Вплив температури на моторні масла

Двигуни автомобілів повинні витримувати високі механічні теплові навантаження, тому до якості мастильного речовини пред'являються високі вимоги. Моторні масла мають характеристики і безліч показників.

Діапазон робочих температур

В'язкість моторних масел

Змазує речовину використовують, щоб не допустити сухого тертя внутрішніх деталей двигуна. Моторна рідина повинна забезпечувати розділення поверхонь тертя, ефективно прокачиваясь з масляним каналах. Температура (надалі темп.) спалахи моторного мастильного — це параметр, що характеризує його випаровування.

Характеристики моторного масла — в'язкість і залежність від темп. в широкому діапазоні.
Створюючи двигун автомобіля виробники, перш за все, повинні розрахувати в'язкість моторного нафтопродукту, яка може змінюватися зі зміною температур.

Темп. спалаху визначається нагріванням робочої рідини у відкритому або закритому тиглі, приладі, куди його заливають і підігрівають. Щоб зафіксувати темп. стан робочої рідини слід провести над тиглем запаленим фитильком.

Робоча темп. моторних масел не повинна підвищуватися більш ніж на 2 градуси протягом 1 хвилини. Змазує речовина має не тільки спалахувати, але і горіти. Низька темп. моторних масел збільшує в'язкість рідини, і навпаки.

Процесс замены моторного масла
Процес заміни моторного масла

В'язкість моторних масел, яка вказана в керівництві по експлуатації, повинна бути оптимальною.
Температура спалаху моторних масел характеризує присутність у ньому легкокипящих фракцій. Вона пов'язана з таким показником, як випаровуваність нафтопродукту під час експлуатації. Хороші робочі речовини мають темп. показники спалаху понад 225°C.

Фракції, що володіють слабкою в'язкою, які є в наявності тільки в неякісних масел, вигоряють і випаровуються дуже швидко. В результаті цього мастильний продукт також швидко витрачається. До того ж, його температурні властивості погіршуються.

-35°З — 180°С — такі межі робочих температур масел. Температурний стан робочої рідини залежить від конструкції ДВЗ і темп. повітря. Щоб отримати хороші в'язкісно-температурні характеристики, нафтопродукту загущають допомогою спеціальних присадок, що дозволяють менше «разжижаться» при досягненні високих темп. і робитися гущі при низьких.

Класифікація

Робочий температурний показник звичайного двигуна з водяним охолодженням повинен бути між 80°C до 90°C. Виходячи їх цього, робочий темп. стан змащення має бути вище на 10°C — 15°C температурного стану охолоджувача, але не доходити до позначки 105°C.

Робоча в'язкість може падати нижче 10 мм 2/c. В результаті цього масляна плівка буде дуже тонкою, щоб стати якісною мастилом для усіх деталей в двигуні.

Варто знати температурний діапазон застосування деяких нафтопродуктів.

У назві зимових робочих рідин міститься літера «W»: 4OW, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W.

Літні позначаються числами — 20, 30, 40, 50, 60. В'язкість вище, якщо вище кількість.

Подвійне позначення мають всесезонні змащувальні: SAE 15W-40.

Існує таблиця значень і характеристик в'язкості мастильного продукту по SAE:

Таблица значений вязкости смазочного продукта
Таблиця значень в'язкості мастильного продукту

Мастильний продукт буває бензиновим, дизельним і універсальним, а також всесезонним, літнім і зимовим. Характеристики подачу матеріалу залежать від базового речовини, яка є основою і з допомогою якого розрізняють мінеральні, напівсинтетичні та синтетичні продукти для змащування.

Якщо температурний діапазон, який забезпечує потрібну в'язкість рідини, широкий, то вище та його індекс, а значить, такий продукт можна назвати високоякісним. У робочого речовини може бути як низький темп. стан, доводить його до застигання, так і високе, тобто температура кипіння. Про застиганні трохи пізніше.

