Лого av-to.info
ГРМ, КШМ і ГБЦ || | 185

Что такое ремень ГРМ: расшифровка и назначение?

Що таке ГРМ - розшифровка якого описана в даній статті, важливо знати будь-якому автолюбителю. Це необхідно для того, щоб не було неприємних сюрпризів при виході з ладу будь-якого комплектуючого газорозподільного механізму.

Що таке ГРМ в автомобілі?

ГРМ розшифровується як газорозподільний механізм. Його призначення подавати в циліндри повітряно-паливну суміш (ВТС) з певною періодичністю, а також виводити з камер циліндрів відпрацьовані гази. Замість ВТС може надходити просто повітря, це залежить від конструкції двигуна в автомобілі. Мотор буде виконувати свої функції, якщо вчасно будуть відкриватися і закриватися клапана і правильно ходити поршні в циліндрах.

Газорозподільні механізми розрізняються типом приводу, що йде від коленвала. Він може бути ланцюговим і ремінним.

Виды привода ГРМ
Види приводу ГРМ

Відрізняються ГРМ розташуванням розподільного вала в автомобілі:

 1. Клапани можуть розташовуватися зверху вголовке цилиндра, а розподільний вал всередині блоків циліндрів. Завдяки клапанам наводяться в рух коромисла і штанги-штовхачі. Перевагою цієї системи є проста конструкція і відповідно висока надійність. Недолік - велика інерційність, що не дає набирати високі обороти, що знижує потужність.
 2. При нижньому розташуванні клапанів, вони розташовуються знизу тарілками вгору. Шток розміщується знизу і від нього безпосередньо йде привід. Плюс цієї системи - малий шум і простота виготовлення. Мінус - в складній системі паливної системи, через це падає потужність, так як відбувається слабке насичення камер якісної ВТС.
 3. Різновидом ГРМ є двигуни, в яких розподільний вал знаходиться в голівці циліндрів разом з клапанами. Існують мотори, в яких клапани знаходяться по обидва боки від распредвала і приводяться в дію коромислами, нанизаними на одну вісь. Коромисла розгойдують кулачки на розподільному валу. До недоліків системи відноситься висока гучність і складність налаштувань клапанних зазорів, а також велике навантаження в місцях контактів.
 4. Є системи, де распредвал розташований над клапанами, тарілки яких знаходяться знизу. При такій конструкції розподільний вал рухає клапана за допомогою штовхачів циліндричного типу. Недолік системи в низької еластичності двигуна і складності настройки зазорів для клапанів. Ці системи, в свою чергу, діляться на два види за кількістю клапанів, що припадають на один циліндр: два і чотири.

  Схема устройства ГРМ двигателя
  Пристрій ГРМ двигуна внутрішнього згоряння

Механізм з клапанним газорозподілом є найпоширенішим серед ГРМ, що встановлюються на 4-х контактних ДВС поршневого типу. ГРМ грає важливу роль в правильному функціонуванні силового агрегату в автомобілі. Завдяки йому синхронізується робота поршнів і клапанів, які рухаються в потрібних фазах. Без цієї синхронізації мотор працювати не буде.

Для чого служить ремінь ГРМ

Тепер розберемося, що таке ремінь ГРМ, який принцип дії. Його основне призначення - пов'язувати між собою распредвал і колінчастий вал.

Призначення і принцип дії пристрою

Привід ГРМ являє собою гумовий виріб з зубчастої внутрішньої поверхнею. Виготовлений з міцної гуми, він надівається на колінвал і на одну або кілька шестерень распредвала. Призначення зубів - забезпечувати хороше зчеплення і виключати прослизання. Їх кількість строго визначено, так як від того залежить синхронізація клонували і розподілвалів. Наприклад, на двигунах ВАЗ-2111 і ВАЗ-2112 встановлюються ремені розподілвалів з 111 і 136 зубами відповідно.

