбільш поширених, а також ефективних. Щоб у період холодів автомобільний салон мають чином прогрівався, з нагрівника повинен виходити повітряний потік температурної приблизно 30 градусів. Потужність роботи печі, а також напрямок повітря — на ноги, в обличчя, на лобове та бокові скла — водій може регулювати з допомогою керуючого модуля, розташованого на торпеді. Якщо ви не будете пускати обдув на лобове скло, то воно почне пітніти, при цьому в салон може потрапляти бруд ззовні.

Сама по собі пічка являє собою додатковий радіаторний вузол. У тому випадку, якщо мотор машини не прогрітий до необхідної температури, то при активації нагрівника буде здійснюватися додаткове охолодження. В результаті це призведе до утворення корозійних процесів на корпусі радіаторного механізму, а силовий агрегат доведеться довше прогрівати. Крім цього, зросте і вологість повітря, що призведе до запітніння стекол. Саме тому опалювальна система повинна включатися тільки тоді, коли двигун не прогріється менше, ніж до 50 градусів, а краще — до робочої температури, тобто приблизно до 90 градусів (автор відео — канал Автоелектрика ВЧ).

Можливі несправності

Для діагностики опалювача треба просто включити агрегат і оцінити — ефективно він працює, чи ні. Якщо ефективність роботи знижена або ж у салоні авто з'явилися сліди підтікання охолоджуючої рідини, то вузол потребує більш ретельної діагностики і ремонту.

Які несправності характерні для опалення:

 1. Вихід з ладу керуючого модуля, розташованого на торпеді. Можливо, сталося механічне пошкодження елементів управління, в результаті чого обігрівач не може працювати в різних режимах.
 2. Вийшов з ладу радіатор отопітеля салону. При поломці цей вузол, як правило, починає текти, що сприяє утворенню калюжі в салоні авто, під передніми килимками (зазвичай під пасажирським).
 3. Потік електричний або механічний краник пічки. Ця несправність також сприяє витоку робочої рідини, проблема вирішується шляхом заміни деталі.
 4. Вихід з ладу електродвигуна. Якщо моторчик з якихось причин ламається, то, як можна зрозуміти, робота пристрою буде неможливою. Як правило, електромотор ремонту не підлягає, тому його потрібно міняти в зборі.
 5. Вихід з ладу температурного контролера, який, як правило, розташований в салоні. Цей датчик необхідний для автоматичної активації опалювального пристрою.
 6. Ще однією причиною, по якій вузол буде працювати не так ефективно, є витік охолоджуючої рідини. Якщо витік не пов'язана з поломкою радіатор або крана, то скоріше за все, причиною є зношені шланги. Перед додаванням антифризу слід замінити зносилися патрубки.

Фотогалерея «Основні несправності»

Особливості експлуатації та ремонту печі

Оскільки основним елементом будь-якого опалювального вузла є електромотор, пропонуємо ознайомитися з процесом його заміни на прикладі автомобіля ВАЗ 2110.

Як поміняти електродвигун своїми руками:

 1. В першу чергу слід зняти щітки склоочисника, потім провести демонтаж жабо.
 2. Саме жабо слід відсунути в сторону, а потім, використовуючи викрутку з хрестовим наконечником, відкрутити три самореза.
 3. Зробивши це, ви можете від'єднати проводи від має електродвигуна.
 4. Тепер вам залишається тільки витягти з посадкового місця старий моторедуктор і зробити його заміну на новий пристрій. Подальша збірка здійснюється в зворотній послідовності.

Що стосується основних особливостей експлуатації, то для того, щоб не допустити поломок в роботі обігрівача, рекомендуємо керуватися наступними правилами:

 1. Якщо ваш транспортний засіб оснащено кондиціонером, то найкраще його включати в сиру погоду, оскільки кондер дозволяє прибрати вологу з салону.
 2. Ніколи і нічим не затуляйте воздуходувы, через які подається повітряний потік в салон, зокрема, мова йде про соплах, які розташовані в нижній частині і використовуються для охолодження ніг.
 3. В холодну пору року скла транспортного засобу повинні бути ретельно очищені від вологи, а також забруднень.
 4. Крім того, в період морозів фахівці рекомендують використовувати два положення регулювання печі. Якщо потрібно швидко осушити лобове скло, то включається конкретно обдув скла. А коли ви починаєте рух, то краще всього активувати режим охолодження ніг.

Голосування

У вас були проблеми з пічкою?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Міняємо радіатор»

Інструкція по заміні наведена нижче (автор — канал Ремонт Двигуна! І цікаве!).


Коментарі та відгуки