Низька температура

Низькотемпературні параметри

Важливо пам'ятати не тільки про температуру на вулиці, але і про робочої темп. в двигуні, так як на нього впливають пробіг автомобіля і навантаження.

У двигуні кожного автомобіля зазвичай застосовуються два режими надходження мастильного речовини:

 • граничний, при якому змазування навколо поршнів здійснюється без тиску;
 • гідродинамічний, коли змащується під тиском колінчастий вал.

Існують низькотемпературні параметри мастила. До них відносяться:

 • проворачиваемость, що вказує на динамічну в'язкість моторних масел і на температурний режим, який робить продукт рідким, таким, при якому є можливість запуску двигуна;
 • прокачиваемость — стан, що дозволяє маслу прокачатися в системі змащення.

Варто зазначити, що робоча температура прокачуваність на 5 градусів нижче температурного стану провороту.

Таблиця температурних показників

Існує таблиця температурних станів нафтопродукту.

Для всесезонних і зимових моторних масел важлива низька темп. застигання.
При запуску холодного двигуна або під час руху з низьким температурним показником рідина надходить у найвіддаленіші місця.

Температура застигання, яка впливає на надходження робочої рідини до частин, що труться деталей, при цьому повинна бути нижче темп. навколишнього середовища. Темп. застигання моторного нафтопродукту повинна бути нижчі на 5-10°С температури запуску двигуна.

Таблица температурных показателей
Таблиця температурних показників

Висока температура

Діапазон допустимості

Що може статися, якщо двигун прогрівся до робочих темп., однак, в'язкість мастила не знизилася до потрібного рівня? Нічого страшного не буде при навантаженнях. Трохи підвищаться температурні показники мотора, а в'язкість зменшиться до норми.

Робочі температурні показники мотора не перевищать норми для цієї навантаження і вкладеться в діапазон допустимості. Але мотор може досить великий відрізок часу працювати при високих показниках термометра, що не призведе до збільшення його моторесурсу.

Заливка нового масла в двигатель
Затока нового масла в двигун

Температура кипіння

Дуже високий рівень теплоти в моторі небезпечніше, ніж низький. Підвищення температурного стану може довести мастило до кипіння. Якщо її нагріти до стадії кипіння, то можна побачити, як воно запузырится і задимиться. Мастило доходить до кипіння при 250-260 градусів.

При підвищеному температурному стані знижується в'язкість мастила, із-за чого вона не зможе якісно змащувати деталі. До того ж зменшення зазорів може спричинити за собою пошкодження механізму. Якщо температура мастила підвищилася до позначки 125 градусів, то воно буде горіти разом з паливом після того, як обійде поршневі кільця.

При цьому концентрація мастильного матеріалу в пальному буде низькою, тому при вихлопі він не буде помітний. Рідина буде швидко витрачатися. Тому потрібно часте укладання нової. Якщо агрегат потребує додати мастила, то зверніть на це увагу.

Чому мастильний продукт не можна доводити до кипіння?

Непосильне навантаження на двигун і недостатній за ним догляд призводять рідина в стан кипіння, при якому вона втрачає в'язкість і інші необхідні якості.

Сгоревшее масло в двигателе автомобиля
Згоріле масло у двигуні автомобіля

Спалаху і застигання моторного масла

Спалаху

Стан, при якому з'являється спалах на поверхні змащення, якщо піднести до нього газове полум'я, називається температурою спалаху. При нагріванні мастильного продукту концентруються масляні пари, які сприяють запаленню.

температурних станах спалаху і займання є відмінності, які пов'язані зі способом проведення випробування і з самим апаратом. Температурний стан спалаху і займання — це показники летючості робочого речовини, які визначають його тип, а також ступінь його очищення.

Але температурні стану займання і спалаху не можуть характеризувати роботу мастила в двигуні та його якість.

Застигання

Якщо речовина перестає бути тягучим і рухливим, то це називається температурою застигання. Різке збільшення в'язкості і процес кристалізації парафіну — те, що характеризує застигання. Мастильний продукт, який знаходиться в умовах низьких температур, стає нерухомим і в'язким. Він отримує більш тверду консистенцію і пластичність через виділення вуглеводневих компонентів.