Ремень газораспределительного механизма
Ремінь газорозподільного механізму

Провід распредвала є важливою комплектуючої автомобіля, тому слід розібратися, що таке ремінець ГРМ, і постійно контролювати його стан. Виконувати заміну слід згідно регламенту через 30-45 тисяч кілометрів пробігу або при пошкодженні його частин. При несвоєчасній заміні ремінь може обірватися, що призведе до (в кращому випадку), зупинці машини, в гіршому до поломки ДВС і його капремонту або заміни. Причина цього в тому, що при розриві або соскоков ременя зникає синхронізація валів, в результаті поршні починають бити по клапанів. Так як це найчастіше відбувається на високих оборотах, комплектуючі швидко приходять в непридатність.

Продовжити термін служби двигуна дозволяє правильна його експлуатація. Не варто запускати двигун за допомогою буксирування, саме в ці моменти велика ймовірність обриву і зіскоку ременя ГРМ, що призводить до поломки силового агрегату. Дешевше знайти і усунути причину неполадки, або викликати евакуатор, ніж робити капітальний ремонт силового агрегату. Крім синхронізації валів, ремінь може виконувати функцію приводу для насоса:

 • охолоджуючої рідини;
 • масла;
 • палива з високим тиском і ін.

От исправной работы ГРМ и ремня зависит правильное функционирование двигателя в автомобиле, поэтому следует следить за состоянием системы газораспределения: соблюдать регламентные проверки и вовремя выполнять замены комплектующих, которые пришли в негодность.

Розшифровка позначень ременя ГРМ || | 234

Расшифровку обозначений ремня газораспределительного механизма по международным стандартам можно рассмотреть на примере ремня для силового агрегата ВАЗ-2111. На этих двигателях устанавливается ремень ISO-58111×19. Первые две цифры – 58 – содержат зашифрованную серию зубьев. В рассматриваемом случае шаг и профиль без желобка, полукруглой формы с высотой 3,5 мм.  Следующие цифры – 111 – означают количество зубьев. За знаком X идет цифра 19, обозначающая ширину ремня. Могут встретиться зубья в форме скругленной трапеции (эвольвентные). Они полностью могут заменяться описанными выше.

Багато виробників зубчастих ременів вказують не позначення по ISO, а номер, який відповідає власному каталогу. Нижче наведена таблиця з позначеннями і короткими характеристиками ременів різних виробників.

Резиновый ремень фирмы Dayco
Зубчастий ремінь фірми Dayco
Виробник Позначення ременя
ДВС 8V | || 242 ДВС 16V
Contitech CT 527 CT 996 Ремені марки поставляються в багато країн світу. Вони можуть встановлюватися як на вітчизняні, так і на імпортні марки машин.
Bosch ZP 1 987 949 095 ZP 1 987 049 559 Надійні, малошумні забезпечують синхронну передачу протягом всього терміну експлуатації. Мають широке застосування.
Gates 5521 5539 Компанія знаходиться на ринку вже понад 100 років, пропонує широкий спектр приводів як для зарубіжних, так і для вітчизняних автомобілів.
Dayco 111 SP 190 EEU 136 SP 254 H Ремені володіють високим зносостійкими якостями . Компанія поставляє 40 років провідним фірмам продукцію для первинної комплектації, тому має бездоганну репутацію.

Важливі не тільки геометричні параметри, але також і експлуатаційні характеристики зубчастих ременів. Ремені повинні бути:

 • міцними на розрив;
 • надійними;
 • з'єднання з основою має витримувати експлуатацію в широкому діапазоні температур;
 • напрацювання повинна витримувати до повного зносу;
 • після напрацювання має існувати допустиме подовження.

Таким чином, слід використовувати ремені перевірених виробників, що мають високу якість і довгий термін служби.

Видео «Принцип работы ГРМ»

У цьому відео показано пристрій газорозподільного механізму, докладно розглядається принцип роботи.