Лого av-to.info
Двигун

Вкладиші колінчастого вала: що повинен знати про них автолюбитель?

Двигун транспортного засобу являє собою складний за своєю конструкцією агрегат, що складається з тисяч різних деталей. Щоб система ДВС працювала збалансовано, все елементи агрегату повинні функціонувати належним чином. У цій статті ми поговоримо про вкладишах для ремонту клонували: в чому полягає їх призначення, яка маркування і як зробити заміну компонентів.

Опис вкладишів коленвала

Все корінні і шатунні шийки коленвала мають свої власні розміри, мова йде про параметри, які приймають шийки після процесу шліфування. Розміри цих елементів повинні повністю відповідати габаритам, якими володіють ремонтні вкладиші коленвала. Відповідно, при покупці таких запчастин необхідно враховувати параметри свого транспортного засобу, адже кожен окремий мотор має свої розміри.

Отработавшие свой ресурс вкладыши коленвала
Відпрацьовані свій ресурс вкладиші коленвала

Наприклад, якщо ви є власником класичного автомобіля ВАЗ , то повинні мати на увазі, що вітчизняні авто мають чотири різних розміру вкладишів. Це означає, що колінвал в принципі може бути розточені не більше чотирьох разів. Також потрібно врахувати, що вкладиші коленвала мають і зовнішній розмір, який ніколи не змінюється, а от внутрішній може регулюватися через збільшення товщини елементів.

Призначення вкладишів

По суті, корінні вкладиші колінчастого вала, незалежно від маркування, виконують роль підшипників, призначених для поліпшення ковзання шатунів. Шатуни, як відомо, призначені для обертання коленвала під впливом мікровибухи горючої суміші в камерах згоряння двигуна. Оскільки елементи періодично зношуються, автомобіліст повинен своєчасно виконувати їх зняття і заміну, що також повинно супроводжуватися расточкой вала.

Не секрет, що при роботі двигуна внутрішні вузли піддаються високим навантаженням і швидкостям обертання. Це означає, що мотору просто необхідно знизити тертя, в іншому випадку агрегат може вийти з ладу практично відразу. Щоб показник сили тертя був значно нижче, всі необхідні компоненти всередині мотора функціонують в мікронною плівці, яка є масляною.

Износившийся и новый вкладыш
зносу і новий вкладиш

Цей прошарок, яка обволікає металеві компоненти агрегату, утворюється виключно при достатньому тиску робочої рідини. Зокрема плівка завжди повинна знаходитися між корінний шийкою клонували і вкладишем, в результаті чого показник тертя не такий високий, як міг би бути. Відповідно вкладиші, виготовлення яких здійснюється з металу, є надійним захистом, яка дозволяє підвищити ресурс експлуатації вала в цілому.

Конструкція

Здавалося б, вкладиш коленвала - звичайна деталь, але її виготовлення здійснюється із застосуванням декількох різних металів.

Відповідно вкладиш складається з декількох шарів, які ми розглянемо нижче:

 • виготовлення першого шару здійснюється з міді, її відсоток може становити від 69 до 75%;
 • виготовлення другого шару здійснюється з свинцю, його відсоток складає від 21 до 25%;
 • третій шар - олово, близько 2-4%.

В цілому загальна товщина вкладиша становить 250-400 мікро. Слід зазначити, що іноді для виготовлення вкладиша застосовується не мідь, олово і свинець, а спеціалізований алюмінієвий сплав. Маркування в цьому випадку буде залежати виключно від виробника.

Види

Що стосується видів, то маркування тут буде залежати від типу компонента.

В цілому вкладиші для колінчастого вала поділяються не кілька груп:

 1. Корінні. Незалежно від маркування, корінні вкладиші виконують подібні функції. Вони монтуються між колінчастим валом і тим місцем, де цей вал проходить через корпус мотора.
 2. Шатунниє. Шатунниє компоненти розташовані безпосередньо між шатунами і шийками вала.

В принципі вкладиші, як шатунні, так і корінні, виробляються для кожного типу двигуна, але всі вони розрізняються між собою по внутрішньому діаметру. Залежно від моделі двигуна діаметри елементів будуть різні, навіть для одного двигуна. Як правило, різниця в діаметрі, тобто крок, становить 0.25 мм. Це означає, що розмірний ряд деталей, складається таким чином: 0.25 мм, 0.5 мм, 0.75 мм і т.д.

Перевірка і заміна вкладишів

Коли потрібно міняти?

Оскільки колінвал функціонує в умовах високих температурних і фізичних навантажень, тільки підшипники можуть утримати його на своїй осі. Шейки, як корінні, так і шатунні, виконують роль внутрішніх обойм, а ось вкладиші - зовнішніх. Як і інші елементи мотора, вкладиші з часом зношуються, що призводить до необхідності їх заміни.

Фізичний знос є важливою умовою, при якому виникає необхідність зняття і заміни елементів. Як би автолюбитель не бажав уникнути зносу, це неможливо. Експлуатація транспортного засобу з зношеними деталями може привести до виходу з ладу двигуна.

Однак необхідність зняття і установки нових запчастин може виникнути і в інших випадках. Наприклад, часто вітчизняні автолюбителі стикаються з такою проблемою, як проворачивание вкладишів. Тонка пластина елемента монтується в спеціальну канавку, а зовні виступи впираються в торцеві частини підшипників. У деяких випадках, коли навантаження дуже високі, виступи не в змозі утримати вкладиш, в результаті чого останній провертається.