Температура застигання дорівнює граничної мінімальної темп. циркуляції рідини в системі змащення двигуна.

Моторные масла от ЛиквиМоли
Моторні масла від ЛиквиМоли

Рекомендації щодо вибору та заміни

 1. Мастильний продукт, у якого високий показник високотемпературної в'язкості, використовують для спортивних автомобілів.
 2. Але не варто використовувати продукт з таким показником у звичайному автомобілі. Вибираючи мастило, необхідно орієнтуватися на інструкції з експлуатації автомобіля.
 3. Не слід використовувати продукт з високим рівнем властивостей, які вище, ніж вказав виробник автомобіля.
 4. Не треба звертати особливої уваги на колір мастильного продукту, так як присадки, які в ньому містяться, роблять його темним.
 5. Заміну мастильного здійснюйте в ті терміни, які вказав виробник вашого авто.
 6. Якщо автомобіль часто рухається по бездоріжжю, то такі умови вимагають заміни мастила в 1,5-2 рази частіше, ніж це визначено інструкцією.
 7. Заміну оксоли варто проводити частіше, якщо у автомобіля значний пробіг.
 8. Якщо колір оксоли змінився, то це зовсім не означає, що втратилися його експлуатаційні властивості. Змиває мастило відкладення в двигуні.
 9. Краще не змішувати мінеральні і синтетичні нафтопродукти.
 10. Доливайте той же сорт, який вже є в двигуні.
 11. не Можна промивати двигун, якщо жижу замінювали вчасно.
Автомеханики производящие замену
Автомеханіки виробляють заміну

Відео «Температура спалаху

Подивіться відео про вплив температури на нафтопродукти.


Коментарі та відгуки

 • Саню

  Ось воно означає, куди дівається моє масло. Я заливаю, протікання немає. Маявся під капотом, під автомобілем годинами, ну не тече, сальники — все добре. А масла завжди брак. Виявляється воно вигорає у мене як свічка воскова. Так що тепер потрібно? Присадки або інше масло заливати? Я так більше не можу, потрібно вирішувати проблему.

 • Валентин

  Яким маслом користуєшся? Знаю, що Йшов часто швидко вигорає. Саме масло хороше, але далеко не для всіх движків. До вибору мастила потрібно скрупульозно підходити. Я не одну тисячу витратив, перш ніж підібрати оптимальний варіант. Тепер ось раз в 20000 кілометрів міняю. Користуюся Лікві Молі, а у мене бензиновий Пасат 2.0.

 • Квентинтино

  Був у мене знайомий один. Не дуже любив міняти масло в двигуні. Не змінював його 15000 кілометрів. Казав:»Навіщо мені, виробник говорить, що його вистачає надовго.» Вистачає, але 15000, а не на 150 штук км. В результаті: приїхав на СТО, точніше його забуксировали туди, зняли кришку двигуна, а там, як чума пройшлася. Все чорне, смердить страшно, вузли всі негідні. Працівники сказали, що дешевше буде купити новий, ніж полагодити все це фуфло.

 • Сашок

  Люди, все просто елементарне, 10W-40 — 10,000 км. або рік, що буде первее.

 • Арт

  Ще є кілька нюансів — 15 000 км. це при ідеальних умовах, тобто сів у машину і поїхав по трасі без зупинок. А коли людина їздить тільки на роботу та з роботи, при цьому стоїть у заторах, то йому цього пробігу вистачить років на п'ять, тільки там вже відпрацювання буде, а не масло. Тому ще є такий показник як мотогодини, на який ніхто чомусь ніколи не звертає уваги — термін служби будь-якого моторного масла — це 150-200 мотогодин.

 • Анонім

  Змінювати потрібно по мотогодин, середня швидкість, помножена на години, приблизно 250-300.

 • Анонім

  Дякую за чудову статтю і корисну інфу!