Шліфування колінчатого валу своїми руками — технологія ремонту

З часом експлуатації транспортного засобу будь-вузол або агрегат буде мати потребу в ремонті. Багато автомобілістів стикаються з таким питанням, як шліфування колінвала, в результаті зносу робочих поверхонь різноманітних підшипників. Саме технологічному процесу відновлення колінчастих валів і присвячений цей матеріал.

У яких випадках необхідно проводити шліфування колінвала?

Колінчастий шків являє собою досить складний за конструкцією та функціонування елемент двигуна. Його призначення полягає в перетворенні зворотно-поступальних рухів поршнів в обертальний момент. Якщо пояснити в двох словах, то колінвал дозволяє транспортному засобу рухатися, без нього неможлива робота жодного двигуна.

Коленчатый вал двигателя
Колінчастий вал двигуна

Перед тим, як розповісти, що таке розточування коленвала, розберемося, що ж впливає на його знос:

 1. В блоці двигуна колінчастий монтується в нижній частині як мінімум на п'яти підшипниках (корінних). Крім того, тут знаходиться і деяку кількість шатунних підшипників (в залежності від числа циліндрів). Необхідність розточки компонента виникає в результаті зношування шатунних або корінних елементів.
 2. Також на це впливають і шатуни, які пов'язані з поршнями. Вони монтуються до ексцентричним кілець за допомогою підшипників ковзання.
 3. Якщо автомобіль довгий час експлуатується без обслуговування кілець і так званих вкладишів, у системі значно знижується рівень тиск мастильної рідини. Від цього з ладу може вийти навіть двигун.

Саме в таких випадках, якщо ви не хочете купувати вийшли з ладу компоненти, здійснюється розточування коленвала, тобто процес відновлення його працездатності. Професіонали в цій галузі давно знають, що конструкція корінних і шатунних елементів ковзання шківа колінчастого здійснюється з використанням змінних вкладишів. У тому випадку, коли їх знос сягає критичних меж, доводиться розбирати двигун і монтувати нові компоненти.

Причини, за якими виникає необхідність розточки

насправді причини, за якими здійснюється процес відновлення та шліфування колінвала, дуже банальні. І пов'язані вони виключно з експлуатацією транспортного засобу.

Причини необхідності відновлення наступні:

 1. Якщо ви регулярно використовуєте низькоякісну змазує рідина. Мастило низької якості безпосередньо впливає на знос всіх компонентів.
 2. Якщо ви змінюєте моторну рідину набагато рідше, не дотримуючись термін заміни. У тому числі мова йде і про фільтруючих елементах. В добавок до цього, якщо масло низькоякісне, то необхідність розточки настане набагато раніше.
 3. Ще один недолік в експлуатації — це недостатній прогрів мотора перед початком їзди. Особливо це стосується експлуатації транспортного засобу в зимовий час року. У цьому випадку машину потрібно як слід прогрівати.
 4. Якщо транспортний засіб регулярно використовується в режимі підвищених навантажень.
 5. Якщо двигун внутрішнього згоряння якимось чином потрапляє волога.
 6. В тому випадку, якщо стався підвищений знос посадочних місць, оскільки сполучаються елементи ДВС спочатку були невисокої якості. Або ж при експлуатації авто був порушений режим їх термічної обробки.

Симптоми необхідності ремонту шийок колінчастого валу

Отже, при яких симптомах виникає необхідність відновлення вузла і ремонту шийок.

Це зазвичай відбувається при прояві наступних дефектів:

 1. Якщо при демонтажі сайту ви помітили, що на тертьових поверхнях утворилися подряпини в результаті механічного впливу.
 2. Якщо значно збільшилися допустимі розміри зазорів, це також є недоліком.
 3. Якщо на поверхні шийок утворилися кільцеві ризики.
 4. Якщо стався перегрів двигуна, при це заклинили або розплавилися вкладиші.

Докладна інструкція

З причинами та симптомами необхідності відновлення ми розібралися. Де розточити колінвал і скільки це коштує? Саме таке питання приходить в голову кожному власнику транспортного засобу, що зіткнувся з необхідністю ремонту вузла. Відповідь проста — колінчастий шків цілком можна розточити в домашніх умовах, зрозуміло, при наявності необхідного обладнання (верстата), інструментів і певних знань.

Здійснити таку процедуру в гаражі практично неможливо, оскільки для цього потрібен спеціальний верстат.

Але ви повинні максимально розуміти цю тему, оскільки вивчити технічну літературу і подивитися один раз, як це робить фахівець, буде вкрай недостатньо. Як мінімум, потрібно мати відповідний досвід. Отже, як відбувається розточування — весь технологічний процес з докладним описом наданий нижче.

