Клинові ремені: характеристики і класифікація

На сьогоднішній день ремені приводні клинові широко використовуються не тільки в автомобілебудуванні, але і в багатьох інших сферах діяльності. Чому вони так затребувані серед виробників? Які їхні характеристики і як розрізняються за розмірами? Про це ми докладно розповімо далі.

Опис

Зубья клиновидного ремня в увеличенном виде
Зуби клиновидного ременя в збільшеному вигляді

Для початку розглянемо опис даних елементів.

Поняття

Як показує практика, паралельна передача є більш надійною порівняно з плоскоременной і дозволяє забезпечити краще зчеплення ремінця з валом. Таке зчеплення дає можливість знизити рівень натягу ременів і, відповідно, поріг зусилля, яке впливає на шківи і опори. Якщо потрібно, у випадку з клиновим ременем цілком можливо знизити кут захоплення валу або ж використовувати більш високі передавальні числа.

В даний час ремені клинові, незалежно від їх маркування і типу, широко експлуатуються в сучасному устаткуванні і техніці. Внаслідок цього виробники ремінців вже давно збільшили асортимент продукції, на вітчизняному ринку можна знайти безліч різних видів. Приводні клинові ремені є найбільш затребуваними не тільки серед споживачів, але й серед компаній, що займаються виробництвом транспортних засобів. Такі елементи дозволяють виконувати основну функцію з передачі моменту від рухового шківа до всіляких допоміжних пристроїв.

За фактом така продукція вважається новаторською в ременно-приводному сегменті. Ремінці були спочатку створені з метою передачі крутного моменту від шківа до мотору. В даний час для виробництва даної продукції виробники використовують всілякі сучасні багатокомпонентні матеріали. Крім того, сам асортимент включає в себе десятки різних видів.

Маркировка клинового ремешка
Маркування клинового ремінця

Застосування

Ремені клинові в даний час використовуються у багатьох сферах народногосподарської діяльності.

Йдеться про:

 1. В першу чергу про виробництві транспортних засобів. На сьогоднішній день ремінці використовуються буквально повсюдно багатьма автомобільними виробниками. У цьому випадку мова йде також і про промисловому автомобілебудуванні, зокрема, будівельних кранах.
 2. Експлуатуються в різних приводах авто сільськогосподарського призначення. Мова йде про комбайнах, тракторах і так далі.
 3. Клиновими ременями оснащуються приводні пристрої всілякого промислового та виробничого обладнання. У багатьох сучасних заводах і підприємствах оснащені такими елементами верстати в цехах та інше обладнання.
 4. Крім того, виробники також використовують клинову продукцію при розробці і виробництві сучасного вентиляційного обладнання.
 5. Найчастіше ремінці експлуатуються в різних приводах компресорних пристроїв.
 6. останнім часом такими компонентами все частіше оснащуються різні типи моделей побутової техніки.
 7. Крім усього іншого, клинові ремінці стали використовуватися і в стрічкових транспортерах.

Поза залежності від галузі використання, такі компоненти застосовуються для передачі крутного моменту від двигуна вала двигуна до інших допоміжних пристроїв і агрегатів.

Характеристики клинових ременів

Якщо з областю застосування все ясно, пропонуємо вам більш докладно зупинитися на технічних характеристиках. Відразу ж варто відзначити, що такі елементи розрізняються між собою за розмірами, позначеннями, профілю, типу і конструкції. Більш детально ці аспекти ми розглянемо нижче.

Типи

Почнемо з типів — на сьогоднішній день їх п'ять:

 • приводний продукція з нормальним стандартним перерізом, є однією з найпоширеніших;
 • багатопрофільна продукція;
 • широкі приводні ремінці, в більшості своїй використовуються в конструкціях автоматичних трансмісій, зокрема — варіаторів;
 • ремінці для виробництва вентиляторної продукції;
 • ремені вузькі малої ширини.

Конструкція і геометричні параметри

Перейдемо до конструкції елементів. Незалежно від типу, будь-клиноподібний ремінь буде мати переріз у вигляді равнобедренной трапеції. Слід зазначити, що бічні площини елемента є його робочими поверхнями. Дані компоненти функціонують у спеціальних канавках декількох валів (від двох і більше), а профіль цих шківів також виконаний у формі трапеції. Передача крутного моменту від одного вала до другого або іншим відбувається в результаті сили тертя між бічними площинами елемента і сторонами канавок.

Схема конструкции клинового ремня
Схема конструкції клинових ременя

Кутова частина клину дозволяє забезпечити оптимальне заклинювання ременя в канавку вала, в результаті чого досягається його вільний вихід звідти. Як правило, величина цього кута становить близько 40 градусів.

