Діагностика датчика колінвала: 3 способи та етапи

Автомобіль не заводиться — з такою проблемою, напевно, стикався кожен автолюбитель. У цьому випадку проблема може полягати в чому завгодно — починаючи від порожнього бензобака і закінчуючи несправними свічками запалювання. Але іноді й цього недостатньо, адже причина, по якій не заводиться транспортний засіб, може полягати і в несправному датчику коленвала . Про те, як здійснюється перевірка датчика положення колінвала , ви зможете дізнатися з цієї статті.

Функції датчика і загроза його поломки

Призначення датчика положення колінчастого валу (ДПКВ) полягає в синхронізації подачі бензину і старту двигуна. Пристрій посилає сигнал на електронний блок управління, який, у свою чергу, і регулює роботу даних систем. Принцип роботи наведено нижче.

Коли колінчастий вал починає рух, між встановленим регулятором і зубчиками валу з'являється імпульс струму. У цей момент блок управління починає зчитування імпульсів і посилає сигнал про необхідність відкриття форсунок. Також він подає сигнал на модуль запалювання, після чого останній надсилає іскру на свічки. Оскільки на диску шківа колінчастого відсутні два зубчики, це дозволяє блоку управління визначити положення верхньої мертвої точки. Відповідно, таким чином він дізнається, коли потрібно подавати сигнали на форсунки і іскру на свічки.

Так выглядит ДПКВ
Так виглядає ДПКВ

Загроза поломки пристрою чревата тим, що у випадку виходу з ладу ДПКВ запуск мотора буде неможливим.

Ознаки несправності

Що стосується основних ознак несправності, то вони наведені нижче. Ця інформація частково допоможе вам визначити поломку пристрою.

 1. В першу чергу, це зміни в роботі двигуна транспортного засобу в цілому. Зокрема, під час їзди значно знижуються динамічні характеристики. Зрозуміло, в даному випадку причини такої несправності можуть бути найрізноманітнішими, але про це повідомить контролер, включивши лампочку Check на приладовій панелі.
 2. Під час їзди авто може вести себе некоректно, зокрема, обороти можуть мимовільно як падати, так і підніматися. Це може негативно позначитися на їзді в цілому.
 3. Коли мотор працює на нейтральній швидкості, обороти також можуть падати і змінюватися. У випадку з некоректно працюють датчиком це буде спостерігатися постійно.
 4. Коли машина їде в гору, потужність мотора буде значно падати. Також слід зазначити, що падіння потужності буде супроводжуватися появою детонації.
 5. Ну і, нарешті, останній симптом полягає в неможливості запуску мотора. Це відбувається в тому випадку, коли пристрій повністю вийшло з ладу.

Голосування

чи Стикалися ви з поломкою ДПКВ?

Загрузка ...Загрузка ...  Завантаження ...

Способи діагностики

Тепер розглянемо методи діагностики, при яких здійснюється перевірка датчика колінвала в домашніх умовах своїми силами. Цих способів і кожний з них ми розглянемо докладно. Але щоб здійснити діагностику, ви повинні мати хоча б мінімальними знаннями про використання приладів, про які ми поговоримо нижче.

Перевірка мультиметром (опір обмотки)

Інструменти вам не знадобляться, тільки заздалегідь приготуйте мультиметр, оскільки діагностика буде проходити саме з його допомогою:

