Що таке ремінь ГРМ: розшифровка і призначення?

Що таке ГРМ — розшифровка якого описана в цій статті, важливо знати будь-якому автолюбителю. Це необхідно для того, щоб не було неприємних сюрпризів при виході з ладу будь-якого комплектуючого газорозподільного механізму.

Що таке ГРМ в автомобілі?

ГРМ розшифровується як газорозподільний механізм. Його призначення подавати в циліндри повітряно-паливна суміш (ВТС) з певною періодичністю, а також виводити з камер циліндрів відпрацьовані гази. Замість ВТС може надходити просто повітря, це залежить від конструкції двигуна в автомобілі. Мотор буде виконувати свої функції, якщо вчасно будуть відкриватися і закриватися клапана і правильно ходити поршні в циліндрах.

Газорозподільні механізми розрізняються типом приводу, що йде від коленвала. Він може бути ланцюговим і ремінним.

Виды привода ГРМ
Види приводу ГРМ

Відрізняються ГРМ розташуванням розподільного вала в автомобілі:

 1. Клапани можуть розташовуватися зверху в головці циліндра , а розподільний вал всередині блоків циліндрів. Завдяки клапанам приводяться в рух коромисла та штанги-штовхачі. Перевагою цієї системи є проста конструкція і відповідно висока надійність. Недолік – велика інерційність, що не дає набирати високі обороти, що знижує потужність.
 2. При нижньому розташуванні клапанів, вони розташовуються знизу тарілками вгору. Распредвал розміщується знизу і від нього безпосередньо йде привід. Плюс цієї системи — малий шум і простота виготовлення. Мінус — в складній системі паливної системи, з-за цього падає потужність, так як відбувається слабке насичення камер якісної ВТС.
 3. Різновидом ГРМ є двигуни, в яких розподільний вал знаходиться в головці циліндрів разом з клапанами. Існують мотори, в яких клапани знаходяться з двох сторін від розподільного вала й приводяться в дію коромислами, нанизаними на одну вісь. Коромисла розгойдують кулачки на розподільному валу. До недоліків системи відноситься висока шумність і складність налаштувань клапанних зазорів, а також навантаження в місцях контактів.
 4. Є системи, де распредвал розташований над клапанами, тарілки яких знаходяться знизу. При такій конструкції розподільний вал рухає клапана за допомогою штовхачів циліндричного типу. Недолік системи в низької еластичності двигуна і складності установки зазорів для клапанів. Ці системи, у свою чергу, діляться на два види за кількістю клапанів, що припадають на один циліндр: два і чотири.

  Схема устройства ГРМ двигателя
  Пристрій ГРМ двигуна внутрішнього згоряння

Механізм з клапанним газорозподілом є найпоширенішим серед ГРМ, що встановлюються на 4-х контактних ДВС поршневого типу. ГРМ відіграє важливу роль у правильному функціонуванні силового агрегату в автомобілі. Завдяки йому синхронізується робота поршнів і клапанів, які рухаються в потрібних фазах. Без цієї синхронізації мотор працювати не буде.

Для чого служить ремінь ГРМ

Тепер розберемося, що таке ремінь ГРМ, який принцип дії. Його основне призначення — зв'язувати між собою распредвал і колінчастий вал.

Призначення та принцип дії пристрою

Привід ГРМ являє собою гумовий виріб з зубчастої внутрішньою поверхнею. Виготовлений з міцної гуми, він надівається на коленвал і на одну або кілька шестерень распредвала. Призначення зубів — забезпечувати хороше зчеплення і виключати прослизання. Їх кількість суворо визначено, оскільки від того залежить синхронізація коленвала і розподільних валів. Наприклад, на двигунах ВАЗ-2111 і ВАЗ-2112 встановлюються ремені розподільних валів з 111 і 136 зубцями відповідно.

Ремень газораспределительного механизма
Ремінь газорозподільного механізму

Провід распредвала є важливою комплектуючої автомобіля, тому слід розібратися, що таке ремінь ГРМ і постійно контролювати його стан. Виконувати заміну слід відповідно до регламенту через 30-45 тисяч кілометрів пробігу або при пошкодженні його частин. При несвоєчасній заміні ремінь може обірватися, що призведе до (в кращому випадку), зупинці машини, в гіршому до поломки ДВС і його капремонту або заміні. Причина цього в тому, що при розриві або соскоке ременя зникає синхронізація валів, в результаті поршні починають бити по клапанам. Так як це найчастіше відбувається на високих обертах, комплектуючі швидко приходять в непридатність.

Продовжити термін служби двигуна дозволяє правильна експлуатація. Не варто запускати двигун з допомогою буксирування, саме в ці моменти велика ймовірність обриву і соскока ременя ГРМ, що призводить до поломки силового агрегату. Дешевше знайти і усунути причину несправності, або викликати евакуатор, ніж робити капітальний ремонт силового агрегату. Крім синхронізації валів, ремінь може виконувати функцію приводу для насоса:

 • охолоджуючої рідини;
 • олії;
 • палива з високим тиском та ін

Від справної роботи ременя ГРМ і залежить правильне функціонування двигуна в автомобілі, тому слід стежити за станом системи газорозподілу: дотримуватися регламентні перевірки і вчасно виконувати заміни комплектуючих, які прийшли в непридатність.

Розшифровка позначень ременя ГРМ

Розшифровку позначень ременя газорозподільного механізму за міжнародними стандартами можна розглянути на прикладі ременя для силового агрегату ВАЗ-2111. На цих двигунах встановлюється ремінь ISO-58111×19. Перші дві цифри – 58 – містять зашифровану серію зубів. У розглянутому випадку крок і профіль без жолобка, напівкруглої форми з висотою 3,5 мм. Наступні цифри – 111 – означають кількість зубів. За знаком X йде цифра 19, позначає ширину ременя. Можуть зустрітися зуби у формі круглого трапеції (эвольвентные). Вони повністю можуть замінюватися описаними вище.

Багато виробників зубчастих ременів не вказують позначення по ISO, а номер, який відповідає власним каталогу. Нижче наведена таблиця з позначеннями і короткими характеристиками ременів різних виробників.

Резиновый ремень фирмы Dayco
Зубчастий ремінь фірми Dayco
Виробник Позначення ременя
ДВЗ 8V ДВЗ 16V
Contitech CT 527 CT 996 Ремені марки поставляються в багато країн світу. Вони можуть встановлюватися як на вітчизняні, так і імпортні марки машин.
Bosch ZP 1 987 949 095 ZP 1 987 049 559 Надійні, малошумні забезпечують синхронну передачу протягом усього терміну експлуатації. Мають широке застосування.
Gates 5521 5539 Компанія знаходиться на ринку вже більше 100 років пропонує широкий спектр приводів як для зарубіжних, так і вітчизняних автомобілів.
Dayco 111 SP 190 EEU 136 SP 254 H Ремені володіють високими зносостійкими якостями. Компанія постачає 40 років провідним фірмам продукцію для первинної комплектації, тому має бездоганну репутацію.

Важливі не тільки геометричні параметри, але також і експлуатаційні характеристики зубчастих ременів. Ремені повинні бути:

 • міцними на розрив;
 • надійними;
 • з'єднання з основою має витримувати експлуатацію в широкому діапазоні температур;
 • напрацювання повинна витримувати до повного зносу;
 • після напрацювання повинна існувати допустима подовження.

Таким чином, слід використовувати ремені перевірених виробників, які мають висока якість і довгий термін служби.

Відео «Принцип роботи ГРМ»

В цьому відео показано пристрій газорозподільного механізму, докладно розглядається принцип роботи.


Коментарі та відгуки