Перейдемо безпосередньо до геометричних параметрів у відповідності зі схемою компоненти:

 • Wa — параметр, що визначає ширину по більшій основи;
 • Wp — цей параметр визначає розрахункову довжину, яка відповідає коефіцієнту ширини;
 • T — параметр, що визначає висоту;
 • Wі — показник, що визначає величину кута.

Щодо геометричних параметрів закінчили, тепер розглянемо, з яких шарів, а їх декілька, складається будь-клиноподібний ремінь:

 • в першу чергу, це основний несучий шар компонента;
 • другий шар є шаром розтягування;
 • третій, не менш важливий шар — стиснення;
 • ну і сама обгортка.

Тяговий шар може бути виготовлений з кількох матеріалів. Залежно від цього конструкція може бути кордотканевой або кордошнурової. Що стосується кордотканевых ременів, то на шарі стиснення з часом часто утворюються тріщини, які в результаті поширюються на весь елемент. Кордотканевые елементи вимагають більше енергії для передачі крутного моменту, що сприяє зменшенню ресурсу експлуатації. Якщо порівнювати з кордошнурової продукцією, то кордотканевые ремінці працюють в середньому в два рази менше.

кордошнуровых компонентах в шарі тяги знаходяться кордный матеріал,який складається з витків відповідного шнурка. Фахівцям відомо, що на цей шнур негативно впливає ефект стиснення, відповідно, тяговий шар зазвичай є шаром розтягування. Порівняно з кордотканевыми ременями, ресурс їх роботи трохи вище.

Маркування

Тепер що стосується маркування і позначень, які ви можете побачити на конструкції клиновидного ременя.

Розглянемо всі ці позначення коротко:

 • на конструкції наноситься назва компанії-виробника продукції або її товарний знак, який дає змогу визначити виробника;
 • на ремені будуть вказані параметри поперечного перерізу, а також показник розрахункової довжини;
 • точна дата виробництва або відмітка кварталу і року, коли була вироблена продукція;
 • ГОСТ 1284-89 із зазначенням типу двигуна (чотирьох-, восьми або шістнадцяти клапанного двигуна);
 • відмітка класу ремінця;
 • ну і, зрозуміло, саме призначення елемента, де він повинен використовуватися.

Розміри

Перейдемо до розмірів компонентів. Як зазначено вище, клиновидні ременя можуть використовуватися в самих різних сферах діяльності. Відповідно, вони можуть мати різні розміри в залежності від сфери застосування. Пропонуємо вам детальніше ознайомитися з цим нюансом. Таблиця розмірів представлена нижче.

Таблица размеров ремней
Таблиця розмірів ременів

Правильна експлуатація

Щоб клиновидний ремінь максимально відпрацював свій ресурс експлуатації, необхідно дотримуватися певних вимог щодо його встановлення та використання.

Вони наведені нижче:

 1. насамперед пам'ятайте про те, що ремені монтуються на вали в ненапряженном стані. Це робиться вручну, без використання інструментарію.
 2. Кут паза валу, на який встановлюється ремінець, повинен збігатися з кутом клина його бічної сторони. Зверніть увагу на те, що бічна сторона ремінця має рівномірно прилягати до стінок паза клинового валу. Якщо ця вимога не буде дотримано, то напруга на ремінець буде лягати нерівномірно, у результаті це значно знизить його ресурс експлуатації.
 3. Вали шківів, на які надівається ремінь, повинні бути встановлені паралельно відносно один одного. А канавки повинні бути розташовані навпроти один відносно одного. Якщо вали не будуть паралельні, то це також призведе до деформації елементів. Те ж саме стосується і канавок. Як ви розумієте, це знижує термін служби ременя.
 4. Канавки валів, в які монтується ремінь не повинні бути брудними і містити в собі сміття. Те ж саме стосується і будь-якої мастила або розчинників — вона просто не має на них потрапляти. Крім того, канавки не потрібно фарбувати, оскільки це може нехай і незначно, але змінити їх поверхню.
 5. Що стосується натягу, то цей показник слід час від часу контролювати. При необхідності натяг потрібно буде врегулювати. Особливо потрібно звертати увагу на цей показник протягом перших 48 годин функціонування.
 6. Якщо ви маєте справу з різними виробничими верстатами або обладнанням, то при його перевезення натяг ременів необхідно буде послаблювати.
 7. Якщо ремінець обірвався або вже відпрацював свій ресурс експлуатації, то потрібно демонтувати весь комплект разом з роликами та іншими ремінцями.

Відео «Клинові ремені для вантажівок»

Детальний опис дивіться на відео.


Коментарі та відгуки