Голосування

Ви коли-небудь займалися шліфуванням колінвала?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Інструменти, верстат

 1. Перше, що вам буде потрібно для відновлення вузла — це спеціалізований верстат. Врахуйте, що без нього робота буде неможливою, верстат — це найважливіше.
 2. Набір гайкових ключів.

Етапи

 1. Отже, перейдемо до технологічного процесу. В першу чергу необхідно буде демонтувати з мотора все навісне обладнання. В даному випадку потрібно також зняти зчеплення з маховиком, а також КПП. Злийте всі витратні матеріали (моторну рідина, антифриз) з систем. Почекайте якийсь час, поки повністю не зіллється все масло. Використовуйте весь необхідний для цього інструмент.
 2. Після того, як демонтовано все навісне обладнання, мотор слід витягнути з підкапотного простору. Зрозуміло, самому впоратися з цим завданням у вас навряд чи вийде, тому заздалегідь подбайте про те, щоб у вас був помічник.
 3. Далі, необхідно розкрити піддон двигуна. Після цього можна відкрутити кришки шатунних і корінних підшипників. Використовуйте для цього весь необхідний інструмент. Коли кришки відкручені, їх можна демонтувати разом з вкладками, а сам колінчастий шків для відновлення слід витягти.
 4. Наступним етапом процесу відновлення колінчатого валу буде повна прочищення. Це робиться перед тим, як здійснювати його розточування. Очищення елемента повинна бути найбільш ефективною, оскільки цей крок є дуже важливим у всьому процесі.
 5. Як правило, сам процес шліфування починається з роботи з шатунными шийками. Щоб здійснити цю процедуру, колінчастий вал необхідно встановити на спеціалізований верстат. Як ви можете побачити на фото, такий верстат ви навряд чи зможете взяти в прокат, тому дана процедура можлива тільки в спеціалізованих автосервісах або на виробництві. Шатунні шийки необхідно правильно відшліфувати, дотримуючись технологію (спочатку вимірюється сама зношена шийка, щоб визначити розміри, до яких необхідно здійснювати розточування). Якщо помилитися в цьому питанні, наслідки можуть бути незворотними аж до того, що буде потрібно заміна компонента.
 6. Коли цей крок завершено, на верстаті необхідно здійснити балансування. Після балансування за допомогою стійок з індикатором елементи повинні перебувати в такому вигляді, щоб вісь шийок не збігалася, їх слід виставити по осі обертання. Ця умова є обов'язковою, тому зверніть на це увагу. Таким чином при балансуванні зовнішня поверхня шийок сточується до потрібних габаритів.
 7. І тільки потім, коли виконані всі наведені вище дії і вузол встановлений на верстат, можна приступати до самого процесу шліфування колінчатого шківа. Вам необхідно правильно його відшліфувати, після чого колінчастий вал промивається. Промивання повинно здійснюватися дуже якісно, особливу увагу необхідно приділяти мастильним каналах.
 8. Після всіх цих етапів настає черга корінних шийок. Як і в попередньому випадку, необхідно почати з тієї шийки, яка зношена більше за інших. Таким чином визначається їх ремонтний розмір. Всі інші шийки підганяються під ці розміри.
 9. Потім, коли всі етапи процесу завершені, вам слід здійснити перевірку правильності форми вузла. Порівнювати зі стандартами безглуздо, інакше в чому сенс шліфування. Але всі розміри повинні відповідати один одному і бути пропорційні. Деякі здійснюють розточування коленвала з напиленням, такий крок дозволяє збільшити ресурс експлуатації вузла. Однак, напилення не є обов'язковою умовою, тому ми обійдемося без нього.

Коли всі роботи завершені, необхідно провести повну прочищення вузла від продуктів зносу, тобто металевої стружки та іншого сміття. Далі, вузол необхідно змастити, потім збираються всі компоненти механізму. Отриманий вузол монтується назад у двигун. Вся збірка відбувається в зворотній послідовності.

Як можна продовжити життя коленвалу?

 1. Потрібно дбайливо використовувати своє авто. Не допускайте перегріву двигуна, як можна рідше їздите на підвищених обертах.
 2. Вчасно міняйте витратні матеріали (масло, фільтр).
 3. Краще не використовуйте додаткові присадки (бажано відразу брати якісне масло).
 4. Процес ремонту ДВС краще довіряти професіоналам.

Відео «Шліфування колінвала»

Більше інформації — на відео.


Коментарі та відгуки