Вкладиші колінчастого вала: що повинен знати про них автолюбитель?

Двигун транспортного засобу являє собою складний за своєю конструкцією агрегат, що складається з тисяч різних деталей. Щоб система ДВС працювала збалансовано, всі елементи агрегату повинні функціонувати належним чином. У цій статті ми поговоримо про вкладишах для ремонту коленвала: в чому полягає їх призначення, яке маркування та як провести заміну компонентів.

Опис вкладишів колінчастого

Всі корінні і шатунні шийки колінвала мають свої власні розміри, мова йде про параметри, які беруть шийки після процесу шліфування. Розміри цих елементів повинні повністю відповідати габаритам, якими володіють ремонтні вкладиші коленвала. Відповідно, при покупці таких запчастин необхідно враховувати параметри свого транспортного засобу, адже кожен окремий мотор має свої розміри.

Отработавшие свой ресурс вкладыши коленвала
Відпрацювали свій ресурс вкладиші коленвала

наприклад, якщо ви є власником класичного автомобіля ВАЗ, то повинні мати на увазі, що вітчизняні авто мають чотири різних розміру вкладишів. Це означає, що колінвал в принципі може бути розточчя не більше чотирьох разів. Також потрібно врахувати, що вкладиші коленвала мають і зовнішній розмір, який ніколи не змінюється, а от внутрішній може регулюватися через збільшення товщини елементів.

Призначення вкладишів

По суті, корінні вкладиші колінчастого вала, незалежно від маркування, виконують роль підшипників, призначених для поліпшення ковзання шатунів. Шатуни, як відомо, призначені для обертання коленвала під впливом микровзрыва горючої суміші в камерах згоряння двигуна. Оскільки елементи періодично зношуються, автомобіліст повинен своєчасно виконувати їх зняття і заміну, що також повинно супроводжуватися розточенням вала.

Не секрет, що при роботі двигуна внутрішні вузли піддаються високим навантаженням і швидкостям обертання. Це означає, що мотору просто необхідно знизити тертя, в іншому випадку агрегат може вийти з ладу практично відразу. Щоб показник сили тертя був значно нижче, всі необхідні компоненти всередині мотора функціонують в мікронною плівці, яка є масляної.

Износившийся и новый вкладыш
Зносився і новий вкладиш

Ця верства, яка обволікає металеві компоненти агрегату, утворюється виключно при достатньому тиску робочої рідини. Зокрема плівка завжди повинна знаходитися між корінний шийкою колінчастого і вкладишем, в результаті чого показник тертя не такий високий, як міг би бути. Відповідно вкладиші, виготовлення яких здійснюється з металу, являють собою надійний захист, яка дозволяє підвищити ресурс експлуатації вала в цілому.

Конструкція

Здавалося б, вкладиш коленвала — звичайна деталь, але її виготовлення здійснюється з застосуванням різних металів.

Відповідно вкладиш складається з декількох шарів, які ми розглянемо нижче:

 • виготовлення першого шару здійснюється з міді, її відсоток може становити від 69 до 75%;
 • виготовлення другого шару здійснюється з свинцю, його відсоток становить від 21 до 25%;
 • третій шар — олово, близько 2-4%.

В цілому загальна товщина вкладиша становить 250-400 мікро. Слід зазначити, що іноді для виготовлення вкладиша застосовується не мідь, олово і свинець, а спеціалізований алюмінієвий сплав. Маркування в цьому випадку буде залежати виключно від виробника.

Види

Що стосується видів, то маркування тут буде залежати від типу компонента.

В цілому вкладиші для колінчастого вала поділяються на кілька груп:

 1. Корінні. Незалежно від маркування, корінні вкладиші виконують подібні функції. Вони монтуються між колінчастим валом і тим місцем, де цей вал проходить через корпус двигуна.
 2. Шатунні. Шатунні компоненти розташовані безпосередньо між шатунами і шийками вала.

В принципі вкладиші, як шатунні, так і корінні, виробляються для кожного типу двигуна, але всі вони розрізняються між собою по внутрішньому діаметру. Залежно від моделі двигуна діаметри елементів будуть різні, навіть для одного двигуна. Як правило, різниця в діаметрі, тобто крок, становить 0.25 мм Це означає, що розмірний ряд деталей, складається наступним чином: 0.25 мм, 0.5 мм, 0.75 мм і т. д.

Перевірка і заміна вкладишів

Коли потрібно міняти?

Оскільки колінвал функціонує в умовах високих температурних і фізичних навантажень, тільки підшипники можуть втримати його на своїй осі. Шийки, як корінні, так і шатунні, виконують роль внутрішніх обойм, а ось вкладиші — зовнішніх. Як і інші елементи мотора, вкладиші з часом зношуються, що призводить до необхідності їх заміни.

Фізичний знос є важливою умовою, при якому виникає необхідність зняття і заміни елементів. Як би автолюбитель не бажав уникнути зносу, це неможливо. Експлуатація транспортного засобу з зношеними деталями може призвести до виходу з ладу двигуна.

Однак необхідність зняття і установки нових запчастин може виникнути і в інших випадках. Приміром, часто вітчизняні автолюбителі стикаються з такою проблемою, як провертання вкладишів. Тонка пластина елемента монтується в спеціальну канавку, а зовні виступи впираються в торцеві частини підшипників. У деяких випадках, коли навантаження дуже високі, виступи не в змозі утримати вкладиш, в результаті чого останній провертається.

В цьому випадку подальша робота двигуна внутрішнього згоряння буде неможливою, ця несправність виникає з наступних причин:

 • в результаті використання дуже в'язкого мастила;
 • при відсутності мастильної рідини або попаданні в неї абразиву;
 • при дуже малому натяге при монтажі кришок підшипників;
 • якщо масло недостатньо в'язке;
 • якщо двигун регулярно експлуатується в умовах високих навантажень і перевантажень.

