Коли слід міняти антифриз або «Тосол»?

Використання вже відпрацьованої охолоджуючої рідини є причиною більшості несправностей силового агрегату автомобіля. Після тривалої експлуатації та антифриз, і «Тосол » втрачають свої властивості. З-за цього система охолодження переносить великі навантаження, що призводить до зменшення часу напрацювання двигуна на відмову. Тому краще не чекати моменту, коли міняти антифриз вже пізно, а зробити його заміну своєчасно.

Навіщо міняти охолоджуючу рідину?

Чому заміну охолоджуючого засобу потрібно робити у встановлений термін і регулярно? Вся справа в її складі. Основним компонентом охолоджувальних коштів є етиленгліколь. Рідше пропіленгліколь, оскільки його вартість набагато вище. Обидва ці речовини мають низьку температуру замерзання (точку випадання кристалізації) і менший коефіцієнт розширення при переході в твердий стан. Це робить їх придатними для використання в холодну пору року.

Разом з тим, етиленгліколь викликає корозії при взаємодії з металевими деталями системи охолодження. Алюмінієві комплектуючі особливо схильні його агресивного впливу. Тому до складу холодоагентів додають також дистильовану воду і спеціальні присадки, у тому числі інгібітори корозії.

Охлаждающие жидкости различных типов
Різні охолоджуючі засоби

Саме ці присадки при тривалому використанні охолоджуючого розчину втрачають свої властивості. Крім того, охолоджуюча рідина може прийти в непридатність раніше передбачається терміну. Її захисні властивості швидко знижуються при попаданні в систему охолодження відпрацьованих газів, пари або при використанні двох різних розчинів.

Ще одна причина зниження антикорозійних властивостей присадок: вода. Додавання в «Тосол» води (особливо недистильованої) не тільки підвищує його температуру замерзання, але також збільшує ризик корозійного пошкодження металевих елементів охолоджувальної системи.

Антифриз з перевищеним вмістом води густіє при низьких температурах і теж не захищає систему від пошкоджень його агресивними складовими.

Комплектующие системы охлаждения, подверженные эрозии
Комплектуючі системи охолодження, схильні до ерозії

Тому своєчасна заміна охолоджуючого розчину необхідна. Вона допоможе уникнути таких проблем:

 • Корозія. Крім того, що корозія пошкоджує металеві комплектуючі системи, її шар перешкоджає теплообміну всередині її і самого двигуна. Крім цього, шари корозії всередині радіаторних каналів призводять до зниження темпів циркуляції охолоджуючої рідини і зменшення теплообміну.
 • Перегрів двигуна. При порушенні теплообміну в двигуні відбувається перегрів силового агрегату. Це може стати причиною підвищеної витрати палива і зниження потужності.
 • Утворення осаду. Ця проблема відноситься до антифризам, до складу яких входять силікати. При несвоєчасній заміні таких коштів на внутрішніх поверхнях системи утворюється осад, який не розчиняється і призводить до перегріву.
 • Утворення тріщин. Якщо охолоджуюча рідина розбавлений великою кількістю води, то на патрубках і розширювальному бачку утворюються тріщини, коли відбувається перепад температур.
 • Кавітаційна ерозія. Кавітація — процес утворення і схлопування бульбашок газу в рідині внаслідок локального зниження тиску. Пошкодження внутрішнього боку елементів системи охолодження відбувається на молекулярному рівні, коли бульбашки газу не відображаються. Охолоджуючий розчин утворює на внутрішніх поверхнях системи плівку, яка захищає їх від ерозії.
Результат кавитационной эрозии фото
Наслідки кавітаційної ерозії

Як часто це слід робити?

Є загальна рекомендація щодо того, як часто треба міняти антифриз. Холодоагент рекомендується міняти не рідше, ніж раз на 2 роки, або через 30 – 45 тис. км пробігу автомобіля. Періодичність заміни «Тосол» потрібно виконувати з урахуванням таких показників: стан машини, її пробіг, марка, виробник і склад самого охолоджуючого засобу, а також розчин, використовуваний раніше. Кошти з присадками на силікатній основі потрібно міняти через кожні 2-3 роки. Гібридні рідини втрачають свої властивості через 3-5 років, а карбоксилатні антифризи можуть «працювати» без заміни 5 і більше років.

останнім часом стали з'являтися карбоксилатні холодоагенти, розраховані на пропуск 100 тис. і більше кілометрів, але їх вибір поки що не надто широкий.

Як вже було сказано, розчин може втратити свої властивості раніше розраховується терміну. Тому потрібно час від часу перевіряти його стан. Існує ряд способів, що допомагають визначити, коли треба міняти антифриз:

 1. Спеціальна тестова смужка. Найбільш раціональний і простий спосіб. Її можна придбати там же, де і антифриз. При зануренні смужки в розчин вона набуває відповідного забарвлення. До тестової смужці додається кольорова шкала, за допомогою якої легко визначити, скільки ще залишилося рідини до заміни.
 2. Консистенція хладагента. Прийнятною щільністю для «Тосол » вважається 1,078 г\см3 при температурі 20 градусів Цельсія. Це оптимальна температура для замірів. У відпрацьованої рідини показники щільності відрізняються.
 3. Колір. Зазвичай непридатний для використання антифриз втрачає свою яскраву забарвлення, стає більш бляклим або каламутним. Червоний або рудий відтінок говорить про присутність іржі. Такий засіб не варто використовувати.
 4. Наявність щільних утворень. Характерною ознакою відпрацьованого охолоджувального розчину також є наявність піни, осаду, пластівців або відколів від накипу. Іноді на внутрішніх поверхнях бачка-розширювача утворюється кашоподібна маса. При цих ознаках антифриз потрібно замінити.
Отработанный антифриз
Відпрацьований антифриз

Придатність для експлуатації охолоджуючої рідини легко визначити візуально або за допомогою спеціальних засобів. Вчасно замінений розчин допоможе довше зберегти систему охолодження двигуна в робочому стані і уникнути дорогого ремонту автомобіля.

Відео «Заміна ТОСОЛа»

Як правильно міняти охолоджуючу рідину? Дивіться відео про це у нас на сайті!


Коментарі та відгуки

 • Зема

  Змінювати Тосол треба кожні 50 тисяч кілометрів і не робити собі мізки. А, взагалі, все залежить від якості.

 • Калина

  Антифриз потрібно міняти кожні 50 тисяч кілометрів, а тоді, коли він втратить свої властивості! А на ньому можна пройти і 100 тисяч км, якщо антифриз хороший. А можна і 10 тисяч пройти, і він вже стане коричневим, смердючим і від нього ніякого толку не буде. Я як-то раз залив зелений Тосол російський, так на ньому не пройшов і 10 тисяч, довелося міняти.

  • Влад

   Це що за антифриз-то такий, на якому можна 100 000 пройти? Може, привезений з Європи?

   • Спеціаліст av-to.info

    Влад, ви абсолютно праві. Я вам більше скажу — європейські антифризи Фольксвагенских стандартів G12, G12+, G13 можуть відпрацювати близько 250 тисяч км і більше. Зрозуміло, якщо дотримуються всі умови заміни і система охолодження промивається.

 • https://twitter.com/apotarin1 Анатолій Потанін

  так, у мене теж була така історія, після неї перейшов на антифриз кулстрим, тепер мало не раз на два голи міняю, хоча я проїжджаю більше 100ки