У цьому випадку подальша робота двигуна внутрішнього згоряння буде неможливою, ця несправність виникає з наступних причин:

 • в результаті використання дуже вузького масла;
 • при відсутності змазує рідини або попаданні в неї абразиву;
 • при дуже малому натяг при монтажі кришок підшипників;
 • якщо масло недостатньо в'язке;
 • якщо двигун регулярно експлуатується в умовах високих навантажень і перевантажень. | || 248

Признаки износа

Якщо ви вже зрозуміли, що ремонт мотора вашого автомобіля неминучий, то вам напевно буде цікаво виявити знос елементів. Щоб визначити виміри, вам буде потрібно мікрометр, проте виявити поломку можна і візуально. В ході огляду вам також буде потрібно оцінити можливість подальшої розточення вала.

А ось якщо вкладиші почали провертатися, то їх зняття і установка нових повинна проводитися якомога швидше. Однією з ознак зносу є гучний стукіт вала, зниження потужності двигуна, а також його регулярні спроби стихнути.

У тому випадку, якщо заклинило шийки, то рух на автомобілі буде неможливим. Так чи інакше, але вам доведеться здійснити детальний огляд елементів. Якщо на шиях будуть виявлені хвилеподібні пошкодження, які в принципі можна відчути і руками, то коленвалу необхідно розточування. Відповідно заміна вкладишів коленвала в цьому випадку також буде необхідною. Якщо ви зібралися купувати нові деталі, то краще це зробити після того, як мотор буде розточені, адже якщо знос досить великий, то ви можете пригадати з розміром.

Послідовність дій по заміні

на сьогоднішній день процедура зняття і установки вкладишів коленвала не особливо популярна серед наших автомобілістів. Водії в більшості випадків довіряють цю процедуру фахівцям, але деякі все ж вирішуються на те, щоб зробити заміну елементів в домашніх умовах. Ми рекомендуємо здійснювати ремонт своїми руками тільки в тому випадку, якщо ви маєте хоч якісь знання.

В цілому процес заміни вкладишів описаний нижче:

 1. Перед тим, як приступити до заміни компонентів , необхідно перевірити наявність зазору між валом і вкладишем. Щоб зробити це, вам буде потрібно використовувати калібровану пластикову дріт, яка знаходиться на шийці. Потім кришка з елементів встановлюється і затягується з необхідним зусиллям, в даному випадку цей показник становить 51 Нм. Всі виміри варто робити за допомогою динамометричного ключа.
  Коли кришка демонтована, показник зазору буде відповідати ступеню сплющивания дроту. Для оцінки потрібного параметра слід використовувати номінальний зазор, даний показник повинен бути зазначений в сервісному мануалі до вашого авто. У тому випадку, якщо при перевірці зазору ви виявили, що він більше того, який зазначений вашим автовиробником, то вкладиші доведеться міняти. Купівля вкладишів здійснюється строго у відповідності з цією моделлю авто, якщо зазор занадто великий, то купуйте деталі тільки після розточення вала.
 2. Коли всі зазори були заміряні, необхідно буде демонтувати шатуни з усіх шийок. Потім знімається колінчастий вал і здійснюється його розточування. Безпосередньо сам процес шліфування повинен відбуватися на центростремітеле. Природно, такий пристрій навряд чи знайдеться в гаражі у рядового автомобіліста, тому процедуру шліфування все ж краще буде довірити професіоналам.
  Коли колінвал розточені, приступаєте до вибору ремонтних вкладишів. В цьому випадку вам знову доведеться скористатися мікрометром, потім здійсніть примірку вкладишів вала. Знімаючи старі вкладиші, зверніть увагу на їх стан - можливо, їх вихід з ладу обумовлений зовнішніми механічними діями. Щоб несправність не повторилася через деякий час, причину бажано усунути, зрозуміло, якщо вона в принципі є. Адже як ви пам'ятаєте, вихід з ладу вкладишів може бути наслідком фізичного зносу.
 3. Тільки після того, як ви остаточно вибрали запчастини для ремонту, можна приступити до процесу установки колінчастого вала. Всі дії по монтажу здійснюються в зворотній послідовності, все повинно бути зроблено правильно і строго відповідно до вимог автовиробника. Тільки коли всі компоненти будуть встановлені на своє місце, можна закрутити кришки корінних підшипників.
 4. Після цього приступаєте до процедури монтажу безпосередньо самих вкладишів вала, а також шатунів. В цілому цей процес не повинен зайняти багато часу і сил. Ремонтні вкладиші необхідно змастити моторної рідиною, після чого закручуються їх кришки. Власне, сам монтаж досить простий, якщо не рахуючи підготовчі процеси.

Завжди при експлуатації свого «залізного коня» пам'ятаєте про те, що колінчастий вал є одним з найдорожчих в плані ремонту і заміни вузлів. Тим більше, що він відчуває дуже серйозні навантаження при функціонуванні. Відповідно вам, як водієві, необхідно вживати всіх заходів для того, щоб збільшити його ресурс служби. І важливою процедурою для цього є розточування, яка повинна здійснюватися вчасно. Якщо процес розточування виконаний правильно, то все шийки будуть гладкими, відповідно, вони зможуть витримувати сильні навантаження при експлуатації.

Також враховуйте і те, що мотор транспортного засобу є досить складним за своєю конструкцією агрегатом. І хоча деякі фахівці можуть розібрати і зібрати його своїми руками навіть із закритими очима, демонтаж і монтаж колінчастого вала все ж вимагає специфічних навичок. Тому при відсутності хорошого досвіду ми не рекомендуємо вам братися за цю справу. Адже перетягнувши або недотянув вкладиші при установці, можна знову зіткнутися з проблемою їх провертання.

Голосування

Чи доводилося вам міняти вкладиші коленвала своїми силами?

Загрузка ...Загрузка ... Завантаження ...

Відео «Міняємо вкладиші коленвала в домашніх умовах»

На прикладі автомобіля Форд Транзит пропонуємо вам ознайомитися з процесом заміни вкладишів коленвала.