Ознаки зносу

Якщо ви вже зрозуміли, що ремонт двигуна вашого автомобіля неминучий, то вам напевно буде цікаво виявити знос елементів. Щоб визначити заміри, вам потрібно мікрометр, однак виявити поломку можна і візуально. В ході огляду вам також потрібно оцінити можливість подальшої розточки вала.

А ось якщо вкладиші почали провертатися, то їх зняття і установка нових повинна проводитися як можна швидше. Однією з ознак зносу є гучний стукіт валу, зниження потужності двигуна, а також його регулярні спроби стихнути.

В тому випадку, якщо заклинили шийки, то рух на автомобілі буде неможливим. Так чи інакше, але вам доведеться здійснити детальний огляд елементів. Якщо на шийках будуть виявлені хвилеподібні ушкодження, які в принципі можна відчути і руками, то коленвалу необхідно розточування. Відповідно заміна вкладишів колінчастого в цьому випадку також буде необхідною. Якщо ви зібралися купувати нові деталі, то краще це зробити після того, як мотор буде розточчя, адже якщо знос досить великий, то ви можете помилитися з розміром.

Послідовність дій по заміні

На сьогоднішній день процедура зняття і установки вкладишів колінчастого не особливо популярна серед наших автомобілістів. Водії в більшості випадків довіряють цю процедуру фахівцям, але деякі все ж наважуються на те, щоб зробити заміну елементів в домашніх умовах. Ми рекомендуємо здійснювати ремонт своїми руками тільки в тому випадку, якщо ви маєте хоч якісь знання.

В цілому процес заміни вкладишів описаний нижче:

 1. Перед тим, як приступити до заміни компонентів, необхідно перевірити наявність зазору між валом і вкладишем. Щоб зробити це, вам потрібно буде використовувати калібровану пластикову дріт, яка знаходиться на шийці. Потім кришка з елементів встановлюється і затягується з необхідним зусиллям, в даному випадку цей показник становить 51 Нм. Всі виміри слід проводити з допомогою динамометричного ключа.
  Коли кришка демонтована, показник зазору буде відповідати ступеню сплющивания дроту. Для оцінки потрібного параметра слід використовувати номінальний зазор, даний показник повинен бути вказаний в сервісному мануалі до вашого авто. У тому випадку, якщо при перевірці зазору ви виявили, що він більше того, який зазначений вашим автовиробником, то вкладиші доведеться міняти. Купівля вкладишів здійснюється строго у відповідності з вашою моделлю авто, якщо зазор занадто великий, то купуйте деталі тільки після розточування вала.
 2. Коли всі зазори були заміряні, необхідно буде демонтувати шатуни з усіх шийок. Потім знімається колінчастий вал і здійснюється його розточування. Безпосередньо сам процес шліфування має відбуватися на центростремителе. Природно, такий пристрій навряд чи знайдеться в гаражі у пересічного автомобіліста, тому процедуру шліфування все ж краще довірити професіоналам.
  Коли колінвал розточчя, приступаєте до вибору ремонтних вкладишів. В цьому випадку вам знову доведеться скористатися мікрометром, потім здійсните примірку вкладишів валу. Знімаючи старі вкладиші, зверніть увагу на їх стан — можливо, їх вихід з ладу обумовлений зовнішніми механічними впливами. Щоб несправність не повторилася через деякий час, причину бажано усунути, зрозуміло, якщо вона в принципі є. Адже, як ви пам'ятаєте, вихід з ладу вкладишів може бути наслідком фізичного зносу.
 3. Тільки після того, як ви остаточно вибрали запчастини для ремонту, можна приступити до процесу установки колінчатого вала. Всі дії по монтажу здійснюються в зворотній послідовності, все повинно бути зроблено правильно і строго у відповідності з вимогами автовиробника. Тільки коли всі компоненти будуть встановлені на своє місце, можна закрутити кришки корінних підшипників.
 4. Після цього приступаєте до процедури монтажу безпосередньо самих вкладишів вала, а також шатунів. У цілому цей процес не повинен зайняти багато часу і сил. Ремонтні вкладиші необхідно змастити моторної рідиною, після чого закручуються їх кришки. Власне, сам монтаж досить простий, якщо не вважаючи підготовчі процеси.

Завжди при експлуатації свого «залізного коня» пам'ятайте про те, що колінчастий вал є одним з найдорожчих в плані ремонту і заміни вузлів. Тим більше, що він відчуває дуже серйозні навантаження при функціонуванні. Відповідно вам, як водієві, необхідно приймати всі заходи для того, щоб збільшити його ресурс служби. І важливою процедурою для цього є розточування, яка повинна здійснюватися вчасно. Якщо процес розточки виконаний правильно, то все шийки будуть гладкими, відповідно, вони зможуть витримувати сильні навантаження при експлуатації.

Також враховуйте і те, що мотор транспортного засобу є досить складним за своєю конструкцією агрегатом. І хоча деякі спеціалісти можуть розібрати і зібрати його своїми руками навіть із закритими очима, демонтаж і монтаж колінчастого вала все ж вимагає специфічних навичок. Тому при відсутності хорошого досвіду ми не рекомендуємо вам братися за цю справу. Адже перетягнувши або недотянув вкладиші при установці, можна знову зіткнутися з проблемою їх провертання.

Голосування

Доводилося вам змінювати вкладиші коленвала своїми силами?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Відео «Міняємо вкладиші коленвала в домашніх умовах»

На прикладі автомобіля Форд Транзит пропонуємо вам ознайомитися із процесом заміни вкладишів коленвала.


Коментарі та відгуки