 1. Для початку вам слід демонтувати регулятор, після чого зафіксувати його початкове положення на моторі. Місце розташування пристрою ви можете визначити по сервісному мануали. Отже, вам необхідно зафіксувати регулятор, при цьому відзначаючи його положення по мітках.
 2. Після цього на всякий випадок зробіть візуальну діагностику датчика, можливо, причина його несправність полягає в пошкодження корпусу або проводів. Сам пристрій разом з контактами необхідно зачистити і протерти, для цих цілей можна використовувати паливо.
 3. Коли ви будете демонтувати пристрій, зверніть увагу на відстань між валом синхронізації і серцевиною. Найбільш оптимальним варіантом буде, якщо цей проміжок не буде нижче 0.6 мм і більше 1.5 мм. Якщо механічних пошкоджень не виявлено, то все-таки вам доведеться скористатися мультиметром. Зокрема, необхідно буде здійснити діагностику електронної складової ДПКВ, а саме його обмотки, оскільки в більшості випадків проблема полягає саме у ній.
 4. Процедура діагностики обмотки полягає в перевірці опору. Якщо ви знаєте, як поводитися з мультиметром, то цей процес не викличе у вас особливих труднощів. Показник опору при робочому датчику повинен становити від 55 до 750 Ом, однак, все-таки перед перевіркою ми порекомендуємо вам ознайомитися із сервісною книжкою до свого авто. Як правило, там вказується робочий інтервал. У тому випадку, якщо при діагностиці сигнал відрізняється від того, який повинен бути то, швидше за все, справа полягає саме в несправності ДПКВ. Міняйте регулятор, поки за нього не настав той момент, коли ви не можете завести авто.

Перевірка на осцилографі

Як і в попередньому випадку, інструменти вам не знадобляться. Якщо ви не знаєте, як перевірити датчик коленвала, то цей метод є більш точним.

Приготуйте осцилограф, а для більш точних показників також вам буде потрібно затискач (крокодил):

 1. Затискач підключається до маси мотора, а один роз'єм осцилографа слід встановити паралельно сигнальному виходу регулятора, а саме на клему А. Другий роз'єм підключається до виходу під номером 5 USB Autoscope II. Це все необхідно виконати для того, щоб можна було побачити показники напруги сигналу на вході пристрою.
 2. Після цього слід вибрати режим роботи. В нашому випадку, щоб вважати показники напруги, слід активувати режим «Inductive_Crankshaft», після чого необхідно запустити двигун. У тому випадку, якщо запустити мотор не виходить, то можна просто покрутити стартером.
 3. Якщо сигнал ДПКВ є, при цьому його вихідний сигнал не збігається з нормальним, то це може свідчити про поломки пристрою. Крім того, це може говорити не тільки про поломку ДПКВ, але і про певні несправності колінчатого шківа або поломки зубів. Якщо сигнали на осцилографі будуть неправильними, тобто будуть «стрибати», як показано на фото, то можете сміливо міняти ДПКВ.

Перевірка опору

Третій метод діагностики тестером є комплексним, який дозволяє виміряти ізоляцію і індуктивність.

Для такої діагностики вам знадобиться:

 • мережевий трансформатор;
 • мегаомметр;
 • пристрій для вимірювання індуктивності;
 • вольтметр, бажано, щоб він був цифровим.

Перевірку краще здійснювати в гаражі, при цьому бажано, щоб температура була в районі 20-22 градусів, це дозволить зняти більш точні показники. Тут вам також потрібно виміряти опір обмотки, про це ми говорили в першому способі.

 1. Коли опір виміряно, необхідно визначити показник індуктивності, для цього використовуйте вимірювач. Якщо ДПКВ робочий, то даний показник повинен змінюватись в районі 200-400 мГн.
 2. Після цього візьміть мегаомметр, вам потрібно вимірювати показник ізоляції. У тому випадку, коли напруга становить близько 500 вольт, показник опору ізоляції повинен бути не більше 20 МОм.
 3. Якщо вал синхронізації намагнічений, то вам буде потрібно його розмагнітити, інакше робота двигуна буде неможливою. Для цього використовуйте мережевий трансформатор. Знявши всі показники і проаналізувавши їх, можна зробити висновок про справність чи несправність регулятора. Зрозуміло, якщо показники відхиляються від норми, то пристрій можна вважати не працездатним, відповідно, необхідна його заміна.

При монтажі нового регулятора зверніть увагу на зазначені раніше мітки, які ви ставили при знятті ДПКВ. Не забувайте також про те, що відстань від сердечника до валу синхронізації повинно змінюватись в районі 0.5-1.5 мм.

Відео «Діагностика датчика колінвалу»

Про те, як перевірити датчик коленвала за допомогою мультиметра — дивіться на відео.


Коментарі та відгуки